Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Seria 2000 de la Nvidia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
694 replies to this topic

#631
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019

View PostSEPTEMBER9, on 24 februarie 2019 - 18:32, said:

Competitia nu doarme. Au aparut primele placi pe 7nm, de la ATI.
R VII a fost echivalat de Toms la 92% din potentialul lui 2080 FE. Nu era nicio problema daca si pretul tinea trena performantei, insa este exact invers, caci cu banii aia cumperi un monstru inVidia si chiar iti mai raman sa cinstesti achizitia. Basca si cate doua licente pentru doua jocuri abia lansate
Trecerea la 7nm doar a eficientizat nitel motorul cu aburi al amedeului, mai e pana la turbojet.


Singurul capitol la care placile amede domina autoritar competitia.

Edited by xvmhunt, 24 February 2019 - 20:35.


#632
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019
Battlefiel V cu RTX ON la 2060 (vsync ON)
Attached File  Battlefield V.jpg   1.06MB   9 downloads

Batranul 7600 ii face fata in toate jocurile si pot astepta linistit aparitia noilor generatii de procesoare cu care suntem amenintati.


Ca fapt divers, in filmuletul de mai jos am setat detaliile la maximum dar cu TXAA 4X, acolo unde GTX1060 3GB se ineaca. La 2x ruleaza smoth insa peste aceasta bariera incep poticnelile si diferenta e clara. Chiar si la 4x placa ar fi scos un average peste 60, mult peste cel expus de notrust pentru a ne impresiona cu ryzenul in AC, insa caderile acelea la 40 fps, plus microstutter-ul omniprezent iti dau senzatia ca joci cu igp Procesorul este vechiul 7600k, overclockat suficient pentru a indeparta orice urma de banuiala ca saboteaza placa.

TXAA 4X (joaca incepe pe la minutul 2)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DsFIEaB5jnQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


@Shmu, vezi nickname. Daca ma suspectezi ca si pe astea le-am ciordit de pe net, fa-ti cont in joc si te invit la un pluton.
In lista sunt si capturile cu care am incercat sa va conving ca se poate juca si cu un dual si chiar doua capturi cu instrainatul 7700k.

Edited by xvmhunt, 25 February 2019 - 11:06.


#633
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019
Completare: in film e vechea placa video, gtx 1060 3GB. L-am pus aici pentru că seamănă izbitor cu ce oferă RTX 2060 in Battlefield cu setări ultra și RTX ON (DLSS OFF. Chiar daca diferența la average fps dintre ultra și high nu este mare cu vsync on, e o diferență enormă intre ele la ceea ce vezi redat de monitor.

#634
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019
Forza Horizon 4 cu toate setarile la maxim
Attached File  forza horizon 4.jpg   582.03K   10 downloads

Shadow Of The Tomb Raider cu totul la maxim pe Graphics, Vsync On si SMAAT2X la display.
Attached File  raider display.jpg   1.23MB   13 downloads
Attached File  raider graphics.jpg   1.24MB   13 downloads

Battlefield V am pus mai sus, iar Metro nu a fost niciodata killerul procesorului, doar graficul GPU Usage lovind tavanul cu setarile High, AdvPhy On si RTX High.

So, concluzia unui iespert de pe aici trebuie aruncata la cos. Sau la Fun, caci jocurile noi trag la greu de placa video si nu de excedentul de nuclee dintr-un procesor cu rol secundar. Si sa nu ne cramponam pe 2-3 jocuri prost optimizate cand sunt sute care tin procesorul rece.
PS. Intr-o comparatie 1080 vs 2060, baietii care au depus filmul pe iutub au setat very high cand au ajuns la Odyssey. Ambele placi au avut un average ~80 fps. De ce nu au setat pe ultra? Nu, nu din cauza ca nu au avut un ryzen din prima generatie (au folosit un "amarat" de [email protected]), ci pentru ca au tinut mortis sa ofere privitorilor fluiditate in joc, nu poze.

Edited by xvmhunt, 28 February 2019 - 11:29.


#635
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 06.04.2005
Am si eu o intrebare la voi. La ce e nevoie de mai mult de 60 fps-uri, caci la mine daca nu activez vsync se vede ca naiba imaginea si inca nimeni nu mi-a explicat sa inteleg si eu treaba asta? da stiu ca G-sync rezolva problema asta dar repet, la ce nevoie de mai mult de 60 fps-uri?

Placa video este GTX 1060.

#636
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
cei care joaca la 144 Hz sustin ca experienta ar fi mai fluida , ceva in genul.Ideea este ca-si obisnuiesc ochii la aceasta frecventa si poate in timp sa fie o problema de perceptie a altor evenimente.

#637
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 06.04.2005
Da asta stiu dar in majoritatea cazurilor oameni folosesc monitoare pe 60hz.

#638
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai tu pui intrebarea gresit... oamenii care au monitoare de 60Hz nu au nevoie de mai mult fps CONSTANT. ca daca ai in unele locuri 60 si in altele 45, se vede si e enervant.

dar, cum spunea si Bravia - cei care au monitoare cu moar hertzi (75, 120, 144, 160, 240, etc) au nevoie de mai mult fps.

#639
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019

View Postomg99, on 28 februarie 2019 - 12:36, said:

Am si eu o intrebare la voi. La ce e nevoie de mai mult de 60 fps-uri, caci la mine daca nu activez vsync se vede ca naiba imaginea si inca nimeni nu mi-a explicat sa inteleg si eu treaba asta? da stiu ca G-sync rezolva problema asta dar repet, la ce nevoie de mai mult de 60 fps-uri?

Placa video este GTX 1060.
Se vede că dracu din motiv de Tearing - desincronizarea plăcii video cu monitorul.
Cică trebuie testat pe viu la fiecare joc in parte, însă la mine vsync e sfânt.

Edited by xvmhunt, 28 February 2019 - 14:16.


#640
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 06.04.2005
Pai si la mine vsync a devenit sfant dar va tot felu de pusti pe net care desi nu au monitoare pe 144 si nici G-sync mor daca nu au 100 fps si nu prea ii inteleg.

Cea mai mare problema am observato in GTA V deci daca dezactivez vsync da am multe fps-uri dar cand misc de mouse ma ia dracu se vede efectiv cum se rupe imaginea pur si simplu. Pe urma am verificat la fiecare joc si uite asa activarea vsync a devenit obligatorie si default la orice joc.

Folosesc un monitor LG 23MP68VQ-P

#641
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postomg99, on 28 februarie 2019 - 14:19, said:

Pai si la mine vsync a devenit sfant dar va tot felu de pusti pe net care desi nu au monitoare pe 144 si nici G-sync mor daca nu au 100 fps si nu prea ii inteleg.
ai zis totul aici.. ei nu au habar de corelare, si rezulta dorinte inutile

#642
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Pentru eliminarea lag-ului introdus de VSync exista AdaptiveSync care coreleaza rata de refresh a monitorului cu numarul de FPS livrat de GPU

#643
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 11.08.2016
Totusi, nu a observat nimeni ca discutia e off-topic? Aici e subiectul despre seria 2000 Nvidia. Initiatorul trebuia sa deschida topic separat, avand placa video 1060.

#644
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019

View PostArthos, on 28 februarie 2019 - 14:42, said:

Pentru eliminarea lag-ului introdus de VSync exista AdaptiveSync care coreleaza rata de refresh a monitorului cu numarul de FPS livrat de GPU
Fu-se si se du-se. Optiunea probabil ca se activeaza daca ai Maxvell sau mai vechi, nu si la Pascal si Turing.
Noutatea consta in G-Sync, dar nu face minuni daca fps-ul coboara pana spre 40. Vsync on/off, adaptive, fast si ce mai suporta jocul le poti compara in timpul sesiunii de gaming, caci nu necesita restartare. Io am prioritate fps-ul batz in 60 (chiar pana spre 50, acu' cu G-Sync) si detaliile sa fie alea care le suporta placa fara a faulta fluenta redarii cadrelor.

View PostMediumPlayer, on 28 februarie 2019 - 15:25, said:

Totusi, nu a observat nimeni ca discutia e off-topic? Aici e subiectul despre seria 2000 Nvidia. Initiatorul trebuia sa deschida topic separat, avand placa video 1060.
Intrebarea lui e una generala, nu neaparat pentru un anumit model. Topicul ar trebui redenumit in Turing sau ceva de genul pentru ca GTX 1660/Ti, 1650 sunt parte din aceeasi familie.

#645
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 11.08.2016
1650 si 1660 sunt Turing, iar 1060, pe care o are omul, e Pascal => offtopic.

#646
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 06.04.2005
Da asa este eu am fost offtopic, sorry.

#647
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
corectura offtopic : A nu se confunda AdaptiveVsync cu AdaptiveSync (FreeSync) si AdaptiveSync cu ventilator (G-Sync) ;>

#648
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019
https://www.techspot...nvidia-geforce/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate