Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Oboseala si stari de ameteala persistente- alimentatie vegana

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#55
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Sigur că e rău.
Dacă pe tine te-ar mânca cineva ar fi bine?!

#56
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Dar tu de unde sti ca pe tine nu te mananca nimeni? Probabil că viermii care se vor infrupta din cadavrul tau vor fi la randul lor aspru criticati de viermii care se hranesc cu mere si cireșe.
Pe de altă parte animalele sacrificate pentru consumul uman au primit sansa de a se naste tocmai pentru a servi acestui scop. Putem spune ca suntem Dumnezei pentru acele animale dand viata si luand-o dupa bunul plac.
Nu am întrebat niciodată un porc daca prefera sa primeasca viata spre a fi sacrificat ulterior sau prefera sa nu se nasca. Tu ce ai prefera in locul lui serios vorbind?

#57
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,515
  • Înscris: 06.01.2012

View PostEXIT, on 20 august 2018 - 17:48, said:

Sigur că e rău.
Dacă pe tine te-ar mânca cineva ar fi bine?!
Mai ai multe pseudo-argumente de genul asta?

View PostMariusvlad2, on 20 august 2018 - 18:10, said:

Pe de altă parte animalele sacrificate pentru consumul uman au primit sansa de a se naste tocmai pentru a servi acestui scop. Putem spune ca suntem Dumnezei pentru acele animale dand viata si luand-o dupa bunul plac.
Da, exact. Animalele nu au constiinta de sine si nici vreun nivel de inteligenta si aspiratii umane, pe care i le atribui tu in mod gresit. Sunt doar animale, care traiesc pe baza instinctului.
Nu am întrebat niciodată un porc daca prefera sa primeasca viata spre a fi sacrificat ulterior sau prefera sa nu se nasca. Tu ce ai prefera in locul lui serios vorbind?
Tu ai impresia ca ai putea conversa cu un porc? Serios?
Porcul nu "prefera", el cel mult accepta. Nu are capacitate de analiza si sinteza, cum aparent nu ai nici tu.

Edited by jeffy86able, 20 August 2018 - 18:18.


#58
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Am fost prea subtil?

#59
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,515
  • Înscris: 06.01.2012
Daca da, scot palaria.

#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
2-0 for carnivores. (so far)

#61
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

View PostMariusvlad2, on 20 august 2018 - 18:10, said:

Dar tu de unde sti ca pe tine nu te mananca nimeni? Probabil că viermii care se vor infrupta din cadavrul tau vor fi la randul lor aspru criticati de viermii care se hranesc cu mere si cireșe.
...
Posted Image E improbabil ca viermii sa fie agenti morali.

View PostMariusvlad2, on 20 august 2018 - 18:10, said:


...
Pe de altă parte animalele sacrificate pentru consumul uman au primit sansa de a se naste tocmai pentru a servi acestui scop. Putem spune ca suntem Dumnezei pentru acele animale dand viata si luand-o dupa bunul plac.
Nu am întrebat niciodată un porc daca prefera sa primeasca viata spre a fi sacrificat ulterior sau prefera sa nu se nasca. Tu ce ai prefera in locul lui serios vorbind?
Eu as prefera sa nu ma nasc deloc decat sa am o viata mizerabila, captiv, sa fiu ucis si mancat. Cred ca asta ar zice orice om.
Cauta pe Facebook: Vegan Sidekick care te poate ajuta. De exemplu:
Attached File  FB_IMG_1513175007869.jpg   83.14K   8 downloadsAttached File  FB_IMG_1534782122805.jpg   84.94K   6 downloadsAttached File  FB_IMG_1534782204967.jpg   62.09K   14 downloads

Uite si o parte din adevarul adevarat despre veganism: cina mea si ce contine ea. Observati si inconvenientul urias roz. :D
Attached File  20180820_212826.jpg   298.79K   18 downloads Attached File  4312b94a-eb2a-485b-ba1d-bb8d0814c6c8.png   19.48K   15 downloads

Attached File  bdb8c69a-5083-4bc0-9f14-48625e307c7f.png   24K   12 downloadsAttached File  6bbf3ba3-7156-41f3-be7a-ed00e1ecaf33.png   19.22K   6 downloadsAttached File  07d39d47-8004-45d5-9d39-8bc828238247.png   19.37K   4 downloadsAttached File  bf5fe486-b43e-4af1-b593-2240adde26ae.png   15.99K   3 downloads

Omnivorismul mi se pare cea mai naspa chestie: nu poti sa traiesti fara carne si oua! In omnivorism e musai sa contribui la un sistem care chinuieste si casapeste miliarde animale, distrugi planeta si propria sanatate.

View PostMembruAnonim, on 20 august 2018 - 19:05, said:

2-0 for carnivores. (so far)
epetroiu, acum poti sa-mi arati buletinul de analize? Au trecut aproape 2 luni de cand ai promis ca mi-l arati imediat ce ajungi acasa. :D

#62
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,674
  • Înscris: 24.10.2015
Acei care spune-ti ca animalele nu au constiinta de sine, nu inteleg ca le chinui etc ati avut vreo data un caine?  Nu ati observat ca are si el emotii? Cateodata e trist si plange alteori e plin de bucurie, poate oferi afectiune de neegalat. E mai prost decat omul e clar. Dar si un copil nou nascut e prost ca noaptea, deci poti sa-ti bati joc de el cum vrei ca nu intelege nimic..

Eu as vrea sa train intr-o lume unde nimeni nu provoaca suferinta nimanui. As manca doar vegetale daca ar fi toate animalele de pe planeta erbivore. Din pacate realitatea e alta dar asta nu inseamna ca nu-s constient de faptul ca fac rau cuiva pentru binele meu. Asta e viata. Il mananc pe altul ca sa supravetuiesc eu si semenii mei. Nu inteleg de ce sa te amagesti cu idei " el oricum nu intelege, nu simte nimic, nu conteaza".

Exit, daca prin absurd consideram ca nimeresti in salbatacie, pe o insula de explu, vei cauta lastari si pomusoare sau ti se va trezi instinctul de vanator?

Edited by vinciun, 20 August 2018 - 23:26.


#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
EXIT,
In screenshot-ul tau ti-a calculat vitaminele din mancarea din farfurie, si acolo zice ca ai beneficia si de vitamina B12. Spune-mi tu mie ce contine B12 din ce ai tu in farfurie? Din amestecul ala de naut, mazare, fasole alba, rosii cherry si ceapa.
Update: stai ca acum vazusem "Jamieson B12 - 1 tablet", asta e cam FAIL. Cum spuneam, o dieta la care trebuie sa apelezi la suplimente, se numeste prostie, asta diplomatic spus. Si cum am mai spus, cel mai bine e cate putin din toate. Carne, oua, lactate, legume, leguminoase, oleaginoase, leguminoase, fructe, seminte, cereale integrale. Trebuie doar sa stii cum sa le combini si crede-ma, deficitul de B12 va fi nonexistent, fara a fi nevoie sa apelezi la suplimente. Si in plus, vei fi si sanatos.
Si cu asta am spus TOT.

Edited by MembruAnonim, 21 August 2018 - 05:27.


#64
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,515
  • Înscris: 06.01.2012
Nici chiar dintr-o dieta echilibrata nu poti sa-ti iei tot ce iti trebuie. Asta daca nu cumva mananci in cantitati industriale, dar asta iti va paradi stomacul.
De asta e bine sa iei suplimente.

#65
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
vinciun, dacă pe insulă nu există alternative voi mânca animale, inclusiv oameni. :) Citește definiția veganismului.

AndrewMickelson, ce ai împotriva acelei bucăți de pastilă B12? De ce afirmi că se numește prostie?
Poziția ta este irațională. Bagi în gură în fiecare zi alimente pentru obținerea cărora se folosesc mijloace "artificiale". Ți-am zis că oricum toate animalele "de consum" sunt hrănite cu furaje fortificate, ba chiar acele specii sunt create de om.
De ce nu zici că este o prostie să trăiești în emisfera nordică unde e musai să porți haine că altfel ai muri? Este o prostie să te îmbraci cu materiale sintetice sau din fibre vegetale în loc de haină de blană?
Pastila cu B12 este opțiunea ideală dacă o compari cu obținerea acestei vitamine prin ingurgitarea bucăților de cadavru care provoacă suferință animalelor, planetei și ție însuți.
OMS nu a zis despre pastila cu B12 că este cancerigenă ci despre carne. Este o prostie să mănânci carne deși există atâtea dezavantaje. :P

#66
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postjeffy86able, on 21 august 2018 - 05:51, said:

Nici chiar dintr-o dieta echilibrata nu poti sa-ti iei tot ce iti trebuie. Asta daca nu cumva mananci in cantitati industriale, dar asta iti va paradi stomacul.
De asta e bine sa iei suplimente.
Chestia e ca fructele si legumele care se cultiva acum industrial sunt cam artificiale si sarace in nutrienti...din cauza asta nu reusesti sa iti iei tot ce ai nevoie din ele
Cine-i baiat destept pe vara isi face provizii de catina,merisoare si afine care le baga in lada frigorifica si are pe iarna vitamine si minerale naturale

Si eu am mai luat complexe de vitamine cu concentratii mari(in special cele destinate culturistilor) dar sunt artificiale si nu stii sigur cat se absorb si cat nu...

#67
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Demonstrează afirmațiile despre conținutul nutritiv al fructelor și legumelor care se cultivă acum. Și pe cele despre absorbția elementelor din suplimente.

Attached File  a41-1080x1508.jpg   242.95K   14 downloads

Edited by EXIT, 21 August 2018 - 06:31.


#68
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Iti dai seama ca nu o sa imi bat capu cu tine nu?

#69
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,515
  • Înscris: 06.01.2012

View PostI2O, on 21 august 2018 - 06:22, said:


Chestia e ca fructele si legumele care se cultiva acum industrial sunt cam artificiale si sarace in nutrienti...din cauza asta nu reusesti sa iti iei tot ce ai nevoie din ele
Cine-i baiat destept pe vara isi face provizii de catina,merisoare si afine care le baga in lada frigorifica si are pe iarna vitamine si minerale naturale

Si eu am mai luat complexe de vitamine cu concentratii mari(in special cele destinate culturistilor) dar sunt artificiale si nu stii sigur cat se absorb si cat nu...
Singura chestie pe care o iau in momentul asta ca supliment este vitamina D, pe care nu am cum s-o iau de la soare pentru ca am pielea mai inchisa la culoare si nu am aport suficient. Am luat si B-uri in trecut cand am avut nevoie, desi am alimentatie buna, zic eu.
Carente vom avea, mai ales dupa o varsta.

#70
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

View PostI2O, on 21 august 2018 - 06:35, said:

Iti dai seama ca nu o sa imi bat capu cu tine nu?
De ce?
Bate-ți capul pentru tine măcar.
Există chiar aici pe forum informații despre conținutul nutritiv al alimentelor de acum comparat cu cel al alimentelor din trecut.

#71
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postjeffy86able, on 21 august 2018 - 06:57, said:

Singura chestie pe care o iau in momentul asta ca supliment este vitamina D, pe care nu am cum s-o iau de la soare pentru ca am pielea mai inchisa la culoare si nu am aport suficient. Am luat si B-uri in trecut cand am avut nevoie, desi am alimentatie buna, zic eu.
Carente vom avea, mai ales dupa o varsta.
Eu momentan nu mai iau nimic
Eu sunt mai alb,dar nu stau la soare ca ma ard...acum o luna am lucrat ceva prin curte si am stat in maieu in cateva ore,cu toate ca nu am stat tot timpu in soare m-am ars de am avut doua straturi de piele "carbonizate"

#72
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Eu nu am luat in viata mea suplimente, vitamine si sunt bine mersi in condițiile în care fac sport zilnic in mediu organizat si il suplimentez tot zilnic cu fitness in particular.
Mananc orice, de la dulciuri pline de zahar pana la mezelurile din supermarket. Singurul lucru pe care il controlez sunt caloriile si macronutrientii.
La soare stau cat pot de mult chiar daca ma ard caci simt o atracție deosebită pentru radiatiile astrului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate