Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Acoperis ultimul etaj al blocului

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
Balaboit

Balaboit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2018

View Postsebulbus, on 02 iulie 2018 - 22:19, said:

Pasul doi, atunci. Intr-o perioada uscata astupa pluviala si inunda terasa cu macar 3-4 cm de apa. Urmareste, de data asta, sa iti apara pete de apa, altfel inseamna ca apa iti intra sub membrana pe la margini, ori pe la atic, ori pe la sarpanta aia de care vorbesti.
Multumesc pentru raspuns!

#38
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,401
  • Înscris: 11.08.2003

View Posthdlt, on 02 iulie 2018 - 22:40, said:

Oameni buni, si eu stau tot la et 4, acopêris vechi de 25 de ani, imi ploua in casa.
Asociatia nu are nici fond de rulment  nici nu vror sa se implice.
Le-am facut o sesizare si mi-au raspuns ca stiu ca trebuie reparata.
######la e plina de cuiburi de porumbei..tiglele cad..n-au omorat pe nimeni pana acum..dar nici mult nu e..si nici nu-i intereseaza.

Mi-au zis sa ma ocup eu de strans bani, gasit firma..supravegheat lucrari..Am pad si casco..dar asigurarea a zis ca-mi plateste ceva din zugraveala nu reparatia acoperisului...
Ziceti-mi cum sa-i conving sa dea bani ( pe ceilalti locatari)..sunt banii astia deductibile in taxe??..de la primarie nu pot scoate nici informatii..au acolo 3 morse uitate de lume care nu fac nimic.


De unde sa incep??..si cu ce..

Orice info e binevenita
Cu multumiri!

Fondul de rulment este destinat platii facturilor astfel incat sa nu mai stai dupa unul sau altul ca sa strangi de una (factura). Cuantumul ei este, de regula, maximul avut de un apartament intr-o anumita luna (de regula se ia din iarna pentru ca atunci ai cea mai mare intretinere). Are un statut mai special, ar trebui sa fie pus intr-un cont diferit. Banii se vor utiliza doar pentru plata facturilor dar, in cazuri exceptionale, si pentru reparatii, daca nu sunt alte fonduri.
Fondul de reparatii este unul constituit special pentru una-alta. De regula, pe timpul verii, cand intretinerea este mai mica, se stabileste o suma (5-10-15-20-x) care va fi data de fiecare apartament in parte pe o perioada determinata sau nu pentru a avea fonduri cand apare ceva neprevazut sau scump... cazul de fata.
Daca nu aveti de nici unele, se poate face un imprumut bancar sau gasi o firma care accepta plata in rate.

#39
hdlt

hdlt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.03.2017
Multumesc Sorin147 si Balaboit,
Presedintele si casierul au impreuna 180 de ani.....mi-au pus in brate chestia asta! Trebuie sa-mi iau concediu sa fac reparatia asta.
Problema e cum ii conving pe ceilalti sa contribuie cu bani..reparatia poate duce si la 30000lei...si ca sa fie complicat...aproape toti au acele boxe pline cu toate gunoaiele in pod...nu se poate lucra fara sa curatam inainte...a
Acum bineinteles ca nu poate urca nimeni in pod...si trebuie sa punem si cheltuieli pentru curatenie..

#40
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,270
  • Înscris: 13.03.2017

View PostBalaboit, on 02 iulie 2018 - 18:55, said:

Dar ce e deasupra mea, nu-mi apartine, intrucat n-am cumparat apartamentul cu tot cu acoperis. Doar ce e in interior imi apartine, nu-i asa? Si atunci, cui revine OBLIGATIA de a interveni? Structura de rezistenta a blocului este in pericol de la atata infiltratie. Ce se intampla daca se darama fie tavanul, fie un perete? Pe cine pot trage la raspundere?

FALS
Este vorba de cota indiviza sau suprafetele comune indivize care sunt compuse din; uscator, casa scarii, spalatoria, subsolul, acoperisul (terasa) blocului, etajul tehnic, usa de la intrarea in bloc, peretii exteriori ai blocului, etc.
Chiar daca locuiesti la etajul 5 din 10 sa zicem, ai cota indiviza din toate acestea iar daca se darama fie tavanul fie un perete, in primul rand ar trebui sa te tragi la raspundere pe tine ca unul din prinipalii vinovati pentru nepasare dupa care, poti arata cu degetul si catre ceilalti vecini care sunt la fel de vinovati ca si tine in cazul de fata.

#41
Balaboit

Balaboit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2018

View PostNaijax, on 03 iulie 2018 - 08:24, said:

FALS
Este vorba de cota indiviza sau suprafetele comune indivize care sunt compuse din; uscator, casa scarii, spalatoria, subsolul, acoperisul (terasa) blocului, etajul tehnic, usa de la intrarea in bloc, peretii exteriori ai blocului, etc.
Chiar daca locuiesti la etajul 5 din 10 sa zicem, ai cota indiviza din toate acestea iar daca se darama fie tavanul fie un perete, in primul rand ar trebui sa te tragi la raspundere pe tine ca unul din prinipalii vinovati pentru nepasare dupa care, poti arata cu degetul si catre ceilalti vecini care sunt la fel de vinovati ca si tine in cazul de fata.
Ai dreptate, o cincime din acoperis imi apartine.
SI daca se intampla sa se darame tavanul sau peretii, important e ca eu sa am act doveditor ca am semnalat ca sunt probleme si am cerut ca asociatia sa se implice. Si in acest fel nu voi fi tras la raspundere, intrucat repararea acoperisului nu e o sarcina care sa-mi revina mie, ci tuturor locatarilor de pe tronson. Eu am obligatia sa contribui cu o cincime din costuri, am dreptate in ceea ce spun?

Edited by Balaboit, 03 July 2018 - 11:10.


#42
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View PostBalaboit, on 03 iulie 2018 - 10:43, said:

Ai dreptate, o cincime din acoperis imi apartine.
In cazul unui block P+4, cu 4 apartamente pe etaj fiecare detine ~5% din acoperisul intregului bloc (aici intervin si dependentele de genul, casa scarilor, lift, daca e e cazul, etc.)
Acest lucru se vede mai bine in extrasul de carte funciara.

View PostBalaboit, on 03 iulie 2018 - 10:43, said:

SI daca se intampla sa se darame tavanul sau peretii, important e ca eu sa am act doveditor ca am semnalat ca sunt probleme si am cerut ca asociatia sa se implice. Si in acest fel nu voi fi tras la raspundere, intrucat repararea acoperisului nu e o sarcina care sa-mi revina mie, ci tuturor locatarilor de pe tronson.
A tuturor proprierarilor (punct).

View PostBalaboit, on 03 iulie 2018 - 10:43, said:

Eu am obligatia sa contribui cu o cincime din costuri, am dreptate in ceea ce spun?
Trebuie sa participi cu procentul de cota parte prevazut in cartea funciara.
Posted Image

#43
Balaboit

Balaboit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2018

View PostKendo, on 03 iulie 2018 - 11:22, said:

In cazul unui block P+4, cu 4 apartamente pe etaj fiecare detine ~5% din acoperisul intregului bloc (aici intervin si dependentele de genul, casa scarilor, lift, daca e e cazul, etc.)
Acest lucru se vede mai bine in extrasul de carte funciara.

A tuturor proprierarilor (punct).

Trebuie sa participi cu procentul de cota parte prevazut in cartea funciara.
Posted Image
Multumesc, Kendo!

#44
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Credeți că o asigurare facultativa pe lângă cea obligatorie la o firmă serioasă de asigurări ar putea rezolva problema cu o inundare de pe acoperișul blocului? Locuiesc la etajul 3 din 4 și îmi curge apa de la cel de sus!Nu am cu cine discuta în privința reparației drept pentru care aș vrea să încerc și altfel!

#45
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,401
  • Înscris: 11.08.2003
Inundatia e ori de pe acoperis ori de la cel de sus.
Daca e de pe acoperis, vorbeste cu administratia sa reparati.

In ambele situatii, o asigurare te ajuta, tu repari si ei se cearta.

#46
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Vine de pe acoperiș prin apartamentul celui de deasupra mea de la etajul 4!Mai este și faptul că a tăiat pluviala cel de la 4 iar apa se scurge pe pereți că nu mai are pe unde!Eu la 3 nu am tăiat pluviala el a fost mai"deștept"și a tăiat o, parcă mare spațiu ce a obținut în urma acestei prostii!

#47
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,025
  • Înscris: 03.12.2005
Cum sa o taie? Are acum o gaura in tavan si ii curge apa pluviala pe jos? Someaza asociatia cu un executor sa treaca la demersurile legale pentru a intra in apartamentul de deasupra si a verifica situatia.

#48
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Eu am pluviala în casă,el a tăiat o!Nu are gaură că a finisat,e drept în tavan și jos are gresie!Apa caută să se ducă undeva,la el se prelinge pe perete dar mai tare vine la mine decât la el și ce e mai periculos,e că îmi vine pe panoul de curent electric!

Edited by Therockstar, 08 July 2018 - 09:45.


#49
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Am fost si am intrebat la firma de asigurari la care am asigurarile,respectiv cea obligatorie pad si cea facultativa!Ei spun ca se poate despagubi o inundatie  care survine de la un vecin,daca este de la o teava de apa sau scurgere, infiltratia de la acoperis nu ar fi acoperita intru-cat trebuie reparat acoperisul/planseul!Oricum pot deschide un dosar de dauna si atunci agentul constatator mi ar explica exact ce si cum se poate despagubi!

#50
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,401
  • Înscris: 11.08.2003
Daca vecinul a taiat teava cum se mai considera ca vine de la pluviala?
Dupa logica asta, daca vecinul isi face o gaura in tavan ca vrea sa vada luna si te inunda pe tine, blocul e de vina.

#51
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,025
  • Înscris: 03.12.2005
Daca ala a taiat teava aveti piscina pe acoperis si apa oricum nu avea cum cobori la tine fara sa treaca pe la un vecin de la ultimul etaj. Mai degraba a deviat-o prin vreun tavan fals si apoi perete, ceva de genul.
Oricum, ai ca parghie legala sa mergi cu asociatia sa vada ce a facut si sa repare.

#52
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016

View Postsorin147, on 09 iulie 2018 - 19:30, said:

Daca vecinul a taiat teava cum se mai considera ca vine de la pluviala?
Dupa logica asta, daca vecinul isi face o gaura in tavan ca vrea sa vada luna si te inunda pe tine, blocul e de vina.
Apa care se prelinge pe perete la el este în zona unde ar fi trebuit să fie scurgerea de la pluvială,ea ajunge și la mine cam în aceeași zonă,plus/minus 1-1,5m stânga,dreapta!

#53
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Am fost și am întrebat și la asociația de proprietari dacă se poate repara acoperișul prin ei! Răspuns sec: asociația nu are fonduri, avem datorii per asociație de~23.000 de lei, nici vorbă de fonduri sau fond de rulment,etc! Îmi mențin în continuare părerea cel puțin despre asociația de care aparțin că în modul de funcționare actual nu își mai justifică existența, trebuie ceva schimbat, trebuie să găsească ceva legal pentru a recupera banii de la datornici și să se implice în rezolvarea problemelor locatarilor, măcar ce ține de spațiile comune ale blocurilor!

#54
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,270
  • Înscris: 13.03.2017
Dati asociatia in judecata
Sunt convins 100% ca veti castiga.
Hotararea judecatoreasca o sa oblige toti vecinii sa contribuie in functie de cota indiviza la reparatie si la cheltuielile procesului.
Partea dvs. de plata nu va fi mai mica sau mai mare decat trebuie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate