Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Ce se intampla cu mine ?

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#55
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Incerc !

#56
Love_on_the_brain

Love_on_the_brain

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 970
  • Înscris: 13.10.2018
Bafta! Poti cauta mai multe clipuri pe YouTube.

#57
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,608
  • Înscris: 30.08.2017
Sustin si eu treaba cu meditatia, iti limpezeste mult mintea. Vei avea nevoie in continuare de pastile, dar te vei simti mult mai bine si mai increzator.

Recomand aplicatia Headspace din Google Play/Apple Store, versiunea gratuita e suficienta. Eu asa m-am apucat si de vreo doi ani tot meditez. La inceput era chin 5 minute/zi, acum fac 20 minute si e foarte simplu. Si continua cu alergarea, ajuta enorm de mult.

Edited by george_alexandru, 15 October 2018 - 15:14.


#58
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Mda... astazi o sa incerc !
Oricum incep sa ma conving ca de fapt cafeaua este principalul motiv pentru care am starile astea ... sunt abstinent de cafea de vreo 2 zile si deja sunt mult mai bine ... Si daca privesc in trecut , atunci cand a aparut primul atac de panica si prima "mini depresie" si anxietatea beam chiar multa cafea ...

#59
Love_on_the_brain

Love_on_the_brain

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 970
  • Înscris: 13.10.2018
N-o face bine cafeaua in exces, dar nu ai de unde sa stii ca chiar ea e cea care ti-a declansat anxietatea. Sunt destule persoane care beau foarte multa cafea, si o fac la orice ora, dar nu sunt anxioase. Probabil ca exista un cumul de factori a caror inflenta duce la declansarea anxietatii, la tine cafeaua e posibil sa fi fost unul dintre acesti factori.

Sa ne spui cum te simti dupa ce incepi meditatia.

#60
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
E chiar ok meditatia !
Folosesc acea aplicatie (headspace)... Incepe sa-mi placa ...

#61
Love_on_the_brain

Love_on_the_brain

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 970
  • Înscris: 13.10.2018
Bravo! ☺ Inainte de a declara ferm ca ceva nu-ti place, incearca sa faci acel ceva in felul in care ti se potrivește cel mai bine.

#62
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 mihaiduban, on 31 august 2018 - 18:44, said:

Povestea e lunga si incerc " sa mai tai din ele" Posted Image
Incep prin a spune ca am fost la psihiatru (am 10 zile de tratament cu seroxat) si pe 6 am programare la psiholog , la psiholog merg mai mult fortat findca nu prea cred ca rezolv dar incerc
!
  Totul a inceput acum aprox 10 ani , intr-o seara am facut un atac de panica si cum nu stiam ce e un atac de panica am tot colindat pe la medici , pana la urma am fost la psihiatru si am inceput pt prima oara tratamentul cu seroxat care incepuse sa dea roade ... Numai ca incepusem sa fac o pasiune pentru alcool (fiindca observasem ca ma linisteste) ...
Am tot tinut-o asa in timpul asta , m-am lasat de seroxat am incercat cu cipralex care nu a facut mare lucru !
Cu alcoolul am avut 2 "incidente" mai mari cand am zacut cateva zile ... si dupa ce mi-am revenit am mai baut mai rar , cam o data pe saptamana (cel mai des , dar de obicei la 2 saptamani) si atunci cand beam a 2 zi eram anxios chiar faceam atac de panica  ! Nu beam ca simteam nevoia neaparat , doar ca ma destindeam sau anturajul ma facea !
Sa revin la subiect:
In ultimul timp am devenit din ce in ce mai anxios pana cand nu am mai putut lucra (nu am mai baut de 2 sau 3 saptamani sa nu ziceti ca e de la bautura ) si am fost la psihiatru cu care am convenit sa incep iar cu seroxat fiindca asta incepuse se dea rezultate  ... Sunt anxios mai ales dimineata ! O anxietate care aduce cu  ea o stare de rau pshihic , ca un fel de disperare ( nu prea pot sa o descriu )Si din cand in cand atunci cand ma gandesc la bere ma apuca starile astea ( dar nu pofta de a bea , parca mai mult frica sau vina , ca o obsesie ) ... Dupa masa nu prea am treaba , spre exemplu acum sumt  chiar ok Astept sa se faca 8-9 seara sa ies la alergat (am inceput sa alerg de vreo 10 zile, cred ca nu e rau Posted Image )
Seroxatul incepuse sa dea roade din ziua a 3 a (sau poate era placebo) Cand am marit doza (asa cum a zis dna Doctor ) am inceput sa beau si cafea si au inceput iar episoadele anxioase ( m-am lasat si de asta Posted Image )
Sunt dezamagit , incep sa obosesc sa mai lupt cu asta !
Sa fie depresie ? Oare in cat timp incep sa si faca efectul pastilele ?...

Ceva sfaturi?  
Daca sunt neclaritati i-mi cer scuze
Nu vreau "hate" va rog io !
Si seroxat si cipralex sunt antidepresoare din aceeasi clasa, bizar sa-ti fi dat 2 in acelasi timp. In nici un caz nu se poate vorbi de vreun efect sau o durata de doar 10 zile.

Ai grija cu alcoolul, mai ales in combinatie cu anti-depresoarele, dar si la riscul de dependenta.

#63
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Nu mi-a dat 2 in acelasi timp ...
Am grija si cu alcoolul , nu stiu ce as putea face in privinta dependentei

#64
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Pai ai putea sa bei din ce in ce mai putin, spre deloc, altfel corpul se obisnuieste si vei avea nevoie din ce in ce mai mult ca sa atingi starea de relaxare (ameteala) pe care inainte o obtineai cu mai putin. Ca sa nu mai zic: calorii goale, distrugerea celulelor nervoase, a ficatului etc. etc. Adica alcoolul nu e o solutie.

#65
Love_on_the_brain

Love_on_the_brain

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 970
  • Înscris: 13.10.2018

 mihaiduban, on 18 octombrie 2018 - 10:51, said:

Nu mi-a dat 2 in acelasi timp ...
Am grija si cu alcoolul , nu stiu ce as putea face in privinta dependentei
Alcoolul si depresia nu se înțeleg deloc, trebuie neaparat sa renunți la alcool, pt ca alcoolul are efect deprimant asupra creierului, chiar daca nu ai lua medicamente, tot ti-ar face rau. Dar eu am inteles ca ai renunțat deja, nu te mai intoarce niciodata la alcool, elimina-l definitiv din viata ta, spune-i adio. Nu te gandi ca esti dependent, gandind astfel iti programezi creierul sa ii fie greu sa renunte, gandeste-te doar ca renuntand iti vei face un mare bine. O sa reusesti! ☺

#66
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 EMotanuIO, on 18 octombrie 2018 - 11:52, said:

Pai ai putea sa bei din ce in ce mai putin, spre deloc, altfel corpul se obisnuieste si vei avea nevoie din ce in ce mai mult ca sa atingi starea de relaxare (ameteala) pe care inainte o obtineai cu mai putin. Ca sa nu mai zic: calorii goale, distrugerea celulelor nervoase, a ficatului etc. etc. Adica alcoolul nu e o solutie.
Ma refeream la dependenta de seroxat !

 Love_on_the_brain, on 18 octombrie 2018 - 13:30, said:


Alcoolul si depresia nu se înțeleg deloc, trebuie neaparat sa renunți la alcool, pt ca alcoolul are efect deprimant asupra creierului, chiar daca nu ai lua medicamente, tot ti-ar face rau. Dar eu am inteles ca ai renunțat deja, nu te mai intoarce niciodata la alcool, elimina-l definitiv din viata ta, spune-i adio. Nu te gandi ca esti dependent, gandind astfel iti programezi creierul sa ii fie greu sa renunte, gandeste-te doar ca renuntand iti vei face un mare bine. O sa reusesti! ☺
Cum am zis vorbeam de dependenta de seroxat !


#67
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 mihaiduban, on 18 octombrie 2018 - 17:59, said:

Ma refeream la dependenta de seroxat !


Cum am zis vorbeam de dependenta de seroxat !
Dependenta se rezolva prin diminuarea progresiva a dozei.

#68
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
O sa vad atunci cand o sa intrerup tratamentul !
Treaba e ca sunt si cam pesimist ... cate o data ma gandesc ca nu mai scap toata viata de asta ...

#69
Love_on_the_brain

Love_on_the_brain

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 970
  • Înscris: 13.10.2018
Nu-ti da voie sa fii asa, in fiecare zi scorneste o gramada de chestii care sa-ti combata pesimismul. Nu te considera o persoana bolnava, ci una care trece printr-o perioada mai grea, considera ca ceea ce ti se intampla e doar o cumpana de care, daca treci, vei fi mai puternic.  Poate ca aveai nevoie sa treci prin așa ceva pt a descoperi varianta ta cea mai buna. Nu te insingura, dar incearca sa faci lucruri singur, sa petreci timp de calitate cu tine insuti. Si incearca sa zambesti tot timpul, chiar daca indemnul meu ti se va parea idiot, si chiar daca la inceput zambetul va fi stramb, pocit, sa stii ca sunt studii care au demonstrat ca al nostru creier nu se pricepe sa faca diferenta dintre un zambet fals si unul real si tot practicand chestia asta vei incrpe sa experimentezi tot mai des starea de bine.

#70
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 EMotanuIO, on 18 octombrie 2018 - 18:01, said:

Dependenta se rezolva prin diminuarea progresiva a dozei.

 mihaiduban, on 18 octombrie 2018 - 18:03, said:

O sa vad atunci cand o sa intrerup tratamentul !
Treaba e ca sunt si cam pesimist ... cate o data ma gandesc ca nu mai scap toata viata de asta ...
Repet, tratamentul nu se intrerupe in nici un caz brusc, ci progresiv, tocmai ca sa nu apara fenomenul de sevraj.

Se poate foarte bine sa fie nevoie sa-l iei pentru o durata lunga, sau chiar restul vietii. Daca te ajuta sa functionezi la parametrii optimi.

#71
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

Quote

Se poate foarte bine sa fie nevoie sa-l iei pentru o durata lunga, sau chiar restul vietii. Daca te ajuta sa functionezi la parametrii optimi.
Nu m-ar deranja ... chiar si pentru tot restul vietii ...

 Love_on_the_brain, on 17 octombrie 2018 - 18:02, said:

Bravo! ☺ Inainte de a declara ferm ca ceva nu-ti place, incearca sa faci acel ceva in felul in care ti se potrivește cel mai bine.
Ma gandesc acum si la yoga :P

#72
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 26.02.2008
Trebuie minim 2 saptamani pauza totala la alcool, tutun, cafea, cola, bauturi carbogazoase, zahar, alimente care iti provoaca deranj. Si eventual redigest pentru digestie si B12 metylcobalamin sublingual. Daca te simti mai bine si la reintroducerea lor iti reapar simptomele probabil trebuie sa-ti faci analize pentru helicobacter, si alte chestii interne. Trebuie sa-ti faci un set complet de analize daca te tin buzunarele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate