Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Cum punem capăt obligației de a munci ?

* * * - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3347 replies to this topic

#1549
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Pai daca nu ai grija zilei de maine, nu mai esti disperat sa te cuplezi cu cine gasesti, alegi. In mod natural alegi ce este frumos la vazut si placut la privit, nu alegi pe cineva care nu are trasasturi frumoase.

 AlexEn, on 25 octombrie 2018 - 09:35, said:

Ca frumusetea e si altfel decat aia fizica. Cand o sa mai cresti si  sa devii mai intelept, o sa realizezi si asta.
Frumusetea fizica este eliminatorie. Degeaba esti inteligent daca nu esti frumos.

Edited by PlatonX, 25 October 2018 - 09:39.


#1550
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007
Este eliminatorie cand esti adolescent si tropaie hormonii.
Cand te mai maturizezi nu mai e eliminatorie.

#1551
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Daca ai de ales intre doi barbati cu aceleasi calitati mai putin frumusetea fiziaca, nu l-ai alege pe cel frumos ?
Din pacate prea putini oameni au ceea ce si-ar dori, prea multi accepta ce gasesc.

Da, sa aiba frumusete, inteligenta, caracter, talent, de toate. Ca barbatii acestia sunt putini este altceva, dar idealul nu este acesta ?

Edited by PlatonX, 25 October 2018 - 09:49.


#1552
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 22.05.2011

 AlexEn, on 25 octombrie 2018 - 09:43, said:

Este eliminatorie cand esti adolescent si tropaie hormonii.
Cand te mai maturizezi nu mai e eliminatorie.

Alege  repede  :   Brad Pitt or Stephen Hawking ?

Edited by althea, 25 October 2018 - 10:05.


#1553
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
@PlatonX, ai niste conceptii foarte ciudate de viata

nu prea inteleg ce legatura are alegerea unui partener cu grija zilei de maine. decat daca esti vreo gold diggerita de meserie

daca oamenii nu au grija zilei de maine inseamna ca nu au nevoie de atasament, viata de cuplu? te cuplezi de foame? sau cum

#1554
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007

 PlatonX, on 25 octombrie 2018 - 09:48, said:

Daca ai de ales intre doi barbati cu aceleasi calitati mai putin frumusetea fiziaca, nu l-ai alege pe cel frumos ?

Am trecut de varsta la care ma opresc la aspectul fizic. Alegerea trebuie sa fie din partea amandurora, degeaba il aleg eu pe el daca nu ma alege si el pe mine :)

Edited by AlexEn, 25 October 2018 - 10:02.


#1555
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Flat, on 25 octombrie 2018 - 09:54, said:

daca oamenii nu au grija zilei de maine inseamna ca nu au nevoie de atasament, viata de cuplu? te cuplezi de foame? sau cum
De prea multe ori oamenii se cupleaza de nevoie, nu de placere.

 AlexEn, on 25 octombrie 2018 - 10:02, said:

Alegerea trebuie sa fie din partea amandurora, degeaba il aleg eu pe el daca nu ma alege si el pe mine.
Asta inseamna ca accepti compromisul de a acecepta un barbat si a visa la altul. Te obisnuiesti, poate ai o viata acceptabila, dar nu este ce ti-ai dori.

#1556
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Flat, on 25 octombrie 2018 - 09:06, said:

roboti


Aha, de ieri pina azi ai taiat sclavii ca brusc nu sint necesari si ai reusit sa o dai in SF-uri ca fac robotii toata munca oamenilor?

 Flat, on 24 octombrie 2018 - 14:45, said:

robotii pot face munca
si asiaticii

In plus pe threadul asta se specifica de la inceput ca nu-i vorba neaparat de automatizari, darmite SFuri.

 Flat, on 25 octombrie 2018 - 09:06, said:

cu astfel de gandire blocata in munca umana, nu vom progresa niciodata

Nu e nimic blocat (cel putin nu semnificativ), la nici un nivel. Nu te pune guvernul sa dai cu lopata in loc sa dai cu excavatorul, nu isi arunca angajatii sabotii in masinarie ca se tem ca o sa fie inlocuiti de ea, nu au nici o retinere firmele la nici un nivel - de la persoanele tehnice la economisti sau conducere sa inlocuiasca orice munca manuala cu ceva automatizat. Nu e nimic blocat. Dar in acelasi timp nici nu exista chestiile la care unii viseaza. Si in Silicon Valley femeia de serviciu goleste gunoaiele din firma si postasul plimba pachetele. Am ales special exemplele pentru ca sint chestii care aparent sint simplu de rezolvat si parca te vad "oh, uite aspiratorul asta care merge singur" sau "drona care livreaza pachete". De fapt nu sint simplu de rezolvat si (in general vorbind) un trend nu inseamna ca realitatea o sa ajunga undeva anume. Anul viitor se aniverseaza 50 ani de cind a calcat omul pe luna. Ulterior s-a dat pe luna cu masinuta. Cu mai multe! Sint pe luna mai multe masini decit avem noi impreuna in garaj! Lumea visa sa colonizeze tot sistemul solar, sa faca, sa dreaga. Aiurea, se cheltuiesc mai multi bani pe ascultat telefoanele decit pe explorare spatiala. Americanii nu mai au capabilitati sa trimita oameni in LEO/ISS, la o distanta de o mie de ori mai mica decit luna.


Pe scurt cind o sa se poata sa stai ca aia in Wall-E n-o sa te opreasca nimeni sa stai. Pina atunci (vorbind de lumea reala nu de SF-uri) daca vrei sa nu muncesti dar sa ai de fapt vrei ca cineva sa fie fortat sa munceasca pentru tine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ohcwksrvDOg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1557
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 f300, on 25 octombrie 2018 - 10:49, said:

Anul viitor se aniverseaza 50 ani de cind a calcat omul pe luna. Ulterior s-a dat pe luna cu masinuta. Cu mai multe! Sint pe luna mai multe masini decit avem noi impreuna in garaj! Lumea visa sa colonizeze tot sistemul solar, sa faca, sa dreaga. Aiurea, se cheltuiesc mai multi bani pe ascultat telefoanele decit pe explorare spatiala.

ai ales foarte bine exemplul cu luna si explorarea spatiala
in timpul razboiului rece, atat americanii cat si rusii au impins limitele progresului tehnologic inainte, inspirand si natiunile partenere sa evolueze (imi amintesc un discurs celebru al prim-ministrului britanic Harold Wilson despre tehnologie). eforturile facute atunci au permis rasei umane sa evolueze extraordinar, desi costurile au fost uriase si bilantul contabil era pe minus, da?
astazi ce facem. statele nu mai au suprematia, ci corporatiile. detinatorii de capital decid unde se duc banii, si nu in asa-zisa "gaura neagra" pe care o denumesc ei cercetare si vise. magnatii vor profit, vor sa vada verde pe grafice, nu ii intereseaza inalte idealuri umane si pasitul pe nu stiu ce planete si exploratul. exploratul merge in pierdre. instastory-urile si silicoanele si ascultatul telefoanelor, astea merg pe plus

deci lasa-ma cu proiectia a ce trebuie facut din calculele de rentabilitate ale unor contabili contopisti. lumea nu evolueaza cu ei. lumea evolueaza aruncandu-se in necunoscut cu costuri nelimitate
detinatorii de capital au tot interesul sa pastreze sclavia actuala pentru ca astfel isi mentin profitul si baza de sclavi care lucreaza pentru ei, si intr-o lume automatizata, ei si-ar pierde privilegiile

#1558
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Flat, on 25 octombrie 2018 - 11:07, said:

detinatorii de capital au tot interesul sa pastreze sclavia actuala pentru ca astfel isi mentin profitul si baza de sclavi care lucreaza pentru ei, si intr-o lume automatizata, ei si-ar pierde privilegiile
Lumea nu a fost niciodata mai automatizata ca acum. Si automatizarea creste exponential.

Edited by PlatonX, 25 October 2018 - 11:17.


#1559
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
atunci suntem pe drumul cel bun

eu vad insa discursul public complet in directie opusa. "trebuie sa muncesti" asta ti se scrijeleste pe creier de cand intri in gradinita.

#1560
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Asa e cand esti platit la ora si nu la norma. Trebuie sa stai la lucru 8 ore cand poti sa termini in 5.

Teoretic este posibil sa sustii nevoile de baza prin automatizare, dar pentru asta trebuie vointa politica. Cine isi asuma un asemenea proiect, mai ales cand cei care lucreaza vor trebui sa ii sustina pe cei care stau ?
Statul nu este in stare sa aiba grija de el, dar de intrega populatie ?

#1561
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018

 Flat, on 25 octombrie 2018 - 09:54, said:

@PlatonX, ai niste conceptii foarte ciudate de viata

nu prea inteleg ce legatura are alegerea unui partener cu grija zilei de maine. decat daca esti vreo gold diggerita de meserie

daca oamenii nu au grija zilei de maine inseamna ca nu au nevoie de atasament, viata de cuplu? te cuplezi de foame? sau cum

cred ca multzi oameni saraci sunt constienti ca nu vor avea niciodata bani, s-au nascut la un nivel social prea jos si le-ar lua prea mult timp de ani de zile sa isi depaseasca conditia asa ca raman cam la nivelul social la care s-au  nascut si se multumesc cam ce partener/a pica, nu conteaza cum arata, important e sa aiba si ei/ele cu cine face sex

barbatii cu bani au femei calare pe ei mai tot timpul si isi permit sa aleaga si sa le schimbe ca pe shosete de ex. codin maticiuc zis poponetz;
: ))

#1562
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Flat, on 25 octombrie 2018 - 11:19, said:

eu vad insa discursul public complet in directie opusa. "trebuie sa muncesti" asta ti se scrijeleste pe creier de cand intri in gradinita.


Eu nu am vazut asa ceva. Normal ca esti pus sa faci ceva la scoala si gradinita ca daca lasi copilul doar sa se scobeasca in nas n-o sa invete nici macar sa citeasca, darmite sa si numere. Iar asta cu "munceste" de fapt n-o vad niciodata decit ca reactie la "vreau bani". Si "vreau bani" in conditiile actuale, nu SFuri ca fac totul robotii pentru tine inseamna vreau ca altii sa faca ceva pentru mine. Actualmente nu e nimic rau cu sistemul daca vrei sa faca cineva ceva pentru tine atunci trebuie sa faci si tu ceva pentru el (ca se face prin intermediari si nu e o tranzactie directa de genul eu iti fac pantofi, tu imi faci piine e nerelevant, asta inseamna ca tu muncesti si dupa aia platesti ceva din banii aia).

#1563
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 f300, on 25 octombrie 2018 - 11:45, said:

Eu nu am vazut asa ceva.

ce vorbesti? munca este proslavita mai ceva ca pe vremea comunismului
avem si 1 mai - ziua muncii. piata muncii. munca te innobileaza. tu unde muncesti, ce faci nu muncesti

societatea respinge oamenii care nu muncesc. tinerii aia care stau acasa in vest.. etichetati lenesi paraziti ratati
in schimb pe tiriac jr nu il eticheteaza nimeni asa, ci il admira si pe el cand trage porsche-le in fata la club

odata cu corporatismul vezi oamenii cu tag-urile pe piept, deci nu e suficient ca sclavagesti, trebuie sa te si mandresti cu asta!
practic iti pui un tatuaj pe frunte: uite, eu imi sacrific 2/3 din viata pentru a multiplica banii lui "insert board member here"

munca este admirata si recunoscuta indiferent cat de utila sau eficienta este
nimeni nu cauta sa se intrebe bai stai putin ce muncesc eu are vreun rost? poate fi facut mai bine si mai repede de un automat?

#1564
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Winc, on 25 octombrie 2018 - 11:44, said:

se multumesc cam ce partener/a pica, nu conteaza cum arata, important e sa aiba si ei/ele cu cine face sex
Acesti oameni fac un compromis. Ei isi doresc ceva si pentru ca nu au ce isi doresc se multumesc cu ceea ce au.

 Winc, on 25 octombrie 2018 - 11:44, said:

barbatii cu bani au femei calare pe ei mai tot timpul si isi permit sa aleaga
Acele femei se cupleaza din interes, nu din dragoste.

#1565
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Flat, on 25 octombrie 2018 - 11:58, said:

nimeni nu cauta sa se intrebe bai stai putin ce muncesc eu are vreun rost? poate fi facut mai bine si mai repede de un automat?

Nu se intreaba nimeni la tine ca esti bugetar si pe stat il doare la basca de eficienta dar restul lumii este obsedata de automatizari. De la un pustan de 12 ani care baga niste scripturi sa cistige cinci dolari pe luna din nu stiu ce reclame pina la companii care fac masini, telefoane, rachete, sosele si orice altceva cu totii vor cit mai multe automatizari, cit mai multe chestii facute de roboti/programe/etc. Astia iti scot mufele de casti la telefoane de 1000 euro ca necesita 10 secunde de munca manuala ca nu poate sa ti le puna masina pick&place automat (nu mai spun alte optimizari ca sa elimine munca manuala la orice produs manufacturat industrial), iti lucreaza cimpul cu tractoare de juma' de milion, iti sorteaza sticlele goale cu masinarii ce au de mii de ori mai multa putere de calcul decit NASA cind am mers pe luna, iti baga numai portaluri de self-care si poti sa vorbesti numai cu robotii aproape pe oriunde incerci sa dai un telefon si tu stai si te intrebi retoric de ce nimeni nu se gindeste sa inlocuiasca munca omului cu un automat?

#1566
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,035
  • Înscris: 20.10.2015

 Flat, on 25 octombrie 2018 - 09:06, said:

roboti

Super, te intreb, de ce nu-ti cumperi tu un robot care sa traiasca pentru tine?
sa mearga la servici, sa-ti duca copilul la scoala, pardon, la joaca, pentru ca nu mai are nevoie de scoala, o sa crestem ca molustele, sa-ti reguleze nevasta in ultima parte a zilei.
Ce te opreste sa-ti cumperi un robot?

 PlatonX, on 25 octombrie 2018 - 09:26, said:

Daca oamenii au nevoile de baza asigurate si vor avea timp de pasiuni, vor face copii oameni care nu au o fizionomie placuta ? In mod natural oamenii se simt atrasi de ceea ce este frumos la vazut si placut la privit. De ce ar face dragoste doi oameni care nu sunt frumosi ? De ce s-ar indragosti unul de altul ? Este impotriva naturii sa iti placa ceea ce este hidos.

:lol: :lol: :lol: :lol:
Asta se invata la gradi la tine???

:lol:

 PlatonX, on 25 octombrie 2018 - 09:39, said:

Frumusetea fizica este eliminatorie. Degeaba esti inteligent daca nu esti frumos.

Da, pentru prosti.
Pentru ca nu au altceva de care sa se agate, pentru ca altceva nu inteleg.
Le arati culori si ei zambesc. Si atat!
:lol:

 PlatonX, on 25 octombrie 2018 - 09:48, said:

Daca ai de ales intre doi barbati cu aceleasi calitati mai putin frumusetea fiziaca, nu l-ai alege pe cel frumos ?

Citeste mai sus, :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate