Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Pesta porcina africana- sabotarea zootehniei romanesti ?

* * * * * 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1116 replies to this topic

#19
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
La cat de ticalosi sunt coruptii m-as astepta sa infecteze si oameni pentru a face mai multi bani si pentru a abuza cetatenii mai tare. .

Ca altfel da bilantul cand prezinti si victime omenesti.

#20
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Deci sa inteleg ca mistretii din padure, au facut o vizita la fratii lor in Africa, de unde au cules un virus, acum problema se pune in felul urmator, daca porcii domestici mor pe capete, astia mistreti plimbareti cum dracu de nu mor ? Acum stau si ma intreb, oamenii astia omoara porcii pe capete fara sa le faca nici o analiza, doar navalesc in curte la oameni si le omoara porcii?
Chiar suntem o rasa de tampiti incat sa nu incercam sa facem un vaccin pentru boala asta ? sau numai la noi nu exista nici un vaccin? Daca pleaca mistretii aia la plimbare pe la viena, prin padurile alea neatinse de austriac, si imbolnavesc porcii austrieci, suntem in infringement ?

#21
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,677
  • Înscris: 24.11.2015
Dragnea are ferma de porci, ar prinde bine niste despagubiri mult supraevaluate :)

#22
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 geostorm, on 27 iulie 2018 - 18:15, said:

Milioane de porci sun sacrificati in Romania pe motiv de pesta porcina africana.

Intre timp importurile de carne de porc cresc masiv.

http://m.zf.ro/compa...ricane-17368347

Mie unul mi se pare o sabotare a zootehniei romanessti.
da, așa cred și eu deși nu am o bază serioasă. Așa a fost și cu gripa aviară.
Nu se controlează fiecare animal. Se declară un focar undeva și se trece la uciderea tuturor porcilor din acea zonă.
E sabotaj.
Trebuie cercetat dacă boala e transmisă de mistreți.

#23
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Stefanut tocmai a dat precomanda la noul model de supercar.

 TruculMagic, on 27 iulie 2018 - 19:30, said:

Dragnea are ferma de porci, ar prinde bine niste despagubiri mult supraevaluate Posted Image


#24
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,417
  • Înscris: 28.11.2017

 Phobos, on 27 iulie 2018 - 19:18, said:



Chiar, la ferma de porci a lui Dragnea a ajuns ciuma asta africana?

 lexis1, on 27 iulie 2018 - 19:12, said:

Pentru ca deaceea incaseaza chiar 5000 euro lunar... sau tu credeai ca banii aia sunt pentru cele cateva minute lucrate?

Aia e spaga lui sa inchida ochii si sa se faca ca lucreaza... dar sa lucreze mai de acasa.


Coruptia ucide!  si afaceri, si animale!

#25
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Am povestit putin azi dimineata cu o amică , medic veterinar la directia de sanatate publică si mi-a spus ca-i bai mare cu pesta asta !!  Epidemia este reală si ce-i mai rău, este ca virusul o dată ,, aclimatizat ''........nu mai scăpăm de el in vecii-vecilor !! Posted Image

#26
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 geostorm, on 27 iulie 2018 - 18:15, said:

Mie unul mi se pare o sabotare a zootehniei romanessti.
Doh! 'member "aviară gripa"? ;)
Same shit, now with pigs!
Mâine "descoperă" pesta ovină, poimâine boala vacii nebune s.a.m.d!
Crezi că piața de desfacere se ține ușor?

#27
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eee.. boli inventate si masuri istete pentru a consuma de la alții...

#28
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,417
  • Înscris: 28.11.2017

Quote

„Aici avem definiţia perfectă a abuzului în serviciu dar, din păcate, nimeni nu întreabă nimic pe nimeni. Mă întreb dacă inactivitatea criminală a instituţiilor statului (premieri, preşedinte ANSVSA, ministrul agriculturii), după ce au primit în februarie 2017 raportul avertisment al experţilor Comisiei Europene, raport care cerea măsuri obligatorii de prevenţie, este doar incompetenţă sau este o mare ticăloşie într-un moment în care creşterea populaţiei porcine în România începuse să-şi revină. PS – având în vedere existenţa reportului avertisment al Comisiei Europene datat februarie 2017, România nu va putea beneficia de sprijin de la Uniunea Europeană, în schimb, va importa masiv carne de porc pentru a asigura hrana populaţiei”, a mai scris Băsescu pe Facebook.

Ce face pesedeu de cand a ajuns la putere?
Mareste pensii speciale si distruge justitia!

#29
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
oricum aia cu interzicerea cresterii porcilor in gospodariile țărănești îi cea mai tare măsură... nici Ceaușescu nu a reușit să o implementeze.. te pomenesti ca astia ii face si pe țăranii din varful muntelui sa cumpere carne din supermarket...

#30
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,677
  • Înscris: 24.11.2015

 dalu364, on 27 iulie 2018 - 19:49, said:

Am povestit putin azi dimineata cu o amică , medic veterinar la directia de sanatate publică si mi-a spus ca-i bai mare cu pesta asta !!  Epidemia este reală si ce-i mai rău, este ca virusul o dată ,, aclimatizat ''........nu mai scăpăm de el in vecii-vecilor !! Posted Image

Oricum porcul este animal necurat si nu se mananca. Posted Image Posted Image Posted Image

#31
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 dalu364, on 27 iulie 2018 - 19:49, said:

Am povestit putin azi dimineata cu o amică , medic veterinar la directia de sanatate publică si mi-a spus ca-i bai mare cu pesta asta !!  Epidemia este reală si ce-i mai rău, este ca virusul o dată ,, aclimatizat ''........nu mai scăpăm de el in vecii-vecilor !! Posted Image

https://www.realitat...ci_2157126.html

Vad ca se transmite foarte usor.


Virusul se răspândeşte şi prin contactul cu secreţiile (lacrimi, salivă) şi excreţiile (fecalele animalelor infectate) animalelor.
Porcii sănătoşi se infectează prin contactul cu obiecte, hrană, îmbrăcăminte, mijloace de transport, adăposturi contaminate.
Virusul poate fi purtat de la porcii bolnavi către cei sănătoşi în cadrul mişcărilor necontrolate sau ilegale ale animalelor (transport, vânzare, târguri) şi de către oameni, păsări, insecte.

#32
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,417
  • Înscris: 28.11.2017

 silesax, on 27 iulie 2018 - 19:58, said:

oricum aia cu interzicerea cresterii porcilor in gospodariile țărănești îi cea mai tare măsură... nici Ceaușescu nu a reușit să o implementeze.. te pomenesti ca astia ii face si pe țăranii din varful muntelui sa cumpere carne din supermarket...

De la ferma de porci a lui Dragnea, vrei sa spui?

Edited by zartdato1-0, 27 July 2018 - 20:07.


#33
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 geostorm, on 27 iulie 2018 - 18:15, said:

Milioane de porci sun sacrificati in Romania pe motiv de pesta porcina africana.

Intre timp importurile de carne de porc cresc masiv.

Mie unul mi se pare o sabotare a zootehniei romanessti.
Când olandezii și belgienii duceau vitele la fabricile de ciment pentru incinerare atunci ce era?

#34
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

 unbrutus, on 27 iulie 2018 - 18:51, said:

UE va despagubi pe cei care au suferit pierderi
v-a despagui o pla
stau intr-o zona afectata , au venit au sacrificat si au plecat , fara sa dea o hartie la mana

#35
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Asta e ustură și trece.
Dar crescătaoriile ce măsuri au luat ca să nu se contamineze efectivele de porci?

#36
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

 silesax, on 27 iulie 2018 - 19:55, said:

eee.. boli inventate si masuri istete pentru a consuma de la alții...
nu prea e inventata , chiar mor porcii

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate