Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Colet valoare Londra București

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 

Generatia 80-90 Vs. Generatia de pe vremea lui Ceausescu.

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
147 replies to this topic

#145
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View PostArgent, on 21 iunie 2018 - 07:56, said:

Nu stiu daca o sa prind pensie, nu stiu daca peste 40 de ani o sa mai lucreze careva in tara asta sa primim si noi pensie
Lasă dragă că tu ești băiat deștept nu ca înaintașii tăi și o să economisești atâția bani încât o să te doară în cur de pensiile de atunci.

Ia la tata că eu lucrez cu materialul clientului!

View PostArgent, on 18 iunie 2018 - 07:56, said:


Si ma gandeam cum naiba au lucrat cei nascuti inainte de 1980, cum naiba au lucrat 40-45 de ani si nu au economisit nimic, nu au la ce se retrage si pentru ce se retrage, cum naiba in 40 si ceva de ani de viata nu s-au gandit ca vine pensia, ca vine varsta la care nu mai pot

Edited by owl1960, 21 June 2018 - 08:34.


#146
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 09.02.2008

View PostArgent, on 21 iunie 2018 - 08:21, said:

Si te gandesti la golul asta dintre generatie, generatia mea trage tare ca stie ca este o posibiltiate foarte buna ca sa nu prinda pensia, sa nu prinda varsta de 65 sau 70 si cat de ani vro sa modifice.

Si generatia de dinaintea ta a tras tare... doar ca era altul contextul. Pana la urma-urmei esti produsul acelei generatii. Ar trebui sa iti dea de gandit...

In alta ordine de idei, caracterul uman nu depinde de generatii. In sensul in care, pana acum, incercarile de a crea omul de tip nou au dat gres. Adica nu s-a reusit a se crea o intreaga generatie de oameni de tip nou, cu aceeasi constiinta. Din punctul meu de vedere este firesc sa nu se poata, de aia comunismul este programat pentru esec. Caci oamenii nu sunt programati natural a fi de tip nou.

Iar din cele de mai sus rezulta ca:
- existau si inainte oameni care isi asumau riscuri. In sensul de a produce ceva mai mult decat restul. Da, prin bisnita (comert la negru/gri), corputie, vanzare la suprapret, trafic de diverse, etc. Riscul tezaurizarii (economisirii) transparente era acela ca se gasea un binevoitor care sa te dea pe mana justitiei, respctiv Legea 18 (a veniturilor ilicite), lege care nu cred ca e abrogata nici acum
- chiar si cei care sa zicem ca reuseau prin cai licite sa economiseasca ceva, nu aveau ce sa faca cu banii. Nu ii puteai investi decat le CEC pe diverse "produse" de economisire. Aia s-au trezit in toamna lui '90 la liberalizarea preturilor ca toate economiile lor s-au dus p**ii de suflet. Ca asa e in tenis. Iti amintesc ca nu puteai avea mai mult decat o casa. La a doua masina te calca ilicitul, etc.

Acum, vis-a-vis de modul de viata. Unii erau mai punga sparta, petrecareti. Da, existau petreceri, dar nu organizat in centrul vechi ca acum. Gratar, spritz, un tabinet. Muzica, dupa cultura... mai o muzica elevata, mai o Gabi Lunca, dupa caz.
Cei care erau foarte sparti la punga ajungeau ca in primavara sa nu aiba bani de mers la mare cu ONTul. Incercau sa prinda un bilet prin sindicat. Pentru ca era mult mai ieftin. Prin sindicat, in Saturn, cu 3 mese de rahat, dar la bani de rahat. Si acum exista posibilitatea sa stai pe 100 de lei pe zi la mare, si sa manaci de 50 de lei la impinge tava, daca nu iti poti permite mai mult.

Si acum, ca si atunci, poti economisi bani degeaba. Nu ai de unde sa prevezi daca modul in care ii investesti se va dovedi unul sigur peste 30 de ani. Iti tragi o casa retrasa dincolo de metropole, pe o idee de self-sufficient? Posibil ca impozitele pe astfel de proprietati sa devina aberante peste 30 de ani. Sau sa existe taxe aberante pentru ca esti excentric si iti permiti casa eco, fara acces la canalizare, dracu` stie... Investesti in fonduri? Cine iti garanteaza evolutia pietelor in urmatorii 30 de ani? Pensii private? De obicei tot statul este cel ce garanteaza si astfel de scheme. Ca sa nu mai zic ca investitiile acelor fonduri sunt preponederent in titluri de stat, deci randamentul si valoarea lor sunt date de capacitatea statelor de a-si plati datoriile.

In concluzie:
1. Nu mai veniti cu idei preconcepute ca aceea cum ca generatia din urma astepta de la stat, noi ne-am luat viata in maini. Si generatia asta este dependenta de eficienta statelor in a-si gestiona activele.
2. Daca generatia din urma a fost atat de ratata, cum a reusit oare sa dea nastere unei noi generatii atat de educate si sanatoase incat sa fie capabila sa isi ia destinul in propriile maini si sa se descurce singura?

In cazul in care nu se intelege concluzia 2, ma repet: suntem produsul inaintasilor nostri! Idei din astea cu m-am autoeducat, m-am auto-vaccinat si mi-am facut singur polidine si controale medicale, iar lapte am supt de la Nietzche direct, ca sa ajung supra-om tin de o anumita patologie, care se ocupa cu studiul persoanelor rupte de realitatea imediata.

PS: posibil sa fiu singurul membru al forumului care realizeaza si accepta ca oamenii, pana pe la 12-13 (macar) ani nu pot face nimic de unii singuri, si atunci intreaga postare isi pierde fundamantarea...

Edited by Texe, 21 June 2018 - 08:53.


#147
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Postowl1960, on 21 iunie 2018 - 08:30, said:

Lasă dragă că tu ești băiat deștept nu ca înaintașii tăi și o să economisești atâția bani încât o să te doară în cur de pensiile de atunci.

Ia la tata că eu lucrez cu materialul clientului!
Problema este ca degeaba economisesti tu daca nu are cine sa produca bunuri si servicii pentru tine. Valoarea economiilor tale va fi data de cantitatea de bunuri si servicii pe care ti le vei putea permite atunci.  Nu spun ca nu este bine sa economisesti. Este chiar foarte bine sa economisesti dar, daca vrem sa avem o viata linistita la batranete trebuie sa investim in educatia si sanatatea copiilor nostri pentru ca ei vor fi creatorii de bunuri si servicii atunci cand vom fi noi batrani.

Tocmai discutam cu un batranel care pusese in discutie faptul ca Pilonul II este o inselatorie si ca noi vom primii o pensie diminuata atunci cand vom ajunge la pensie iar daca administrattorul pilonului II da faliment noi vom ramane cu pensii mult mai mici. I-am explicat ca nimeni nu are pensia acum in functie de cat a cotizat ci are pensia pe care societatea i-o poate oferi. Sigur, fata de vecinul, pensia ta poate fi mai mare pentru ca ai cotizat mai mult decat el dar valoarea pensiei tale nu este legata de valoarea pe care ai cotizat-o ci de valoarea salariului minim pe economie. Cu alte cuvinte, daca salariul minim pe economie ar fi dublu, si pensia ta ar fi dubla desi tu tot atat ai fi cotizat pe timpul lui Ceausescu.
Numai ca societatea nu isi permite acum sa mareasca salariul minim pe economie astfel incat si valoarea pensii medii din Romania sa fie satisfacatoare.

#148
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Au Stela si Arsinel niste scheciuri foarte misto despre inflatie facute prin anii 90.
Spunea Arsinel: cu 5500 de lei imi iau un frigider Arctic plin cu bere iar Stela ii replica: cu 5500 de lei imi iau o bere.
Cam asa a fost cu inflatia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate