Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Hyundai Tucson 2019 vs Kia Sportage 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#73
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
offtopic... Am facut cont de cateva zile pe hyundaiclub dar adminul de acolo cred ca a parasit forumul de nu mai da validare la noi useri :D Nu neaparat sa comentez dar sunt cateva postari cu poze si nu le poti vedea fara sa ai cont. Daca-l stiti careva pe baiatul cu validarile de acolo rugati-l va rog sa... multumesc.

Da, am auzit ca mai nou avem filtru de particule si la motoarele pe benzina :D Distractie maxima, ce sa mai.

#74
fantomaionut

fantomaionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.04.2007
Aceasi problema o am si eu cu forumul Hyundai..

#75
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am vazut azi noul Sportage. Inclusiv un model in varianta de finisare GT.
Volanul. Volanul arata fenomenal de bine. Si aici se termina toata vraja.

Comparativ cu Tucson s-a creat un sant mare intre ele. Tucson este vizibil superior la materialele interioare si nu numai.
In timp ca la schimbul de generatii diferentele dintre Tucson 2018 si Tucson 2019 sunt chiar importante, la Sportage diferentele sunt chiar minime. Schimbate bara fata si bara spate si cam atat la exterior. La Tucson au fost schimbate integral farurile, lampile, daylight, etc.
La interior s-a pastrat acelasi interior la Sportage si are niste butoane ciudatele care scot zgomote ciudate cand le apesi si se misca in toate partile cand pui degetul pe ele. Lipseste feedback-ul si click-ul placut la actionare.

Preturile intre modele cu aceleasi dotari, sunt similare. Diferenta e data de faptul ca Sportage poate fi configurata, personalizata, individual pe cand la Tucson ai 3 niveluri de echipare, cel superior Luxury+ avand tot ce se poate pe masina. Doar vopseaua metalizata o poti... personaliza.

#76
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View PostReactor2015, on 24 iulie 2018 - 09:38, said:

offtopic... Am facut cont de cateva zile pe hyundaiclub dar adminul de acolo cred ca a parasit forumul de nu mai da validare la noi useri Posted Image Nu neaparat sa comentez dar sunt cateva postari cu poze si nu le poti vedea fara sa ai cont. Daca-l stiti careva pe baiatul cu validarile de acolo rugati-l va rog sa... multumesc.
asa am patit si eu, oricum sint vreo 2 forumuri concurente... raspunsul la orice problema ai posta acolo va veni la fel de repede ca validarea noilor useri.
De aceea unele marci sint mai avantajoase ca altele din punct de vedere al comunitatii, informatiilor etc

View Postfantomaionut, on 24 iulie 2018 - 11:24, said:

Aceasi problema o am si eu cu forumul Hyundai..
care din ele? sint 2. incearca si pe celalalt poate ai mai mult noroc

#77
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am rezolvat pana la urma dar asa cum se spune, daca intrebi ceva trebuie sa te bucuri daca primesti un raspuns, nu conteaza cand, oricum dureaza foarte mult :D

#78
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

View PostReactor2015, on 01 august 2018 - 17:39, said:

Dacă nu greșesc, la Sportage este facelift, la Tucson e model nou. De aici și diferențele. Peste 1-2 ani, situația va fi invers: facelift la Tucson, model nou la Sportage.

#79
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009
ambele is facelifturi si la Tucson si la sportage

#80
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sunt facelifturi cu modificari putin mai profunde la Tucson.

#81
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,107
  • Înscris: 09.01.2007

View PostReactor2015, on 01 august 2018 - 17:39, said:

La interior s-a pastrat acelasi interior la Sportage si are niste butoane ciudatele care scot zgomote ciudate cand le apesi si se misca in toate partile cand pui degetul pe ele. Lipseste feedback-ul si click-ul placut la actionare.


Care ar fi butoanele alea, ce comenzi ?

#82
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Toate comenzile de pe consola centrala. Clima, navi, etc.
La Tucson sunt ca de Mercedes in comparatie cu Kia Sportage.

Edited by Reactor2015, 06 August 2018 - 16:48.


#83
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,107
  • Înscris: 09.01.2007
Am condus niste mii de km si am butonat, e super ergonomic, nu am reusit sa defectez butoanele alea.
Se poate ca la Mertz sa fie mai solide.
Cine vine de pe un segment superior e clar mai pretentios.

Edited by overseas, 07 August 2018 - 12:17.


#84
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Noaptea, te apropii de masina si luminile exterioare din oglinzi se aprind singure fara sa apesi pe nimic. Interesanta chestia.

#85
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009
kia Sportage pe echiparea classic are scut motor?dar guri de ventilatie pe spate?ca am uitat sa ma uit la asta in showroom
si inca o intrebare. butoanele de actionare a geamurilor sunt iluminate?

Edited by vanitty, 08 August 2018 - 07:40.


#86
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
La Tucson parca da, sunt iluminate butoanele.
La nivelurile de echipare inferioare nu am fost foarte atent la Sportage. Ce pot sa-ti spun este ca la Tucson gurile alea de ventilatie sunt destul de eficiente si utile, comparativ cu ce am vazut eu pana acum la alte marci, inclusiv premium. Adica este bine gandita canalizatia aia care datorita traseului mai lung este mai ineficienta.

#87
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,064
  • Înscris: 10.04.2006
La Sportage sunt gauri și in spate.

#88
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,107
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvanitty, on 08 august 2018 - 07:38, said:

kia Sportage pe echiparea classic are scut motor?dar guri de ventilatie pe spate?ca am uitat sa ma uit la asta in showroom
si inca o intrebare. butoanele de actionare a geamurilor sunt iluminate?

Da, non metalic
Da guri pe spate
Nu sunt iluminate butoanele

#89
Mihai_A_D

Mihai_A_D

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.09.2018
Salut!

Sunt nou pe forum, dar am testat acum 3 sapt. noul Tucson 2019, eu crezand ca o sa gasesc modelul 2018.
Pe siteul oficial nu exista nimic despre tucson 2019, doar Santa Fe2019,desi e in comercializare de cam 2 luni(ciudat).
Un prieten de-al meu are Sportage 2017 (1.6- T-GDI 177 cp), si nu pot spune ca am testat-o, doar am mers putin cu ea, si e sprintena(el spune ca a devenit asa sprintena abia de putin timp, dupa cei 12000km parcursi).
Tucsonul nou are diferente notabile la interior,mai ales la plansa de bord fata de precedent, la exterior mai putine.
Ca si tinuta de drum, mie personal, nu mi-a lasat impresia de masina mare, decat dpdv al pozitiei la volan. Modelul testat era cel de top ca si echipare, cu motor 1,6 T-GDI 177cp + cutie automata 7 trepte. Inca incerc sa ma impac cu ideea de automata, dar imi place cum raspunde. Acum 4 luni am testat o Mazda 3 tot cutie automata si motor de 2.0 benzina, dar am ramas surprins de intarzierea cu care a raspuns in momentul in care am apasat acceleratia....curios. Parca eram cu masina mea. Acum detin un Opel Astra H 1,4 benzina 90cp, iar acum sunt in cautarea unei noi masini mai puternica, mai mare ( 2 adulti + 2 copii).
Nu am experienta in condus multe masini, cu atat mai putin SUV.
Uitandu-ma la configuratiile si preturile celor doua modele, am observat ca in jurul sumei de 25-26000€ la Sportage ai dotarile care le vrei, dar cu tractiune 4x2 si cutie manuala pe cand la Hyundai ai mai putine optiuni dar ai 4x4 si cutie automata. Sper ca observatiile mele sa fie corecte ( conform unuei configuratii pe colina motors).
Din ce stiti voi, dpdv al costurilor de intretinere, revizii, care sunt costurile. Din cate am inteles de la prietenul meu, la Sportage revizia anuala l-a costat undeva pe la 550lei.

P.S. - legat de consum, Opelul meu consuma undeva intre 9,5-10-13% in Bucuresti, iar in afara ,cu condus regulamentar si maxim 80km/h am avut si 5-5,3%.

Attached Files


Edited by Mihai_A_D, 11 September 2018 - 09:28.


#90
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,107
  • Înscris: 09.01.2007
Oferta de Hyundai postata de tine e 6MT.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate