Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 

Hai sa adunam impreuna toate dovezile despre evolutie

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
558 replies to this topic

#55
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pai domnul Travertin, ce este adaptarea la mediu daca nu o evolutie? Noul individ este mai adaptat la mediu decat stramosul lui, e mai evoluat, e superior. Asta ai priceput. Ce trebuie sa mai pricepi este ca evolutia asta se face in sute de milioane de ani, nu o sa vezi tu de azi pe maine cum se transforma ursul brun in urs alb.

Imi vine greu sa cred ca sunt oameni cu un nivel de educatie mediu care contesta aceste fapte stiintifice. Dar pe de alta parte sunt tot mai multi oameni care cred ca Pamantul e plat, deci orice e posibil.

Multe din lucrurile scrise in cartulia aia sunt de domeniul fantasticului si par niste descoperiri epocale, ce ar rasturna cu totul stiinta asa cum o stim in ziua de azi. Cred ca ar fi mult mai cunoscute si as fi auzit despre ele daca ar fi fost asa. Mie mi se pare ca scrierea respectiva sta alaturi de alte bazaconii cum ca dacii ar fi stapanii universului si in muntii carpati erau portaluri intergalactice si alte gogosi.

#56
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017
@Bylly00

Nu ai notiunile cu tine. Din pene negre in pene albe sau din blana brun in blana alba nu se numește transformare aka evoluție. Se numește adaptare, de fapt.
Dacă din blana se ajunge la pană, atunci e transformare aka evoluție așa cum înțelegi tu, ceea ce genetic e imposibil. Tu sau alt user scria despre atomi, protoni, electroni, etc. Lucruri adevărate, pe lângă ele croșetând închipuirile voastre auzite la o bere cu amicii. Nu merge. Că i se lungesc urechile sau are înotătoare mai lunga, da, dar nu îi cresc urechi, nu se înmulțesc înotătoare, nu ii cresc alte picioare, astea fiind erori genetice, care sunt nenaturale. De ce sunt nenaturale? Pentru că există și erori. Iar tu, că și unii oameni credeți că eroarea dă regula. Nu. Sunteți pe un drum greșit și eronat. Eroarea, in cel mai bun caz, întărește o regulă pt că se poate vedea majoritatea, care e normala, normalitatea. Extremele se elimina, in general, tu fiind cel care crede in extreme. E bine că nu suntem toți la fel, dar tu faci parte din cei mai putini oameni de pe Terra, gen gigi-contra.

#57
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostBylly00, on 21 aprilie 2018 - 08:32, said:

Pai domnul Travertin, ce este adaptarea la mediu daca nu o evolutie? Noul individ este mai adaptat la mediu decat stramosul lui, e mai evoluat, e superior. Asta ai priceput. Ce trebuie sa mai pricepi este ca evolutia asta se face in sute de milioane de ani, nu o sa vezi tu de azi pe maine cum se transforma ursul brun in urs alb.
datorita incalzirii globale ursii albi au intrat in contact cu ursii bruni si deja au aparut hibrizi. probabil acest hibrid va fi mai bine adaptat la o clima mai calda decit ursul alb.....dar pina la urma e tot urs.

#58
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View PostTravertin2_0, on 21 aprilie 2018 - 11:39, said:

[La diverse viețuitoare din regnul animal] nu îi cresc urechi, nu se înmulțesc înotătoare, nu ii cresc alte picioare, [...]

Într-adevăr, toate mamiferele au 4 membre, păsările la fel, două fiind aripi; liliacul nu face excepție. Șopârlele, batracienii etc au tot 4 picioare. Ăsta o fi un indiciu de evoluție sau de creație?

#59
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostShade_Wo, on 21 aprilie 2018 - 14:59, said:



ĂŽntr-adevăr, toate mamiferele au 4 membre, păsările la fel, două fiind aripi; liliacul nu face excepție. Șopârlele, batracienii etc au tot 4 picioare. Ăsta o fi un indiciu de evoluție sau de creație?

Ne pierdem in detalii. Discuțiile de genul asta sunt menite să ducă în derizoriu.
Sunteți experți pe aici să duceți în derizoriu discuțiile.
Topicul era despre dovezi. Și nu aveți. Genetica va contrazice total. Una este sa compari gasca cu găina și alta rața cu varza. Tu dacă găsești asemănări între gasca și găină îți rezultă și că rața se trage din varză.

Despre ce sa vb? Aduceți dovezi ale evoluției. Pe bune, nu comicării.

Edited by Travertin2_0, 21 April 2018 - 15:13.


#60
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View PostTravertin2_0, on 21 aprilie 2018 - 15:10, said:

Despre ce sa vb? Aduceți dovezi ale evoluției. Pe bune, nu comicării.

Nu trebuie, am mai scris. Teoriile nu se demonstrează. Teoremele se demonstrează. Teoriile se acceptă sau nu, în funcție de cât de bine se potrivesc cu situația din teren. T.E. nu e perfectă, nici completă dar se potrivește cu situația dintr-o mulțime de domenii științifice.

Din nou am mai spus, dacă vrei să demonstrezi T.E. ca falsă, trebuie să apari cu una mai bună. Mark my words, aici se împotmolește orice creaționist.

#61
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostShade_Wo, on 21 aprilie 2018 - 15:18, said:



Nu trebuie, am mai scris. Teoriile nu se demonstrează. Teoremele se demonstrează. Teoriile se acceptă sau nu, Ă®n funcție de cât de bine se potrivesc cu situația din teren. T.E. nu e perfectă, nici completă dar se potrivește cu situația dintr-o mulțime de domenii științifice.

Din nou am mai spus, dacă vrei să demonstrezi T.E. ca falsă, trebuie să apari cu una mai bună. Mark my words, aici se Ă®mpotmolește orice creaționist.

Sa aduc dovezi sa combat o teorie imposibilă? Iar devii comic.

#62
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View PostTravertin2_0, on 21 aprilie 2018 - 15:19, said:

Sa aduc dovezi sa combat o teorie imposibilă? Iar devii comic.

Nu, cred că scriu asta a 5-a oară în ultimile 2 zile. Să apari cu o teorie care să explice biosfera, arhiva fosiliferă, înrudirile genetice etc mai bine decât o face Teoria Evoluției.

#63
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostShade_Wo, on 21 aprilie 2018 - 15:26, said:



Nu, cred că scriu asta a 5-a oară Ă®n ultimile 2 zile. Să apari cu o teorie care să explice biosfera, arhiva fosiliferă, Ă®nrudirile genetice etc mai bine decât o face Teoria Evoluției.

Posibil tu nu ai citit mare lucru. Și eu am scris în câteva ore de mai multe ori că genetica nu confirmă absolut deloc TE. O combate 100%

#64
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View PostTravertin2_0, on 21 aprilie 2018 - 15:29, said:

Posibil tu nu ai citit mare lucru. Și eu am scris în câteva ore de mai multe ori că genetica nu confirmă absolut deloc TE. O combate 100%

Dacă te referi la prezentul topic într-adevăr nu l-am citit pe tot. Aștept teoria aia care e mai bună decât T.E.

#65
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostShade_Wo, on 21 aprilie 2018 - 15:38, said:



Dacă te referi la prezentul topic Ă®ntr-adevăr nu l-am citit pe tot. Aștept teoria aia care e mai bună decât T.E.

Se pare că am ajuns la limita discuției. Doar o vorbă să.ti mai spun: TE nu este demonstrată. Vrei dovezi sa combata ceva inexistent? Pe bune?!?!?!

#66
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View PostTravertin2_0, on 21 aprilie 2018 - 15:39, said:

Se pare că am ajuns la limita discuției. Doar o vorbă să.ti mai spun: TE nu este demonstrată. Vrei dovezi sa combata ceva inexistent? Pe bune?!?!?!

Pe bune că Teoria Evoluției există. Poate fi [parțial] falsă sau adevărată, dar apar anual mii de studii științifice care se încadrează ca să zic așa, în paradigma evoluționistă, care este baza biologiei.

Nu vreau să-mi demonstrezi că e falsă. Vreau să îmi aduci la cunoștință altă teorie mai plauzibilă. Devreme ce te faci că plouă de ceva vreme și nu ai prezentat nimic, se pare că îți dau într-un final dreptate: am ajuns la limita discuției.

#67
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostTravertin2_0, on 21 aprilie 2018 - 15:29, said:

Și eu am scris în câteva ore de mai multe ori că genetica nu confirmă absolut deloc TE. O combate 100%

Tu ai scris si prostii mai mari ca asta, asa ca nu e un argument... Cand tot ce stii despre genetica si evolutie ai aflat de la popa din cartier, nici nu se poate altfel..

#68
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostoMariusRO, on 21 aprilie 2018 - 15:57, said:



Tu ai scris si prostii mai mari ca asta, asa ca nu e un argument... Cand tot ce stii despre genetica si evolutie ai aflat de la popa din cartier, nici nu se poate altfel..

Tu ești doar coleric de când te știu. In afara de a denigra tot ce nu gândește ca tine, cu ce te mai ocupi? Discuțiile cu tine sunt mereu flame. Argumentele geneticienilor pt mintea ta limitată nu sunt argumente.
Ce sa vb cu tine? Câte bule sunt intr.un pahar cu spritz?

#69
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Eu lucrez cu materialul clientului... In loc sa ne faci clovni si sa te superi cand ti se raspunde pe masura mai bine spune care geneticieni spun ca genetica demonstreaza ca TE e falsa. (deja presimt ce nume o sa spui, asta daca nu o nu te dai lovit in aripa din nou...)

Edited by oMariusRO, 21 April 2018 - 16:18.


#70
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View PostShade_Wo, on 21 aprilie 2018 - 15:18, said:



Nu trebuie, am mai scris. Teoriile nu se demonstrează. Teoremele se demonstrează. Teoriile se acceptă sau nu, Ă®n funcție de cât de bine se potrivesc cu situația din teren. T.E. nu e perfectă, nici completă dar se potrivește cu situația dintr-o mulțime de domenii științifice.

Din nou am mai spus, dacă vrei să demonstrezi T.E. ca falsă, trebuie să apari cu una mai bună. Mark my words, aici se Ă®mpotmolește orice creaționist.

Pai și de ce îi mai spune 'teorie' atunci?

#71
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View Postsubjective, on 21 aprilie 2018 - 16:29, said:

Pai și de ce îi mai spune 'teorie' atunci?

In modern science, the term "theory" refers to scientific theories, a well-confirmed type of explanation of nature, made in a way consistent with scientific method, and fulfilling the criteria required by modern science. [...] Theories are abstract and conceptual, and are supported or challenged by observations in the world. sursa

#72
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View PostShade_Wo, on 21 aprilie 2018 - 16:40, said:



In modern science, the term "theory" refers to scientific theories, a well-confirmed type of explanation of nature, made in a way consistent with scientific method, and fulfilling the criteria required by modern science. [...] Theories are abstract and conceptual, and are supported or challenged by observations in the world. sursa

Înseamnă că orice teorie are nevoie de demonstrație științifică, adică și teoretică.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate