Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

De ce nu folosesc soferii bluetooth?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
oamenii nu vorbesc la bluetooth de frica radiatiilor. de ce sa stau cu o chestie care sa ma radieze tot timpul. dupa ce ca emite telefonul, mai emite si bluetoothul.
poluarea asta electromagnetica ar trebui drastic reglementata.

#20
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005
Niciun păcătos pe aici. :)
Eu recunosc, când ma sui în mașină se conectează automat telefonul dar nu îmi place sa vb asa, tot la ureche vorbesc, asa m-am învățat.
O fi fiță masina? O fi telefonul? Nu știu, am trecut de vârsta la care îmi pasa de asta. Am reușit sa nu fac niciun accident pana acum din cauza asta

#21
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Eu daca vorbesc la telefon in timp ce conduc nu vad , e si lata masina mai telefon la ureche imi trebuie si problema e rezolvata . Am luat un dispozitiv bt de pe emag ce se prinde la parasolar cu 2 difuri si acc incorporat , merge excelent . La sistemul audio nu-mi place sa leg , din exterior se aude ca niste bolovani in fantana .Daca sunt pe extern (adica nu in oras sau comuna) si prind cate unul ca ma tine cu 40 km din motiv ca el vorbeste face instantaneu cunostiinta cu goarnele pe aer , suna inuman , sunt de pe locomotiva luate , 3 la numar , pana si pietrele isi baga degetele in urechi.

Edited by ldpe, 19 July 2018 - 20:25.


#22
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Hai ca usor usor ies vinovatii la lumina. :)

Eu nici n-am blutut in masina dar folosesc "speaker" din tel si-l tin in fata gurii....

#23
cristinub2

cristinub2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.09.2009

View Postrich1974, on 19 iulie 2018 - 19:56, said:

oamenii nu vorbesc la bluetooth de frica radiatiilor. de ce sa stau cu o chestie care sa ma radieze tot timpul. dupa ce ca emite telefonul, mai emite si bluetoothul.
poluarea asta electromagnetica ar trebui drastic reglementata.
Asta e probabil adevarat atunci cand ai casca in ureche. Nu cred ca e acelasi lucru la BT masiniii.

#24
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005

View PostPaz, on 19 iulie 2018 - 20:28, said:

Hai ca usor usor ies vinovatii la lumina. :)

Eu nici n-am blutut in masina dar folosesc "speaker" din tel si-l tin in fata gurii....
Niciodată nu i-am înțeles pe astia care țin telefonul în mana în dreptul gurii ca și cum ar dicta ceva la el sau ca și cum vorbesc la un microfon. :) eu asta credeam ca e fita, sa îl tii ca pe înghețata pe bat și sa vorbești la el, cumva în scarba ca și cum dai comenzi :)
Paz - sper ca tu tii telefonul mai delicat asa.

Colegul cu claxonul tare - pe Dacia mea 1310 break aveam doua goarne d-astea, când claxoanam peste 10 secunde se golea bateria de la masina. :) dar la înmormântari când mergeam și claxonam...ce viata era :)

Edited by nepot, 19 July 2018 - 21:01.


#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008

View Postldpe, on 19 iulie 2018 - 20:25, said:

Eu daca vorbesc la telefon in timp ce conduc nu vad , e si lata masina mai telefon la ureche imi trebuie si problema e rezolvata . Am luat un dispozitiv bt de pe emag ce se prinde la parasolar cu 2 difuri si acc incorporat , merge excelent . La sistemul audio nu-mi place sa leg , din exterior se aude ca niste bolovani in fantana .Daca sunt pe extern (adica nu in oras sau comuna) si prind cate unul ca ma tine cu 40 km din motiv ca el vorbeste face instantaneu cunostiinta cu goarnele pe aer , suna inuman , sunt de pe locomotiva luate , 3 la numar , pana si pietrele isi baga degetele in urechi.
Cum adica se aude ca niste bolovani in fantana?Posted Image

Eu nu deschid niciodata geamurile masinii, nu-mi place sa se auda afara ce ascult dar nici nu-mi pasa de ce bolovani se aud cu geamurile inchise.

N-am blustutz si nici AUX, in 2008 se vorbea mai putin la tembelefon pentru ca mai si costa mult, nu ca acum nelimitat.

Edited by Neaceasca85, 19 July 2018 - 20:56.


#26
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postnepot, on 19 iulie 2018 - 20:55, said:

Niciodată nu i-am înțeles pe astia care țin telefonul în mana în dreptul gurii ca și cum ar dicta ceva la el sau ca și cum vorbesc la un microfon. Posted Image eu asta credeam ca e fita, sa îl tii ca pe înghețata pe bat și sa vorbești la el, cumva în scarba ca și cum dai comenzi Posted Image

Asa iti faci iluzia ca pacalesti militianul. :) Sau ca-l ascunzi mai repede.

#27
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,136
  • Înscris: 10.07.2013

View Postcristinub2, on 19 iulie 2018 - 18:23, said:

Mă tot întreb și eu care e explicația pentru faptul că românii nu prea folosesc BT pentru vorbitul la telefon în mașină. Chiar astăzi am văzut pe Colentina o șoferiță cu ultimul model de Mercedes care se chinuia în traficul bară la bară să vorbească la telefon în timp cea avansa în coloană.
Eu am conectat telefonul tot timpul la mașină și vorbesc fără a lua mâinile de pe volan și mi se pare foarte comod și sigur. Nu înțeleg de ce unii, mai ales cu mașini scumpe la care nu se pune problema acestui BT nu îl folosesc. Ar trebui insistat și la școala de șoferi, ar  trebui ca polițiștii să ia atitudine împotriva celor care țin telefonul cu o mână și se chinuie să conducă cu cealaltă. Ce ne facem? Necunoștință, sfidare sau prostie?

Attached File  000telefon la volan.jpg   130.33K   55 downloads

Aceasta soferita a intrecut limita....Posted Image

Edited by xmanyacs77, 19 July 2018 - 21:05.


#28
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postcrisstonne, on 19 iulie 2018 - 18:43, said:

Ciobani veniti la oras.
Eu sint terifiat de specimenele astea, clar, nu au multa minte.

Unii zic ca nu suporta căștile bluetooth, ca ii doare urechea.
Eu il pun in suport si vorbesc prin difuzorul lui, am si casca, am si modulator.
Solutii sint, dar nu ai cu cine.
Zau? Si cand nu esti singur in masina, ce faci?

#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Bai aia zic si eu, cand vorbesti cu cineva aflat in miscare cu blustutz efectiv esti in direct la statie in masina.

Si se aud mai bine fastacelile sau grimasele sau dregerile de voce, ca radea cumnata-mea de mine de cum ii relatez fratelui problemele de scarbiciu.

View Postxmanyacs77, on 19 iulie 2018 - 21:05, said:

Aceasta soferita a intrecut limita....Posted Image
Si se zice ca femeile sunt mai prudente.

Vorba ceea, in engleza, pe Discovery sau unde era, some think they can dial and drive, eat and drive, read and drive (cu ziarul pe volan).

#30
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
bt-ul masinii merge prost, se aude de afara daca dai mai tare si interlocutorul te aude greu, incet, cu intreruperi uneori
ma rog, o trebui masina foarte scumpa, dar cel putin la Volvo s80 si Audi a5 lasa de dorit

#31
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View Postcristinub2, on 19 iulie 2018 - 18:23, said:

...  ar  trebui ca polițiștii să ia atitudine împotriva celor care țin telefonul cu o mână și se chinuie să conducă cu cealaltă.
Discriminare, sunt destui care tin tigara, paharul cu cafea etc in loc de telefon! altii chiar stau cu o mana pe geamul lasat al masinii sa se racoreasca! Cei care fac asa ceva sunt scutiti?

Edited by stlk, 19 July 2018 - 21:21.


#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,682
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcristinub2, on 19 iulie 2018 - 18:23, said:

Nu înțeleg de ce unii, mai ales cu mașini scumpe la care nu se pune problema acestui BT nu îl folosesc.
Ca sa nu ii auda toata lumea ?
A stat unu cu masina pe langa mine si vorbea la traznaie dinaia, se ausea de afara ce zice ala :)

Edited by andreic, 19 July 2018 - 21:22.


#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008

View Poststlk, on 19 iulie 2018 - 21:16, said:

Discriminare, sunt destui care tin tigara, paharul cu cafea etc in loc de telefon! altii chiar stau cu o mana pe geamul lasat al masinii sa se racoreasca! Cei care fac asa ceva sunt scutiti?
Pai n-are AC sau freon la el? La Dacie era de inteles geamul jos sau mana afara, la astea noi numai fumatul poate constitui motiv de a mai da jos geamurile.

Ma enerveaza (cand sunt pieton) cei cu manele si geamurile intentionat date jos ca sa auda lumea ce hasculta ei.

Edited by Neaceasca85, 19 July 2018 - 21:32.


#34
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,628
  • Înscris: 31.01.2010

View Postxmanyacs77, on 19 iulie 2018 - 21:05, said:

Aceasta soferita a intrecut limita....Posted Image

Mai sint unii care foloseau totdeauna Buletooth dar mai citeau/scriau SMS-uri si
mai raspundeau si la mail-uri... Posted Image

Edited by Ion_Bumbu, 19 July 2018 - 21:39.


#35
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011

View Postrich1974, on 19 iulie 2018 - 19:56, said:

oamenii nu vorbesc la bluetooth de frica radiatiilor. de ce sa stau cu o chestie care sa ma radieze tot timpul. dupa ce ca emite telefonul, mai emite si bluetoothul.
poluarea asta electromagnetica ar trebui drastic reglementata.

De prostia negîndirii.
Am vazut documentar, stiintific, nu vorbe, o casca radiaza de 800 de ori mai putin, decit telefonul.

Iar casca poti sa o pui pe ureche si cu o mina, daca te obișnuiești, apoi, dupa convorbire, o scoti si o pui in consola centrala la masina.

Da nah, copiii lui Onasis sint pe toate drumurile, vorbesc la telefon despre vapoare de petrol, de citrice, de...
Lume ocupata nene, nu plictisiti/nefericiti de viață si nepasionati de condus :)

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,682
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrich1974, on 19 iulie 2018 - 19:56, said:

oamenii nu vorbesc la bluetooth de frica radiatiilor. de ce sa stau cu o chestie care sa ma radieze tot timpul. dupa ce ca emite telefonul, mai emite si bluetoothul.
poluarea asta electromagnetica ar trebui drastic reglementata.
Halucinatii sau doar mistocarie... cine stie Posted Image
BT e foarte slab.

Edited by andreic, 19 July 2018 - 21:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate