Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Acoperis ultimul etaj al blocului

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
Balaboit

Balaboit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2018
Buna ziua!

Locuiesc intr-un imobil al unuim  bloc cu 4 etaje, si doar eu si vecinii de langa mine am ramas fara sarpanta. Suntem 4 familii pe palier, si cele doua familii din fata au sarpante (neautorizate, bineinteles). Eu am mereu probleme cand ploua, deoarece pluviala e la mine, iar vecinii de langa mine sunt nsite alcoolici care cauta prin gunoaie, deci nu se pune problema sa discuti cu ei in vederea unei sarpante. Sunt doar niste boschetari, care locuiesc in apartament. Daca fac sarpanta doar la mine, apa tot se va infiltra intr-un tarziu, intrucat panta de pe bloc ii favorizeaza, e ridicat la ei si coborat la mine, pentru a asigura scurgerea apei. Daca era pluviala la ei, atunci puteam face sarpanta pe partea mea oricand. Dar asa, in conditiile astea, ce as putea sa fac, astfel incat sa ma asigur ca nu-mi mai ploua, si sa pot sa zugravesc si eu in casa, pentru a locui intr-un aaprtament normal, ca orice om dintr-o tara civilizata? Mentionez ca hidroizolatia a fost facuta la mine, dar si la ei cam acum un an, tot de catre mine. Asociatia nu se implica, intrucat nemernicul de sef de asociatie spune ca nu sunt bani si s-a spalat pe maini de orice obligatie, invocand si faptul ca nu semneaza 50% +1 vecini pentru a repara acoperisul, in conditiile in care legea spune clar ca acoperisul e parte comuna.

Cineva ma sfatuia sa sap un sant intr mine si ei si sa torn beton, sau ceva de genul,  nu am inteles prea bine, nu am cunostinte in domeniul contructiilor. Credeti ca s-ar rezolva problema in acest mod? Ce alte optiuni as avea?

Va multumesc celor care isi vor rapi cateva minute din timpul lor si-mi vor raspunde!

O zi buna tuturor!

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Toarna bitum cu putina inclinatie, sa se adune apa la vecinii aia boschetari.

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Nuprea ai ce sa faci decat sa vinzi apartamentul si sa te muti la un etaj intermediar.

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Recomand si eu mutarea pt a scapa si de vecini si de asociatia aia (desi si in alte parti poti da de una la fel de buna)

Pt civilizatie (ca ai pronuntat acest cuvant) recomand emigrarea. Pare extrem, dar asa e.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Daca n-o rezolvi cu asociatia, fa-ti asigurare, repara-ti treaba pe asigurare si apoi lasa-ti asiguratorul sa recupereze de la asociatie.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ce sarpanta ? Ce hidrolatie ? Ce pluviala ?
     Nu ai niste poze cu monumentul sa vedem si noi despre ce e vorba ?

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Singura solutie este sa decopertezi hidroizolatia de pe suprafata apartamentului tau si sa torni o sapa de beton cu panta ( unde vrei ) iar peste sa refaci hidroizolatia cu membrana bituminoasa in doua straturi ( al doilea strat aplicat perpendicular pe primul ) , membrana termosudabila . Ca o burta pe suprafata ce e deasupra apartamentului tau .

Edited by Baxon, 01 July 2018 - 22:15.


#8
Balaboit

Balaboit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2018
Multumesc pentru raspunsuri! Nu ma asteptam sa primesc atatea intr-un timp asa scurt. :)

Cat despre asigurare, am inteles ca nu risca firmele sa faca asigurare cand vine vorba de apartamente la ultimul etaj. Dar emrita intrebat, merci pentru opinie!

De vandut nu prea e posibil, pentru ca nu se inghesuie lumea sa cumpere apartametne la etajul 4, sid aca ar fi cineva interesat, i-ar pieri interesul cand ar vedea ce probleme ar avea daca s-ar muta aici.

 Baxon, on 01 iulie 2018 - 22:14, said:

Singura solutie este sa decopertezi hidroizolatia de pe suprafata apartamentului tau si sa torni o sapa de beton cu panta ( unde vrei ) iar peste sa refaci hidroizolatia cu membrana bituminoasa in doua straturi ( al doilea strat aplicat perpendicular pe primul ) , membrana termosudabila . Ca o burta pe suprafata ce e deasupra apartamentului tau .
Merci pentru raspuns! Dar cu pluviala ce as face? Apa tot acolo tebuie sa vina, pentru ca nu poate balti pe bloc, daca inclin panta in avantajul meu. Asta e problema, ca vrand-nevrand, la mine trebuie sa fie panta descendenta, pentru a se scurge apa. :( Pluviala e intre mine si ei, la peretele comun al apartamentelor, dar la mine in casa, nu la ei, deci e pe spatiul meu.

#9
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Am și eu o problemă, poate știți sau aveți cunoscuți care se află într-o situație asemănătoare,locuiesc la etajul 3 al unui imobil cu 4 etaje,la ultima ploaie de acum 2 zile,mi s a infiltrat apa de la cel de deasupra mea(etajul 4) pentru că el a tăiat pluviala iar apa de pe acoperiș caută să se scurgă prin acel loc dar neavând pe unde s a infiltrat prin planșeu așa tare la el încât a ajuns și la mine!Am asigurare obligatorie Pad la apartament,pot face ceva cu ea în acest caz?!

Edited by Therockstar, 02 July 2018 - 08:53.


#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Dar de ce nu refaceti hidroizolatia cu membrana bituminoasa? Daca e refacuta bine nu cred ca o sa mai fie probleme o perioada buna de timp.

#11
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Sunt 4 apartamente pe nivel în acest bloc,3 dintre ele de la ultimul nivel au acoperiș făcut cu tablă, respectiv azbociment,iar de la cel care nu are se infiltrează la toți!Cel de deasupra mea a mai tăiat și pluviala,eu o am pentru că înainte am locuit la etajul 4 și știam ce înseamnă!Nu se poate reface acoperișul și pentru că oamenii spun că nu contribuie că nu e treaba lor, că ei au acoperiș sau că stau la etaj inferior!E și lucru de mentalitate și educație aici,iar la mulți le lipsesc cu desăvârșire aceste lucruri! Din această cauză am întrebat dacă pot face ceva cu asigurarea pentru că nu ai cu cine colabora!

Edited by Therockstar, 02 July 2018 - 09:26.


#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Aproape 15 ani am locuit la etajul 4 din 4 intr-o situatie mai mult sau mai putin similara cu initiatorul.
Solutie "buna" in cazul de fata - NU EXISTA

Poti sa faci pe draku'n 4 ca tot va ploua.
In fiecare toamna urcam pe bloc si carpeam ce se putea carpi.
Asociatia nu avea bani niciodata iar vecinii aveau o durere cronica in cot.

Acoperisul ar trebui refacut in totalitate si cu simt de raspundere daca vrei sa iasa ceva calumea.
Problema nu va disparea niciodata daca se fac carpeli individuale.

Am scapat de dureri de cap doar cand am vandut apartamentul.
Trist dar - asta e  Posted Image

#13
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,875
  • Înscris: 18.12.2011
cu PAD te poti sterge undeva ...

#14
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Am înțeles,aici este România în momentul actual,statul are o durere de bască față de oameni în cel mai puternic mod posibil,dar nici oamenii nu iau atitudine,spun simplu că nu e treaba lor și că nu îi interesează sau nu au bani, în schimb toți au mașini, își fac concedii,etc!Nu mi se pare corect să îi lași doar pe cei de la ultimul etaj să își bată capul,nu știu asociațiile de proprietari de ce mai funcționează în forma actuală!

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 Therockstar, on 02 iulie 2018 - 11:17, said:

Am înțeles,aici este România în momentul actual,statul are o durere de bască față de oameni în cel mai puternic mod posibil,dar nici oamenii nu iau atitudine,spun simplu că nu e treaba lor și că nu îi interesează sau nu au bani, în schimb toți au mașini, își fac concedii,etc!Nu mi se pare corect să îi lași doar pe cei de la ultimul etaj să își bată capul,nu știu asociațiile de proprietari de ce mai funcționează în forma actuală!

Sa nu cream confuzii.
Statul NU are absolut nici un fel de implicare in cazul de fata.
Este vorba despre proprietate particulara iar aici nici mama statului nu poate interveni.

#16
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Asociația nu aparține de primărie?Prin primărie care reprezintă statul nu se poate face nimic?! Întreb și eu că nu știu exact!Eu mă refeream la faptul că, prin asociație cu sprijinul primăriei să aducă o firmă autorizată să facă lucrarea și printr-o modalitate de plată găsită de comun acord cu proprietarii să o plătească prin asociație toți proprietarii din scară/bloc prin angajament de plată sau în 1,2,3 tranșe!

Edited by Therockstar, 02 July 2018 - 11:43.


#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 Therockstar, on 02 iulie 2018 - 11:33, said:

Asociația nu aparține de primărie?Prin primărie care reprezintă statul nu se poate face nimic?! Întreb și eu că nu știu exact!

Nici pomeneala
Definitie - Asociatia de Proprietari este forma juridica de organizare si de reprezentare a intereselor comune ale proprietarilor unui condominium, recunoscuta de lege. Asociatia de Proprietari este autonoma si non-profit.

Nici cu primaria nu ai nimerit-o
Primarie - Reprezinta structura funcţională cu activitate permanentă avănd drept scop soluţionarea problemelor curente ale colectivităţii locale.

#18
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Eu am avut o divergență cu președintele de asociație care mai și locuiește în aceeași scară cu mine și nu vroia să îmi dea cheie de la uscătorul scării!Am fost la primărie și am rezolvat pentru că nu se putea înțelege cu el de nici unele!Am fost la o cameră la care mi s a spus că s ar ocupa de această problemă,l au sunat personal(aveau numărul) pe președinte,acesta nu a avut ce să mai facă și mi a dat cheia! Mă gândeam că aparține de primărie și asociația!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate