Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Marketing vs Management

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011
Tu ce intelegi prin research? Poate vorbim de lucruri diferite. Unde il bagi?

Vad ca singur ai vorbit de data mining. Vezi linkul de la care am plecat: marketing and big data.

#20
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,557
  • Înscris: 06.02.2006
Posted Image Data mining ce draci legatura are cu market research-ul? Da' ma rog, ma scuzati, am uitat ca forumul e plin de iegzperti.

#21
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011

 RealThing, on 18 iunie 2018 - 20:05, said:

Posted Image Data mining ce draci legatura are cu market research-ul? Da' ma rog, ma scuzati, am uitat ca forumul e plin de iegzperti.

Serios? Ce faci cu data mining in departmentul de marketing daca nu research?

Oricum, vad ca te gandesti doar la departmentul dintr-o companie mare, adica acolo unde marketingul e doar un department.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

 catalina1, on 18 iunie 2018 - 19:58, said:

E aiurea sa gandesti asa.
Cei care stiu ce vor nu vin pe forum in cautarea profesiei. Asa ca tot statistica cu generalitatea ei e instrumentul de raportare pentru cei nehotarati. Sigur ca nu stie nimeni daca vor intra in statistica ori nu dar e o cale comuna.

Edited by neagu_laurentiu, 18 June 2018 - 20:12.


#23
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,557
  • Înscris: 06.02.2006
Ma nene, data mining face alte chestii, de la raportare la modele de churn, cross-sell, up-sell, etc. Baietii aia de la research se distreaza cu focus grupuri, monitorizari pe media, avioane d-astea. Ce draci au in clin si-n maneca unii cu altii|

#24
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011

 RealThing, on 18 iunie 2018 - 20:12, said:

Ma nene, data mining face alte chestii, de la raportare la modele de churn, cross-sell, up-sell, etc. Baietii aia de la research se distreaza cu focus grupuri, monitorizari pe media, avioane d-astea. Ce draci au in clin si-n maneca unii cu altii|
Mda, in spate e research. Analysis. Spune-i cum vrei. Citeste linkul pus de mine la inceput.  Ca sa nu mai zici focus group si sa crezi ca gata, ai definit esenta.
Oricum, nu sunt nici pe departe atat de narrowly defined departmentele precum lasi tu de inteles. Nici macar in marile corporatii, ce sa mai zic de faptul ca just exista numai mari corporatii pe lumea asta? Si marketing se face nu numai in departmentul de marketing, sunt si firme specializate pe asta.
Intra in marketing ca job.

Edited by catalina1, 18 June 2018 - 20:26.


#25
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,557
  • Înscris: 06.02.2006
N-au legatura. Lasa-ma cu big data si marketing - e marketing ca sa zic asa. Cele doua departamente nu au absolut nicio legatura.

Data Mining nu face niciun research. Bine, in o firma mica directorul de marketing poate sa fie si receptioner, dar nu despre asta discutam aici.

#26
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011
Nu se face research si cu data mining? Da cum se face research intr-o companie... sanatoasa?

Edited by catalina1, 18 June 2018 - 20:31.


#27
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,557
  • Înscris: 06.02.2006
Mda e clar. E cum zici tu. Cand treci printr-o corporatie sa ma anunti si pe mine, sa continuam discutia. Gizas fucking christ cum imi pierd eu timpul inutil.

#28
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011
Data mining is the process of discovering patterns in large data sets involving methods at the intersection of machine learning, statistics, and database systems.

Sa o luam cu definitia. E research prin definitie.

In plus si FOARTE IMPORTANT, un om care vrea sa realizeze ceva in viata pe meseria lui nu se uita la cum sunt impartite chestiile pe departmente in corporatii. Se uita la ce inseamna exact profesia (munca aia tedious de zi cu zi), la inspre ce se indreapta domeniul ala, vede daca crede ca e o bucatica pe care ar fi foarte bun, se gandeste cum se leaga bucatica aia de altele indiferent de impartirea pe departamente...
Si in nici un caz nu te gandesti inainte sa dai la facultate la unde iti va fi locul intr-o mare corporatie cand meseria urmarita e una de suport (legal, business, conta, economie...). Nici un om care viseaza cu adevarat sa fie avocat nu viseaza la un post de jurist intr-o mare companie asa, la modul general.

Edited by catalina1, 18 June 2018 - 20:46.


#29
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,557
  • Înscris: 06.02.2006
Ihi, cum zici tu, vezi si ce zice la market research, sa nu te impiedici. Eram convins ca o sa cauti definitii, neavand cea mai mica idee cum decurg chestiile in o firma de un oarecare calibru.

#30
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011
Wow, in stilul tau clasic.
Vorbeam aici de marketing, nu de impartirea pe nu stiu ce departamente, dupa cum am spus. Nu conteaza, important e ce faci.

Oricum, data mining e research. Normal ca am recurs la definitii, e argumentul suprem. E research prin definitie data mining.

Si da, exista niste diferente intre market research si marketing research, dar sunt foarte foarte legate

Oricum, eu ziceam de importanta de a cunoaste niste treburi ca sa fii bazat pe marketing.

Edited by catalina1, 18 June 2018 - 20:55.


#31
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,557
  • Înscris: 06.02.2006
Nu e legat nimic, ai aceleasi cunostinte basic ca si un proaspat absolvent, ceea ce nu e rau, invata si altii din ce reusesti sa nu intelegi. Si zici ca trebuie sa cunosti niste treburi pentru a fi bazat pe marketing, ce-oi sti eu nene (ca pe research sunt planta, insa duc un departament intreg si stiu foarte bine data mining). Cum ne place sa ne dam cu parerea.

#32
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Cate firme, atatea obiceiuri.

#33
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011
Continuam cu jignirile, ok.
Dar vezi ca nu ai explicat nimic in afara de a ma contrazice pe mine si a insira niste denumiri din care colegul nostru sunt convinsa ca nu intelege nimic.

Fata aia urmeaza sa inceapa o facultate. Las-o sa savureze meseria, nu ii baga in cap ca meseria ei e definita de impartirea departamentelor in anumite corporatii.

Edited by catalina1, 18 June 2018 - 21:07.


#34
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,557
  • Înscris: 06.02.2006
Nu te-am jignit cu nimic, ti-am explicat ca esti paralela cu subiectul. Consideri ca bat campii, iti trimit CV instant, vorba aia ne stim si in viata reala, nu-i o treaba. Sper sa nu moderezi pe masurile astea, sincer.

#35
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Lol, e prima oara cand vad 2 moderatori certandu-se Posted Image

#36
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011

 RealThing, on 18 iunie 2018 - 21:12, said:

Nu te-am jignit cu nimic, ti-am explicat ca esti paralela cu subiectul. Consideri ca bat campii, iti trimit CV instant, vorba aia ne stim si in viata reala, nu-i o treaba. Sper sa nu moderezi pe masurile astea, sincer.

Lol. Exact, mi-ai explicat ca sunt paralela, dar nu ai argumentat.
La ce imi foloseste cv-ul tau? Asta e argumentul tau suprem? E aiurea, altele ar trebui sa fie argumentele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate