Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Oboseala si stari de ameteala persistente- alimentatie vegana

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#109
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

View PostNSR, on 23 septembrie 2018 - 13:33, said:

Acuma, ce inseamna sa le accepte ? Ca nu se constipa, ca nu face diaree, ca nu are crampe ? Am mari dubii ca bebe au suficienta amilaza pt digestia plantelor. Bebe au nevoie in primul rand de grasime, nu de fibre.
Inseamna ca se dezvolta bine, ca nu au probleme de sanatate. Ovazul are glucide in primul rand, mai apoi fibre, mai are vitamine minerale. Astea sunt recomandarile pediatrilor, nu am auzit sa recomande unt, untura, diete bogate in carne, slanina si alte chestii din astea animale. Se recomanda carne slaba de pui sau peste facuta piure, morcovi fierti, mere rase, ovaz, orez, banane si alte chestii din astea. Unt de arahide pentru grasime.

View Postepetroiu, on 23 septembrie 2018 - 13:58, said:

Apropo de copii mici, este binecunoscuta aversiunea copiilor fata de legume, pur si simplu refuza sa le manance. Pe cand carnea o devoreaza instant.
Ovazul este mancare pentru...cai nu pentru oameni. Ca unii il dau copiilor mici, si aia nu patesc nimic, nu inseamna ca fac neaparat bine.
Sa vezi ce le plac dulciurile ! Ai vreo dovada ca ovazul le face rau sau arunci cu sloganuri pe care le auzi de la altii ? Da ma, ovazul e mancare de cai si carnea e mancare de hiene. Ce dracu de argument e asta ?

View Postepetroiu, on 23 septembrie 2018 - 14:42, said:

Ba da, fibrele din cereale integrale (tarate, etc) POT rani la propriu intestinele, si inca cum.
Ideea cu fibrele care incetinesc absorbtia glucozei este doar o alta teorie, nedemonstrata, in realitate acele fibre nu fac mare lucru in acest sens.
Dovedeste ca fibrele pot rani intestinele ca de sloganuri sunt satul. Fibrele scad si colesterolul si glicemia.
https://www.mayoclin...er/art-20043983

#110
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View Postentry, on 23 septembrie 2018 - 23:17, said:

Astea sunt recomandarile pediatrilor, nu am auzit sa recomande unt, untura, diete bogate in carne, slanina si alte chestii din astea animale. Se recomanda carne slaba de pui sau peste facuta piure, morcovi fierti, mere rase, ovaz, orez, banane si alte chestii din astea. Unt de arahide pentru grasime.
Inceteaza cu apelul la autoritati compromise. Cat timp medicii au fost indoctrinati cu dieta standard a ultimelor decenii, sfatutile lor sint lipsite de relevanta academica. Iar discutia era despre preferintele copiilor (produse animale vs produse vegetale) si nu despre ce le recomanda medicii.

#111
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Ca sa vezi prostia cu untul de arahide, cica vreo 90% din populatia globului are un fel de alergie mai mult sau mai putin grava la arahide... Hai sa dam la copii...

#112
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exact, ca si consumul de cereale, adica de gluten. Care e inflamator si multi au alergie la el, sau la nuci si seminte, care iar sunt alergice.

#113
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Sau carnea care îți dă cancer.

#114
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Carnea rosie POATE da cancer, conform unor studii recente. Insa, daca nu mananci carne rosie, si in general, daca mananci carne putina, nu patesti nimic. Evident, exista si alti factori care favorizeaza cancerul(dieta, stres, fumatul, alcoolul, poluarea, genetica), dar poti oricand opta pentru carne slaba :peste, sau carne de pui fara piele sau grasime. Nu zice nimeni sa mananci porc sau mezeluri. Eu unul nu consum mezeluri deloc si nici carne de porc. Eu mananc doar carne de pui slaba fara piele si peste. Asta pe langa, legume, fructe, leguminoase, cereale. Eu nu ma stiu cu vreo alergie la niciun aliment.Totul cu moderatie.

#115
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postandreic, on 25 septembrie 2018 - 17:37, said:

Nu te mai lua dupa tampenii de pe net... e un procent redus de fapt, lucru demomstrat de succesul produsului in special in SUA, Canada si vestul UE.

Am zis diverse tipuri de alergii...nu neaparat din alea nasoale unde intri in soc anafilactic la 3 minute dupa consum.
Dar nu-i nimic, de aia problemele dermatologice sunt la ordinea zilei.
Daca ceva se consuma pe scara larga inseamna a e sanatos? Spre exemplu alcoolul in Rusia? Expertule...

Edited by epetroiu, 25 September 2018 - 18:10.


#116
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
1-3 % incidenta alergiei la arahide
http://en.wikipedia....gy#Epidemiology
Emotiile castiga Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate