Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pesta porcina africana- sabotarea zootehniei romanesti ?

* * * * * 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1116 replies to this topic

#1
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Milioane de porci sun sacrificati in Romania pe motiv de pesta porcina africana.

Intre timp importurile de carne de porc cresc masiv.

http://m.zf.ro/compa...ricane-17368347

Mie unul mi se pare o sabotare a zootehniei romanessti.

#2
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008
E o poveste de urmarit !

Focarele au legatura cu granita cu Ucraina !

Dar asta ...poate insemna multe !

#3
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postgeostorm, on 27 iulie 2018 - 18:15, said:

Mie unul mi se pare o sabotare a zootehniei romanessti.

Mie mi se pare Prostie Si Dobitocie si un o tona de nesimtire si nepasare

Daea era cu alergatul de oi si bautul de tuica pe la festivaluri, de avertizarile din 2017 il durea la basca, si-a bagat fata in minister ca e capabila, ce CE ?, aia  nu stie agricultura cum stie taranu ruman...

https://www.hotnews....ns-ministru.htm

Edited by Jammalan-the-Prophet, 27 July 2018 - 18:28.


#4
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Cred si eu ca e o mare manipulare, cum a mai fost in trecut cu cea aviara si chiar cea porcina si nu numai... cand s-au sacrificat animale sanatoase si testele nu confirmau nici o prezenta a unui virus.
Important era sa se sifoneze banii pe dezinfectare tip hexi (va aduceti aminte ca stropeau cu apa chioara).
SI mai ales atunci niste baieti au facut foarte multi bani prin a sacrifica doar in hartii animale inexistente si au primit despagubiri regeste pentru asta.

Ceva imi spune ca beizadeaua Stefan a lui Liviu o sa faca niste bani frumosi din despagubiri pentru porcii incinerati doar pe hartie si care n-au existat niciodata.
Exact cum si subventii de crestere a primit pe porci care existau doar pe hartie.

Edited by lexis1, 27 July 2018 - 18:32.


#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
au anunțat laTV  SUTE DE FOCARE vine apocalipsa.ne-au mutat ăștia în africa și nu ne-au spus.noroc cu pesta asta că ne-am prins și noi.curios că la vecini este liniște și pace.oare noi am inventat boala asta?

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View Postgeostorm, on 27 iulie 2018 - 18:15, said:

Milioane de porci sun sacrificati in Romania pe motiv de pesta porcina africana.

Intre timp importurile de carne de porc cresc masiv.

http://m.zf.ro/compa...ricane-17368347
Mie unul mi se pare o sabotare a zootehniei romanesti.
Este corecta observatia! Posted Image

Edited by xmanyacs77, 27 July 2018 - 18:43.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
O fi lovitura dar, din pacate, conditiile de raspandire a virusului sunt optime - caldura si umiditate maxime cat e ziua de lunga, adica ca in Africa.

#8
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View PostEMPP, on 27 iulie 2018 - 18:42, said:

au anunțat laTV  SUTE DE FOCARE vine apocalipsa.ne-au mutat ăștia în africa și nu ne-au spus.noroc cu pesta asta că ne-am prins și noi.curios că la vecini este liniște și pace.oare noi am inventat boala asta?
440  de (posibile) focare erau la ultima evaluare !

Pesta a închis până acum ne­numărate afaceri.
440 de focare de pestă porcină africană au fost confirmate în acest an în România, două dintre acestea fiind la firme. Dincolo de datele oficiale, dezastrul descris de fermieri arată efectele epidemiei: „Nu se salvează nimic, se ucide tot“, spune un fermier decis să renunţe la afacere.

http://www.zf.ro/eve...ovocat-17371378



Pesta porcină africană închide al doilea mare procesator din Tulcea. Peste 17.000 de porci urmează să fie omorâţi

https://adevarul.ro/...03c4/index.html


La mijlocul lunii, a fost descoperită boala si la porci crescuţi în gospodăriile locuitorilor din apropierea graniţei cu Ucraina.
Virusul pestei porcine africane nu este periculos pentru om, dar animalele bolnave mor în maximum zece zile.

http://stiri.tvr.ro/...33045.html#view


Șeful companiei Carniprod, se arată de-a dreptul disperat.


"Am ajuns la 29.000 de porci ucişi dintr-un total de 45.000 de porci ce urmează să fie ucişi şi incineraţi. Trebuie să distrugem şi 500-600 de tone de carne de porc din depozite. Suntem într-o zonă critică aici în apropiere de Delta Dunării. Pe viitor vom achiziţiona carne de porc de la alţi producători", a spus Nicolae Ciuleac, proprietarul fermei,


Virusul pestei porcine africane (PPA) a fost depistat și în județul Sălaj, în două cadavre de porci mistreţi, găsite într-o pădure din comuna Măierişte, situată în apropierea limitelor de judeţ dintre Satu Mare şi Bihor, după cum informează printr-un comunicat Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA).
Toate aceste probleme au stârnit indignarea altor fermieri. Dimitrie Muscă, inginerul agronom care conduce la Curtici, județul Arad, o afacere integrată ce cuprinde, prntre altele, peste 35.000 de porci şi 2.200 de bovine, și-a exprimat un sentiment de revoltă.


"Cine credeţi că e tâmpit şi cretin, cum cred autorităţile, să mai populeze complexele de porci care sunt rase de pe pământ?

Nu mai ace nimeni:

Europa şi-a atins ţelul pentru că există destulă carne de porc, iar noi suntem o bună piaţă de desfacere pentru ei", a spus Muscă.


"I-am spus şi preşedintelui Românei, Klaus Iohannis, la Indagra în 2016, când a avut o întâlnire cu fermierii, că vin porcii mistreţi din Ungaria şi Ucraina şi ne infectează. Răspunsul a fost: 'Nu este treaba mea'. Este treaba lui, pentru că este o problemă de interes naţional", a menţionat fermierul.

Edited by Daco_Get, 27 July 2018 - 18:50.


#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postgeostorm, on 27 iulie 2018 - 18:15, said:

Mie unul mi se pare o sabotare a zootehniei romanessti.
sau pur si simplu eradicarea focarelor.

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Îi zice nepăsare a ministerului, nu e nicio conspirație, dar așa suntem noi românii, dăm vina pe alții. De ce nu se respectă în adevăratul sens al cuvântului normele sanitar veterinare din ferme? De ce veterinarii ce au contract cu ferme trebuie să tacă la toate măgăriile făcute de patroni și de ce s-a votat legea prin care se elimină obligativitatea „rețetei” de la veterinar pentru medicamentele cu grad ridicat de risc?

#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
UE va despagubi pe cei care au suferit pierderi

#12
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Postunbrutus, on 27 iulie 2018 - 18:51, said:

UE va despagubi pe cei care au suferit pierderi


De unde stii ca eu nu am gasit nimic in afara de despagubirile "promise " de Guvern ?

http://www.mediafax....stanta-17344991

#13
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
da bre, a venit musulmanu africanu cu virusu in dinti
vedeti daca nu vreti sa-i primiti!?

#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostNeamtul, on 27 iulie 2018 - 19:00, said:

da bre, a venit musulmanu africanu cu virusu in dinti
vedeti daca nu vreti sa-i primiti!?
sint convins ca s-ar fi gasit destui care sa zica ca de la musulmani africani ni se trage, daca i-am primit etc etc

#15
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Postxeleron, on 27 iulie 2018 - 18:49, said:

De ce nu se respectă în adevăratul sens al cuvântului normele sanitar veterinare din ferme?
De ce veterinarii ce au contract cu ferme trebuie să tacă la toate măgăriile făcute de patroni
Pentru ca deaceea incaseaza chiar 5000 euro lunar... sau tu credeai ca banii aia sunt pentru cele cateva minute lucrate?

Aia e spaga lui sa inchida ochii si sa se faca ca lucreaza... dar sa lucreze mai de acasa.

Edited by lexis1, 27 July 2018 - 19:13.


#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Efectele pestei porcine. Marii fermieri cer interzicerea creșterii porcilor în gospodăriile țărănești

View Postgeostorm, on 27 iulie 2018 - 18:15, said:

Milioane de porci sun sacrificati in Romania pe motiv de pesta porcina africana.

Hai mai, chiar "milioane"!?

Ca 3,7 milioane avem cu totul.

Edited by Phobos, 27 July 2018 - 19:18.


#17
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Visul lor umed, sa le creasca vanzarile.

Asta vine ca o confirmare ca e o manevra de a face bani.
Nu exista nici o pesta porcina. Exista doar pesta coruptiei care profita de anumite oportunitati de a face bani si a abuza cetatenii.

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postlexis1, on 27 iulie 2018 - 19:19, said:

Visul lor umed, sa le creasca vanzarile.

Totusi:

"Reprezentații Comisiei Europene au precizat, pentru Știrile TVR, că nu se pune problema interzicerii creșterii porcului în gospodăriile din România, chiar dacă au existat discuții pe această temă."

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate