Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Bulgaria isi repara podurile rutiere, dupa tragedia de la Genova

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#37
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Postlex2010, on 16 august 2018 - 23:25, said:

In cativa ani, Bulgaria se va ridica si Romania va fi cea mai saraca tara din UE...

Bulgarii investesc masiv in infrastructura, daca reusesc sa mai elimine si din coruptie, ne lasa in urma de tot...
Ma rog, e si mai scumpa vigneta de drum la ei, dar macar banii aia ii folosesc pentru drumuri/poduri, nu in alte scopuri. Ma intreb oare ce procent din veniturile obtinute din vanzarea rovignetelor e folosit pentru intretinerea drumurilor din RO?

La noi, nivelul de coruptie e in crestere, cu complicitatea cetatenilor care voteaza penali... asa ca nema drumuri, nema poduri!

Daca vrei sa ajungi de la Bucuresti la Cluj, faci minimum 10 ore cu trenul, daca nu se strica locomotiva... cu masina faci 6 ore, dar nu esti sigur daca te mai intorci (cand aud de Valea Oltului mi se zbarleste parul).

Cluj... Am iesit din cluj prin Vest, am facut 3km in 45 minute. Pe sens opus, deci catre oras, era coada de masini pana in prima asezare, kilometri de masini. Dar PSD fura 90 lei si 10 ii da la pensii.
Dupa care apar jegosii sa spuna ce bine merge tara, sa stam linistiti ca ei voteaza cu cap si o sa ne mearga si mai bine cu penalii la conducere.

#38
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostNick_85, on 16 august 2018 - 23:21, said:

Pana una alta bulgarii si-au facut centura in regim de autostrada in jurul capitalei.

The devil is in the detail
Cate benzi are centura lor? Posted Image

#39
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View PostJammalan-the-Prophet, on 16 august 2018 - 23:42, said:



The devil is in the detail
Cate benzi are centura lor? Posted Image

Mai multe decat autostrazile imaginare pe care le-a facut PSD?

#40
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Exact :P
C asta e beleaua, noi o sa o terminam cand doua benzi oricum nu o sa faca fata.

#41
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008

View Postunbrutus, on 16 august 2018 - 23:04, said:


ce vorbesti, nu ai fost in concediu macar o data in bulgaria? La mare, la munte, unde o fi, ca vedeai diferenta.

Cati bulgari vin in vizita in ro... :)

Ideea e sa fi fost prin Bulgaria acum 6-7 ani si dupa aceea anul asta. Si atunci se vede diferenta.
Si la noi e o diferenta fata de acum 7 ani dar in rau: autostrazi crapate, poduri inchise, canalizari care refuleaza la orice ploicica, transport feroviar de toata jena... etc

Edited by Imperathor, 17 August 2018 - 06:21.


#42
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostTruculMagic, on 16 august 2018 - 20:01, said:

O tara de kkt , asta suntem. Posted Image

Tara n-are nicio vina. Oamenii, insa...

#43
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Am mai zis-o:In 4 ani  o sa invidiem Bulgaria pt infrastructura!  Pariaza cineva care se indoieste de asta 50 euri? Depozit,cine are mai multi km de autostrazi. Hai ,ca as vrea sa pierd,da am incredere in conducatori.  Chit ca peste ani  nu mai cumpar 10kg de carne ci  mai putina.   Astept fanii   propsd de pe forum.

#44
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 19.05.2005
In 2016 si 2017 am fost la mare in Bulgaria dar in nord, aproape de granita si nu am vazut mult, mi-a placut ca au gaindit bine nationala si nu trece chiar prin toate satele, o normalitate pana la urma.
Anul asta am fost in Grecia cu masina si m-a deprimat Bulgaria, de ce? pentru ca aia investesc in infrastructura.
Eu am mai fost in Grecia cu autocarul in '96 si Bulgaria o comparai cu Moldova de acum iar in 2018 e cu mult peste Romania.
Unii spun ca asfaltul e nasol, mai rau ca la noi, oarecum adevarat doar ca nu prea am intalnit cratere ca la noi.
Faptul ca se ocolesc multe localitati iarasi ajuta mult.
Faptul ca au cate o banda suplimentara din loc in loc...

Dar important e ca modernizeaza, construiesc autostrazi intr-un ritm mult mai alert decat noi (asta nu e dificl pentur nici o tara, e usor sa intreci un melc)
Am vazut si destul d emult eportiuni cu sensurile despartite si chiar cu doua benzi pe sens, un fel de drum expres, iarasi foarte util.

Oricum cine iese din tara si casca macar un pic ochii realizeaza cat rau face politicul din Romania.

Ar fi trist sa ajungem sa emigram in Bulgaria dar nu e exclus, la un momentdat evolutia lor se poate accelera, daca incep sa vina invesitorii industriali, gen industria auto.

#45
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,885
  • Înscris: 16.04.2007

View PostBlueKing-69, on 16 august 2018 - 20:42, said:

Bulgarii au tuneluri si viaducte / poduri [de autostrazi nu mai discutam, ca nu ne face bine la tensiune] la care noi inca nici nu visam.
Pe A2-ul lor, intre Yablanitza si Sofia isi intretin / repara / whatever fac ei acolo viaductele / podurile si tunelurile in permanenta, de ani buni.
De fiecare data cand trec prin tunelurile si pe viaductele bulgarilor, imi vine sa ma dau cu capul de volan. Noroc ca ma linistesc, urandu-le " de bine " politicienilor nostri, pana la rudele de gradul al cincilea Posted Image
Doamne, cum arata tunelurile alea noaptea, iluminate de poti baga ata in ac ...
Iar de tangenta Sofiei, ce sa mai vorbim Posted Image

Edited by cristiany, 17 August 2018 - 08:21.


#46
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View PostJammalan-the-Prophet, on 16 august 2018 - 23:42, said:

The devil is in the detail
Cate benzi are centura lor? Posted Image
Nu stiu in ce sens ai formulat intrebarea dar... cate?
Pai hai sa numaram:

Attached File  SOFIA - centura sud.jpg   253.84K   24 downloads

Si asta este centura de sud, mai veche (inca nefinalizata, ce-i drept), nu tangenta de nord, noua, in regim de autostrada.

Edited by BlueKing-69, 17 August 2018 - 08:53.


#47
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View PostJammalan-the-Prophet, on 16 august 2018 - 23:42, said:


The devil is in the detail
Cate benzi are centura lor? Posted Image
cate are?

View Postcristiany, on 17 august 2018 - 08:19, said:

De fiecare data cand trec prin tunelurile si pe viaductele bulgarilor, imi vine sa ma dau cu capul de volan. Noroc ca ma linistesc, urandu-le " de bine " politicienilor nostri, pana la rudele de gradul al cincilea Posted Image
Doamne, cum arata tunelurile alea noaptea, iluminate de poti baga ata in ac ...
Iar de tangenta Sofiei, ce sa mai vorbim Posted Image
cum ma, ca @epetroiu zice ca stau mai prost ca noi

eu nu stiu pe cine sa mai cred....

#48
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Baiatul ala care merge zilnic in supermarketuri si stie el ca s-a ieftinit orezul? Da, trebuie luat de bun ce zice :) sigur s-a plimbat prin toata europa si stie ce vorbeste.

E dumnezeiasca pana si o banda pe centura, in loc sa mergi cu 15km/h prin oras, mergi cu minim 50km/h pe centura. Chiar daca adaugi distanta in plus, tot treci de oras de minim 2 ori mai repede...

#49
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View PostSlick0r, on 17 august 2018 - 09:07, said:

E dumnezeiasca pana si o banda pe centura, in loc sa mergi cu 15km/h prin oras, mergi cu minim 50km/h pe centura. Chiar daca adaugi distanta in plus, tot treci de oras de minim 2 ori mai repede...
mai ales daca e una fara sleauri adanci cum sint ale noastre... gropile nu le mai mentionez. plus intersectiile cu iesirile din orase cu cozi kilometrice...
cert e ca bulgarii au facut niste lucruri... de turism nu mai zicem... luam lectii de la ei in turism de cat? 15 ani?

#50
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Pe langa centura Sofiei, cea a Bucurestiului, pare un adevarat cosmar...

La fel, litoralul...

Nu cred ca vom ramane ultimii - suntem, deja, ultimii !...


De albanezi, ce stiti ?!...

#51
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostdaniMMM, on 16 august 2018 - 20:15, said:

Poate si Bulgaria sa devina o optiune pentru emigrat,suntem si mai aproape de Grecia pentru vacante,decat sa mai stam cu toti cacatii astia si cu oligofrenii lor de sustinatori.
si ca sa fie tabloul complet, Bulgaria va adopta euro inaintea noastra

#52
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 19.05.2005

View Postsylvius, on 17 august 2018 - 10:43, said:

Pe langa centura Sofiei, cea a Bucurestiului, pare un adevarat cosmar...

La fel, litoralul...

Nu cred ca vom ramane ultimii - suntem, deja, ultimii !...


De albanezi, ce stiti ?!...



Chiar vrei sa stii? Cred ca s-au apucat de autostrazi, de prin 2007...
Acum nu-i bai, tarile mici cum e Albania pot sa se dezvolte rapid, noi ne comparam cu Ungaria, Polonia...si clar pierdem

#53
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007

View Postepetroiu, on 16 august 2018 - 22:56, said:

Hai las-o, bulgarii tot in urma noastra sunt...nu se compara Bulgaria cu Polonia, cred ca e o gluma.
Iar asta cu repararea TUTUROR podurilor,suna bine dar sa vedem realizarea practica.
Centura Bulgariei in 5 ani construita, la noi proiectul de modernizare a centuri a fost declarat proiect de "importanta nationala" printr-un OUG din 1997. Adica 21 de ani. :))))))))))))))))))))))))))) Bulgari au construit in 5 ani cu 1/2 fonduri europene. :))))))
[ https://m.bucurestiul.ro/wp-content/uploads/2018/03/centura-capitalei.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postepetroiu, on 16 august 2018 - 22:56, said:

Hai las-o, bulgarii tot in urma noastra sunt...nu se compara Bulgaria cu Polonia, cred ca e o gluma.
Iar asta cu repararea TUTUROR podurilor,suna bine dar sa vedem realizarea practica.
Tu ai zis ca iti vine rau pe autostrada ca merge masina prea lin si nu ai nevoie de autostrazi,nu?
Pe poduri nu ti-e rau,sau o iei prin apa?Sau mergi in concediu cu tiroliana in portbagaj?

Edited by daniMMM, 17 August 2018 - 11:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate