Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sisteme fotovoltaice Hibride .Prosumatori

- - - - -
  • Please log in to reply
412 replies to this topic

#37
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
In concluzie se poate rezolva problema cu surplusul fara sa fie injectat in retea. Cum viitorul auto se transforma din termic in electric aceste sisteme fotovoltaice vor avea un cuvant greu in fiecare gospodarie. La treaba asta nu s-au gandit ai nostri jmecheri. Devin foarte rentabile astfel de masini, se vor amortiza mult mai repede costurile de achizitie in comparatie cu pretul platit de 0.2 lei/kwp daca il injectezi in retea.
Eu spre ex pun la masina benzina/luna de aprox 300 lei. Daca intr-o electrica reusesc macacar in cazul fericit sa incarc tot de aceiasi suma in 10 luni sunt 3000 lei. Amortizarea masinii si a sistemului se face relativ ok. Sa nu uitam ca mai sunt si consumatorii casnici.
Ieri spre ex am bagat suplimentar in e-up doar 7 kw din retea si 2 kw din panouri ca sa am 97%  apoi am plecat la cumparaturi in Tulcea de la Babadag. Mai aveam in acumulatori cam 56% capacitate dupa 46 km parcursi.

Edited by deloghi, 03 August 2018 - 06:58.


#38
Tabu13

Tabu13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.11.2016
In Germania pret kw injectat 12.20 centi,pret kw consumat 25 centi fara taxe.

#39
Tabu13

Tabu13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.11.2016

 Tabu13, on 03 august 2018 - 08:02, said:

In Germania pret kw injectat 12.20 centi,pret kw consumat 25 centi fara taxe.

Scuze am gresit 25-30centi pret cu taxe.

#40
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
În Austria este o firmă furnizoare de electricitate care accepta 1:1, cel puţin acum vreun an când am verificat aşa era.

#41
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Atit timp cat exista monopol natural nu vin in intimpinarea clientului.

Problema este ca un sistem offgrid care sa asigure consumul si iarna nu este optim este prea mare si scump in cazul in care nu exista alte surse gen hydro sau eolian, din pacate putini le au.

Cred ca un automobil hybrid cu motor alimentat cu gpl,gn ar fi rezolvarea, vara merge ca electric, iar iarna ca generator in cogenerare.

Am folosit un generator monocilidru cu GPL am luat un automobil cu GPL, in locul compesorului de clima am pus un generator PMG, incarca bateria cu lto foarte bine.

Totusi un automobil electric este scump inca, in plus tedtinta este safie construite autmobile tot mai grele si mai mari, sa duci 2 oameni cu ele este o poluare in plus.

Incalzirea globala a tins pragul critic temperaturi pe care nu le mai putem suporta, sa nu mai vorbim ca nu se mai face mai nimic, migratie in masa si moarte pe bune cam asta este viitorul.

Noi suntem la o latitudine la care efectele sunt negative sa nu spun nefaste.

Eu unul nu bag bani sa fac frig in casa, asta mi se pare o jignire din partea celor din zone mai reci care profita de incalzire.

#42
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Corect nu bagi bani sa faci frig in casa , dar nui bagi fara cap ii bagi cu cap , sisteme de ventilatie si racire a locuintei cat mai economic sunt destule , un simplu tub din aluminiu lung de 30 , sau 40 metri ingropat la 1,5m in pamant face minuni , si daca mai ai si un horn in casa se face tiraj natural nici nu iti mai trebuie ventilatoare .

Cavit , sunt generatoare gata construite sa mearga pe gpl, daca esti racordat la reteaua de gaze un generator iti poate asigura autonomia si iarna , ar fi buna cogenerarea sa captezi caldura din el . Idee sunt solutii se gasesc , un motor cu racire pe apa ar fi ideal .

#43
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Am luat un automobil cu gpl la pret de generator, nu am retea de gaz ,motorul merge ok o butelie plina ma tine 400 km il follosesc pe acesta.

Ideaa cu tubul este genial de simpla, din pacate la mine nu merge prea minunat este grohotis cam fara apa dar raceste si asa cat de cat

Voi baga totusi unul gofrat de inox aluminiul n are zile.

#44
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Inoxul nu face transfer termic asa de bun , cauta tevi de irigatii din cele vechi de pe timpu lu ceasca , daca le ingropi la o adancime mai mare de1m teai scos , pui un ventilator sa traga aerul din teava la intarea in casa la capatul de afara trebuie ridicat circa la 1m si intors cauta un loc la umbra sub un copac sau pe partea nordica , ma refer la locul unde intra teava in pamant , in casa trebuie sa ai evacuarea cat mai sus spre pod , casa trebuie sa fie cat mai etansa posibil .

#45
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Sistemul actual prosumerii este util pt cei care au pompe de caldura. Eu intr-un sezon de incalzire am nevoie de 5000kwh electrici ca sa produc cu o pdc Zubadan cam 15000kwh de agent termic. Daca as reusi da instalez un sistem fotovoltaic subventionat care sa produca 5-6000kwh pe an pot spune ca sunt "independent" in conditiile in care imi este permisa compensarea, nu !?
Apropo, in mare la cat m-ar ajunge un astfel de sistem pv? Nu vreau farmacie, o valoare orientativa e suficienta.

#46
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
La ce vrei tu, nu prea renteaza. Poate doar sa compenseze niste cheltuieli.

Edited by deloghi, 05 August 2018 - 10:23.


#47
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Totusi poate merita, mai ales vara, eu unul nu-mi bazez viata pe astia de la grid caci nu ii pot controla, prin absurd daca as utiliza o pompa de caldura as folosi un compresor actionat mecanic, de exemplu unul de clima de autobuz.

#48
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
Daca as reusi da instalez un sistem fotovoltaic subventionat care sa produca 5-6000kwh ...


salut,

atasez consumul anual al pompei de caldura folosita incalzire-racire si productia fotovoltaica a sistemului detinut, de la instalare; sistemul fotovoltaic produce doar cit consum si cit incarca bateriile.

Attached Files



#49
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007

 deloghi, on 05 august 2018 - 10:22, said:

La ce vrei tu, nu prea renteaza. Poate doar sa compenseze niste cheltuieli.

tocmai asta vreau sa inteleg: daca mi-as produce fotovoltaic / compensa 6000kwh pe an inseamna ca mi-as produce gratis toata energia termica cu ajutorul pdc. In ron asta inseamna max 3000ron - daca as consuma tot ce as produce. Dar cat m-ar costa un sistem pv on grid care sa produca 6000kwh pe an in zona Bucuresti?

#50
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut, godaro sa nu iti imaginezi compensarea aia ca ar fi de 1 pe 1 ,  daca bagi vara 6mii iarna iti compenseaza doar 2mii , 3 la 1 cam asa vor baietii destepti sa faca compensarea.

#51
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Legea a fos pusa si pe sietul ANRE :

http://www.anre.ro/r...ie-primara-esre

#52
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015

 godaro, on 05 august 2018 - 10:58, said:

tocmai asta vreau sa inteleg: daca mi-as produce fotovoltaic / compensa 6000kwh pe an inseamna ca mi-as produce gratis toata energia termica cu ajutorul pdc. In ron asta inseamna max 3000ron - daca as consuma tot ce as produce. Dar cat m-ar costa un sistem pv on grid care sa produca 6000kwh pe an in zona Bucuresti?
Daca reusesti sa inchei cu ei contract renteaza ca iti instalezi moca sistemul pana la 3 kwp ...parca asa ofera. Daca vrei sa bagi in retea si sa compensezi iarna, nu prea merge. Ai raspunsul mai sus la colegul. Daca insa ai soare foloseste tot ce produci si uita de compensare, sau stocheaza surplusul pe cat poti. Ai oferte pe net de sisteme la cheie. Da o cautare si documenteaza-te. Daca bagi banul tu personal in sistem deja esti pe minus multi ani. La ce nevoi ai iti trebuie finante grele.

Edited by deloghi, 05 August 2018 - 21:28.


#53
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
De acord sa folosesti tot ce poti(in mod util), dar in niciun caz nu cu stocarea, cel putin in prima faza. A adauga partea de stocare e o investitie destul de mare, o s-o faci cu timpul daca vrei. Pentru a incepe e perfect un invertor ongrid si autorizatie de prosumer(asta depinde de cat va fi).

#54
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Astept urmatoarea Casa Verde. Sunt dispus sa investesc 10kRON plus subventii pt a genera economii de 3kron pe an. Adica o cvasi independenta energetica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate