Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Cum punem capăt obligației de a munci ?

* * * - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3347 replies to this topic

#1513
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
rosix si hwplanet,

Din pacate cei amarati nu sunt mai altruisti decat bogatii. Lucrul de mantuiala il fac si unii si altii, dorinta de a profita cat mai mult de alti oameni o au ambele categorii. Credeti ca daca maine ar ajunge saracii in locul bogatilor li s-ar face mila de cei care au mai putin decat ei ?

Edited by PlatonX, 16 October 2018 - 11:27.


#1514
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Tocmai că nu.
În privința asta chiar la noi în tara au avut loc evenimente ce ne arată fără nici un dubiu că cei săraci când ajung la putere se comportă chiar mai rău decât vechii exploatatori. Mă refer la instaurarea comunismului.

#1515
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Acum că tot e la modă parteneriatul civil, te combini cu cineva care castiga tot atât și împarți chirie+consum, ajungi la 400. 100/150 te costă mâncarea și ți rămân 400-500€ pentru divertisment.

N-ai sa vezi. 100-150 de lei pentru mancare deja e o anomalie, poate 6-7 zile, maximum.

View Postcirus6, on 16 octombrie 2018 - 11:32, said:

Tocmai că nu.
În privința asta chiar la noi în tara au avut loc evenimente ce ne arată fără nici un dubiu că cei săraci când ajung la putere se comportă chiar mai rău decât vechii exploatatori. Mă refer la instaurarea comunismului.

Pai da. Un fel de razbunare... pe semne ca sclavul stie ca este sclav si cand ajunge la putere se razbuna pe cei care l-a facut sclav. Daca eu am fost exploatat acum e randul meu sa exploatez pe altii.

View PostPlatonX, on 16 octombrie 2018 - 11:26, said:

rosix si hwplanet,
Din pacate cei amarati nu sunt mai altruisti decat bogatii. Lucrul de mantuiala il fac si unii si altii, dorinta de a profita cat mai mult de alti oameni o au ambele categorii. Credeti ca daca maine ar ajunge saracii in locul bogatilor li s-ar face mila de cei care au mai putin decat ei ?

Poate daca ar fi de comun acord, toti, asa in lumea actuala in niciun caz. Nu sar face mila ca altfel tu din bogat daca ai deveni sarac, la fel, nu te-ar mai baga nimeni in seama. Posted Image deci trebuie sa te mentii bogat, obligatoriu.

Edited by hwplanet, 16 October 2018 - 12:03.


#1516
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Mă refeream la 100-150 euro și la banii ăștia chiar mănânci bine 2 persoane cu condiția să gatesti.



#1517
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,290
  • Înscris: 18.12.2007
700 de lei pe luna inseamna 175 de lei pe saptamana, adica 25 de lei pe zi. Cam ce crezi tu ca ar manca de 25 de lei/zi (3 mese) 2 persoane sa se si sature si sa fie si calitativa mancarea?
Nu consider mancare calitativa pateul cu paine.

#1518
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Un exemplu, dimineață: 4 felii pâine prajita, 4 oua, roșii /ardei= 5-6 lei
Prânz: juma kg ceafă la gratar, 1kg cartofi, juma kg varza= 14 lei
Cină: pâine, brânza, ceapă= 7-8 lei
Total 26-30
Suficient de calitativ?


#1519
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,290
  • Înscris: 18.12.2007
Spune si sursele pentru mancare si vezi ca mai trebuie sa mananci si iarna, cand nu sunt in sezon rosiile si ardeii sau nu conteaza?
Cine mananca in fiecare zi ceafa cu cartofi? Nu ma refer la teorie, ma refer la practica.

#1520
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Vrei să-ți mai fac un meniu total diferit? Ce surse să-ți pun, l am făcut din cap.
Iarna ai sfeclă, ridichi, ceapă, varză și de ce nu, ardei și roșii cherry.
Nu i greu deloc să te incadrezi în 25 lei meniu zilnic.... Io când eram boschetar trăiam cu 5 lei pe zi.

#1521
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
500€ am dat la revizie si schimbat placute chestii marunte

#1522
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,290
  • Înscris: 18.12.2007
Deci tu consideri ca duci o viata excelenta cu un meniu din asta. Excelenta inseamna cu totul altceva decat satisfacerea nevoilor primare.
Pentru un boschetar mai mult ca sigur ca ce ai insirat acolo este un adevarat festin. Totusi aici nu cred ca era vorba despre boschetari.

#1523
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,301
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlexEn, on 16 octombrie 2018 - 13:21, said:

Deci tu consideri ca duci o viata excelenta cu un meniu din asta. Excelenta inseamna cu totul altceva decat satisfacerea nevoilor primare.
Pentru un boschetar mai mult ca sigur ca ce ai insirat acolo este un adevarat festin. Totusi aici nu cred ca era vorba despre boschetari.

Ai mah Alex, ca am zile in care mananc doar un cartof fiert cu iaurt. Si nu pentru ca n-am bani
Apoi daca iti calculez cat ma costa (pe mandra, dar eu fac cumparaturile) ingredientele pentru o ciorba de legume si un praz cu mazline + mamaliga, ai ramane inghetata.
Si mancarea e SUPER

#1524
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostAlexEn, on 16 octombrie 2018 - 13:21, said:

Deci tu consideri ca duci o viata excelenta cu un meniu din asta. Excelenta inseamna cu totul altceva decat satisfacerea nevoilor primare.
Pentru un boschetar mai mult ca sigur ca ce ai insirat acolo este un adevarat festin. Totusi aici nu cred ca era vorba despre boschetari.
Ia bagă tu un meniu zilnic să văd cu cât depășește ce am calculat io.
Bine, dacă pentru tine e normalitate icre de manciuria și vită kobe asezonata cu trufe albe.... Scuză mă..... În cazul ăsta n ai cum supraviețui cu 500 euro nici o săptămână.

#1525
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,290
  • Înscris: 18.12.2007
E vorba ca in meniul zilnic mai intra si fructe (nu neaparat numai mere si pere), mai intra si niste lactate, cereale, fructe uscate, alune/nuci. Mai cumpar si ulei de masline si nu tin sa aleg marca cea mai ieftina.
Eu zic ca daca te limitezi doar la meniul dat de tine, care inseamna doar mancare gatita in casa, nu poti zice ca o duci excelent. Poti zice ca ai nevoile de baza indeplinite dar de aici pana la excelent mai sunt cateva trepte.

View PostTsunnnami, on 16 octombrie 2018 - 13:25, said:

Ai mah Alex, ca am zile in care mananc doar un cartof fiert cu iaurt. Si nu pentru ca n-am bani
Apoi daca iti calculez cat ma costa (pe mandra, dar eu fac cumparaturile) ingredientele pentru o ciorba de legume si un praz cu mazline + mamaliga, ai ramane inghetata.
Si mancarea e SUPER

Sigu nu as ramane inghetata. Si eu am zile in care mananc foarte putin, cum ai zis si tu. Dar sunt si zile in care mananc in oras, sunt zile in care mananc ce zice colegul cirus6. per total ies la mai mult de 150 de euro/luna pentru mancare ca sa zic ca o duc bine (nu excelent).
Despre asta era vorba, de a o duce excelent cu 150 de euro/luna pt mancare.

#1526
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Și vrei să le mănânci toate intr o singură zi? Evident că avem nevoie de un meniu variat, iar fructele nu le am pus la mesele principale ale zilei.
Din pdvul meu e bine să consumi fructe autohtone de sezon, iar astea nu s extraordinar de scumpe la fel cum nu s scumpe nici citricele și bananele.
Pentru o viață excelentă ai nevoie de satisfacerea necesitatilor, iar multe din necesități se pot satisface fără bani sau cu bani putini.
Să revenim la cei 1000 de euro pe care îi câștigă o pereche. Dacă rămân 300€ pe lună în cateva luni poți să ți iei o rabla în stare bună să zicem un ford focus tedi din 2004. Cu ăsta te plimbi în fiecare weekend oriunde vrei în tara și ți permiți chestia asta.
Aaa că nu i loc pentru cluburi și alte ghidușii din astea, e adevărat.

#1527
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,290
  • Înscris: 18.12.2007
Pentru o viata excelenta ai nevoie de mai mult decat satisfacerea necesitatilor de baza.
O masina din 2004 probabil ca papa ceva bani pentru asigurari/revizie etc, deci nu e chiar asa ieftin. Nu consider plimbatul in weekend prin tara ca o viata excelenta ci ca pe una ok. Excelent pentru mine inseamna vizitat alte continente, cu cat mai departe cu atat mai interesant.

Edited by AlexEn, 16 October 2018 - 15:24.


#1528
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,301
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlexEn, on 16 octombrie 2018 - 15:22, said:

Pentru o viata excelenta ai nevoie de mai mult decat satisfacerea necesitatilor de baza.
O masina din 2004 probabil ca papa ceva bani pentru asigurari/revizie etc, deci nu e chiar asa ieftin. Nu consider plimbatul in weekend prin tara ca o viata excelenta ci ca pe una ok. Excelent pentru mine inseamna vizitat alte continente, cu cat mai departe cu atat mai interesant.


Ohohoo, nu te uita la cheltuielile mele ca iar ingheti.
Cheltui nesimtit de mult, si mai si arunc.
Stiu ca prin 2000 am facut o analiza si atunci n-o duceam fantastic, si arucam cam 10%, acum banuiesc ca merg in jur de 20%
SI, cum ai zis si tu, lactatele, sea food-ul, mai bine sa ma opresc, asta insa nu inseamna ca nu m-as descurca cu f. putin.
Imi aduc aminte ca prin 95 cumparam carne doar de 2 ori pe luna

#1529
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Alex, vorbim de un câștig de 500 euro pe luna nu de 50000.
Am dat exemplu cu respectiva mașină tocmai pentru că nu costă mult intretinerea.
Cu cât mai departe cu atât mai periculos. Io n am ieșit din europa și nici n am de gand.
Pescuitul e ieftin, sportul e ieftin.... Ai nenumarate posibilități de divertisment ca să te simți suficient de bine, la un venit de doar 500€ pe lună.

#1530
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,301
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcirus6, on 16 octombrie 2018 - 15:35, said:

Alex, vorbim de un câștig de 500 euro pe luna nu de 50000.
Am dat exemplu cu respectiva mașină tocmai pentru că nu costă mult intretinerea.
Cu cât mai departe cu atât mai periculos. Io n am ieșit din europa și nici n am de gand.
Pescuitul e ieftin, sportul e ieftin.... Ai nenumarate posibilități de divertisment ca să te simți suficient de bine, la un venit de doar 500€ pe lună.

Asta mi-a placut si mie cat am stat in Romania.
Dupa ce petreci 12 ani in strainatate incepi sa apreciezi ciata de acolo.
Dar nu am avut curaj sa raman cand s-a terminat contractul

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate