Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Oboseala si stari de ameteala persistente- alimentatie vegana

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#37
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostMembruAnonim, on 19 august 2018 - 19:06, said:

Am consumat spirulina si drojdie, in speranta ca au B12(sursa:Internet)  dar valorile sunt foarte mici ale vitaminei B12 in organism.

Probabil ca nu se fixeaza si le elimini foarte repede.  Mai bine intrebi un medic, dupa parerea mea.  Nemaivorbind ca ti-ar trebui B Complex, nu doar B12. Iar internetul de cele mai multe ori nu este sursa cea mai potrivita de informatii.

#38
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
baga fratele meu cate 3-4 oua pe zi, si te-ai rezolvat.  dar sa fie oua cu 0 sau 1.

#39
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postrich1974, on 20 august 2018 - 08:55, said:

baga fratele meu cate 3-4 oua pe zi, si te-ai rezolvat.  dar sa fie oua cu 0 sau 1.
Eu mai cumpar oua ecologice, sunt bune de ceva? ca sunt de 3 ori pretul la ala mai ieftin.
In weekend mananc carne, ficat(pui ca cu vita nu prea m-am intalnit) si oua, si in timpul saptamanii suplimente spirulina, alfalfa si drojdie, da de astea am auzit ca contin un B12 fals (de la Hofigal).

#40
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
hai sa nu zic de alea ecologice, dar macar de alea cu 1,  sunt crescute in aer liber.  si cele ecologice sunt crescute in aer liber.
gustul si valoarea nutritiva sunt superioare celor din baterii. (de gust iti spun 100%, ca se simte din prima).
la oua ecologice mai prinzi oferte. am gasit oferta cu 5 lei cartonul de 10 oua. mai aveau doua zile pana la expirare.
dar termenul la oua e mult prea scurt, o luna de zile. in mod normal, daca e tinut la frigider, oul poate fi mancat fara probleme si dupa 3 luni.
acelasi lucru este si la produsele lactate fermentate.

#41
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Discutia asta nu e despre oua.

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
EXIT, nu e despre oua ci despre o dieta care "simply does NOT work", adica cea vegana. O dieta la care ai nevoie de suplimente, inseamna clar ceva nesanatos. Nu zice nimeni, mananci legume, fructe, leguminoase, oleaginoase, seminte, dar si oua, carne. Toate trebuiesc consumate in cantitati normale si cate putin din fiecare, nu 3 kg de banane, 2 de morcovi sau 6 oua si 2 kg de carne pe zi. Eu acum consider ca asta inseamna sa mananci sanatos: cate putin din fiecare. Azi am incercat pt prima oara dupa 2 ani, carnea de pui, dar cea de la Fragedo, crescuta fara hormoni, aditivi, etc. Am luat pulpe de pui fara piele, le-am fiert(doar fiert mananc, nu suport prajelile) au un gust nemaipomenit. Pe langa asta, mi-am luat si 10 oua ecologice si o sa incep si cu alea treptat. Regret ca mi-am pus sanatatea in pericol, urmand o dieta nebuneasca: cea vegana. Nu voi mai incerca niciodata asa ceva. De acum inainte, voi manca cate putin din fiecare: putina carne(doar de pui si peste), oua, fara lactate(intoleranta la lactoza, ocazional voi inlocui cu laptele vegetal, inafara de cel de soia din motive personale), legume, fructe, leguminoase, oleaginoase, seminte si cereale integrale. Si bineinteles, trebuie sa incep sa practic si un sport. Asta consider eu dieta sanatoasa si un stil de viata sanatos. Am uitat sa mentionez ca nu fumez si nici alcool, cafea sau dulciuri(fara sucuri din comert, fara produse de patiserie, doar paine integrala) . Zaharul rafinat l-am scos total din ecuatie de vreo 6 ani. Mai e cineva de acord cu mine?

Edited by MembruAnonim, 20 August 2018 - 14:22.


#43
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
La textul meu de pe pagina anterioara ai vreun raspuns? :)

#44
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Facem pariu ca puii Fragedo sunt crescuti cu furaje care includ suplimente cu vitamine si minerale? :D

Zephyros, realitatea e fix invers.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
EXIT,
Nu il cunosc pe epetroiu, de ce?
Si ti-am scris clar si mai sus, o dieta care are nevoie de suplimente pentru a umple niste deficiente in organism, mi se pare o dieta tampita. De ce sa nu mancam de toate si sa nu fim nevoiti sa apelam la suplimente? Eu de cand am devenit vegan, am inceput cu probleme de sanatate, inainte nici nu luam suplimente. Sincer, regret enorm prostia cu veganismul si crede-ma ca carnea are un gust demential.
Si chiar nu ma intereseaza daca puii Fragedo sunt hraniti cu vitamine sau ce zici tu. Atata timp cat nu contin hormoni de crestere, sunt impacat. O viata avem pana la urma, ce naiba.

Edited by MembruAnonim, 20 August 2018 - 14:53.


#46
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Pai pe de o parte nu vrei suplimente dar consumi carnea animalelor hranite cu suplimente (inclusiv B12). Clientii cei mai mari ai producatorilor de B12 sunt... producatorii de furaje pentru animale.
Uita-te la comerciantii de furaje ca sa vezi cu ce sunt hranite.
Niciun pui din UE nu e hranit cu hormoni de crestere pentru ca e ilegal. Ca sa afirmi ca se incalca legea ar trebui sa ai dovezi altfel sunt vorbe-n vant.

O pastila cu B12 pe saptamana sau alimente fortificate cu B12 sunt un inconvenient nesemnificativ. Pentru ca nu simti asta inseamna ca nu ai fost niciodata vegan, nici acum nu stii ce este veganismul. Pe o pagina anterioara ai scris de fapt care a fost motivatia ta: frica irationala de chimicalele cu care crezi ca sunt hranite animalele.

#47
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View PostMembruAnonim, on 20 august 2018 - 14:51, said:

De ce sa nu mancam de toate si sa nu fim nevoiti sa apelam la suplimente? Eu de cand am devenit vegan, am inceput cu probleme de sanatate, inainte nici nu luam suplimente. Sincer, regret enorm prostia cu veganismul si crede-ma ca carnea are un gust demential.
Si chiar nu ma intereseaza daca puii Fragedo sunt hraniti cu vitamine sau ce zici tu. Atata timp cat nu contin hormoni de crestere, sunt impacat. O viata avem pana la urma, ce naiba.
Prin urmare si asa deci, cum ramane ?
ramai vegan, ne convertesti si pe noi?
sau ai "defectat" precum pacepa??

View PostMembruAnonim, on 20 august 2018 - 14:51, said:

EXIT,
Nu il cunosc pe epetroiu, de ce?
https://forum.softpe...espre-veganism/
te-ai trezit tarziu.
El a descoperit inaintea ta ca "veganismul" e cahhhhhhh

Edited by OPEDI, 20 August 2018 - 15:27.


#48
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
A scris ca deja a mancat delicioase bucati de cadavru de galinacee.
Ca sa-i revina B12 la normal va trebui sa manance vreo 100kg de cadavru pe saptamana dar asta e altceva...

#49
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View PostEXIT, on 20 august 2018 - 15:26, said:

A scris ca deja a mancat delicioase bucati de cadavru de galinacee.
dacă bagă la maţ 100 de nuci, deja căzute din copac, nu bagă tot 100 de "cadavre"???
Sau ălea 100 de nuci trăiesc, nu putrezesc???
Sau dacă mancă caise coapte bine nu-l trecea o căcare rapidă ???
Oare căcarea asta rapidă e de fapt "DETOXIFIEREA" colonului?
O "nirvana" ,ceva pe care doar initiatii o pot atinge?
Noi ăstilalţi care bem zeamă de varză dupa o beţie cruntă nu ne căcam cu stropi?
Spoiler
Spoiler

Edited by OPEDI, 20 August 2018 - 15:44.


#50
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Cadavru se numeste numai lesul animalelor. Este un termen folosit de mine corect. Nu ar trebui sa se simta nimeni ofensat. Bucatile acelea de carne sunt bucati de cadavru.
Nu am auzit in nicun context academic sa se foloseasca termenul cadavru pentru organisme vegetale. Nucile acelea sunt chiar vii cand cad si raman vii mult timp; pot germina si dezvolta intr-un nuc nou.

Daca ai probleme digestive dupa ce mananci fructe coapte, cel mai probabil sunt cauzate de bacteriile nasoale care s-au dezvoltat pe fruct si nu le-ai eliminat eficient.
Detoxifierea este o escrocherie.

#51
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View PostEXIT, on 20 august 2018 - 15:39, said:

Nucile acelea sunt chiar vii cand cad si raman vii mult timp; pot germina si dezvolta intr-un nuc nou.
Nuanta, chestie de nuanta.
Cadavru , daca  le zic acelor nuci cazute din copac,  nu inseamna neaparat ca gresesc  ( am exagerat putin, tocmai pentru a sublinia faptul ca TU folosesti acest cuvant in mod abuziv) sau ca nu stiu ca acest cuvant se refera la lesuri de animale.
Sa stii si tu ca omenirea nu consuma cadavre, lesuri de animale. Noi mancam animale sacrificate sau vanate. E cu totul altceva. Mai presus de mintea celor prinsi in mentalitatea evului mediu.
Argumentul tau cu poate germineaza, pom viu, etc. e caduc, demn de evul mediu.
Stiinta moderna, poate gasi intr-o ramasita veche de mii de ani, suficient adn, care poate duce la clonarea si REINVIEREA celui mort.
Aleluia, de 5 ori amin.
Cadavrele se ingroapa, nu se mananca.

View PostEXIT, on 20 august 2018 - 15:39, said:

Cadavru se numeste numai lesul animalelor.
A spune sus si tare ca suntem mancatori de cadavre este pur si simplu o provocare, de prost gust.

Edited by OPEDI, 20 August 2018 - 16:00.


#52
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Chiar si in evul asta un animal mort este un cadavru din toate punctele de vedere. Bucatile din magazine sunt parti din cadavre de animale. Nu are niciun rost sa negi asta.
Germianrea semintelor este de actualitate in orice ev.
Sacrificiul este o renuntare voluntara ceea ce nu se intampla in cazul animalelor casapite.

Deja e prea mult off topic.

View PostOPEDI, on 20 august 2018 - 15:48, said:

...
A spune sus si tare ca suntem mancatori de cadavre este pur si simplu o provocare, de prost gust.
Mda, realitatea este o mare provocare pentru prea multi. Din pacate.

Edited by EXIT, 20 August 2018 - 16:01.


#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai bine mancator de  carne decat un vegan care are probleme de sanatate. Asta e viata omule, mai bine carnivor decat veganshit.

#54
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

View PostEXIT, on 20 august 2018 - 15:26, said:

A scris ca deja a mancat delicioase bucati de cadavru de galinacee.
O zici de parca ar fi ceva rau.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate