Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Generatia 80-90 Vs. Generatia de pe vremea lui Ceausescu.

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
147 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am prieteni si cunostinte care au iesit la pensie si cunostinte care trebuie sa iasa la pensie, 40-45 de ani de ani de munca, munca prin fabrica si munca la privat, pensie ceva gen de la 1000 pana la 2000 de lei, majoritatea 1400 de lei.

Si ma gandeam ca tot se zice ca generatia noastra(ce celor crescuti dupa 80), cei nascuti dupa 80 ori o sa lucram toata viata ori o sa ne retragem mult mai inainte.

Si ma gandeam cum naiba au lucrat cei nascuti inainte de 1980, cum naiba au lucrat 40-45 de ani si nu au economisit nimic, nu au la ce se retrage si pentru ce se retrage, cum naiba in 40 si ceva de ani de viata nu s-au gandit ca vine pensia, ca vine varsta la care nu mai pot.

Am cunostinte care ajung la pensie si ei nu au economisit nimic, ar mai vrea sa munceasca ca au rate, au vreo datorie, or sa primeasca pensie mica.

Edited by Argent, 18 June 2018 - 07:56.


#2
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostArgent, on 18 iunie 2018 - 07:56, said:


Si ma gandeam cum naiba au lucrat cei nascuti inainte de 1980, cum naiba au lucrat 40-45 de ani si nu au economisit nimic, nu au la ce se retrage si pentru ce se retrage,
Poate si-au folosit veniturile sa va creasca pe voi generatia pro; la asta te-ai gandit?

#3
nustiunika

nustiunika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 09.06.2015
Am inteles.

#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Au muncit în cel mai parșiv sistem, cel comunist. De aia pensionarii din occident stau mai mult pe afară în excursie , din Canare până în Cipru, iar pensionarii noștri nu au mai văzut marea din tinerețe, își pun lună de lună deoparte pentru coșciug și restul îi împart între medicamente, întreținere și cartofi.

Nu pun aici pensionarii cu pensii speciale, care capușează sistemul de pensii și bugetul statului.

Edited by caiuscorneliu, 18 June 2018 - 08:16.


#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcaiuscorneliu, on 18 iunie 2018 - 08:13, said:

Au muncit în cel mai parșiv sistem, cel comunist. De aia pensionarii din occident stau mai mult pe afară în excursie , din Canare până în Cipru, iar pensionarii noștri nu au mai văzut marea din tinerețe, își pun lună de lună deoparte pentru coșciug și restul îi împart între medicamente, întreținere și cartofi.
Toate acestea in timp ce sunt injurati de o generatie de degenerati, generatia rezist.

#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View PostOriginalCopy, on 18 iunie 2018 - 08:17, said:

Toate acestea in timp ce sunt injurati de o generatie de degenerati, generatia rezist.
Pai a fost alegerea lor sa munceasca in acel sistem. Ca sa nu spun ca un procent semnificativ regreta acel sistem ceea ce spune multe despre ei. Datorita faptului ca unui procent asa de mare din populatie le-a convenit situatia acel sistem a functionat atatia ani.

Ca sa raspund si la octavian: si eu imi cresc copilul si tot pot pune deoparte si pot sa imi cumpar ce imi doresc. Nu are legatura cu crescutul copiilor.

Edited by jm2010, 18 June 2018 - 08:23.


#7
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008

View PostOriginalCopy, on 18 iunie 2018 - 08:17, said:


Toate acestea in timp ce sunt injurati de o generatie de degenerati, generatia rezist.

Lumea nu-i înjură că-s pensionari, ci că majoritatea sunt pensionari proști și votează cu ăia de i-au adus în sărăcie. Altfel, aveau și ei pensii măcar ca ungurii și polonezii. Și că pupă în bot tâlharii și-și înjură copiii și nepoții plecați de nevoie prin lume. De aia.

#8
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 06.01.2005

View PostOriginalCopy, on 18 iunie 2018 - 08:17, said:

Toate acestea in timp ce sunt injurati de o generatie de degenerati, generatia rezist.
1. De ce generalizezi asa d'aiurea?! Sa ne demonstrezi cat de superficial esti?

2. Generatia aia a muncit, unii mai greu altii mai deloc. Daca erai istet, in ton cu vremurie, te descurcai. Cu ceva scoala de partid dar cu carte mai deloc te fofilai o viata. O gramada de imbecili erau tot soiul de maistri, nu munceau niciodata faceau doar un pontaj si saltau salarii babane. Atunci s-a inventat conceptul de concediu medical pentru a pleca la mare. Asta e generatia in care s-a impus ideea de hot = descurcaret si care a dus la marii milionari gen famelia Becali.

3.  De economisit, s-a economisit destul in anii 80 ca nu prea aveau cu ce cheltui banii. Erau destui cei care aveau stransi bani de Dacie, dar nu au putut sa o cumpere. Economii care s-au dus pe sula in cateva luni dupa revolutie cand inflatia de 3 cifre a rontait tot.

Edited by gelublabla, 18 June 2018 - 08:29.


#9
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Asta cu dat vina pe copil ca nu ai pus nici macar 100 de lei deoparte... boss, hai sa nu dam vina pe familie pentru ce nu am facut noi.

Sunt si din generatia mea care care nu pun nimic deoparte si tot timpul sunt scuze idioate.
Cand vezi pe cineva cu familie care nu pune nimic deoparte "pai am familie, nu pot sa economisesc".
Cand vezi pe cineva singur care nu pune deoparte "pai eu sunt singur, nu pot sa pun deoparte".
Si realitatea este ca poti economisi destul de mult cand esti singur si tot asa poti economisi de 2 ori mai mult cand ai pe cineva.
Deci scuze cu copilul este fara rost.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Venind dintr-o epoca de "cascaval la telejurnal" si de asteptat 3 ani o Dacie platita cu banii jos, daca ai noroc (unii cred ca mai asteapta si acum sa-si primeasca banii inapoi) ce investitii puteai sa faci? Si daca cumparai un apartament (si da, se faceau rate pe vremea lu' Ceasca si da cu smecherii cu imprumut si pentru avans si da se stringea cureaua pentru un aparatament comunist) la ce bun ca Iliescu a venit si a dat cadou chiriasilor apartamentele, deci ai fost prost daca ai facut o investitie. Cu banii la fel, sa zicem ca stringeai 200k fara sa te ia la ochi partidul, o suma considerabila - ce faceai cu ei, ramineai cu 20 lei acum dupa inflatie? Cumparai valuta, sigur - desi cetateanul normal nu trebuie sa fie luat la rost ca de ce n-a facut investii speculative pe FOREX - dar cum, ca aveai limita 75$/an (si asta daca aveai pasaport)? Te duceai cu banii strinsi o viata la coltul strazii sa-i schimbi la aia care iti dau ziare in loc de dolari?

#11
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postjm2010, on 18 iunie 2018 - 08:20, said:

Ca sa raspund si la octavian: si eu imi cresc copilul si tot pot pune deoparte si pot sa imi cumpar ce imi doresc. Nu are legatura cu crescutul copiilor.
Of course voi sunteti detinatorii adevarului absolut; daca nu aveai niste parinti si bunici care au trait in periooada aia (asa cum au stiut ei mai bine) tu nici nu existai in momentul asta; sunteti multi care credeti ca v-ati nascut superiori dar realitatea e alta, mult mai cruda; daca ati fi o generatie aleasa lucrurile n-ar merge in halul in care merg in tara asta; stiu nu esti tu de vine mereu sunt altii

View PostArgent, on 18 iunie 2018 - 08:29, said:

Sunt si din generatia mea care care nu pun nimic deoparte si tot timpul sunt scuze idioate.
si treaba ta apropo de aia fiind?

View PostArgent, on 18 iunie 2018 - 08:29, said:

nu ai pus nici macar 100 de lei deoparte... boss,
sa puna 100 de lei deoparte orice tantalau poate daca vrea...inteligenta se vede atunci cand investesti profitabil...boss

#12
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View PostOctavian_SK, on 18 iunie 2018 - 08:35, said:

Of course voi sunteti detinatorii adevarului absolut; daca nu aveai niste parinti si bunici care au trait in periooada aia (asa cum au stiut ei mai bine) tu nici nu existai in momentul asta; sunteti multi care credeti ca v-ati nascut superiori dar realitatea e alta, mult mai cruda; daca ati fi o generatie aleasa lucrurile n-ar merge in halul in care merg in tara asta; stiu nu esti tu de vine mereu sunt altii


si treaba ta apropo de aia fiind?
Octaviane, noi acuma culegem ce ati semanat voi, generatia voastra. Noi ne-am ales cu oalele sparte si voi aveti nesimtirea sa cereti sa platim noi nota de plata si sa reparam ce ati stricat voi 28 de ani. Nu se va intampla asta si, indiferent ca doare, pensionarii vor avea viata din ce in ce mai grea, culeg ce au semanat atatia ani.

#13
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postf300, on 18 iunie 2018 - 08:32, said:

Venind dintr-o epoca de "cascaval la telejurnal" si de asteptat 3 ani o Dacie platita cu banii jos, daca ai noroc (unii cred ca mai asteapta si acum sa-si primeasca banii inapoi) ce investitii puteai sa faci? Si daca cumparai un apartament (si da, se faceau rate pe vremea lu' Ceasca si da cu smecherii cu imprumut si pentru avans si da se stringea cureaua pentru un aparatament comunist) la ce bun ca Iliescu a venit si a dat cadou chiriasilor apartamentele, deci ai fost prost daca ai facut o investitie. Cu banii la fel, sa zicem ca stringeai 200k fara sa te ia la ochi partidul, o suma considerabila - ce faceai cu ei, ramineai cu 20 lei acum dupa inflatie? Cumparai valuta, sigur - desi cetateanul normal nu trebuie sa fie luat la rost ca de ce n-a facut investii speculative pe FOREX - dar cum, ca aveai limita 75$/an (si asta daca aveai pasaport)? Te duceai cu banii strinsi o viata la coltul strazii sa-i schimbi la aia care iti dau ziare in loc de dolari?
Si au fost fraieri care au cumparat apartamente folosind cash, nu multi isi mai aduc aminte ca Iliescu a fost cel cu cadourile.

Si am cunostinte care au lucrat la repartitie locuinte, cate manevre nu se faceau.

#14
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Partea buna este ca toata lumea are dreptate, partea rea este ca in viitor va exista un topic gen softpedia in care copii nostri ne vor "toca"/judeca  marunt si fara empatie; "All Of This Has Happened Before And Will Happen Again"
Pentru cei care mai aveti parinti/prieteni ai parintilor in viata=generatia anterioara :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jledeBqM_BU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postdanb1961, on 18 iunie 2018 - 08:39, said:

Partea buna este ca toata lumea are dreptate, partea rea este ca in viitor va exista un topic gen softpedia in care copii nostri ne vor "toca"/judeca  marunt si fara empatie; "All Of This Has Happened Before And Will Happen Again"
Pentru cei care mai aveti parinti/prieteni ai parintilor in viata=generatia anterioara :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jledeBqM_BU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Partea buna, din punctul meu de vedere, este ca voi oferi tot ce pot copilului meu si nu am nici o intentie sa astept ceva de la el inapoi. Treaba lui este sa aiba grija de urmasii lui nu de trecut. Este penibil sa cersesti de la propriul copil ca si parinte si sa ai asteptari sa te tina in spate.

#16
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View PostOctavian_SK, on 18 iunie 2018 - 08:37, said:

sa puna 100 de lei deoparte orice tantalau poate daca vrea...inteligenta se vede atunci cand investesti profitabil...boss
Ce investit boss? Ce investit? Am cunostinte de familie care or sa iasa la pensie si se gandesc sa se imprumute ca cica dureaza 1-2 luni pana vine prima pensie.
Ce investit? Investit in bibelouri si mese scumpe de 100 de sarbatori si butoaie de gogonele, in ce au investit?

Ce inteligenta? Majoritatea au gatit mancare fara sa stie ce este proteina, carbohidratul, cei trecuti de o varsta inca gatesc asa aiurea, se intreaba de ce plimba plasa de pastile cand torna mizerie de ulei cu 3.5 lei in orice mancare si fel si fel de condimente si mancare procesata.

Edited by Argent, 18 June 2018 - 08:43.


#17
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postjm2010, on 18 iunie 2018 - 08:38, said:

indiferent ca doare, pensionarii vor avea viata din ce in ce mai grea, culeg ce au semanat atatia ani.
pai sa fie sanatosi; chiar nu-i treaba mea :) dar nu inteleg de unde tragi tu concluzia ca as fi nush ce generatie, eu doar spuneam un pct de vedere bazat pe niste concluzii pur personale; aa...ca uv orbesc cu boss si nu ma exprim agramat nu inseamna ca sunt pensionar Posted Image sau ca nu apartin gneratiei mai noi

#18
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View PostOctavian_SK, on 18 iunie 2018 - 08:42, said:

pai sa fie sanatosi; chiar nu-i treaba mea Posted Image dar nu inteleg de unde tragi tu concluzia ca as fi nush ce generatie, eu doar spuneam un pct de vedere bazat pe niste concluzii pur personale; aa...ca uv orbesc cu boss si nu ma exprim agramat nu inseamna ca sunt pensionar Posted Image sau ca nu apartin gneratiei mai noi
Nu m-am referit a tine cand am zis pensionar, am vorbit la modul general despre pensionari. Nu inteleg de ce te-ai simtit :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate