Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Oboseala si stari de ameteala persistente- alimentatie vegana

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salut! Sunt vegan de 2 ani de zile, insa recent ma simt mai slabit ca oricand, simt greutate si in a umbla, asta pe langa ca am ameteli persistente. Am incercat sa combin cam toate alimentele disponibile intr-o astfel de alimentatie: cereale integrale, oleaginoase, leguminoase, fructe, legume, seminte de tot felul iar efectul e la fel. Am luat si niste vitamine si tot am starile respective. Recent, analizele au iesit bune, in afara de vitamina B12, la care am deficienta destul de mare. Inca nu am luat suplimente de B12, pentru ca analizele numai ce mi-au venit. Am consumat spirulina si drojdie, in speranta ca au B12(sursa:Internet)  dar valorile sunt foarte mici ale vitaminei B12 in organism.
Oare ar trebui sa renunt la aceasta dieta inainte de a imi afecta sanatatea? Exista vreun risc in acest sens?
M-am gandit ca, progresiv sa incerc sa introduc ouale in dieta in prima saptamana, iar din a doua saptamana si carnea, dar treptat, putin cate putin. Lactatele sunt excluse din start, din cauza ca am intoleranta la lactoza. Ar fi asta singura solutie?
Astept pareri si opinii serioase in legatura cu acest aspect. Rog a fi raspunsuri serioase si cu bun simt, care chiar sa ma ajute.
Multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti consuma si lactate, daca sunt fermentate (Sana, Iaurt, chefir, telemea maturata,etc.
Nu mai face experimete pe corpul tau de omnivor.

Edited by pasilla, 19 August 2018 - 19:13.


#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 MembruAnonim, on 19 august 2018 - 19:06, said:

Astept pareri si opinii serioase in legatura cu acest aspect
Opinia si parerea mea este:
sa revi treptat la dieta omnivora,.

Un regim alimentar echilibrat cu legume, carne, oua, lapte, fructe.

#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Pune in p-la mea si mănâncă cum trebuie.Până nu bagi o bucata de carne in tine nu ai vlagă .

#5
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Io nu va inteleg si pace.

Omu' e omnivor de cand s-a ridicat in doua picioare. De ce ar vrea cineva sa incerce sa lucreze impotriva firii?

#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Daca analizele au iesit ok, o fi un fel de anxietate. In niciun caz de la lipsa carnii...sa fim seriosi.

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Adevarul e ca o iei si cu capul un pic, tot tinand cont ce sa mananci si poftind la carne!

O fi chiar depresie.

Edited by arab, 19 August 2018 - 19:23.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 MembruAnonim, on 19 august 2018 - 19:06, said:

M-am gandit ca, progresiv sa incerc sa introduc ouale in dieta in prima saptamana, iar din a doua saptamana si carnea, dar treptat, putin cate putin. Lactatele sunt excluse din start, din cauza ca am intoleranta la lactoza.

Te-ai gandit bine. Laptele nu este recoamandat consumuului uman asa ca e de evitat, dar incearca sa consumi derivate din lapte - branza, iaurt, etc
Te simti rau pentru ca sunt temperaturile astea nesimtite si pierzi minerale.
Incearca sa introduci si niste minerale in alimentatie si chiar niste seminte de floarea soarelui, nuci, caju.. chestii din astea.. Plus paine integrala facuta in casa.

 mariovrs, on 19 august 2018 - 19:19, said:

Daca analizele au iesit ok, o fi un fel de anxietate. In niciun caz de la lipsa carnii...sa fim seriosi.

Anxietatea trece de la sine daca bagi in fizic proteina de calitate (macar o ceafa de porc si cativa mici pe saptamana).

 arab, on 19 august 2018 - 19:22, said:

O fi chiar depresie.

Caldura de la oras, amestecata cu poluarea este absolut deprimanta, cel putin in Bucuresti (iti vine sa te sinucizi zilnic). Nu stiu cum e in alte locuri dar in Bucuresti e jale.   Caldura mai imputzita ca in Bucuresti, nu am vazut decat prin campia Baraganului.

#9
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Cam asa patesti cand vrei sa te caci pe tine ca esti mai tare ca natura. Natura care te-a facut omnivor, nu vegan. Consecintele se vad.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Serafim606, on 19 august 2018 - 19:35, said:

Cam asa patesti cand vrei sa te caci pe tine ca esti mai tare ca natura. Natura care te-a facut omnivor, nu vegan. Consecintele se vad.

Eu as zice, mai degraba ca natura ne-a facut carnivori.  Adica carnea e de prima importanta si apoi celelalte. Nu am vazut pana acum un om care mananca zilnic carne sa fie deprimat, apatic si lesinat.   Se poate tine si regim vegan dar nu pe calurile astea cant tzasneste apa din noi cu tot cu minerale.. Mai ramane o laye pentru organism.

Edited by rosix, 19 August 2018 - 19:38.


#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Nu esti vegan 100% daca n-ai un bolovan de sare prin casa pe care sa treci limba. Stii tu,aleaalea pierderi de saruri blabla. O fi iarba buna,dar numa garnitura!

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
MikeSpike,
Esti cumva troll-ul de serviciu? Faci si schimbul 3 sau numai 2?
*off topic: Rog rautaciosii sa se abtina de la comentarii. Dar ce sa faci, asta e poporul roman! (unii). Ne meritam soarta.
*on topic: exista carne "grass fed" in Romania? Ma refer sa fie accesibila, gen prin supermarketuri, etichetata ca fiind "bio, eco, organica". Daca as reveni inapoi la dieta carnivora, as prefera carnea fara hormoni de crestere, antibiotice, fainuri animale si alte porcarii. Asa da, m-ar motiva sa revin. Oua ecologice am vazut, dar carne nu stiu sa fi vazut, probabil nu m-am uitat prea bine, sau?

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Stati, ca inca e bine, veganii sunt la prima generatie. sa vedeti ce urmeaza, cand  familie de vegani va avea copii vegani. Nu cred ca o sa apuce varsta de 30 de ani.
Orice copil care a apucat sa fermine 7 clase, a invatat la zoologie care sunt diferentele majore intre sistemul digestiv al ierbivorelor, omnivorelor si carnivorelor. Matele ierbivorelor sunt mult mai lungi decat al carnivorelor, mancarea slaba si multa trebuie digerata, e un proces mai lung si mai incet decat la carnivore. Se pare ca veganii nu au reusit sa termine scoala primara, sau au avut pojar cand s-a predat la scoala sistemul digestiv, dantura.

#14
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Nu,nu sant troll.Sant practic si observ.Vara sotiei are clinica stoma. in Buc. Nasser Oana. Vegana convinsa.Si-a rupt piciorul la sky pe la 40+ani. Sa prins aiurea,a avuta 2 interventie prin Israel. Rahat,tot cu un baston merge.  Exemplul este ca isi permite sa manance 1000% vega,bio,s ce mai vrei.  Batmanbatman!  ps.,face salate mediteraneene de lingi farfuria pe dos.

#15
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

 MembruAnonim, on 19 august 2018 - 19:06, said:

Salut! Sunt vegan de 2 ani de zile
Verifică-ți glicemia. Poate asta e problema.

Eu unul nu-s de acord cu dieta vegană, mai ales dacă e „raw”. Dar e alegerea fiecăruia.

#16
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
nu renunta acum e pacat

ramai pe

 MembruAnonim, on 19 august 2018 - 19:06, said:

Am consumat spirulina si drojdie


de ce sa manaci o friptura buna

#17
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Nu stiu in ce masura starea pe care o ai e data de alimentatie, dar tine cont ca e important sa ai o alimentatie echilibrata.
In momentul de fata tie iti lipsesc elemente din alimentatie pe care nu le poti lua din alta parte, iar privarea organismului poate duce la ceea ce ai patit tu.
Te joci cu sanatatea ta.

Edited by jeffy86able, 19 August 2018 - 20:05.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De acum inainte, ignor comentariile aiurea si rautacioase.
Si da, am luat glicemia, intr-o zi chiar imediat dupa ce am mancat niste struguri, am avut 254. A doua zi, pe nemancate am avut 63 iar la 2 ore dupa mancatul unor legume am avut 73. Oare am avut atunci 254 din cauza ca am luat glicemia la 5 minute dupa ce am mancat strugurii? Am mancat doar 2 struguri, nu excese.

Sunt doar vegan, nu raw vegan.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate