Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de le convine unora sa cumper...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 

Proiect de lege: înmatricularea mașinilor cu volan pe dreapta importate din afara Uniunii Europene va fi interzisă.

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostTorquemada-666, on 24 iulie 2018 - 12:43, said:

"Înmatricularea mașinilor cu volan pe dreapta importate din state care nu fac parte din UE va fi interzisă, potrivit unui proiect de lege.
Unde-i smecheria ?
Se vor aduce din Irlanda, la greu.

View Postarg, on 24 iulie 2018 - 13:04, said:

cele cu volanul pe dreapta cand sunt conduse pe drumuri pentru masinile cu volanul pe partea stanga ridica multe probleme de siguranta.

din punctul meu de vedere solutia nu este interzicerea inmatricularii ci marirea cu 300-500% a primei asigurare (rca si casco).
Le inmatriculeaza pe BG si-or rezolvat problema.

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,208
  • Înscris: 19.09.2005

View PostHunor_66, on 24 iulie 2018 - 13:42, said:

...Le inmatriculeaza pe BG si-or rezolvat problema.
si pe urma un proiect la nivel european si byby. sau ridicate si chemat propietarul sa ridice masina.

#21
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 07.05.2018

View PostHunor_66, on 24 iulie 2018 - 13:42, said:

Unde-i smecheria ?
Se vor aduce din Irlanda, la greu.


Le inmatriculeaza pe BG si-or rezolvat problema.
Dar chiar nu se poate face nimic in legatura cu inmatricularea in BG?
In Vest, daca ai rezidenta in tara si masina inmatriculata in alta tara, amenda si confiscarea masinii.Daca nu faci dovada ca o inmatriculezi in 30 zile, nu mai poti recupera masina.

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,218
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcarturarulobosit, on 24 iulie 2018 - 13:54, said:

Dar chiar nu se poate face nimic in legatura cu inmatricularea in BG?
In Vest, daca ai rezidenta in tara si masina inmatriculata in alta tara, amenda si confiscarea masinii.Daca nu faci dovada ca o inmatriculezi in 30 zile, nu mai poti recupera masina.

Adica pur si simplu ti-o fura statul respectiv,numa' asa,ca are drepturi europene?
Nu-mi inmatriculez Veyron-ul de 1.000.000 de euro in 30 de zile si Germania imi confisca definitiv masina?Vorbesti serios?

#23
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,893
  • Înscris: 06.01.2008

View Postarab, on 24 iulie 2018 - 12:52, said:

E bine!

Mai raman insa cele 20000 cu volan pe dreapta deja in circulatie.
Mai putine, ca auzim constant la stiri de cate-un zmeu care s-a bagat in masinile de pe contrasens incercand sa depaseasca din scurt un camion de 40 tone, eventual si in curba la dreapta.

#24
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 29.07.2017

View Postro_explorer, on 24 iulie 2018 - 13:34, said:

Lasa un pic mai mult spatiu, nu e greu.
Corect. Lasa spatiu mai mult si-i da demaraj puternic. Se stie ca tirurile depasesc usor.

#25
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 27.06.2007
plus o lege care sa oblige ca toate masinile cazanele cu volan pe dreapta (chiar daca sunt inscrise) sa fie dotate cu oglinzi periscopice

Edited by STARTREK1, 24 July 2018 - 14:53.


#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,208
  • Înscris: 19.09.2005

View PostSTARTREK1, on 24 iulie 2018 - 14:53, said:

plus o lege care sa oblige ca toate masinile cazanele cu volan pe dreapta (chiar daca sunt inscrise) sa fie dotate cu oglinzi periscopice
e suficient ca rca-ul in loc de 700lei (cu b8) sa ajunga 1400*5 = 7000lei => 583lei/luna + obligatoriu un casco, inca 600lei luna => ~1200lei luna ca sa mistite cazanu.
+ panda la faruri si periscoape la dreptaci.

Edited by arg, 24 July 2018 - 15:03.


#27
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postcarturarulobosit, on 24 iulie 2018 - 13:54, said:

Dar chiar nu se poate face nimic in legatura cu inmatricularea in BG?
In Vest, daca ai rezidenta in tara si masina inmatriculata in alta tara, amenda si confiscarea masinii.Daca nu faci dovada ca o inmatriculezi in 30 zile, nu mai poti recupera masina.
in care vest mai exact?
Nu de alta, dar stiu ceva persoane care circula cu masini de RO de cel putin 6 luni prin IT,S,DK,N si nici unul nu mi-a zis ca i-ar fi confiscat cineva masina pentru ca nu a inmatriculat-o la ei.

Stai ca eu acum inteleg, tu te referi la faptul ca ai rezidenta in IT de ex si masina pe RO? Daca asta e cazul, atunci tot ce se poate sa fie adevarat, nu stiu.
Eu vorbeam de o persoana cu rezidenta/passaportt de RO si masina de RO cu care circula in alta tara pentru o perioada nedeterminata.

Vorbeam mai demult cu un amic italian si imi spunea ca sunt destul de multi italieni care isi inmatriculeaza masinile pe BG sau RO ca au nu stiu ce beneficii la taxe...
Oameni ciudati sunt peste tot sau vorba italianului: nu exista lege la care italianul sa nu gaseasca o metoda de ocolire :) :) . Cred ca ne intrec cu mult la acest capitol...

Edited by flp014, 24 July 2018 - 15:34.


#28
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
O idee foarte buna. Daca s-ar supraimpozita si harnburile vechi de peste 10 ani ar fi PERFECT Posted Image. Am ajuns cimitirul de masini al vesticilor

Edited by tico18, 24 July 2018 - 16:05.


#29
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006

View Postcrisstonne, on 24 iulie 2018 - 13:29, said:

Pai, nu le baga pe Bulgaria ?!

Ciorile le tin pe UK, cu asigurare falsa. De unde crezi ca umbla toti coloratii cu septare si CLS-uri, cand ei n-au bani de abonament la telefon?

View Postflp014, on 24 iulie 2018 - 15:32, said:


Nu de alta, dar stiu ceva persoane care circula cu masini de RO de cel putin 6 luni prin IT,S,DK,N si nici unul nu mi-a zis ca i-ar fi confiscat cineva masina pentru ca nu a inmatriculat-o la ei.


In Dk nu cred ca stii pe cineva, pentru ca locuiesc in DK de cativa ani, si, daca ai rezidenta n-ai voie decat doua saptamani cu masina inscrisa in alta tara. SI nu se joaca nimeni, ca ti-o ridica imediat.

#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,926
  • Înscris: 13.06.2004
Mare brânză. Te duci şi o înmatriculezi în Irlanda care e în U.E. şi de acolo după un timp o aduci în România.
Păcat că la noi sunt taxe idioate, e birocraţie şi incompetenţă, că altfel România ar putea fi o ţară atractivă pentru mulţi. Mai puţine reguli = oameni mai fericiţi. Nici să faci tot ce-ţi trece prin cap, dar nici atâtea aberaţii per kilometru pătrat.

Edited by djl, 24 July 2018 - 17:26.


#31
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 07.05.2018

View Postflp014, on 24 iulie 2018 - 15:32, said:

in care vest mai exact?
Nu de alta, dar stiu ceva persoane care circula cu masini de RO de cel putin 6 luni prin IT,S,DK,N si nici unul nu mi-a zis ca i-ar fi confiscat cineva masina pentru ca nu a inmatriculat-o la ei.

Stai ca eu acum inteleg, tu te referi la faptul ca ai rezidenta in IT de ex si masina pe RO? Daca asta e cazul, atunci tot ce se poate sa fie adevarat, nu stiu.
Eu vorbeam de o persoana cu rezidenta/passaportt de RO si masina de RO cu care circula in alta tara pentru o perioada nedeterminata.

Vorbeam mai demult cu un amic italian si imi spunea ca sunt destul de multi italieni care isi inmatriculeaza masinile pe BG sau RO ca au nu stiu ce beneficii la taxe...
Oameni ciudati sunt peste tot sau vorba italianului: nu exista lege la care italianul sa nu gaseasca o metoda de ocolire Posted Image Posted Image . Cred ca ne intrec cu mult la acest capitol...
In Italia.
Voiam si noi sa facem schema asta.Am inmatriculat-o in RO si dupa am aflat de la un prieten ca a facut aceeasi susta si i-a ridicat masina.

#32
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010

View Postwiseguy76, on 24 iulie 2018 - 16:12, said:


Ciorile le tin pe UK, cu asigurare falsa. De unde crezi ca umbla toti coloratii cu septare si CLS-uri, cand ei n-au bani de abonament la telefon?



In Dk nu cred ca stii pe cineva, pentru ca locuiesc in DK de cativa ani, si, daca ai rezidenta n-ai voie decat doua saptamani cu masina inscrisa in alta tara. SI nu se joaca nimeni, ca ti-o ridica imediat.
Masina inmatriculata in ro trebuie sa fie pe numele altei persoane. Nu te pot obliga sa inmatriculezi masina altuia. Valabil si pentru italia.

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,208
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttico18, on 24 iulie 2018 - 16:04, said:

O idee foarte buna. Daca s-ar supraimpozita si harnburile vechi de peste 10 ani ar fi PERFECT Posted Image. Am ajuns cimitirul de masini al vesticilor
Te uiti prea mult la tv, 10ani nu e nici mult nici putin pentru o masina. Dupa cateva luni si/sau 30-40k km nu conteaza decat cum a fost intretinuta.
Problema e starea tehnica, ideologia si grija cu care a fost exploatata si intretinuta.
Am vazut masini de 2-3 ani care sunt epave, dar masini de 15 ani care merg brici.

p.s. eu o probema cu cele cu volanul pe partea gresita... am avut cateva intalniri la axul drumului (fara julituri) cu niste dreptaci.

Edited by arg, 24 July 2018 - 22:46.


#34
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,303
  • Înscris: 23.02.2017

View Postro_explorer, on 24 iulie 2018 - 13:29, said:

La tiruri nu ar trebui sa se puna. Din copac vezi soseaua la fel de bine oriunde ai avea volanul.
Vezi Tesla truck cu volanul central ... a rezolvat tot ce tine de pozitionare Posted Image
conform acestei legi, tesla semi va fi ilegal pe drumurile din ro.

#35
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006

View Postcrull, on 24 iulie 2018 - 22:27, said:

Masina inmatriculata in ro trebuie sa fie pe numele altei persoane. Nu te pot obliga sa inmatriculezi masina altuia. Valabil si pentru italia.

Man, nu ai voie sa conduci masina chiar daca e pe numele altcuiva, decat daca esti cu proprietarul in masina, si ala n-are acte de DK. Crede-ma.

#36
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,303
  • Înscris: 23.02.2017

View Postcrisstonne, on 24 iulie 2018 - 13:29, said:

Pai, nu le baga pe Bulgaria ?!
evident asa va fi. legi cretine.

oricum volanul pe dreapta nu creaza probleme de siguranta rutiera, dar na, cum pt multi e ceva nou, noutatile sperie.
majoritatea care comenteaza aici nu au condus niciodata o astfel de masina.

trec milioane pe canalul ala care leaga europa de anglia si nu sint probleme de siguranta... in tari care chiar fac statistici si urmaresc binele cetatenilor.

noi nu avem marcaje pe drum, avem in schimb zeci de intersectii nesemaforizate, drumuri nationale cu 2 benzi pe sens pe care faci standa taind 4 benzi, dar ne temem de masinile cu volan pe dreapta... ce sa faci... n-ai ce sa faci... Romania locul 1 in europa la mortalitatea rutiera

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate