Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 

Achizitie masina noua - buget 10000 - 13000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

 StefanSC, on 19 iulie 2018 - 09:50, said:

Consuma motoarele pe benzina 4-5L in oras doar in visele unora de pe forum si in satele adormite din Germania. Altfel... 8-10% e mai realist. Si la Diesel, in urban, cam la fel .
Condu un Focus sau Fiesta din 2017-2018 cu motorul de 1.0 EcoBoost si vei vedea ca nu e minciuna.
Sau poate depinde si de stilul de condus, daca il tii in turatii foarte mari evident va consuma mai mult.

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Hider141, on 19 iulie 2018 - 09:58, said:

Condu un Focus sau Fiesta din 2017-2018 cu motorul de 1.0 EcoBoost si vei vedea ca nu e minciuna.
Sau poate depinde si de stilul de condus, daca il tii in turatii foarte mari evident va consuma mai mult.
Ce va mai place shaorma cu " de toate " :

 Immortal, on 17 iulie 2018 - 09:21, said:

12.48l/100km primu consum plin-plin (11.8 in BC) pe primii 350km ai masinii, din care cam 280km in Constanta + Mamaia, restu' 2drumuri pana la valu' si unu spre Lumina (deci 80% urban, 20% extra).
1.0 ecoboost 125cp pe FoFo SW


#21
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
N-ar merge un Duster 4X2 si acceptabil echipat? Mai bine un Duster echipat modest decat un Logan full. Si daca ai nevoie de spatiu e ok Duster-ul, ca e maricel si ca interior, si ca portbagaj.
Si da, benzinarele mici si turbo pot consuma si foarte mult, dar si foarte putin. Eu, sincer, n-am nervi sa le fac sa consume putin. :)) Trebuie sa le conduci absurd ca sa ai un consum macar apropiat de ce spune producatorul. In oras am consumat mereu mai putin cu camioneta de 3.2l diesel decat cu orice benzinar am avut. Ma rog, exceptand Matiz-ul.

#22
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
E cel putin sinistru dusterul ala !

#23
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017

 Hider141, on 19 iulie 2018 - 09:58, said:

Condu un Focus sau Fiesta din 2017-2018 cu motorul de 1.0 EcoBoost si vei vedea ca nu e minciuna.
Sau poate depinde si de stilul de condus, daca il tii in turatii foarte mari evident va consuma mai mult.

Motoarele mai mici si turbo consuma ceva mai putin decat echivalentele de aceasi putere aspirate, dar consumuri de 4-5 l/100km in oras nu exista daca mergi cu masina intr-un mod normal. Zic asta din postura de proprietar de Focus cu motor 1.0 EB.

On topic: Ford Focus ar fi o idee, pentru ca e la sfarsit de generatie si s-ar putea sa aiba reduceri mai mari de pret, dar la Focus pentru un porbagaj incapator eu zic ca Wagon-ul se potriveste cel mai bine.
O alta alternativa ar fi Fiat Tipo.

#24
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007

 AstroNut98, on 19 iulie 2018 - 10:32, said:

N-ar merge un Duster 4X2 si acceptabil echipat? Mai bine un Duster echipat modest decat un Logan full. Si daca ai nevoie de spatiu e ok Duster-ul, ca e maricel si ca interior, si ca portbagaj.
Si da, benzinarele mici si turbo pot consuma si foarte mult, dar si foarte putin. Eu, sincer, n-am nervi sa le fac sa consume putin. Posted Image) Trebuie sa le conduci absurd ca sa ai un consum macar apropiat de ce spune producatorul. In oras am consumat mereu mai putin cu camioneta de 3.2l diesel decat cu orice benzinar am avut. Ma rog, exceptand Matiz-ul.

Singurul Duster care se incadreaza in buget este varianta esential. Daca pui si aer conditionat manual (optiune de 760 de euro!!) ajungi la un pret de 13 210 euro. Din cate stiu Dacia nu prea ofera discounturi. La exterior arata bine, interiorul lasa mult de dorit la design si calitate. Cel mai bine se lamureste la un test drive initiatorul.

#25
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Hyundai Elantra?
http://www.hyundai-m...ro/noul-elantra

#26
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

 M0sGerila, on 19 iulie 2018 - 10:37, said:

E cel putin sinistru dusterul ala !
Lol, si Rapid-ul nu ti se pare sinistru? Rapid-ul da senzatia de masina de flota oriunde te uiti si pui mana. E un Logan in viziunea VAG.
Oricum, aici vorbim de buget de 10-13000, pretentiile trebuie lasate la poarta. E nevoie de o masina spatioasa si care sa consume putin. Initiatorul vine de la Matiz, asa ca nu cred ca l-ar dezamagi nici un Logan / Duster.

Edited by AstroNut98, 19 July 2018 - 11:25.


#27
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 meeandrei, on 19 iulie 2018 - 08:07, said:

...
Sincer, nu vreau sa astept pentru ca ma chinui cu Matizul.. Pai Rapid e in capul listei pana acum, ramane sa vad ce dotari gasesc la ea.
...
Mergi si fa un drive test cu Rapidul ala sa vezi daca te impaca. Vezi si Fabia care e pe aceeasi platforma. Fa drive test cu toate. Sincer, mie mi-a placut mai mult "senzatia" in Fabia. Mi s-a parut "mai chitita". Daca vrei portbagaj mare - versiunea break. Vezi si Polo, are portbagaj de 351 L si-l iei in 11 mii si ceva. Eco sportul ala se face la Craiova, l-am vazut insa nu l-am testat. Nu-mi place la el "usa de patul" (cum se deschide haionul).
Nu lua nimic fara drive test sa nu regreti ulterior.

#28
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

 AstroNut98, on 19 iulie 2018 - 11:24, said:


Lol, si Rapid-ul nu ti se pare sinistru? Rapid-ul da senzatia de masina de flota oriunde te uiti si pui mana. E un Logan in viziunea VAG.
Oricum, aici vorbim de buget de 10-13000, pretentiile trebuie lasate la poarta. E nevoie de o masina spatioasa si care sa consume putin. Initiatorul vine de la Matiz, asa ca nu cred ca l-ar dezamagi nici un Logan / Duster.
M-am dat cu rapid de 13 mii de euro ce avea si scaune speciale tip sport in banii aia, clima , motoras ok pe benzina si fata de dusterul ce il conduc, de 17 mii euro este la ani lumina la tot ce vrei ti !
Fiecare cu perceptiile lui dar rapidul are acum 150 mii km si nu scartaie nimic la el pe cand dusterul nu are nici 10 mii si scartaie scaunele ca la parcul e distractii, calitate romaneasca la preturi frantuzesti....

As merge insa pe Toledo, find aceeasi masina cu interiorul gen Audi si 1000 euro mai ieftina, ca nu de da' firma ca skoda !

Sau un Megane in versiunea zen, cred ca l-ar scoate in destocaj la pretul asta !

#29
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Eu m-as uita in primul rand la motor, sa aiba un minim de 100 cp ca dupa nu il mai schimbi.
In plus as cauta sa am clima pe masina si 5 stele ncap, restul le mai pui si dupa daca chiar ai nevoie.
Acum 2 ani ma uitam sa iau o masina la 12k de euro noua si am facut test drive cu cateva. Toledo si rapid (dar toledo arata ceva mai bine la interior) mi-au placut cel mai mult la condus si erau si ok la consum cu 1.2 tsi.
Ce as incerca sa vad este focus si astra daca nu intra in aceeasi bani. La astra vazusem o reclama pentru motorul de 140 cp, poate merita luata daca iti dau si ceva dotari de bun simt pentru ca e o compacta si este ceva mai lata.
Urmareste sa vezi ce masini sunt la final de generatie si vezi ce au pe stock, uneori au reduceri mari.

#30
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

 StefanSC, on 19 iulie 2018 - 09:50, said:

La bugetul initiatorului, un Logan e cea mai buna optiune. Altfel, va avea o masina tare tare tristuta (un Toledo/Rapid incep de la vreo 12500 si sunt chele chele)...
Si ce il face pe loganul ala sa nu fie la fel de trista ca un rapid chel? Sa nu mi zici ca are masaje in scaune Posted Image
Faptul ca varianta "full" are geamuri electrice si un display extra low end made in garaj china? Ca navigatie nu prea ai cum sa i zici la chestia aia.

 Hider141, on 19 iulie 2018 - 09:58, said:

Condu un Focus sau Fiesta din 2017-2018 cu motorul de 1.0 EcoBoost si vei vedea ca nu e minciuna.
Sau poate depinde si de stilul de condus, daca il tii in turatii foarte mari evident va consuma mai mult.
Depinde si de oras si la ce ora circuli. In Bucuresti consumul poate sa difere chiar si cu 2 3 litri la aceeasi masina.

 AstroNut98, on 19 iulie 2018 - 11:24, said:

Initiatorul vine de la Matiz, asa ca nu cred ca l-ar dezamagi nici un Logan / Duster.
Nu e vorba de dezamagit, adica logan este masina fiabila, o sa si faca treaba cu ea foarte bine, dar la 13.000 deja poate avea variante mai calitative nu plasticul ala de doi bani din logan.
Urca te intr un Astra J si apoi intr un logan...

Fa un test drive si cu o Astra J 1.4 turbo, s ar putea sa ti placa. Este ceva mai mare si mai frumoasa decat un rapid.

Edited by alin62, 19 July 2018 - 17:23.


#31
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
https://www.autovit....html#9b03791408
5 ani garantie, inainte erau mai zgarciti dadeau doar 2 ani.

#32
meeandrei

meeandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.03.2010

 Baxon, on 19 iulie 2018 - 09:54, said:

Vorbesti sa te afli in treaba ! Pun pariu ca nici nu ai permis !
https://vacsromarket...l/8743?ph=false
Daca nu esti schumacher pe strada ai alternativa asta , portbagaj 410L , foarte confortabila .
https://forum.softpe...18/page__st__18
Intra aici si citeste de la postul #27 , eu is multumit de alegerea facuta si de banutii dati !


Doar in vis gasesti la 13 k euro

Multumesc de recomandari! Am aruncat un ochi pe autovit luand in considerare linkurile tale si mi-a atras atentia si Kia Stonic :) L-am pus si pe el pe lista.

 axl07, on 19 iulie 2018 - 10:45, said:


Motoarele mai mici si turbo consuma ceva mai putin decat echivalentele de aceasi putere aspirate, dar consumuri de 4-5 l/100km in oras nu exista daca mergi cu masina intr-un mod normal. Zic asta din postura de proprietar de Focus cu motor 1.0 EB.

On topic: Ford Focus ar fi o idee, pentru ca e la sfarsit de generatie si s-ar putea sa aiba reduceri mai mari de pret, dar la Focus pentru un porbagaj incapator eu zic ca Wagon-ul se potriveste cel mai bine.
O alta alternativa ar fi Fiat Tipo.

Fiat Tipo l-am vazut in trafic si nu mi se pare ca aspect prea diferit de Skoda Rapid / Seat Toledo (ma refer strict ca dimensiuni). O sa ma uit si ce detalii tehnice are :)

 AstroNut98, on 19 iulie 2018 - 10:32, said:

N-ar merge un Duster 4X2 si acceptabil echipat? Mai bine un Duster echipat modest decat un Logan full. Si daca ai nevoie de spatiu e ok Duster-ul, ca e maricel si ca interior, si ca portbagaj.
Si da, benzinarele mici si turbo pot consuma si foarte mult, dar si foarte putin. Eu, sincer, n-am nervi sa le fac sa consume putin. Posted Image) Trebuie sa le conduci absurd ca sa ai un consum macar apropiat de ce spune producatorul. In oras am consumat mereu mai putin cu camioneta de 3.2l diesel decat cu orice benzinar am avut. Ma rog, exceptand Matiz-ul.

La o prima vedere imi place Duster, insa avand in vedere ca o sa fie masina noua (asa cum a mentionat un alt coleg), spun pas Dacia.

 antiqque, on 19 iulie 2018 - 11:10, said:


Hmm..nici nu stiam ca se incadreaza in bugetul meu, dar se pare ca au cei de la Hyundai o oferta speciala luna asta..Imi place :)

 AstroNut98, on 19 iulie 2018 - 11:24, said:

Lol, si Rapid-ul nu ti se pare sinistru? Rapid-ul da senzatia de masina de flota oriunde te uiti si pui mana. E un Logan in viziunea VAG.
Oricum, aici vorbim de buget de 10-13000, pretentiile trebuie lasate la poarta. E nevoie de o masina spatioasa si care sa consume putin. Initiatorul vine de la Matiz, asa ca nu cred ca l-ar dezamagi nici un Logan / Duster.

Ai cam exagerat aici.. Daca vin de la Matiz, asta inseamna ca trebuie sa imi iau Logan? Pe premisa asta, cine isi doreste / permite un Lamborghini, intai trebuie sa-si cumpere vreo 10 masini care sunt sub Lamborghini, sa treaca de la un nivel la altul? In niciun caz nu o sa las pretentiile la poarta, chiar daca nu am bugetul de 20000 euro, insa totusi este o masina noua pe care nu o cumpar cu gandul de a o vinde peste 2 ani.. Daca gasesc ceva pe gustul si bugetul meu bine, daca nu..oricum gasesc :))

 mihalexmihalex, on 19 iulie 2018 - 11:45, said:

Mergi si fa un drive test cu Rapidul ala sa vezi daca te impaca. Vezi si Fabia care e pe aceeasi platforma. Fa drive test cu toate. Sincer, mie mi-a placut mai mult "senzatia" in Fabia. Mi s-a parut "mai chitita". Daca vrei portbagaj mare - versiunea break. Vezi si Polo, are portbagaj de 351 L si-l iei in 11 mii si ceva. Eco sportul ala se face la Craiova, l-am vazut insa nu l-am testat. Nu-mi place la el "usa de patul" (cum se deschide haionul).
Nu lua nimic fara drive test sa nu regreti ulterior.

Asta aveam oricum in cap, nu o sa-mi iau o masina doar ca arata bine, ci vreau sa-mi si placa cum merge, insa imi fac intai un shortlist si pe urma test drive la ele si vizionari.

 geopsi, on 19 iulie 2018 - 14:36, said:

Eu m-as uita in primul rand la motor, sa aiba un minim de 100 cp ca dupa nu il mai schimbi.
In plus as cauta sa am clima pe masina si 5 stele ncap, restul le mai pui si dupa daca chiar ai nevoie.
Acum 2 ani ma uitam sa iau o masina la 12k de euro noua si am facut test drive cu cateva. Toledo si rapid (dar toledo arata ceva mai bine la interior) mi-au placut cel mai mult la condus si erau si ok la consum cu 1.2 tsi.
Ce as incerca sa vad este focus si astra daca nu intra in aceeasi bani. La astra vazusem o reclama pentru motorul de 140 cp, poate merita luata daca iti dau si ceva dotari de bun simt pentru ca e o compacta si este ceva mai lata.
Urmareste sa vezi ce masini sunt la final de generatie si vezi ce au pe stock, uneori au reduceri mari.

Cu motorul ai dreptate, insa sa fiu sincer, nu tot ce am ochit are motor care sa depaseasca 100 cp (Vezi Citroen C3 Aircross). E drept ca masina va fi una de familie, nu o voi folosi la raliu, insa nici nu vreau sa am emotii cand intru intr-o depasire :))

 alin62, on 19 iulie 2018 - 17:32, said:

Si ce il face pe loganul ala sa nu fie la fel de trista ca un rapid chel? Sa nu mi zici ca are masaje in scaune Posted Image
Faptul ca varianta "full" are geamuri electrice si un display extra low end made in garaj china? Ca navigatie nu prea ai cum sa i zici la chestia aia.


Depinde si de oras si la ce ora circuli. In Bucuresti consumul poate sa difere chiar si cu 2 3 litri la aceeasi masina.


Nu e vorba de dezamagit, adica logan este masina fiabila, o sa si faca treaba cu ea foarte bine, dar la 13.000 deja poate avea variante mai calitative nu plasticul ala de doi bani din logan.
Urca te intr un Astra J si apoi intr un logan...

Fa un test drive si cu o Astra J 1.4 turbo, s ar putea sa ti placa. Este ceva mai mare si mai frumoasa decat un rapid.

Total de acord cu tine.. Ma bazez si pe siguranta cand aleg masina, iar Logan / Duster, in momentul asta nu mi se par masini sigure.
Legat de Astra, o sa vad daca mai au cei de la Opel oferta aia de care am mentionat anterior, fiindca stiam ca a fost valabila pana la sfarsitul lunii iunie sau ceva in genul..


De marti o sa merg la cateva reprezentante si revin cu shortlist ;)

Multam de raspunsuri! Astept in continuare, mai ales ca am descoperit cateva masini la care nici nu ma gandeam ca ar putea fi optiuni realiste pentru mine..

#33
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Incearca intai sa epuizezi compactele apoi treci la clasa mica. Mie astra si focus mi se par primele de incercat si vezi la mai multi dealeri. Unii sunt pur si simplu scartari si nu vor sa dea discount, altii incearca sa iti spuna ca ei iti fac o mare favoare ca iti dau la pretul de pe site...
Daca nu esti din Buc, merita sa iti iei 1-2 zile sa faci o tura pe la toti ca sunt multi si mare parte din ei au agenti de vanzari normali la cap care vor sa iti vanda.

#34
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Poate sa ii ia la mail si telefon initial si sa faca rost de oferte. Apoi telefonic sa scada pretul si la urma lasa vizitele. Eu l-am surprins pe vanzator cand am scos fiscalul din buzunar, nu se astepta la asta, bine nici eu nu ma asteptam la 2% suplimentar reducere :D

Edited by M0sGerila, 20 July 2018 - 08:59.


#35
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
2% e bataie de joc pe fata ...

#36
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Sa fiu sincer cand m-am dus la Renault sa vad Clio, ma duc la tipul de la vanzari sa il intreb si imi spune ca e pe net scris tot. Intreb de masina daca pot sa o vad, imi spune ca e acolo pentru mine, sa ma duc sa o vad iar de reducere a zis ca preturile sunt de pe site.  La Ford nu voiau sa imi dea reducerea de pe site decat la configuratia de pe site si motorul respectiv, orice puneam in loc imi facea la pret de lista, in final voiau sa lase 250 de euro la pretul de lista, am zis pass.
La skoda, test drive, reducere fata de pret, imi cautase si ceva pe stoc cu reducere mai mare + ceva optionale si covorase. La hyunday, Kia, la fel.
Un 2-3% adaugati la o oferta chiar buna poate sa merite din plin.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate