Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ce se intampla cu mine ?

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#91
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Esti profund nemultumit de viata ta . Nu esti singurul. Vroiai ( sperai) mai mult de la viata . Daca nu-ti găsești o pasiune care sa iti redea pofta de viata ...esti pa ! Medicatia pentru depresii și atacuri de panica nu vindeca . Atenuează temporar manifestările si da dependenta.

#92
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Vbflfh-0PTE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un material interesant si pentru altii!

 JurasikMan, on 26 octombrie 2018 - 09:15, said:

Esti profund nemultumit de viata ta . Nu esti singurul. Vroiai ( sperai) mai mult de la viata . Daca nu-ti găsești o pasiune care sa iti redea pofta de viata ...esti pa ! Medicatia pentru depresii și atacuri de panica nu vindeca . Atenuează temporar manifestările si da dependenta.
De ce sa fiu nemultumit de viata ?
Am o nevasta frumoasa (cam  , 2 copii sanatosi si frumosi , stau cam rau financiar momentan ce e drept , dar tocmai ma pregatesc pentru o afacere care promite sa fie profitabila !
Poate ca in "adancul sufletului " asa o fi...


#93
Love_on_the_brain

Love_on_the_brain

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 970
  • Înscris: 13.10.2018

 JurasikMan, on 26 octombrie 2018 - 09:15, said:

Esti profund nemultumit de viata ta . Nu esti singurul. Vroiai ( sperai) mai mult de la viata . Daca nu-ti găsești o pasiune care sa iti redea pofta de viata ...esti pa ! Medicatia pentru depresii și atacuri de panica nu vindeca . Atenuează temporar manifestările si da dependenta.
Cred ca stii vorba aia cu filozoful. Ma amuza cum se impauneaza unii avand impresia ca stapanesc foarte bine chestii de care habar nu au.

 mihaiduban, on 26 octombrie 2018 - 11:03, said:



Un material interesant si pentru altii!


De ce sa fiu nemultumit de viata ?
Am o nevasta frumoasa (cam  , 2 copii sanatosi si frumosi , stau cam rau financiar momentan ce e drept , dar tocmai ma pregatesc pentru o afacere care promite sa fie profitabila !
Poate ca in "adancul sufletului " asa o fi...
Lasa carcotasii sa-si joace rolul, tu nu-i baga in seama. Cine crezi tu ca are capacitatea de a citi in adancul sufletului unui om? Nu exista pe lumea o astfel de persoana. Sufletul, asa cum ii spunem noi popular, este partea emotionala a creierului, daca vei da peste un psiholog (in caz ca te vei hotari sa mergi la unul) care iti spune ca te va ajuta sa-ti accesezi subconștientul si/sau inconstientul, sa fugi mancand pamantul, pt ca un astfel de psiholog nu te poate ajuta, ba chisr iti poate crea alte probleme, unele false, sa cauti un psiholog specializat in terapie cognitiv-comportamentala sau terapia ACT (in ACT cred ca-s foarte putini in tara noastră,  din pacate).
Cred ca am mai spus si intr-un alt post, cauzele care declanșează anxietatea nu sunt clar cunoscute, poate fi vorba de un dezechilibru chimic la nivelul creierului,  dar ea poate apare din multe alte cauze, de-aia ar trebui in primul rand sa se elimine cauzele fiziologice si abia apoi sa se prescrie medicamente.  Dar uneori starile date de anxietate sunt atat de urate, incat unele persoane sunt incapabile sa treaca peste ele fara medicacamente. Ar fi foarte bine ca medicatia sa fie administrata pe termen scurt, pana ce se descopera cauzele fiziologice care au dus la anxietate si doar in cazul in care eliminandu-se toti posibilii factori declansatori ce tin de partea fizica s-ar ajunge la concluzia ca anxietatea este declansata exclusiv de un dezechilibru in creier, atunci sa se continue cu medicatia pt o perioada mai lungă. De-aia ti-am zis ca ar fi bine sa faci un set de analize - cat mai complexe - : analize de sange, care sa includa si analizele care se fac pt depistarea diverselor intolerante, sa-ti faci un RMN,  sa consulti un cardiolog, un neurolog, un endocrinolog. Si dupa ce ai rezultatul tuturor analizelor si dupa toate consultatiile, sa mergi iar la psihiatru. Daca mai e cazul. S-ar putea sa nu mai fie.

#94
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Am facut o "pauza de forum" un timp de aceea nu am mai raspuns !
Am inceput sa iau magne b6 si sa iau seroxat intr-o singura priza...
Pe langa astea am gasit pe youtube niste clipuri cu hipnoza de relaxare si parca e mai bine ... prima data cand am incercat a fost chiar bine ! Chiar daca simteam anxietatea si agitatia in corp , nu ma mai deranjau pot spune ca toata ziua respectiva am fost super  ...
Si eu care credeam ca la hipnoza mi arata un pendul si dupa aia ma pune sa fac ca gaina :P
Nu zic ca sunt bine dar parca e mai ok acum (pe langa faptul ca ma omoara o raceala nenorocita :) )
Incerc sa mananc mai sanatos (aici am nevoie de un pic de ajutor) ! Ce sa mananc si ce sa evit ?
Si nu mai beau cafea ! Doar capucino :P

#95
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Poti manca orice,insa nu abuza cu dulciurile.
O sa incepi sa te simti si mai bine,odata ce corpul tau se obisnuieste cu o doza de Seroxat pe zi,un alt sfat ar fi sa iesi cat mai mult pe afara si sa te plimbi cand simti starile de anxietate/agitatie,iti garantez ca se vor ameliora daca faci asta,macar acum ca e vreme frumoasa saptamana asta.

#96
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Eu as vrea o zi sa pot sa stau in casa !
Nu va imaginati ca stau inchis , am o viata foarte activa ... Muncesc destul de mult , cu toate ca in ultimul timp mi-am permis sa iau cate 2 ore pauza la pranz , cand iau si pastila si fac cate 20-30 de minute de meditatie ...

#97
Love_on_the_brain

Love_on_the_brain

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 970
  • Înscris: 13.10.2018
Gasesti ce te interesează la o căutare pe Google. De exemplu
http://m.sfatulmedic...limentatia_8335
Dar in ce consta hipnoza? Faptul ca nu ti-ai pierdut simtul umorului e un lucru bun.☺

#98
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 Love_on_the_brain, on 29 octombrie 2018 - 21:10, said:

Gasesti ce te interesează la o căutare pe Google. De exemplu
http://m.sfatulmedic...limentatia_8335
Dar in ce consta hipnoza? Faptul ca nu ti-ai pierdut simtul umorului e un lucru bun.☺
interesant articol !  O sa tin cont de el

Ce am gasit eu nu cred ca este chiar hipnoza in adevaratul sens al cuvantului ...
Uite un exemplu: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mnutqwgSs7M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Oricum mi schimba starea dupa ce stau 20 de minute cu castile pe cap 2 si ascult si nu fac nimic ... chiar ajuta , sper sa si tina treaba asta si sa nu-si piarda efectul !

aaa  si ar mai fii ceva ... Din  ce stiu eu ceaiul de tei face bine ,  eu beau de ceva vreme cam 3-4 cani pe zi ...

Edited by mihaiduban, 29 October 2018 - 21:39.


#99
Love_on_the_brain

Love_on_the_brain

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 970
  • Înscris: 13.10.2018
Tine, pt ca te rupi de nebunia zilnica, iti liniștește mintea. Gandeste-te in continuare ca te ajuta, asa va fi.
Ceaiul de tei e bun, da, tot la fel sunt bune ceaiurile de valeriana,  roinita, levantica. Ceaiul de salvie e bun sa-l bei dimineața,  in loc de cafea, revigoreaza mintea si o limpezește,  iti da energie, dar nu te agita, precum cafeaua.

#100
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Am fost la o doamna doctor psihiatru , Cu care am mai discutat in trecut ...
Mi-a "interzis" sa mai caut solutii pe internet ! O sa incerc sa intru mai rar pe aici ! Intre timp m-am inscris si pe platforma online  "gandeste sanatos" ...



#101
Love_on_the_brain

Love_on_the_brain

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 970
  • Înscris: 13.10.2018
Interzis? Ciudat!  Ar fi fost mai potrivit sa-ti recomande. Ma rog, e doctor, poate ca stie ea mai bine. Dar la meditație sa nu renunți,  ar fi mare pacat. Sănătate multa si numai bine!

#102
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Eu m-am cam faultat cu Cipralex-ul,am imediat 7 saptamani si nici-o imbunatatire,anxietatea e mai rea decat era inainte sa incep tratamentul,acum stau si ma gandesc ce medicament sa mai incerc.
Intre timp mi-am informat Psihiatrul prin Facebook ca scad doza la 5mg / zi si in maxim trei saptamani renunt de tot la el.

PS: Anafranil e cel mai ideal,e cel mai potent medicament de pe piata ca si Anti-Depressiv,si cred ca am sa il incerc,vad ce zice si doctorul.

LE: Nu te lua dupa doctorul ala,ca sa nu mai cauti pe internet,dimpotriva,documenteaza despre medicamente,si citeste studiile facute de anumiti profesori,si de acolo iti cam dai seama cat de efectiv este un medicament,ce efecte adverse are,si multe altele,numai engleza sa stii.

Edited by Petran_Marius, 01 November 2018 - 20:21.


#103
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 Petran_Marius, on 01 noiembrie 2018 - 20:19, said:

Eu m-am cam faultat cu Cipralex-ul,am imediat 7 saptamani si nici-o imbunatatire,anxietatea e mai rea decat era inainte sa incep tratamentul,acum stau si ma gandesc ce medicament sa mai incerc.
Intre timp mi-am informat Psihiatrul prin Facebook ca scad doza la 5mg / zi si in maxim trei saptamani renunt de tot la el.

PS: Anafranil e cel mai ideal,e cel mai potent medicament de pe piata ca si Anti-Depressiv,si cred ca am sa il incerc,vad ce zice si doctorul.

LE: Nu te lua dupa doctorul ala,ca sa nu mai cauti pe internet,dimpotriva,documenteaza despre medicamente,si citeste studiile facute de anumiti profesori,si de acolo iti cam dai seama cat de efectiv este un medicament,ce efecte adverse are,si multe altele,numai engleza sa stii.
Seroxat ai incercat?

 Love_on_the_brain, on 01 noiembrie 2018 - 20:00, said:

Interzis? Ciudat!  Ar fi fost mai potrivit sa-ti recomande. Ma rog, e doctor, poate ca stie ea mai bine. Dar la meditație sa nu renunți,  ar fi mare pacat. Sănătate multa si numai bine!
Nu renunț fiindca a inceput sa-mi placa ! In fiecare zi pe la ora prânzului am jumătatea de ora de "relaxare" ;)

#104
Love_on_the_brain

Love_on_the_brain

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 970
  • Înscris: 13.10.2018
Bravo! :) Sa auzim de bine!

#105
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012

 mihaiduban, on 02 noiembrie 2018 - 12:06, said:

Seroxat ai incercat?


Am decis sa stau departe de anti-depresive,am avut tetrapareza spastica,iar in general aceste medicamente imi trezesc din nou spasmele musculare,care sunt extrem de neplacute,initial am crezut ca e afect advers de la Cipralex,insa si dupa aproape 7 saptamani am corpul incordat/agitatie insotita cu spasticitate,cred ca am sa caut alte alternative pentru anxietatea/fobia sociala pe care o am.

Edited by Petran_Marius, 02 November 2018 - 20:08.


#106
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 Petran_Marius, on 02 noiembrie 2018 - 20:08, said:



Am decis sa stau departe de anti-depresive,am avut tetrapareza spastica,iar in general aceste medicamente imi trezesc din nou spasmele musculare,care sunt extrem de neplacute,initial am crezut ca e afect advers de la Cipralex,insa si dupa aproape 7 saptamani am corpul incordat/agitatie insotita cu spasticitate,cred ca am sa caut alte alternative pentru anxietatea/fobia sociala pe care o am.
Incearca meditatie !


#107
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
+ ca m-am hotarat sa incerc terapia cognitiv comportamentala,saptamana viitoare o sa am prima sedinta.

#108
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
E foarte bine, o sa te ajute!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate