Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Recomandare depozit lei

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#55
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
Totuși aveți încredere sa va țineți banii în lei pe termen lung?...

Pana și abonamentul la telefon e în euro, sa nu mai spun de o mașină sau un apartament...

#56
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,342
  • Înscris: 05.09.2006

 cammelia08, on 09 august 2018 - 20:59, said:

Care e morala? e nevoie de lichiditate? Stiam ca se pregatesc de o noua criza bancile mari..
Bancile mari nu (prea) cresc dobanzile, mai mult astea mici. Ca intotdeauna, creste dobanda cine are nevoie de bani si identifica oportunitati de crestere. Pentru o banca cu cota de piata sub 1% (Patria) este mai usor (si are unde) sa creasca, decat pentru BCR sau BRD, de exemplu.

#57
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 Eduard55, on 09 august 2018 - 21:32, said:

Totuși aveți încredere sa va țineți banii în lei pe termen lung?...

Pana și abonamentul la telefon e în euro, sa nu mai spun de o mașină sau un apartament...
Da. Euro a crescut din 2009 până acum cu vro 8%. În 9 ani. E frecție. Dobânzile la lei erau mult mai mari.

#58
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005
Ai luat în calcul și inflația?

#59
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Uitati-va si la Marfin Bank. Eu acolo am cateva depozite mici. Ii tin in depozit doar sa nu ii tin in contul curent :))

#60
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,342
  • Înscris: 05.09.2006

 bai3tzash, on 10 august 2018 - 10:19, said:

Uitati-va si la Marfin Bank. Eu acolo am cateva depozite mici. Ii tin in depozit doar sa nu ii tin in contul curent Posted Image)
M-am uitat. Ce sa vad? depozit MARFIN 12+1 cu dobanda 1.80% pe an?

#61
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 radunic, on 10 august 2018 - 10:15, said:

Ai luat în calcul și inflația?
Ce legătură are? Inflația îți mănâncă și euro. Dacă in 2009 aveai 50000 de euro = 215000 de lei, și ai luat dobândă medie 2%,acum aveai 59750 de euro = 277500 lei. Dacă aveai 215000 de lei cu dobândă medie de 4% acum aveai 306000 de lei. Cu care luai mai multe acum?

 l_dan, on 10 august 2018 - 11:12, said:


M-am uitat. Ce sa vad? depozit MARFIN 12+1 cu dobanda 1.80% pe an?
Singurul avantaj e că poți sparge depozitul în fiecare lună fără să pierzi nimic. Dacă ai în vizor oportunități de investiție și vrei un pic mai mult decât un cont de economii, e ok.

#62
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
La Marfin, daca ii tii un an intreg si primesti si dobanda in plus, reiese o dobanda totala de 1.95%/an.
Poti sparge oricand depozitul, scoti fara comision in ziua scadentei lunare sau finale.
Or fi alte oferte mai bune, fiecare o alege care ii convine.

#63
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,342
  • Înscris: 05.09.2006
Noi deja vorbim de dobanzi de peste 3% p.a.! Si la astea vin unii si se plang ca-s sub rata inflatiei, ca trebuie sa tina banii in depozit prea mult timp...

#64
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Si inflatia asta mareste pretul anumitor produse.

#65
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,342
  • Înscris: 05.09.2006
Inflatia asta a devenit un fel de bau-bau pe care toata lumea il invoca, dar nimeni nu il percepe exact. Indicele ala oficial este o medie- care difera in limite destul de largi pt fiecare, in functie de obiceiurile de consum. De exemplu, daca vanezi oferte (cumperi ceafa de porc de la Kaufland cand e in oferta la 14,99 lei in loc de 23 lei in hala, ulei de la Profi la 2,99-3,29, zahar la 1,75-1,79 lei, etc) atunci cu siguranta indicele tau de inflatie va fi diferit de cel oficial.
Pe de alta parte, depozitele bancare si certificatele de trezorerie sunt singurele variante sigure si practic lipsite de risc pentru populatie. Ca sa te bagi in bursa, FOREX si fonduri de investitii iti trebuie niste cunostinte pe care marea majoritate nu le au.

#66
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Ai uitat de imobiliare. Toți românii sunt experți și sunt convinși că ba o să crească în cer prețurile, ba vine criza peste noi în curând dar luăm apartamente pe credit doar doar să acopere chiria dobânda la rată.

#67
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Din imobiliare scoti cam triplu fata de depozite.

Un exemplu.

Ai 30.000 euro de o garsoniera constructie noua in floresti (cluj)-> chiria 200 euro pe luna-> sa zicem ca nu ai chiriasi tot anu, dar 8 luni ai sigur => 1600 euro (la stat nu dai nimic ca asa face toata lumea)

Cont depozit BT

30.000x2%= 600 euro, din care 60 merg la impozit=>540 euro

LE:
Am pus dobanda pt depozit in lei, am calculat cu euro ca e mai simplu.

Si daca esti constiincios si dai bani din chirie la stat, mai o reparatie minora, desi chiriasii nu darama peretii cum viseaza lumea (vorbesc din experienta), si tot iesi cel putin dublu la profit.

Edited by Ythrixium, 13 August 2018 - 19:29.


#68
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,342
  • Înscris: 05.09.2006
Nu toti stau in Cluj. Randamentele in imobiliare difera foarte mult dupa oras/zona.
Cat despre depozit BT, nu vad de ce nu ai alege depozitul pe 3 ani (oricum primesti dobanda intreaga la fiecare an implinit) cu 3% dobanda p.a, adica 2,7% net x 30.000 = 810 euro net - si fara niciun risc. Suna altfel, nu? :)

#69
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Prin sud inchiriaza sulea.
Sa bagi 30 de mii de euro si apoi sa bagi in chirie fara acte, gen practic tu raspunzi de orice stricaciune si te mai amendeaza si garda financiara...

#70
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

 l_dan, on 13 august 2018 - 20:13, said:

Nu toti stau in Cluj. Randamentele in imobiliare difera foarte mult dupa oras/zona.
Cat despre depozit BT, nu vad de ce nu ai alege depozitul pe 3 ani (oricum primesti dobanda intreaga la fiecare an implinit) cu 3% dobanda p.a, adica 2,7% net x 30.000 = 810 euro net - si fara niciun risc. Suna altfel, nu? Posted Image

Din cate stiu eu, daca scoti banii inainte de termen, ti se retine toata dobanda pe care ai primit-o pana atunci.
Parca asa e regula cu "depozitele la vedere".

Din imobiliare faci banii aia in 4 luni... nu in 12, suna altfel, nu ? :)

Edited by Ythrixium, 13 August 2018 - 20:54.


#71
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
Pe hârtie toate suna altfel...

#72
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,342
  • Înscris: 05.09.2006

 Ythrixium, on 13 august 2018 - 20:46, said:

Din cate stiu eu, daca scoti banii inainte de termen, ti se retine toata dobanda pe care ai primit-o pana atunci.
Parca asa e regula cu "depozitele la vedere".

Din imobiliare faci banii aia in 4 luni... nu in 12, suna altfel, nu ? Posted Image
In general asa e - dar la depozitul pe 3 ani de la BT e cum am spus mai sus, la fiecare an implinit primesti dobanda de 3% pe anul anterior si o pastrezi chiar daca lichidezi depozitul. Nu stiu despre ce "depozite la vedere" vorbesti tu - la BT exista doar depozite la termen si conturi de economii.
Din care imobiliare faci banii in 4 luni??

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate