Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Acoperis ultimul etaj al blocului

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,270
  • Înscris: 13.03.2017
Asta pentru ca atestatul de administrator imobil se obtine de la Primarie unde exista un fel de serviciu specializat care asigura la anumite perioade - conditionat de cereri - cursuri pentru administrator de asociatie.
Asta nu inseama ca asociatia raporteaza la Primarie sau ca Primaria trebuie sa-ti repare acoperisul ori sa-ti vopseasca scara.

#20
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 06.02.2008

Vizualizare mesajsorin147, pe 01 iulie 2018 - 21:56, a scris:

Daca n-o rezolvi cu asociatia, fa-ti asigurare, repara-ti treaba pe asigurare si apoi lasa-ti asiguratorul sa recupereze de la asociatie.

Mai întâi trebuie să zugrăvească, altfel nu-i face nimeni nimic pe asigurare. Se face inspecție de risc.

#21
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016

Vizualizare mesajNaijax, pe 02 iulie 2018 - 11:59, a scris:

Asta pentru ca atestatul de administrator imobil se obtine de la Primarie unde exista un fel de serviciu specializat care asigura la anumite perioade - conditionat de cereri - cursuri pentru administrator de asociatie.
Asta nu inseama ca asociatia raporteaza la Primarie sau ca Primaria trebuie sa-ti repare acoperisul ori sa-ti vopseasca scara.
Multumesc pentru lamuriri si precizari!Eu as fi vrut mai multa implicare din partea asociatiei,in nici un caz sa imi repare sau sa imi vopseasca nimic!Astfel de lucruri trebuie facute pe cheltuiala propietarilor sau ce tine de ei,dar nici cu multe asociatii nu faci nimic,de asta spun ca functioneaza degeaba in forma actuala!

Edited by Therockstar, 02 July 2018 - 14:01.


#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

Vizualizare mesajBalaboit, pe 01 iulie 2018 - 22:37, a scris:

Multumesc pentru raspunsuri! Nu ma asteptam sa primesc atatea intr-un timp asa scurt. Posted image

Cat despre asigurare, am inteles ca nu risca firmele sa faca asigurare cand vine vorba de apartamente la ultimul etaj. Dar emrita intrebat, merci pentru opinie!

De vandut nu prea e posibil, pentru ca nu se inghesuie lumea sa cumpere apartametne la etajul 4, sid aca ar fi cineva interesat, i-ar pieri interesul cand ar vedea ce probleme ar avea daca s-ar muta aici.


Merci pentru raspuns! Dar cu pluviala ce as face? Apa tot acolo tebuie sa vina, pentru ca nu poate balti pe bloc, daca inclin panta in avantajul meu. Asta e problema, ca vrand-nevrand, la mine trebuie sa fie panta descendenta, pentru a se scurge apa. Posted image Pluviala e intre mine si ei, la peretele comun al apartamentelor, dar la mine in casa, nu la ei, deci e pe spatiul meu.
Pana nu pui poze sa vedem exact unde vine scurgerea pluviala vorvim vorbe pt ca eu nu inteleg despre ce pluviala e vorba !

#23
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

Vizualizare mesajBalaboit, pe 01 iulie 2018 - 20:40, a scris:

Buna ziua!

........... Asociatia nu se implica, intrucat nemernicul de sef de asociatie spune ca nu sunt bani si s-a spalat pe maini de orice obligatie, invocand si faptul ca nu semneaza 50% +1 vecini pentru a repara acoperisul, in conditiile in care legea spune clar ca acoperisul e parte comuna.

.......................

Va multumesc celor care isi vor rapi cateva minute din timpul lor si-mi vor raspunde!

O zi buna tuturor!

Vizualizare mesajTherockstar, pe 02 iulie 2018 - 09:24, a scris:

....... oamenii spun că nu contribuie că nu e treaba lor, că ei au acoperiș sau că stau la etaj inferior!.......

Din pacate aceste persoane nu vor realiza care sunt problemele, decat in momentul in care vor fi afectati direct. Asa ca, o posibila solutie, ar fi sa "ajutati" ploia cu ceva apa de la robinet pana cand va ajunge si la vecinul de la parter. Dupa a doua ploaie, garantat, se va face sedinta de bloc si se va dori repararea problemelor.

Edited by Kendo, 02 July 2018 - 14:31.


#24
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Asta cam așa este, așa ar merita, îmi este greu să îi înțeleg pe unii vecini care au posibilitatea materială să contribuie dar nu vor pur și simplu!Au o prostie și o răutate în ei de neânteles! Parcă nu văd că se infiltrează apa și la etajele inferioare,nu știu ce așteaptă,un dezinteres total și la cei de vârstă mai înaintată dar și la cei mai tineri!E grav ce se întâmplă!

#25
Balaboit

Balaboit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2018

Vizualizare mesajNaijax, pe 02 iulie 2018 - 11:26, a scris:


Sa nu cream confuzii.
Statul NU are absolut nici un fel de implicare in cazul de fata.
Este vorba despre proprietate particulara iar aici nici mama statului nu poate interveni.
Dar ce e deasupra mea, nu-mi apartine, intrucat n-am cumparat apartamentul cu tot cu acoperis. Doar ce e in interior imi apartine, nu-i asa? Si atunci, cui revine OBLIGATIA de a interveni? Structura de rezistenta a blocului este in pericol de la atata infiltratie. Ce se intampla daca se darama fie tavanul, fie un perete? Pe cine pot trage la raspundere?

Vizualizare mesajKendo, pe 02 iulie 2018 - 14:29, a scris:

Din pacate aceste persoane nu vor realiza care sunt problemele, decat in momentul in care vor fi afectati direct. Asa ca, o posibila solutie, ar fi sa "ajutati" ploia cu ceva apa de la robinet pana cand va ajunge si la vecinul de la parter. Dupa a doua ploaie, garantat, se va face sedinta de bloc si se va dori repararea problemelor.
Imi surade ideea, sa stii. Multumesc! Dar probabil ca mai jos de etajul trei nu se va duce apa, pentru ca vecinul va sterge repede apa de pe pereti, si nu va mai ajunge la cel de sub el. Ma gandesc sa-l instiintez ca nu mai ridic din pat cand ploua, si o sa incerc sa-l lamuresc sa lase apa sa treaca libera. Oricum, ideea ta e destul de buna.

#26
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,401
  • Înscris: 11.08.2003
La mine a fost o problema la unul din apartamentele de la 4, ii curgea in casa. A venit firma (a chemat proprietarul una), a facut lucrarea, a costat 1500 si am platit. S-a impartit in mod egal la toata lumea (ambele scari) si cu asta basta.

Mi-au mai venit 2 idei:
- fond de reparatii nu aveti? Care-i scopul lui?
- in statutul asociatiei sau legea aia a ei se specifica (cred, cel mai probabil, trebuie) ca acoperisul este parte comuna si toata lumea contribuie la repararea / ingrijirea lui. Mergi la presedinte si spune-i ca la judecata, pe langa costul reparatiei acoperisului vei solicita si costul reparatilor din casa. Daca oricum iti faci, da-i si in judecata, ar trebui sa coste putin sa faci asta si iti poti recupera banii. Legea aia n-o poate interpreta cum il duce capu'.


Apropo de judecata, am avut acum vreo 2 ani 3 restantieri, dintre care unul se apropia de 10.000. Inainte de primul termen de judecata a venit cu tescalaul de bani.

Edited by sorin147, 02 July 2018 - 19:01.


#27
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Eu din ce știu, acoperișul face parte din spațiile comune ale unui imobil de locuit, dintre aceste spații mai fac parte căile de acces, subsolul și uscătorul!

#28
Balaboit

Balaboit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2018

Vizualizare mesajBaxon, pe 02 iulie 2018 - 14:04, a scris:

Pana nu pui poze sa vedem exact unde vine scurgerea pluviala vorvim vorbe pt ca eu nu inteleg despre ce pluviala e vorba !
Asa s-ar vedea de deasupra.

Attached Files



#29
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Blocul ala , este o casa la comun , locuiti la comun , aveti probleme comune si este problema voastra cum va intelegeti .
Acoperis pe jumatate de bloc , boschetari ...ma rog , sinteti o familie cam ciudata .
Problema este ca este ilegal sa faci acoperis fara autorizatie de constructie , iar de aici , orice discutie devine inutila ....

#30
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,816
  • Înscris: 12.01.2018

Vizualizare mesajBalaboit, pe 02 iulie 2018 - 18:55, a scris:

Dar ce e deasupra mea, nu-mi apartine, intrucat n-am cumparat apartamentul cu tot cu acoperis. Doar ce e in interior imi apartine, nu-i asa? Si atunci, cui revine OBLIGATIA de a interveni? Structura de rezistenta a blocului este in pericol de la atata infiltratie. Ce se intampla daca se darama fie tavanul, fie un perete? Pe cine pot trage la raspundere?


Imi surade ideea, sa stii. Multumesc! Dar probabil ca mai jos de etajul trei nu se va duce apa, pentru ca vecinul va sterge repede apa de pe pereti, si nu va mai ajunge la cel de sub el. Ma gandesc sa-l instiintez ca nu mai ridic din pat cand ploua, si o sa incerc sa-l lamuresc sa lase apa sa treaca libera. Oricum, ideea ta e destul de buna.
când apa picură prin tavanul de la 3 o să înceapă să-l intereseze și pe el acoperișul și o să vorbească cu cel de la 2 pe care-l v-a interesa problema numai când cel de la 3 îl va ajuta cu udarea tavanului cum îl ajuți tu acum pe cel de la 3.și tot așa până la parter.tu trebuie să-ți faci o gaură de 2-3 mm în mijlocul podelei,gaură de 8-10 cm adâncime până aproape de a penetra tavanul vecinului de sub tine.iei o sticlă de 2L în capătul căreia (în dop)fixezi un ac veterinar de diametru mare astfel încât atunci când întorci sticla cu capul în jos să se formeze ,,picătura chinezească,, după care la prima ploaie umpli sticla cu apă ruginie neapărat să se păteze tavanul și bagi acul în găurică și lași să se scurgă toată sticla în capul vecinului de jos.astfel ți-ai câștigat primul aliat în repararea acoperișului

#31
Balaboit

Balaboit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2018

Vizualizare mesaj86-APP, pe 02 iulie 2018 - 19:22, a scris:

Blocul ala , este o casa la comun , locuiti la comun , aveti probleme comune si este problema voastra cum va intelegeti .
Acoperis pe jumatate de bloc , boschetari ...ma rog , sinteti o familie cam ciudata .
Problema este ca este ilegal sa faci acoperis fara autorizatie de constructie , iar de aici , orice discutie devine inutila ....
E un bloc absolut normal, doar ca familia care locuieste langa mine e formata din niste oameni care nu au venit, deoarece toata viata au fost niste fani inraiti ai alcoolului si care acum mananca de prin gunoaie. Ce vina am eu ca ei au apartament langa mine? De ce ar fi familia mea ciudata, in acest caz? Asa cum nu alegi unde te nasti, nu alegi nici cum vor ajunge vecinii tai in urmatorii ani.

Vizualizare mesajEMPP, pe 02 iulie 2018 - 19:23, a scris:

când apa picură prin tavanul de la 3 o să înceapă să-l intereseze și pe el acoperișul și o să vorbească cu cel de la 2 pe care-l v-a interesa problema numai când cel de la 3 îl va ajuta cu udarea tavanului cum îl ajuți tu acum pe cel de la 3.și tot așa până la parter.tu trebuie să-ți faci o gaură de 2-3 mm în mijlocul podelei,gaură de 8-10 cm adâncime până aproape de a penetra tavanul vecinului de sub tine.iei o sticlă de 2L în capătul căreia (în dop)fixezi un ac veterinar de diametru mare astfel încât atunci când întorci sticla cu capul în jos să se formeze ,,picătura chinezească,, după care la prima ploaie umpli sticla cu apă ruginie neapărat să se păteze tavanul și bagi acul în găurică și lași să se scurgă toată sticla în capul vecinului de jos.astfel ți-ai câștigat primul aliat în repararea acoperișului
Multumesc! Buna ideea cu apa ruginie. Ma intreb cum o sa-l fac si pe vecinul de la trei sa-si gaureasca podeaua si sa-i toarne celui de la doi... :)

Vizualizare mesajsorin147, pe 02 iulie 2018 - 18:57, a scris:

La mine a fost o problema la unul din apartamentele de la 4, ii curgea in casa. A venit firma (a chemat proprietarul una), a facut lucrarea, a costat 1500 si am platit. S-a impartit in mod egal la toata lumea (ambele scari) si cu asta basta.

Mi-au mai venit 2 idei:
- fond de reparatii nu aveti? Care-i scopul lui?
- in statutul asociatiei sau legea aia a ei se specifica (cred, cel mai probabil, trebuie) ca acoperisul este parte comuna si toata lumea contribuie la repararea / ingrijirea lui. Mergi la presedinte si spune-i ca la judecata, pe langa costul reparatiei acoperisului vei solicita si costul reparatilor din casa. Daca oricum iti faci, da-i si in judecata, ar trebui sa coste putin sa faci asta si iti poti recupera banii. Legea aia n-o poate interpreta cum il duce capu'.


Apropo de judecata, am avut acum vreo 2 ani 3 restantieri, dintre care unul se apropia de 10.000. Inainte de primul termen de judecata a venit cu tescalaul de bani.
Cei de la asociatie motiveaza acesta lipsa de interes prin faptul ca nu le ajung banii din fond pentru a efectua astfel de reparatii. Si mai invoca faptul ca daca nu semneaza 50%+1 din vecini, atunci nu e nimeni obligat sa efectueze reparatii.
Cat despre judecata, probabil ca ar trebui sa zugravesc si sa fac imediat sesizare scrisa cum ca trebuie refacut acoperisul, sa am act la mana. Pana acum, totul a fost verbal, mi-au zis ca nu se poate, si gata, au incheiat discutia. E cam dificil sa arunc atatia bani pe zugravit si reparatii interioare, stiind ca la prima ploaie voi ajunge din nou de nde am plecat.

#32
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,401
  • Înscris: 11.08.2003
Pentru reparatii imediate, nu ai nevoie de 50+1. Ai nevoie de un astfel de procent pentru investitii sau artzi-fartzi dar cand cade ceva, acordul presedintelui e suficient (zic acord pentru ca, in ultima instanta, el trebuie sa semneze factura aia). In astfel de cazuri poti folosi inclusiv bani din fondul de rulment (evident, fara a periclita achitarea unor facturi de utilitati).
Fa o hartie catre asociatie prin care sa soliciti reparatia acoperisului pentru ca... Poti pune si niste poze, daca vrei, si sa faci legatura si cu legea respectiva. Depune-o la administratie si, intre timp, daca te apuci sa-ti repari prin casa, pastreaza toate facturile si bonurile. Vezi cat costa sa deschizi un proces (parca nu era prea scump) si depune ce ai cheltuit, raspunsul de la asociatie (iar daca nu vine asta, hartia pe care ai depus-o) si lasa judecatorul sa-si faca treaba.

#33
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,025
  • Înscris: 03.12.2005
Obligatia de intretinere e obligatie, nu trebuie nici o majoritate. Le faci notificare, le iei mortii in socoteala daca nu pricep, si apoi faci pe banii tai si mergi in instanta, apoi ii executi silit. Se pune poprire pe conturile asociatiei, iti iei banii cu prioritate si asa mai departe. Ai grija sa ai opinia unui expert in scris si sa nu faci nici o lucrare ce ar putea fi considerata nenecesara, caci nu va fi suportata de catre ceilalti.

In ce priveste acoperisul, nu scapi facand reparatie doar deasupra ta. Trebuie sa mergi pana sub sarpanta aia si sa o inchizi lateral si conduci apa de pe ea pe suprafata hidroizolatiei ce o adaugi. Apa poate sa intre sub hidro intr-un loc si sa siroiasca orizontal pana in cu totul alt loc unde sa inceapa sa se infiltreze in jos.
Inainte sa pui raul inainte studiaza in jurul sifoanelor racordul cu teava pluviala. De obicei acolo si la urcari pe atic, camine de ghene de instalatii etc se rupe membrana.

In prima faza as face asa: Ia un din asta: http://www.bauest.ro..._clasic_480.jpg (e cu fundul in sus in poza) cu un diametru mai mic decat pluviala si l-as suda de membrana existenta bucsand practic pluviala. Daca ai scapat de problema inseamna ca membrana e rupta la racordul cu pluviala si stii ce ai de schimbat si unde.

#34
Balaboit

Balaboit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2018

Vizualizare mesajsorin147, pe 02 iulie 2018 - 20:09, a scris:

Pentru reparatii imediate, nu ai nevoie de 50+1. Ai nevoie de un astfel de procent pentru investitii sau artzi-fartzi dar cand cade ceva, acordul presedintelui e suficient (zic acord pentru ca, in ultima instanta, el trebuie sa semneze factura aia). In astfel de cazuri poti folosi inclusiv bani din fondul de rulment (evident, fara a periclita achitarea unor facturi de utilitati).
Fa o hartie catre asociatie prin care sa soliciti reparatia acoperisului pentru ca... Poti pune si niste poze, daca vrei, si sa faci legatura si cu legea respectiva. Depune-o la administratie si, intre timp, daca te apuci sa-ti repari prin casa, pastreaza toate facturile si bonurile. Vezi cat costa sa deschizi un proces (parca nu era prea scump) si depune ce ai cheltuit, raspunsul de la asociatie (iar daca nu vine asta, hartia pe care ai depus-o) si lasa judecatorul sa-si faca treaba.
Multumesc, Sorin! Trag concluzia ca presedintele de asociatie s-a bazat pe nestiinta mea si mi-a aruncat in fata textul cu '50%+1' pentru a ma descuraja total.

Mentionez ca o astfet de membrana/palnie am pus deja pe bloc cand am facut hidroizolatie ultima oara. Si tot se infiltreaza pe undeva, nu stiu de unde.

Intr-adevar, trebuie sa fac o solicitare scrisa la asociatie. Multumesc pentru sfaturi!

Vizualizare mesajsebulbus, pe 02 iulie 2018 - 20:54, a scris:

Obligatia de intretinere e obligatie, nu trebuie nici o majoritate. Le faci notificare, le iei mortii in socoteala daca nu pricep, si apoi faci pe banii tai si mergi in instanta, apoi ii executi silit. Se pune poprire pe conturile asociatiei, iti iei banii cu prioritate si asa mai departe. Ai grija sa ai opinia unui expert in scris si sa nu faci nici o lucrare ce ar putea fi considerata nenecesara, caci nu va fi suportata de catre ceilalti.

In ce priveste acoperisul, nu scapi facand reparatie doar deasupra ta. Trebuie sa mergi pana sub sarpanta aia si sa o inchizi lateral si conduci apa de pe ea pe suprafata hidroizolatiei ce o adaugi. Apa poate sa intre sub hidro intr-un loc si sa siroiasca orizontal pana in cu totul alt loc unde sa inceapa sa se infiltreze in jos.
Inainte sa pui raul inainte studiaza in jurul sifoanelor racordul cu teava pluviala. De obicei acolo si la urcari pe atic, camine de ghene de instalatii etc se rupe membrana.

In prima faza as face asa: Ia un din asta: http://www.bauest.ro..._clasic_480.jpg (e cu fundul in sus in poza) cu un diametru mai mic decat pluviala si l-as suda de membrana existenta bucsand practic pluviala. Daca ai scapat de problema inseamna ca membrana e rupta la racordul cu pluviala si stii ce ai de schimbat si unde.
Multumesc pentru timpul acordat si pentru sfaturi!

Am scris din greseala la postul lui Sorin ca am folosit deja membrana. Trebuia sa raspund la postul tau.

#35
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,025
  • Înscris: 03.12.2005
Pasul doi, atunci. Intr-o perioada uscata astupa pluviala si inunda terasa cu macar 3-4 cm de apa. Urmareste, de data asta, sa iti apara pete de apa, altfel inseamna ca apa iti intra sub membrana pe la margini, ori pe la atic, ori pe la sarpanta aia de care vorbesti.

#36
hdlt

hdlt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.03.2017
Oameni buni, si eu stau tot la et 4, acopêris vechi de 25 de ani, imi ploua in casa.
Asociatia nu are nici fond de rulment  nici nu vror sa se implice.
Le-am facut o sesizare si mi-au raspuns ca stiu ca trebuie reparata.
######la e plina de cuiburi de porumbei..tiglele cad..n-au omorat pe nimeni pana acum..dar nici mult nu e..si nici nu-i intereseaza.

Mi-au zis sa ma ocup eu de strans bani, gasit firma..supravegheat lucrari..Am pad si casco..dar asigurarea a zis ca-mi plateste ceva din zugraveala nu reparatia acoperisului...
Ziceti-mi cum sa-i conving sa dea bani ( pe ceilalti locatari)..sunt banii astia deductibile in taxe??..de la primarie nu pot scoate nici informatii..au acolo 3 morse uitate de lume care nu fac nimic.


De unde sa incep??..si cu ce..

Orice info e binevenita
Cu multumiri!

Edited by hdlt, 02 July 2018 - 22:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate