Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Ce se intampla cu mine ?

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#37
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Este normal, avind in vedere tratamentul.
Nu era normal daca erai (nah, tot ipotetic, pina faceai analize) sanatos tun si cu chef de viață.

#38
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012

 mihaiduban, on 17 septembrie 2018 - 17:23, said:

Totusi de ceva vreme sunt cam obosit ... de fapt ma trezesc obosit , si parca mai spre seara prind viata !
....  sa fie normal ?

E de la Seroxat (Paxil),probabil ai insomnia ca efect advers dat de Paxil ?.
Ce faci seara ? nu poti dormi sau ?

LE: Efectele adverse,fie ele si insomnii dispar dupa 2-3 saptamani de la inceperea tratamentului.

Edited by Petran_Marius, 17 September 2018 - 19:24.


#39
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OvMxJ6GRBNQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ti-ai verificat B12?

Edited by republicall, 17 September 2018 - 21:36.


#40
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Ce e drept ca adorm cam tarziu ... Dar Insomnie nu am

#41
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
In ultimul timp au inceput sa apara iar starile de rau , am incercat sa cresc doza (cu acordul medicului ) dar nu am reusit pt ca s-au amplificat starile ! Am facut o asociere intre starile astea,  gandurile negative si cafea .... Sa fie si cafeaua un factor ?
Acum incep sa-mi revin ..
Qm baut doar cateva guri de dimineata ..

#42
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Vezi ca SSRI si cafeaua e cam meh,eu oricum n-am suportat vreodata cafeaua,ma agita urat si imi provoca anxietate,evit si Cola din acest motiv.
La marirea dozei apar din nou efecte secundare care pot dura 1-2 saptamani,dar eu iti recomand sa stai la doza initiala si sa eviti de acum incolo cafeaua.

#43
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Evita cafeaua( si tutunul, daca fumezi) pentru ca sunt excitanti.
Daca esti ok pe doza aceasta nu vad rostul sa maresti doza  pentru o cafea.

#44
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Daaa ! Dar mi-e tare greu fara ea ! De alcool m-am lasat dar de asta nu stiu cum sa ma las :) ! Oare capucino are cofeina in el ? Sau cafea fara cofeina ? Oricum de 2  dimineti beau doar de la nevasta-mea din cana (ce e drept ca e expreso...)
Nu stiu ce sa zic ... ca incepusem sa fiu bine  , dar dupa o noapte in care am muncit pana pe la 3 dimineata cu cafea cam multa , a doua zi ca sa rezist iar am bagat cafea , a treia zi am fost pe la soacra-mea pe la tara si iar munca ... au inceput iar starile !
Oricum m-am hotărât  sa caut si un psiholog sa vad cum este !
Si De maine nu mai beau cafea de loc (din nou) ...


De fumat fumez (va rog nu ma puneti sa renunt si la asta !) , o sa le reduc si pe astea ...

#45
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 mihaiduban, on 11 octombrie 2018 - 17:07, said:

Daaa ! Dar mi-e tare greu fara ea ! De alcool m-am lasat dar de asta nu stiu cum sa ma las Posted Image ! Oare capucino are cofeina in el ? Sau cafea fara cofeina ? Oricum de 2  dimineti beau doar de la nevasta-mea din cana (ce e drept ca e expreso...)
Nu stiu ce sa zic ... ca incepusem sa fiu bine  , dar dupa o noapte in care am muncit pana pe la 3 dimineata cu cafea cam multa , a doua zi ca sa rezist iar am bagat cafea , a treia zi am fost pe la soacra-mea pe la tara si iar munca ... au inceput iar starile !
Oricum m-am hotărât  sa caut si un psiholog sa vad cum este !
Si De maine nu mai beau cafea de loc (din nou) ...


De fumat fumez (va rog nu ma puneti sa renunt si la asta !) , o sa le reduc si pe astea ...
Pai daca nu ai igiena somnului, totul e degeaba. Daca nu dormi destul nu o sa fie bine niciodata chiar daca iei o plasa de pastile.

#46
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Există cafea fara cofeina, chiar daca nu este ca cea cu, macar pacalesti neuronii.

#47
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Daca te-ai lasat de alcool, este tare omule, cafeaua e piece of cake.
Poti bea o cafea dimineata, una, nu o botelca, o ceasca obisnuita pe care o savurezi cu guri mici.
A doua pa! Nu exista!

Si somn, min 8 ore de somn, daca vrei sa te simti bine.
Eu la 10 sunt in pat, la 10.30 musai tb sa dorm, asa functionez de ani de zile. Nici Revelionul nu-l suport, dupa ora 12 si un pahar de sampanie musai la somn. Stiu pentru tinerei  sunt trista rau, da' eu asa functionez de ani de zile si sunt tare impacata cu mine.

#48
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Astazi am baut doar un capucino pe la 15:00 cand i-mi picau ochii in gura ...
De dimineata incepusera sa apara iar niste stari de rau ... Le-am abordat altfel , le-am abordat cu curaj maxim si cu gandul :" fie ce o fi; orice s-ar întâmpla, chiar daca inebunesc , chiar daca mor o sa o fac cu capul sus" ...
Cred ca eu de fapt nu sunt alcoolic si de fapt acele "sevraje" au fost doar niste "anxietati" puternice si de frica lor sunt asa cum sunt acum... sunt multe de spus !
Va multumesc frumos tuturor , si sper ca ce am vorbit noi pe aici sa ajute si pe altii !

#49
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Pana una alta stai departe de alcool, prefera sa gandesti ca alcoolul ti-a facut rau!
E m-am lasat de tigari cu gandul ca imi fac rau la propriu, altfel nu le-as fi lasat nici intr-o mie de ani.
Cafeaua nu face rau, daca este bauta cu moderatie. Un capuccino  sau o cafea /zi sunt ok, mai mult nu. Excita sistemul nervos si tureaza anxietatea degeaba.

Sanatate multa!

#50
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 thalia, on 12 octombrie 2018 - 16:37, said:

Pana una alta stai departe de alcool, prefera sa gandesti ca alcoolul ti-a facut rau!
E m-am lasat de tigari cu gandul ca imi fac rau la propriu, altfel nu le-as fi lasat nici intr-o mie de ani.
Cafeaua nu face rau, daca este bauta cu moderatie. Un capuccino  sau o cafea /zi sunt ok, mai mult nu. Excita sistemul nervos si tureaza anxietatea degeaba.

Sanatate multa!
O saptamana nu beau altceva in afara de capucino , si ala 1 pe zi !
Cred ca totusi la mine cafeaua de dimineata mi-a facut cel mai rau! Asa ca pana-mi revin o scot din meniu...
Cat despre alcool ramane batut in cuie ! Un an nu gust nici gram!
Multumesc !

#51
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Cateodata ma gandesc sa nu am alta boala psihica (stiu sunt si ipohondru de fel) ... nu stiu gen TOC sau altceva ...

#52
Love_on_the_brain

Love_on_the_brain

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 970
  • Înscris: 13.10.2018
Incearca si meditatia.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZToicYcHIOU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 Love_on_the_brain, on 14 octombrie 2018 - 11:06, said:

Incearca si meditatia.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZToicYcHIOU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu ma prinde pe mine asta !nu e de mine !
Chestia ciudata este ca spre seara de multe ori sunt parca alt om ! Mult mai linistit si cu chef de viata (ca acum spre exemplu)...

#54
Love_on_the_brain

Love_on_the_brain

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 970
  • Înscris: 13.10.2018

 mihaiduban, on 14 octombrie 2018 - 18:59, said:


Nu ma prinde pe mine asta !nu e de mine !
Chestia ciudata este ca spre seara de multe ori sunt parca alt om ! Mult mai linistit si cu chef de viata (ca acum spre exemplu)...
Daca nu incerci, n-ai de unde sa stii. Meditatia te ajuta sa inveti sa respiri corect, anxiosii au nevoie de asta, pt ca hiperventileaza, iar hiperventilatia aduce cu sine starile alea de rau: ameteala, confuzie, greata etc. De asemenea, te ajuta sa nu mai ruminezi incontinuu, adica te ajuta sa dai creierului ragaz sa se linisteasca si sa nu mai ruleze la nesfarsit aceleasi ganduri negative.
E normal sa te simti mai bine seara, nivelul cortizolului e mai scazut, dimineata cortizolul o ia razna.

Edited by Love_on_the_brain, 14 October 2018 - 19:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate