Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Achizitie masina noua - buget 10000 - 13000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
meeandrei

meeandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.03.2010
Salut,

As avea nevoie de sfaturile voastre cu privire la achizitia unei masini noi, o masina de familie, 5 usi (exclus break), spatioasa (+400 L), poate chiar un "mini"-suv, pe care sa o folosesc indeosebi in oras (weekend-uri / final de zi) + plecari in tara in concediu, care sa indeplineasca (in mare parte) ceea ce am scris mai jos:

Bugetul de achizitie l-am mentionat in titlu: 10000 - 13000 euro.
Nu am o preferinta pentru diesel / benzina, insa tind sa cred ca diesel m-ar avantaja cu privire la consum.
Cu toate ca sunt tentat sa incerc o masina cu o cutie automata, am inteles ca acestea ofera cele mai mari probleme, asa ca nu tin mortis sa mizez pe acest aspect.
Pana in prezent mi-au facut cu ochiul urmatoarele modele: Skoda Rapid, Citroen C3 Aircross (aici apare "mini"-suv-ul) sau Mazda 3 (depaseste bugetul). C3 Aircross mi-a "zambit" cel mai tare pana acum, insa nu m-am lovit pana acum de nicio masina frantuzeasca, asa ca nu am foarte multe detalii / incredere.

As fi incercat sa achizitionez o masina prin programul Rabla (am un Matiz), insa am vazut ca momentan nu mai sunt tichete si nu as dori sa mai astept foarte mult timp..

De ce masina noua? Cu toate ca stiu ca isi pierde din valoare inca de la achizitionare sau unii poate considera ca nu merita avand in vedere drumurile din Romania, insa prefer sa investesc intr-o masina care sa fie condusa doar de mine, sa ii stiu istoricul si sa evit investitiile in ea inca de la achizitionare (aici ma refer la comparatia cu cele SH).

Astept sfaturi / recomandari Posted Image

Multumesc anticipat!

L.E.: Skoda Rapid, nu Skoda Octavia Rapid.. As fi vrut eu Skoda Octavia, ca am una din 2008 (Octavia 1) si sunt foarte multumit de ea. Multumesc de sesizare bossake!

Edited by meeandrei, 18 July 2018 - 23:01.


#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Cred ca o skoda rapid sau Megane. ambele probabil ca vor fi destul de chele banii astia dar sunt masini ok.
skoda octavia nu cred ca gasesti la 13.000.

Edited by bossake, 18 July 2018 - 22:59.


#3
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Noua si mini-suv in 10-13k euro cam greu. Daca chiar gasesti vor fi complet chele.

#4
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
MCV.

#5
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Opel Astra
Ford Focus
Opel Mokka
Ford Eco Sport

https://www.autovit....html#13ced840f8
https://www.autovit....html#4b887f3a2c

#6
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Esti la limita cu bugetul pentru ce vrei tu !
Mai degraba seat toledo decat rapid, aceeasi masina dar mai ieftina cu vreo 1000 de euro. Altfel, daca astepti rabla si nu vrei prea multe pe ea te incadrezi la vreun focus, astra,megane, restul , suv-uletele sunt inghesuite !

Edited by M0sGerila, 19 July 2018 - 05:48.


#7
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Zici ceva de Rapid... Sedanul are portbagaj de 550L iar versiunea Spaceback de 415L, fiecare are avantaje / dezavantaje. Motorizarea 1.0TSI (95cai/160nm respectiv 110cai/200nm) e aceeasi ce echipeaza Octavia, Golf, Fabia, Polo, Ibiza, Leon, Toledo si are consum bun vs putere. Acum mai conteaza si ce dotari doresti, echiparea Style nu trece de 13k euro. Daca ai rabdare pina la anu cind intra programul rabla, in suma ta iti poti lua Golf Trendline.

Edited by Dany_Darke, 19 July 2018 - 06:22.
nu cita fara rost


#8
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 mihalexmihalex, on 19 iulie 2018 - 05:52, said:

Zici ceva de Rapid... Sedanul are portbagaj de 550L iar versiunea Spaceback de 415L, fiecare are avantaje / dezavantaje. Motorizarea 1.0TSI (95cai/160nm respectiv 110cai/200nm) e aceeasi ce echipeaza Octavia, Golf, Fabia, Polo, Ibiza, Leon, Toledo si are consum bun vs putere. Acum mai conteaza si ce dotari doresti, echiparea Style nu trece de 13k euro. Daca ai rabdare pina la anu cind intra programul rabla, in suma ta iti poti lua Golf Trendline.
As opta pentru Megane, la aceiasi bani primesti mai mult decat de la Skoda Rapid. SUV/minisuv nu cred pentru ca nu prea ai spatiul de depozitare dorit/400l. Citroenul mi se pare si el in regula doar ca nu cred ca are 400 litri depozitare. Ar mai fi Opel Astra daca iti place cum arata si ce ofera.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 meeandrei, on 18 iulie 2018 - 22:55, said:

Nu am o preferinta pentru diesel / benzina, insa tind sa cred ca diesel m-ar avantaja cu privire la consum.
Nu ai condus o masina lansata in ultimii 2-3 ani daca spui asta.
Modelele pe benzina cu motoare relativ mici consuma infim, chiar si 4-5L/100 in oras.

Pe langa intretinerea mai scumpa la un diesel, vei avea la un moment dat probleme si cu filtrul de particule (care e foarte scump), iar autoritatile se pregatesc sa scoata in afara legii anularea/eliminarea lui.

#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,699
  • Înscris: 23.04.2007

 meeandrei, on 18 iulie 2018 - 22:55, said:

o masina de familie, 5 usi (exclus break), spatioasa (+400 L)
de ce "exclus break" ?

#11
meeandrei

meeandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.03.2010

 jm2010, on 18 iulie 2018 - 23:04, said:

Noua si mini-suv in 10-13k euro cam greu. Daca chiar gasesti vor fi complet chele.

Mai exact, ce anume le-ar lipsi si ar trebui sa am? Intreb din postura unui incepator in ale masinilor, ca sa stiu la ce ma orientez daca voi adauga si dotari optionale masinii.

 Y0samiteSam, on 19 iulie 2018 - 04:23, said:


Merci! Eco Sport arata bine, nu stiam de el.
Mokka nu cred ca intra in bugetul meu, dar daca tot ai mentionat de Ford, mi-a placut si Crossland X, insa la fel, este la limita cu bugetul.

 mihalexmihalex, on 19 iulie 2018 - 05:52, said:

Zici ceva de Rapid... Sedanul are portbagaj de 550L iar versiunea Spaceback de 415L, fiecare are avantaje / dezavantaje. Motorizarea 1.0TSI (95cai/160nm respectiv 110cai/200nm) e aceeasi ce echipeaza Octavia, Golf, Fabia, Polo, Ibiza, Leon, Toledo si are consum bun vs putere. Acum mai conteaza si ce dotari doresti, echiparea Style nu trece de 13k euro. Daca ai rabdare pina la anu cind intra programul rabla, in suma ta iti poti lua Golf Trendline.

Sincer, nu vreau sa astept pentru ca ma chinui cu Matizul.. Pai Rapid e in capul listei pana acum, ramane sa vad ce dotari gasesc la ea.

 arsmundis, on 19 iulie 2018 - 06:35, said:

As opta pentru Megane, la aceiasi bani primesti mai mult decat de la Skoda Rapid. SUV/minisuv nu cred pentru ca nu prea ai spatiul de depozitare dorit/400l. Citroenul mi se pare si el in regula doar ca nu cred ca are 400 litri depozitare. Ar mai fi Opel Astra daca iti place cum arata si ce ofera.

Citroenul are 410 L si poate ajunge pana la 500 +. Opel Astra am vazut-o, modelul acela cu 140cp, insa este un model destul de vechi pe piata din ce am citit (vreo 6 ani) si nu stiu daca merita 12500 sau cat o aveau in oferta cei de la Opel.

 Hider141, on 19 iulie 2018 - 07:20, said:

Nu ai condus o masina lansata in ultimii 2-3 ani daca spui asta.
Modelele pe benzina cu motoare relativ mici consuma infim, chiar si 4-5L/100 in oras.

Pe langa intretinerea mai scumpa la un diesel, vei avea la un moment dat probleme si cu filtrul de particule (care e foarte scump), iar autoritatile se pregatesc sa scoata in afara legii anularea/eliminarea lui.

Aici nu te contrazic, nu am condus o masina noua, asa ca iti dau dreptate. Ce ti-am zis legat de consum este ceea ce mai citisem eu pe net..

 adrian_r5, on 19 iulie 2018 - 07:32, said:

de ce "exclus break" ?

Din simplul motiv ca nu imi place aspectul, masinile break mi-au oferit mereu senzatia de masina lunga, mult prea lunga..

#12
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Legat de break - si eu am avut aceesi impresie, ca sunt prea mari/lungi, dar am primit de la servici un Renault Megane Break - dupa 2 zile m-am obisnuit cu ea - si daca te uiti cu atentie, vei observa ca lungimea este cu cativa cm mai mare - unt si exceptii de la regula. Ford Mondeo Break este mai scurta decat varianta sedan.

#13
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
la banii astia.. Logan bine dotat

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 OmulLLORT, on 19 iulie 2018 - 09:10, said:

la banii astia.. Logan bine dotat

Cum sa dai atatia bani pe un logan ? Posted Image  Bine dotat insemnand echiparea de baza a unei masini "straine" ? Posted Image Posted Image

#15
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007
Skoda Fabia Combi 1.0 TSI pare fi alegerea potrivita pentru bugetul tau. Desi e break are dimensiunile  unui Golf si chiar este un break aratos IMHO. Mi se pare compromisul perfect intre o masina cu portbagaj mare si una de oras. Am fost foarte aproape sa optez pentru ea dar pana la urma am luat Golf.

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ford Ecosport ?

#17
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 Hider141, on 19 iulie 2018 - 07:20, said:

Nu ai condus o masina lansata in ultimii 2-3 ani daca spui asta.
Modelele pe benzina cu motoare relativ mici consuma infim, chiar si 4-5L/100 in oras.

Consuma motoarele pe benzina 4-5L in oras doar in visele unora de pe forum si in satele adormite din Germania. Altfel... 8-10% e mai realist. Si la Diesel, in urban, cam la fel :D.

La bugetul initiatorului, un Logan e cea mai buna optiune. Altfel, va avea o masina tare tare tristuta (un Toledo/Rapid incep de la vreo 12500 si sunt chele chele)...

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 jm2010, on 18 iulie 2018 - 23:04, said:

Noua si mini-suv in 10-13k euro cam greu. Daca chiar gasesti vor fi complet chele.
Vorbesti sa te afli in treaba ! Pun pariu ca nici nu ai permis !
https://vacsromarket...l/8743?ph=false
Daca nu esti schumacher pe strada ai alternativa asta , portbagaj 410L , foarte confortabila .
https://forum.softpe...18/page__st__18
Intra aici si citeste de la postul #27 , eu is multumit de alegerea facuta si de banutii dati !

 Y0samiteSam, on 19 iulie 2018 - 04:23, said:


Opel Mokka



Doar in vis gasesti la 13 k euro

Edited by Baxon, 19 July 2018 - 09:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate