Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Hai sa adunam impreuna toate dovezile despre evolutie

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
558 replies to this topic

#19
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011

View Postlegit10, on 20 aprilie 2018 - 13:50, said:

ce sa vad ? niste oase rapanoase din care nu vad nimic ?
Si ma rog, ai calificarea sa intelegi ceva din oasele alea? Ca de vazut, le vezi, dar nu intelegi nimic....aia e altceva...... Ai citit vreo carte de specialitate? Nici eu, ceea ce ma face sa tac din gura cand dau de subiectul asta, nu sa fiu vehement contra......

#20
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Hider-e,taie ani si pune ere(unitati de timp).Una la .........    ..... .,da exista!

#21
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
avem n topicuri de cearta intre credinciosi si evolutionisti...hai sa ii lasam pe evolutionisti sa fiarba in suc propriu

#22
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011

View Postlegit10, on 20 aprilie 2018 - 14:13, said:

avem n topicuri de cearta intre credinciosi si evolutionisti...hai sa ii lasam pe evolutionisti sa fiarba in suc propriu
Dupa tonul propozitiei e clara pozitia ta in aceasta problema....... crezi ca esti pregatit sa accepti vreo dovada? daca raspunsul e nu, topicul nici nu mai are rost sa existe.....dupa cum ai spus, is destule alte topice....

#23
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
sunt pregatit sa vad pe ce se bazeaza un evolutionist

#24
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Esti pregatit doar sa combati, nu sa si accepti.....

#25
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
nu, o sa tac, nu combat dar "dovezile" vor fi comedie

#26
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008

View Postlegit10, on 20 aprilie 2018 - 14:34, said:

nu, o sa tac, nu combat dar "dovezile" vor fi comedie
Vezi aici o "comedie":
https://rationalwiki...Laryngeal_nerve
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cO1a1Ek-HD0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006
Evoluția este o teorie. Teoriile nu se demonstrează. Teoremele se demonstrează.

Quote

chiar sunt interesat sa vad pe ce se bazeaza evolutionistii de rand
Între altele, pe dicționar.

Edited by Shade_Wo, 20 April 2018 - 14:45.


#28
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

View PostJurasikMan, on 20 aprilie 2018 - 13:55, said:

Ciudat ...credinciosii cand vad "oase rapanoase" de decedati, interpreteaza ca fiind dovada suprema ca Dumnezeul lor exista ...si ii cheama la ceruri .

Sa inteleg ca tu esti o maimuta evoluata ? Nimic peiorativ...

#29
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
teoria aia se preda in scoli

#30
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 15.07.2005
Citeste cartile de genetica si posibil sa incepi sa vezi ce simpla e evolutia!

#31
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View Postlegit10, on 20 aprilie 2018 - 14:49, said:

teoria aia se preda in scoli

Normal, este singura care explică ceva.

#32
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015

View Postexcentryc, on 20 aprilie 2018 - 14:55, said:

Citeste cartile de genetica si posibil sa incepi sa vezi ce simpla e evolutia!
am avut o perioada cand credeam ca gregor johann mendel e 666, mi-am dat seama ca e o prostie sa numeri niste litere

#33
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Uite o chestie simpla, de care cred ca ai auzit: bacterii rezistente la antibiotice.  Stii ce si cum? Pe scurt ai colonia de bacterii - dai in ea cu penicilina. Mare parte mor, dar o mica parte incep sa se apere ? Cum? Se schimba, se apara, EVOLUEAZA. Devin rezistente la antibioticul ala secretand o substanta care descompune antibioticul. Asta se numeste evolutie. Noua, ca omeni ce traiesc 80-100 de ani maxim ne e greu sa ne imaginam o chestiune care a durat sute de milioane, miliarde de ani, dar doar fiindca ne vine noua greu sa credem nu inseamna ca nu e adevarat.

Daca vrei sa discutam despre "inteligent design" trebuie sa ducem lucrurile la un nivel subatomic - stim ca toate lucrurile sunte facute din atomi. Stim ca atomii sunt facuti din electroni, neutroni, protoni si alte particule mai mici. Stim ca ele se invart pe acolo. Daca vrei sa aducem in discutie un element divin, poate este acel element care le pune pe toate in miscare. Sau poate acel element divin a pus in miscare toata evolutia care a dus la aparitia omului. Aici, fiind o arie prea putin cunoscuta cred ca am putea specula pe existenta divinitatii, dar dupa cum vezi, nu trebuie neaparat ca exista lui Dumnezeu sa elimine teoria evolutionismului.

Aaa, daca iei literalmente chestiuni din Biblie, cum ca pamantul are cat? Vreo 4000 de ani parca se spune? Nu cred ca e cazul sa luam literar lucrurile din Biblie, sincer.

Edited by Bylly00, 20 April 2018 - 15:37.


#34
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View PostBylly00, on 20 aprilie 2018 - 15:36, said:

Aaa, daca iei literalmente chestiuni din Biblie, cum ca pamantul are cat? Vreo 4000 de ani parca se spune? Nu cred ca e cazul sa luam literar lucrurile din Biblie, sincer.
Un pasaj din Biblie spune ca la Dumnezeu o zi e ca o mie de ani, si o mie de ani ca o zi. El nu percepe timpul asa cum il percepem noi, si prin urmare nici zilele mentionate in cartea Geneza nu sunt zile literare de cate 24 de ore. Ele se refera de fapt la epoci sau perioade de creare, care puteau sa dureze si zeci de mii, sute de mii sau chiar milioane de ani.
Si fix la inceputul cartii Geneza
Numai creationistii cred, in mod gresit, ca Pamantul, atmosfera si toate formele de viata ar fi fost create in 6 zile de cate 24 de ore.

As aduce inca un lucru in discutie, si anume "pariul lui Pascal" (fizicianul francez Blaise Pascal -1623–1662). Daca eu cred in Dumnezeu si incerc sa respect ce scrie in Biblie (sa nu-mi urasc aproapele, sa imi respect parintii, sa nu fur, indiferent sub ce forma ar fi, sa ascult de autoritati platindu-mi taxele sau respectand legile tarii in care traiesc, etc.) dar el nu exista, nu am pierdut mare lucru. Dar daca nu cred in Dumnezeu si el exista, am pierdut totul.

Edited by Hider141, 20 April 2018 - 16:35.


#35
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostHider141, on 20 aprilie 2018 - 16:32, said:

Un pasaj din Biblie spune ca la Dumnezeu o zi e ca o mie de ani, si o mie de ani ca o zi. El nu percepe timpul asa cum il percepem noi, si prin urmare nici zilele din cartea Geneza nu sunt zile literare de 24 de ore. Ele se refera de fapt la epoci sau perioade de creare, care puteau sa dureze si zeci de mii, sute de mii sau chiar milioane de ani.
Dumnezeu nu percepe timpul deloc, să știi.

#36
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
E bine ce spune nenea Pascal. Ne indepartam putin de subiect dar vin si eu si spun ce am citit pe undeva: ce fel de indivizi suntem daca ne purtam omeneste doar de frica pedepsei divine sau a unei eternitati in Iad? Adica nu ar fi mai normal sa ne respectam si sa traim ok unii cu altii si daca nu ar exista Dumenezu sau vreun fel de pedeapsa?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate