Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Bulgaria isi repara podurile rutiere, dupa tragedia de la Genova

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#55
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
Strict cu privire la poduri si tragedii, eram acum cativa ani (nu multi, cand cu reasfaltarea si cosmetizarea jumatatii noastre) blocat pe podul Giurgiu - Ruse in coloana de tiruri.
Ca toti ceilalti, in asteptare fiind am coborat din masina. Se simtea flexibilitatea podului - asta ar fi oarecum de bine. Dar parca era prea flexibil :) . Cand a inceput sa vina coloana de tiruri din sens opus deja se terminase cu joaca  Posted Image
Ce cretini sinistri toti cei care erau implicati in lucrarea respectiva / administratii / vama / toti... sa nu organizezi tu cumva asteptarea si sa lasi podul sa se umple de tiruri.  Posted Image
Deci era un sens incarcat cu auto (foarte multe tiruri) iar cand se dadea drumul pe sensul opus crestea incarcarea cu cel putin 50% (astea, circuland, erau mai rare).
Nu stiu cum a fost proiectat si executat podul asta al Prieteniei, dar in acea perioada a fost testat din plin.

Edited by BlueKing-69, 17 August 2018 - 12:26.


#56
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Podul a fost proiectat şi construit de Sovietici. Cred că a fost făcut aşa de rezistent şi pentru că era strategic şi d.p.d.v. militar - să treacă tancuri şi echipament militar pe acolo, iar pentru asta ai nevoie de poduri forte. La capitolul proiectare Românii sunt uneori mai praf decât în perioada comunistă. Ne furăm între noi. Bulgarii ne iau banii la modul frumos.

#57
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Ma,da nimeni de bine sa ne explice ce bine e cu psd? Bizar!

#58
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,088
  • Înscris: 23.09.2005

View PostBlueKing-69, on 17 august 2018 - 08:52, said:

Nu stiu in ce sens ai formulat intrebarea dar... cate?
Pai hai sa numaram:

Attachment SOFIA - centura sud.jpg

Si asta este centura de sud, mai veche (inca nefinalizata, ce-i drept), nu tangenta de nord, noua, in regim de autostrada.

Ce-i cu poteca aia!?  La noi o sa arate asa:

[ https://www.restonnow.com/files/2013/11/traffic.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Firar a dracu de bulgari, da` se pun ei cu Firea, ma!?


[ https://s15.postimg.cc/pdpqatoyj/Firea.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu Viorica, ma!?

[ https://zdvi.cname.ro/180_135/actualitatea/national/sefa-guvernului-anchetata-pentru-inalta-tradare/mediaPool/ufidMPk.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Vai! Am gresit poza cu Viorica, nu aia trebuia sa o pun!

Asta e:


[ https://s15.postimg.cc/3tulgr4d7/Viorica.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 17 August 2018 - 16:35.


#59
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostPhobos, on 17 august 2018 - 16:23, said:

Ce-i cu poteca aia!?  La noi o sa arate asa:

[ https://www.restonnow.com/files/2013/11/traffic.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Firar a dracu de bulgari, da` se pun ei cu Firea, ma!?


Si poza asta ai gresit-o.Asta e doar viitoarea pista pentru  biciclete...

#60
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,291
  • Înscris: 29.12.2006

View PostImperathor, on 16 august 2018 - 20:04, said:

In ultimii ani bulgarii ne-au luat-o inainte in multe domenii.

Ne-au luat-o pe naiba ! Aşa ne-au luat-o de...la începutul acestui an, era ştirea că trei judeţe din nordul Bulgariei nu mai suportă starea de fapte din ţara vecină, şi vor să facă referendum pentru a se uni cu....România. Posted Image

Ca să vedem ce bine le e bulgarilor !

Edited by lupini, 17 August 2018 - 16:50.


#61
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008

View Postlupini, on 17 august 2018 - 16:50, said:



Ne-au luat-o pe naiba ! Așa ne-au luat-o de...la Ăźnceputul acestui an, era știrea că trei județe din nordul Bulgariei nu mai suportă starea de fapte din țara vecină, și vor să facă referendum pentru a se uni cu....RomĂąnia. Posted Image

Ca să vedem ce bine le e bulgarilor !

Era un descreierat de la ei care dorea sa lipeasca judetele alea la Romania. O singura persoana nu 51% din populatia zonelor respective.

Romanii isi fac concedii in Bulgaria
Romanii isi deschid firme in Bulgaria
Romanii isi inmatriculeaza masini in Bulgaria.
Invers n-o sa vezi!

Bulgaria de azi este de nerecunoscut de cea de acum 7 ani. Raportat la suprafata si nr de locuitori stau mai bine la infrastructura ca noi.

#62
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,291
  • Înscris: 29.12.2006

View PostImperathor, on 17 august 2018 - 17:04, said:

Romanii isi fac concedii in Bulgaria
Romanii isi deschid firme in Bulgaria
Romanii isi inmatriculeaza masini in Bulgaria.
Invers n-o sa vezi!

Românii în general îşi desconsideră ţara. Chiar şi de i-am avea ca vecini pe somalezi, şi despre ei am spune că sunt mai buni ca noi.

Românii au reputaţia în Europa că îşi vorbesc de rău naţia, cultura, şi tot ce ţine de statul român. Să ne gândim că până nu demult, când se scria pe Google: "românii sunt...", apăreau automat variantele: "murdari, jegoşi, hoţi, proşti"...şi aşa mai departe, până când un grup de întreprinzători a finanţat schimbarea filtrării rezultatelor.

Eu nu-mi petrec vacanţe în Bulgaria pentru că nu e diferit decât la noi, nu-mi deschid firme în Bulgaria pentru a nu fi prins în România, şi nici vreo maşină nu mi-o înmatriculez pe numele unei firme a unui bulgar, pentru a apărea ca...şofer al firmei.

Edited by lupini, 17 August 2018 - 17:19.


#63
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postlupini, on 17 august 2018 - 17:17, said:

Românii în general îşi desconsideră ţara. Chiar şi de i-am avea ca vecini pe somalezi, şi despre ei am spune că sunt mai buni ca noi.

Românii au reputaţia în Europa că îşi vorbesc de rău naţia, cultura, şi tot ce ţine de statul român. Să ne gândim că până nu demult, când se scria pe Google: "românii sunt...", apăreau automat variantele: "murdari, jegoşi, hoţi, proşti"...şi aşa mai departe, până când un grup de întreprinzători a finanţat schimbarea filtrării rezultatelor.

România, alături de Coreea de Nord, sunt cele mai dezvoltate și puternice țări din lume!
Conducătorul suprem Dragnea și Ping-Pong ăla coreeanu' sunt cei mai puternici oameni de pe planetă, dacă nu chiar din univers.

E mai bine așa, colegu'?

Dacă atât ne-a rămas, hai să ne mințim singuri, ce dreq.

#64
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostPhobos, on 17 august 2018 - 16:23, said:

Ce-i cu poteca aia!?  La noi o sa arate asa:

[ https://i.imgur.com/DsZVeSR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Tara cu GDP per capita la 1/2 fata de noi...

Edited by Jammalan-the-Prophet, 17 August 2018 - 17:37.


#65
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,502
  • Înscris: 12.07.2010

View Postlupini, on 17 august 2018 - 17:17, said:

Românii în general îşi desconsideră ţara.
Românii au reputaţia în Europa că îşi vorbesc de rău naţia, cultura, şi tot ce ţine de statul român. Să ne gândim că până nu demult, când se scria pe Google: "românii sunt...", apăreau automat variantele: "murdari, jegoşi, hoţi, proşti"...şi aşa mai departe, până când un grup de întreprinzători a finanţat schimbarea filtrării rezultatelor.


Românii nu-şi respectă tradiţiile, drapelul, religia, etc. Poate peste zeci sau sute de ani când vor deveni un popor, cu amărăciune spun că deocamdată sunt doar o populaţie.

#66
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostSidorin, on 17 august 2018 - 17:37, said:

Românii nu-şi respectă tradiţiile, drapelul, religia, etc. Poate peste zeci sau sute de ani când vor deveni un popor, cu amărăciune spun că deocamdată sunt doar o populaţie.
Tu ești vulcanian? Sau despre care români vorbești?
Și ce treabă are religia în treaba asta?
Că tradițiile sunt diferite de la zonă la zonă.
Drapelul? Pfuuu...  Asta e ultima problemă.

#67
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 august 2018 - 17:36, said:



[ https://i.imgur.com/DsZVeSR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Tara cu GDP per capita la 1/2 fata de noi...

Dar aia nu au psd la putere.

#68
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,502
  • Înscris: 12.07.2010
Normal! Q.E.D.

#69
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008

View Postlupini, on 17 august 2018 - 17:17, said:



RomĂąnii Ăźn general Ăźși desconsideră țara. Chiar și de i-am avea ca vecini pe somalezi, și despre ei am spune că sunt mai buni ca noi.

RomĂąnii au reputația Ăźn Europa că Ăźși vorbesc de rău nația, cultura, și tot ce ține de statul romĂąn. Să ne gĂąndim că pĂąnă nu demult, cĂąnd se scria pe Google: "romĂąnii sunt...", apăreau automat variantele: "murdari, jegoși, hoți, proști"...și așa mai departe, pĂąnă cĂąnd un grup de Ăźntreprinzători a finanțat schimbarea filtrării rezultatelor.

Eu nu-mi petrec vacanțe Ăźn Bulgaria pentru că nu e diferit decĂąt la noi, nu-mi deschid firme Ăźn Bulgaria pentru a nu fi prins Ăźn RomĂąnia, și nici vreo mașină nu mi-o Ăźnmatriculez pe numele unei firme a unui bulgar, pentru a apărea ca...șofer al firmei.

Romanii sunt de vina!
Nu psdul care nu investeste deloc in infrastructura.

Cum isi permit carnatii astia de romani sa spuna ca e naspa sa fii pe ultimul loc in Europa? Sa taca din gura si sa sara cu spaga la partid!

Edited by Imperathor, 17 August 2018 - 18:56.


#70
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View Postlupini, on 17 august 2018 - 17:17, said:

... şi nici vreo maşină nu mi-o înmatriculez pe numele unei firme a unui bulgar, pentru a apărea ca...şofer al firmei.
Sa stii ca chiar ma mandresc cu tine, ca ca tine nu mai gasesc, zau!
In schimb isi inmatriculeaza masina in Bulgaria taman ministresa care iti impune tie taxe de poluare / de prima inmatriculare / whatever...

http://www.gandul.in...lgaria-13419930

#71
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005

View PostBlueKing-69, on 17 august 2018 - 12:25, said:

Strict cu privire la poduri si tragedii, eram acum cativa ani (nu multi, cand cu reasfaltarea si cosmetizarea jumatatii noastre) blocat pe podul Giurgiu - Ruse in coloana de tiruri.
Ca toti ceilalti, in asteptare fiind am coborat din masina. Se simtea flexibilitatea podului - asta ar fi oarecum de bine. Dar parca era prea flexibil :) . Cand a inceput sa vina coloana de tiruri din sens opus deja se terminase cu joaca  Posted Image
Ce cretini sinistri toti cei care erau implicati in lucrarea respectiva / administratii / vama / toti... sa nu organizezi tu cumva asteptarea si sa lasi podul sa se umple de tiruri.  Posted Image
Deci era un sens incarcat cu auto (foarte multe tiruri) iar cand se dadea drumul pe sensul opus crestea incarcarea cu cel putin 50% (astea, circuland, erau mai rare).
Nu stiu cum a fost proiectat si executat podul asta al Prieteniei, dar in acea perioada a fost testat din plin.
Podul Giurgiu Russe a fost construit intre 1952 și 1954. E foarte smecher pentru vremea lui, partea de la jumătate (calea ferată de dedesubt mai precis) se poate ridica până la calea rutiera pentru a permite accesul navelor mai mari. Sa vezi cum dârdâie când trece mărfarul. Din câte știu planșeele de beton au fost refăcute complet, asfalt nou, tot metalul sablat și vopsit, iluminatul înlocuit. Dar a durat vreo 4_5 ani, mai mult decât a durat să fie construit.

#72
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007

View Postlupini, on 17 august 2018 - 17:17, said:

Eu nu-mi petrec vacanţe în Bulgaria pentru că nu e diferit decât la noi,
Ai dreptate, este fix, da` fix ca la noi !
Difera doar preturile si calitatea serviciilor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate