Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Sisteme fotovoltaice Hibride .Prosumatori

- - - - -
  • Please log in to reply
412 replies to this topic

#55
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009

View Postgodaro, on 05 august 2018 - 10:58, said:

tocmai asta vreau sa inteleg: daca mi-as produce fotovoltaic / compensa 6000kwh pe an inseamna ca mi-as produce gratis toata energia termica cu ajutorul pdc. In ron asta inseamna max 3000ron - daca as consuma tot ce as produce. Dar cat m-ar costa un sistem pv on grid care sa produca 6000kwh pe an in zona Bucuresti?
Verifica aici cu adresa ta: https://pvwatts.nrel.gov/pvwatts.php
Cum lucrurile nu sunt perfecte eu as lua 1 kWp produce 1 MWh/an, deci pentru tine as zice un 6 kWp, dar cum au zis si colegii nu e 1:1 compensarea ci cam 3:1. Mai bine consumi util tot ce poti, scutesti 0,5-0,6 lei/kWh si apoi daca mai ramane ceva(si de regula ramane caci consumul  nu se pupa mereu cu productia) se duce la compensare.
Eu as lua panouri noi, 20-22 buc pe la 150euro/buc, si un invertor ongrid second hand sa zicem 4-5000 lei care sa suporte pe la 750Vcc probabil. Ramane de vazut autorizarea ca prosumator cat o fi.

Cam asa rezulta pentru un sistem de 5,5 kWp, inclinatie 30 grade, in zona Bucuresti

Attached Files


Edited by pyxyit, 05 August 2018 - 23:15.


#56
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
eu unul as recomand instalearea panourilor cu wataj cat mai mare de ex de 345w .
tot deauna uitativa la wpv/euro.
nu va pacaliti cu panouri ieftine dar cu wataj mic. calcuti w/euro

Edited by goctav2000, 06 August 2018 - 04:39.


#57
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Gasesc undeva sa cumpar panouri fara rama de aluminiu? Vreau sa le folosesc la solar partea de sus si sa fac imbinarea intre ele cu mastik sau silicon. Am tot vazut cum au inchis pe afara solarul. Ma batea gandul sa incerc demontarea unui panou dar am o mica retinere ca sa nu distrug folia.

Ceva de genul acesta care nu au rama de aluminiu. http://www.agrocon.r...roduse_bio.html

Edited by deloghi, 06 August 2018 - 04:58.


#58
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008

View Postgodaro, on 05 august 2018 - 09:21, said:

Sistemul actual prosumerii este util pt cei care au pompe de caldura. Eu intr-un sezon de incalzire am nevoie de 5000kwh electrici ca sa produc cu o pdc Zubadan cam 15000kwh de agent termic. Daca as reusi da instalez un sistem fotovoltaic subventionat care sa produca 5-6000kwh pe an pot spune ca sunt "independent" in conditiile in care imi este permisa compensarea, nu !?
Apropo, in mare la cat m-ar ajunge un astfel de sistem pv? Nu vreau farmacie, o valoare orientativa e suficienta.
Pentru 5000kwh/an trebuie sa instalezi grosier 5000Wp panouri. Asta vine 20 panouri x 100 euro = 2000 euro. Un invertor ongrid de 5000W probabil 1500 euro, sisteme de prindere 500. Hai sa zicem 4000 - 5000 euro. Dar cum compensarea e 1:3 o sa trebuiasca sa instalezi 15.000Wp, deci probabil 12.000 - 15.000 euro. Si astea sunt cam preturile minime. Plus ca trebuie trifazat ca sa poti injecta 15kW in retea. Nu stiu ce costuri mai sunt pe autorizari, lucrari electrica, montajul panourilor(daca nu il faci tu).

Edited by bzalex, 06 August 2018 - 06:47.


#59
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postgoctav2000, on 06 august 2018 - 04:39, said:

eu unul as recomand instalearea panourilor cu wataj cat mai mare de ex de 345w .
tot deauna uitativa la wpv/euro.
nu va pacaliti cu panouri ieftine dar cu wataj mic. calcuti w/euro

Care-i șpilul ??? Ce contează dacă pe suprafața pe care se face montajul, va funcționa aceeași putere fotovoltaică, fie că e vorba de panouri de 345Wp s-au 50Wp, dimpotrivă dacă îți pică un panou de 50Wp, limitezi daunele, te costă mai puțin să-l înlocuiești decât unul de 345Wp ! Posted Image

View Postdeloghi, on 06 august 2018 - 04:50, said:

Gasesc undeva sa cumpar panouri fara rama de aluminiu? Vreau sa le folosesc la solar partea de sus si sa fac imbinarea intre ele cu mastik sau silicon. Am tot vazut cum au inchis pe afara solarul. Ma batea gandul sa incerc demontarea unui panou dar am o mica retinere ca sa nu distrug folia.

Ceva de genul acesta care nu au rama de aluminiu. http://www.agrocon.r...roduse_bio.html

Eu mi-am cumpărat 500 de panouri fotovoltaice CdTe de 70Wp, fără rame de aluminiu. M-am gândit și eu la ideea că aș putea acoperi parțial o singură sarpantă la o seră de legume, mai ales că aceste panouri fiind de un negru închis, precum un panou TV Lcd, se încălzesc incredibil de mult, prepari ouă ochiuri pe suprafața lor, chiar dacă afară este soare cu dinți” la - 15°C, acest lucru permite încălzirea unei sere pe timpul zilei când este soare suficient iarna și primăvara ! Posted Image

#60
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Panourile mari cu celule de 6" au fiabilitate mai mare pt. că  numărul conexiunilor dintre celulele individuale este mai mic, de asemenea şi factorul de acoperire este uşor mai ridicat, inportant dacă ai restricţie de suprafaţă.

#61
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Cd-Te e mai bun pa caldurile astea, fiind seminonductor wide bandgab are tensiunea de celuala aproape 1v, chiar daca se incalzeste nu il afectea asa mult cum este la siliciu,

Un lucru util, sunt interesat de asa ceva, dar de tensiuni mai mari 90voc de exemplu pentru sisteme de puteri mici la tensiuni mai mari.

#62
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Viorele poate pt tine spatiul nu este o problema .
Pentru multi spatiul este o problema,
si adaugarea de panouri nu este posibila.
cand incepi sa pui panouri tre sa te gandesti la toate aspectele.
si cum am spus :
poti sa dai pe un panou de 100w mai mult daca calculezi euro pe w/pv.
aici intra si stelajul de montaj .care este o suma

Edited by goctav2000, 06 August 2018 - 09:51.


#63
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
CdTe panourile mele de 70Wp, oferă peste 80Wh la temperaturi și lumina solară pe care o am în unele zile, am rămas surprins că după 7-8 ani de la fabricația acestor panouri, ele oferă 100% din eficiența declarată de american ! Avantajul tensiunilor de 46.9 Voc la panourile mele, este faptul că pot fi folosite atât pe instalații off grid, cât și pe cele on grid !


@cavit cum faci să înseriezi panouri de 90Voc pe un regulator MPPT care suportă doar 150Vdc ??? nu le poți pune decât în paralel, ceea ce este ineficient din punct de vedere al conexiunilor multiple, pierderi, șamd ! Din punctul meu de vedere tensiunile mai mici Voc sunt de preferat pentru sisteme off grid, în schimb cele ridicate sunt un avantaj pentru on grid, unde înserierile ajung la 1000Vdc !  Posted Image

Întradevăr @goctav2000, spațiul pentru mine nu reprezintă o problemă, dimpotrivă urmăresc să acopăr cât mai multă suprafață de acoperiș, dar panourile mele au o eficiență de 10-11% iar majoritatea policristalinelor oferă 13-15%, ceea ce reprezintă cam 25% suprafață în plus ocupată de panourile CdTe, ceea ce nu-i bai !

Edited by Viorelsolar, 06 August 2018 - 10:14.


#64
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Pe mine nu ma intereseaza, regulatorul il fac eu la tensiunea la care am nevoie, oricum ale mele merg la 600v, in principiu, dar am limitat diferenta de tensiune intre panouri si baterii deoarece am pus bobina scurta cateva spire, sa pot face incarcarea cu impulsuri la plumb, mai am in continuare inca cateva spire pana la LTO, astea sunt in paralel cu condensatoare Lo ESR, nu am impulsuri pe ele.

Dar cele 12 spire in total limiteaza diferenta intre VMP la panouri si tensiunea acumulatorului pe la max 50v mai ales ca nu merg cu frecventa foarte mare, ci una potrivita pentru impulsurile la plumb.

Edited by cavit, 06 August 2018 - 10:29.


#65
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Acumulatoarele de plumb se incarca cel mai bine in inpulsuri eu folosesc 25 KHz @cavit ce frecventa folosesti la incarcare.

#66
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Tot atit, am pus 5 spire sa limitez di/dt am 120v tensiunea totala, amplitudinea impusului este cam 15v am niste tubulare flooded de 2 ani si ceva inca bune acum cu LTO le-a desulfatat complet.

Edited by cavit, 07 August 2018 - 16:35.


#67
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postbzalex, on 01 august 2018 - 13:21, said:

....La un apartament destul de bine izolat, in zona Brasov, am avut peste 1000kWh consumati in fiecare luna de iarna.
Aia la apartament. O casa consuma de 4 ori mai multa energie, deoarece nu are pereti comuni incalziti de alte apartamente.
Referitor la pret, sunt destul de sigur ca asa se va intampla in cca 10-15 ani: iarna pretul va fi mai mare.

#68
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postmarius_vfp, on 04 august 2018 - 08:35, said:

Inoxul nu face transfer termic asa de bun , cauta tevi de irigatii din cele vechi de pe timpu lu ceasca...
Nu are importanta materialul tubului. Poate fi si plastic. De ce? Ghici.
Transferul termic se face intre cele trei materiale:
  • pamant,
  • materialul tubului,
  • aerul din tub.
Viteza transferului termic este practic dictata de materialul cu cel mai scazut coeficient de transfer dintre acestea trei.
Daca s-ar fi folosit apa, incepea sa conteze si tubul.

#69
stefcori

stefcori

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.06.2016
Vanzatorul acesta credeti ca este de incredere? Pretul la panouri este foarte mic...

https://www.olx.ro/o...8948fe;promoted

#70
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut ady ,1 eu zic ca daca are tubul din aluminiu e mult mai bun decat din plastic,
2  daca viteza aerului din tub e mare atunci aerul nu mai apuca sa se raceasca  oricare ar fi materialul tubului , trebuie sa existe un echilibru , in principiu ai dreptate ,

#71
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Plasticu incepe sa conteze, mai luati in considerare si viteza de circulare aerului, inox gofrat de 0,3 nu cred ca strica prea mult performanta.

#72
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Poststefcori, on 07 august 2018 - 20:49, said:

Vanzatorul acesta credeti ca este de incredere? Pretul la panouri este foarte mic...

https://www.olx.ro/o...8948fe;promoted
Pau dute si le vezi si le masori si ne spui si noua.
Eu banuiesc de unde le-a cumparat pe panouri

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate