Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Hai sa adunam impreuna toate dovezile despre evolutie

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
558 replies to this topic

#37
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postlegit10, on 20 aprilie 2018 - 14:28, said:

sunt pregatit sa vad pe ce se bazeaza un evolutionist
Fals. Daca esti credincios ...nu poti fi pregatit. Iti lipseste organul care poate procesa evolutia .

#38
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostHider141, on 20 aprilie 2018 - 16:32, said:

As aduce inca un lucru in discutie, si anume "pariul lui Pascal" (fizicianul francez Blaise Pascal -1623–1662). Daca eu cred in Dumnezeu si incerc sa respect ce scrie in Biblie (sa nu-mi urasc aproapele, sa imi respect parintii, sa nu fur, indiferent sub ce forma ar fi, sa ascult de autoritati platindu-mi taxele sau respectand legile tarii in care traiesc, etc.) dar el nu exista, nu am pierdut mare lucru. Dar daca nu cred in Dumnezeu si el exista, am pierdut totul.

Daca s-ar face o manea pe ideea asta, ar suna ceva de genul "credinta e pe interes". Hai sa credem, ca poate e adevarat si luam teapa....

#39
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View Postlegit10, on 20 aprilie 2018 - 14:13, said:

[...] hai sa ii lasam pe evolutionisti sa fiarba in suc propriu

Pentru asta ar trebui să vii cu o teorie alternativă la T.E., care explică mai bine biosfera terestră, arhiva fosiliferă, înrudirile genetice etc.

#40
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
Va prezint in videoclipul urmator un segment dintr-o carte unde autorul aduce vorba despre evolutionism si civilizatii. Destul de interesant zic eu.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SHWf0nKo9mw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu stiu despre voi, dar eu nu apuc sa citesc, treaba cu supercivilizatiile stravechi s-ar putea sa fie plauzibila iar treaba cu civilizatii extraterestre care au "insamantat" Pamantul iar este plauzibila.

Edited by Bylly00, 20 April 2018 - 17:55.


#42
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Bylly,e prea vast subiectul.Fa un pustiu de bine,citesti nu ca sa crezi ce zic ei ci ca sa folosesti bibilica ta daca se poate.Eu zic ca e posibil,la o adica  noi habar nu avem azi toate  animalele si plantele din oceane. CITESTE,RAU NU ITI FACE.

#43
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postlegit10, on 20 aprilie 2018 - 14:28, said:

sunt pregatit sa vad pe ce se bazeaza un evolutionist
pe faptul ca tu te nasti imbatrinesti si mori. toata chestia asta e o evolutie.
ma refer fizic nu intelectual, ca intelectual tu nu evoluezi.

#44
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
daca crezi in extraterestrii te intreb pe ei cine i-a facut ? 2 posibilitati, evolutie, Dumnezeu, acelasi lucru, suntem la acelasi nivel


trebuie sa va spun ca eu nu ma feresc de cacofonii

din gura poti sa zici orice nea caisa, nu stiu cat adevar contine ce spui

Edited by legit10, 20 April 2018 - 18:34.


#45
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Legit
Sa inteleg ca pe topicul asta se tace, asteptand sa curga dovezile evolutioniste ?
Si dupa aia se striga stop si comentam ?


#46
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostBylly00, on 20 aprilie 2018 - 15:36, said:

Uite o chestie simpla, de care cred ca ai auzit: bacterii rezistente la antibiotice.  Stii ce si cum? Pe scurt ai colonia de bacterii - dai in ea cu penicilina. Mare parte mor, dar o mica parte incep sa se apere ? Cum? Se schimba, se apara, EVOLUEAZA. Devin rezistente la antibioticul ala secretand o substanta care descompune antibioticul. Asta se numeste evolutie. ...

uite o alta chestie simpla, ai o populatie de oameni intr-o localitate in Siria, dai in ea cu o arma chimica, Mare parte mor, dar o mica parte incep sa se apere ? Cum? Se schimba, se apara, EVOLUEAZA. Devin rezistente...secretand o substanta care descompune ...

eu zic s-o lasam balta cu astfel de explicatii "stiintifice" ale evolutiei

#47
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostLORELYAN, on 20 aprilie 2018 - 18:43, said:


uite o alta chestie simpla, ai o populatie de oameni intr-o localitate in Siria, dai in ea cu o arma chimica, Mare parte mor, dar o mica parte incep sa se apere ? Cum? Se schimba, se apara, EVOLUEAZA. Devin rezistente...secretand o substanta care descompune ...
eu zic s-o lasam balta cu astfel de explicatii "stiintifice" ale evolutiei
Aia nu e oricum evolutie.
Ca bacteriile au evoluat tot in...bacterii.
Mai trebuie sa inteleaga si ei din cand in cand.

#48
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
eu ii astept cu dovezi fara sa comentez, vreau sa vada ei singuri ca nu au o baza

#49
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostCossta, on 20 aprilie 2018 - 17:29, said:

Va prezint in videoclipul urmator un segment dintr-o carte unde autorul aduce vorba despre evolutionism si civilizatii. Destul de interesant zic eu.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SHWf0nKo9mw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
n-ai cartea?

#50
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012

View Postcirus6, on 20 aprilie 2018 - 18:48, said:

n-ai cartea?
Cartea a fost cumparata in format electronic la data publicarii (aprilie, 2016). Dintr-un motiv anume autorul a renuntat la publicarea ei si de aceea nu se mai gaseste pe internet.

#51
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View Postlegit10, on 20 aprilie 2018 - 18:47, said:

eu ii astept cu dovezi fara sa comentez, vreau sa vada ei singuri ca nu au o baza

Nu înțeleg ce „bază” aștepți. Teoria Evoluției există. O teorie alternativă nu există.

#52
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postexcentryc, on 20 aprilie 2018 - 14:55, said:

Citeste cartile de genetica si posibil sa incepi sa vezi ce simpla e evolutia!

Dacă vei citi o carte pe care o recomanzi, chiar îți vei da seama cât de imposibilă e teoria evoluției. Doar daca vei citi...

View PostXlander, on 20 aprilie 2018 - 18:47, said:


Aia nu e oricum evolutie.
Ca bacteriile au evoluat tot in...bacterii.
Mai trebuie sa inteleaga si ei din cand in cand.

Așa este. Se numește adaptare la mediu. D.aia la polul nord ursii sunt albi. S.au adaptat la mediu, nu s.au transformat în cercopiteci cu pene.

#53
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostCossta, on 20 aprilie 2018 - 18:59, said:

Cartea a fost cumparata in format electronic la data publicarii (aprilie, 2016). Dintr-un motiv anume autorul a renuntat la publicarea ei si de aceea nu se mai gaseste pe internet.

Motivul "anume" e ca probabil omul si-a dat seama in ultimul ceas cate tampenii a pus in cartea aia, ca sunt toate "fumate" demult. Obiectul "misterios" de la Aiud e un dinte de excavator, boul "impuscat" a fost de fapt impuns cu coarnele de alt bou, civilizati egipteana nu a ajuns peste noapte la nivelul de a consturi piramide ci in mii de ani, samd.

Edited by oMariusRO, 21 April 2018 - 06:51.


#54
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View PostCossta, on 20 aprilie 2018 - 18:59, said:

Cartea a fost cumparata in format electronic la data publicarii (aprilie, 2016). Dintr-un motiv anume autorul a renuntat la publicarea ei si de aceea nu se mai gaseste pe internet.

Trebuie să ai mai mare grijă pe ce-ți cheltui banii.
Attached File  s2.jpg   79.05K   16 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate