Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Seria 2000 de la Nvidia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
694 replies to this topic

#595
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019

View PostArthos, on 17 februarie 2019 - 17:20, said:

Tu ai impresia ca daca cineva zice ceva de DLSS si RTX te ataca pe tine personal posesor de 2080 TI ? Departe de mine de a avea o parere pe achizitiile altora cand sunt pe banii lor. Topicul este despre Seria 2000 de la Nvidia nu Placa 2080 TI a lu ro.explorer. O idee generala ar fi ca postarile sa se faca flat neutru pentru ca discutiile pe tema sa nu degenereze in oligrofenisme puerile specifice celor fara lipsa minima de educatie si bun simt fata de ceilalti participanti la discutie
Imi dau lacrimile. Posted Image
Acelasi RAGE a fost si cu CUDA, ca-i nashpa. S-a mai domolit nitel cand a introdus si AMD ceva asemanator, dar mai Dorel asa.
Ti-am explicat in nenumarate randuri ca trebuie privit ca un bonus si ca 2080Ti costa cat costa pentru ca aia ai tai dorm in papusoi.

Na, dlss off si off.
Attached File  WoT encore 1060 ultra.jpg   474.21K   7 downloads
Attached File  WoT encore 2060 ultra.jpg   188.39K   7 downloads

1800 lei pentru o placa video, plasata, overall, intre 1070Ti si 1080 nu cred ca suna rau. Basca si un joc la alegere.
2080 se vinde pe la 3500 lei si ai cate doua key la Anthem si Battlefield V, si iar nu suna rau cand vezi ca radeon VII o sa vina cheala la 4200 lei.

Edited by xvmhunt, 17 February 2019 - 18:23.


#596
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,064
  • Înscris: 19.07.2005
NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti to cost 279 USD
https://videocardz.c...price-confirmed

£286 pe Amazon.co.uk
https://www.amazon.c.../dp/B07NJPKRMZ/

Edited by vj_Heaven, 17 February 2019 - 19:13.


#597
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Tech Interview: Metro Exodus, ray tracing and the 4A Engine's open world upgrades

Quote

In terms of the viability of RT on next generation consoles, the hardware doesn't have to be specifically RTX cores. Those cores aren't the only thing that matters when it comes to ray tracing. They are fixed function hardware that speed up the calculations specifically relating to the BVH intersection tests. Those calculations can be done in standard compute if the computer cores are numerous and fast enough (which we believe they will be on the next gen consoles). In fact, any GPU that is running DX12 will be able to "run" DXR since DXR is just an extension of DX12.

Quote

Actually, we've got a great perf boost on Xbox-family consoles on both GPU and CPU thanks to DX12.X API. I believe it is a common/public knowledge, but GPU microcode on Xbox directly consumes API as is, like SetPSO is just a few DWORDs in command buffer.

Quote

Ray tracing has two quality settings: high and ultra. Ultra setting traces up to one ray per pixel, with all the denoising and accumulation running in full. The high setting traces up to 0.5 rays per pixel, essentially in a checkerboard pattern, and one of the denoising passes runs as checkerboard. We recommend high for the best balance between image quality and performance, but please note that we are still experimenting a lot, so this information is valid only at the time of writing.

Quote

So, for Gamescom we had three rays. After Gamescom, we rebuilt everything with the focus on high quality denoising and temporal accumulation of ray data across multiple frames. We have a specifically crafted "denoising" TAA at the end of the pipeline, because stochastic techniques will be noisy by nature.

Quote

We will share our knowledge and findings at GDC 2019 and I believe others will share theirs - the graphics research community loves sharing


#598
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu e nici o noutate ca se poate face orice functie cu procesoarele curente doar ca accelerarea hardware pe functii fixe face treaba asta mult mai eficient.
Echipa verde a decis sa implementeze accelerare hardware pentru performanta. Acele RT cores isi fac treaba chiar si in rev 1.0 .. si si-o fac bine de tot.

#599
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Cum spuneam si in comentariul precedent seria RTX 1.0 face raytracing si atat. Nu poate face mai bine sau mai prost neavand cu ce o compara la momentul actual. Ca sa dau apa la moara pot spune ca 2080 TI face raytracing mai bine decat 2060 sau 1060 care nu face deloc :>

Edited by Arthos, 17 February 2019 - 23:03.


#600
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Cum sa nu ai cu ce o compara? Sunt atatea softuri de randare 3D care fac ray tracing, nici unul in timp real.

nVidia a venit din start cu solutia hardware. Istoria ne arata ca functiile hardware fixe sunt mult mai rapide decat orice solutie software care foloseste instructiuni generice.
Uita-te la raspberry Pi ... face decodare H264 fara nici o greata dar daca il pui sa mute o fereastra pe ecran intr-un gui gafaie de zici ca moare acolo.

Dar .. o sa vedem.
Pana atunci insa trebuie sa ma reapuc de Metro Exodus. l-am terminat cu sfarsitul naspa. Trebuie sa il refac mai cu atentie pentru a obtine sfarsitul mai luminos ... si il voi juca din nou cu ray tracing , "The way it's meant to be played!" :D

#601
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Eu chiar astept Project Lavina de la V-Ray sa randeze real-time totul chiar si pe 2060 ca doar pentru o randare e necesar doar 1FPS pentru a avea rezultatul final.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-NCf85ilN58?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yVflNdzmKjg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quadro RTX 6000 se poate achizitiona de la PC Garbage cand revine in stoc : https://www.pcgarage...dp-virtuallink/

Edited by Arthos, 18 February 2019 - 00:29.


#602
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostArthos, on 17 februarie 2019 - 18:12, said:

Daca Nvidia era interesata de RTX implementarea ar fi fost open accesibila pentru toata lumea, dansii putandu-si lua titlul de pionierii noi technologi,
si cam la ce te ajuta un titlu dupa ce tu ai bagat zeci de milioane de $$$ in research & development?
iti aduce bani? NU.
scopul unei companii nu e sa faca pomana, ci sa faca bani.
ca au pus pret cam maricel, e treaba 2. dar asta nu are nici o legautra cu RT open source sau ce utopii mai visezi.

View PostArthos, on 17 februarie 2019 - 23:00, said:

Nu poate face mai bine sau mai prost neavand cu ce o compara la momentul actual.
mie, gameru de rand, ma cam doare in dos de cine face mai bine sau mai prost ray tracing.
pe mine gigel gameru ma intereseaza CUM SE VEDE in joc. si eu gameru compar jocul fara si cu RT.

#603
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019

View Postro_explorer, on 17 februarie 2019 - 23:07, said:

nVidia a venit din start cu solutia hardware. Istoria ne arata ca functiile hardware fixe sunt mult mai rapide decat orice solutie software care foloseste instructiuni generice.
Uita-te la raspberry Pi ... face decodare H264 fara nici o greata dar daca il pui sa mute o fereastra pe ecran intr-un gui gafaie de zici ca moare acolo.
Attached File  youtube 4k.jpg   376.54K   8 downloads
Attached File  youtube 8k.jpg   344.55K   6 downloads

Pascalul de langa el se ocupa sa mearga treaba bine. Placa de baza este echipata cu Radeon HD 4290, cel mai puternic igp pe chipset de la amede. Lesina cu muvi 1080p@60fps, de 4k nici nu se poate vorbi, se blocheaza.

Ontopic.
https://www.techspot...cing-benchmark/

Edited by xvmhunt, 18 February 2019 - 04:22.


#604
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
@shumu:

Raytracing-ul e liber , nu e nici un patent pe formulele matematice folosite, Nvidia nu a inventat apa calda , si nu cere nimeni sa isi puna la liber patentele hardware pentru solutia hardware implementata.

EU vorbesc strict de API-ul software bagat pe gat si atat, da na e foarte complicat cand peste noapte odata cu aparitia Metro Exodus dintr-o data ca prin minune Shadow of the Tomb Raider de exemplu arata ca un joc de acum 15 ani ca n-are saraca Lara sfarcurile raitrasate. Si da mea culpa am cu ce compara : Metro Exodus fara raytracing arata de 2 lei, Nvidia salvand franciza de la colaps dupa mutarea in graba pe Epic Fail Store :>

Ca fapt divers mi-am facut profilul Steam public pana diseara, momentan joc Sniper Elite 4 si Vermintide 2 , acum o luna eram pe pixel games Dead Cells etc , pe Lara am abandonato dupa primul DLC de plictiseala si tot asa :>

L.E. Am si un Metro 2033 vad ca l-am jucat 33 de minute in 2014 :>

Edited by Arthos, 18 February 2019 - 07:28.


#605
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 06.01.2010
Ar fi si culmea sa fie patente pe asa ceva. Cum poti sa patentezi legile reflexiei, refractiei sau atenuarii in materiale?

Apropo, asta e implementarea mea de ray tracing (pe cpu, multithreaded): https://github.com/aromanro/RayTracer Cu poze :)

#606
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 27.03.2010

View PostArthos, on 18 februarie 2019 - 07:25, said:

...
EU vorbesc strict de API-ul software bagat pe gat si atat...
Nu stiu cine ce ti-a bagat pe gat de esti asa acid cand vine vorba de Intel si Nvidia. Tu ai RX 480, asa ca nu ai treaba cu API-ul Vulkan care vine cu driverele Nvidia. Cel mult te poti lua de API-ul DXR al lui Micosoft, dar poti deschide un topic separat daca te doare. Frustrarile tale legate solutia hardware Nvidia Raytracing nus-i au locul aici.

#607
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Evident frustrarile imi intuneca gandurile, Metro Exodus, Battlefield V si ce jocuri vor mai aparea cu raytracing vor rula pe hardware-ul AMD/Intel fara nici o modificare cand respectivi vor avea suport pentru Microsoft DXR cum e in cazul Vulkan.

#608
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Cand AMD/Intel vor aduce hardware care sa accelereze ray tracingul unele jocuri vor adopta si treaba asta. Pana atunci nu este comercial viabil de implementat. Cine ar juca jocuri cu 10fps dar cu ceva ray tracing implementat cu functii generice procesate de nucleele clasice?
Suntem la inceputul unui nou nivel in realismul posibil in jocurile video. Precedentul a fost creat, de nVidia ... restul nu au decat sa urmeze daca vad valoare in asta.

Edited by ro_explorer, 18 February 2019 - 18:14.


#609
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Daca tot avem o persoana calificata pe topic si anume @parabellum eu zic sa il lasam pe dansul sa ne lumineze care e treaba cu raytracing, ce performanta e disponibila pe hardware-ul actual CPU sau GPU care nu includ siliciu specializat pentru asa ceva.

#610
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 06.01.2010
Pe de alta parte, ce nu e 'highlight' mai sus e ca RTX e cu trucuri majore. 'Recursivitatea' e oprita foarte rapid, se poate folosi o scena mai mica decat cea reala, iar din cauza numarului mic de raze/pixel rezultatul e foarte 'zgomotos', asa ca se aplica metode de filtrare cu 'AI'-ul ca sa iasa ceva rezonabil. S-o fi potrivind o placa video binisor la calcule paralele, dar tot are probleme, mai este pana o sa fie capabila sa faca pe bune ray tracing in timp real (realist). O discutie interesanta de ce se foloseste ray tracing pe cpu la chestiile mai serioase: https://stackoverflo...instead-of-gpus

Am descris un pic proiectul de pe GitHub aici: https://compphys.go.ro/ray-tracing/ Chiar la inceput am mentionat Nvidia si cam ce compromisuri face.

Edited by parabellum, 19 February 2019 - 09:39.


#611
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 27.03.2010

View Postparabellum, on 19 februarie 2019 - 09:37, said:

Pe de alta parte, ce nu e 'highlight' mai sus e ca RTX e cu trucuri majore. 'Recursivitatea' e oprita foarte rapid, se poate folosi o scena mai mica decat cea reala, iar din cauza numarului mic de raze/pixel rezultatul e foarte 'zgomotos', asa ca se aplica metode de filtrare cu 'AI'-ul ca sa iasa ceva rezonabil...
Nu este "highlight" pentru ca nu trucurile fac seria RTX capabila de raytracing in timp real ci arhitectura. Daca totul s-ar fi redus la trucuri, am fi avut de mult raytracing in jocuri.

#612
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 06.01.2010
Daca nu s-ar aplica acele trucuri, RTX ar fi incapabila de ray tracing in timp real. Cu trucuri, se poate face ray tracing in timp real si cu CUDA, OpenCL, etc. Nu atat de bine ca si cu RTX, dar e posibil.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/itoMzP_KG6M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by parabellum, 22 February 2019 - 10:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate