Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Hai sa adunam impreuna toate dovezile despre evolutie

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
558 replies to this topic

#1
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
Deci, din casele noastre confortabile, noi nu stim nimic, nu vedem nimic si evolutionistii sunt exact ca oamenii religiosi,..opinia mea este ca niciodata nu va fi o dovada pentru evolutie pentru ca timpul, factorul cheie sa il eviti pe Dumnezeu nu este prietenul evolutionistilor dar nici dusmanul lor, hai sa  ansamblam acele mici ,minuscule dovezi, aproape invizibile dovezi care ii fac pe evolutionisti exact ca oamenii religiosi...inainte sa vorbim despre oasele gasite poate ar trebui sa consideram ca acele oase pot fi ori oase de oameni, ori oase de maimuta si veriga care le uneste nu exista

chiar sunt interesat sa vad pe ce se bazeaza evolutionistii de rand

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
nu exista evolutie ci doar selectie naturala si uneori noroc.

Edited by arg, 20 April 2018 - 13:36.


#3
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
cauza pentru care noi vorbim este fie evolutia, fie Dumnezeu, o alta posibilitate nu exista

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și de ce nu îi întrebi ?

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 legit10, on 20 aprilie 2018 - 13:33, said:

chiar sunt interesat sa vad pe ce se bazeaza evolutionistii de rand

pe ignoranta religiosilor de rand

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dă-o drac de evoluție.  Ia și citește teorii și cărți și după aia discuți.
Nu începi fraza cu Deci, arunci 3 chestii despre oase și nu știu ce verigă și gata polemica.

E și o chestie de cum te simți tu în interiorul tău care este.
Unii se simt că se trag din maimuță.
Alții zic că sunt creație divină.

Fiștecare cum poate.

Edited by exceswater, 20 April 2018 - 13:40.


#7
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
nu doresc decat ca cei care doresc sa raspunda sa inteleaga ..nu fac comentariu literar

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Daca vrei sa te convingi du-te "pe teren". Asta le zic si alora care il cauta pe D-zeu. Vrei dovezi? Cauta-le, dar nu din fata PC-ului.

#9
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 legit10, on 20 aprilie 2018 - 13:33, said:

inainte sa vorbim despre oasele gasite poate ar trebui sa consideram ca acele oase pot fi ori oase de oameni, ori oase de maimuta si veriga care le uneste nu exista
Vorbim de chestii întâmplate cu și pe parcursul a milioane de ani în urmă. Multe din hoituri au dispărut complet de atunci. Ca idee, natura transformă complet un habitat uman în câteva sute de ani. Apoi, trebuiesc anumite condiții ca să se formeze fosilele. Nu tot ce moare se transformă în fosilă. ;) Raportat la numărul de specii de animale ce au viețuit pe Terra și ținând seama de numărul de fosile descoperite, probabilitatea să găsești "verigile lipsă" e minusculă. Mai departe, vizavi de interpretările pe care le dă știința, extrapolând la maximum anumite ipoteze și teorii, fiecare e liber să creadă ce vrea.

#10
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
ce sa vad ? niste oase rapanoase din care nu vad nimic ?

#11
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Tu nu vezi că nu-ți folosești "talanții" dați de Tetea, aka creierul, dar alții (cercetătorii) o fac. Și o fac bine. ;)

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 legit10, on 20 aprilie 2018 - 13:37, said:

cauza pentru care noi vorbim este fie evolutia, fie Dumnezeu, o alta posibilitate nu exista

Asta-i parerea ta.

ps.
Cum sa porti o discutie indiferent de tema cu cineva care din start peroreaza ca o alta posibilitate nu exista?In cazul de fata tu te consideri un partener serios de discutii?Eu nu.Salutari.

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ciudat ...credinciosii cand vad "oase rapanoase" de decedati, interpreteaza ca fiind dovada suprema ca Dumnezeul lor exista ...si ii cheama la ceruri .

Edited by JurasikMan, 20 April 2018 - 13:55.


#14
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 legit10, on 20 aprilie 2018 - 13:37, said:

cauza pentru care noi vorbim este fie evolutia, fie Dumnezeu, o alta posibilitate nu exista
eroare logica numita falsa dilema.

#15
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
eu nu vreau cuvinte..ti se pare ca exista o alta posibilitate ? spune-o si iti dau cu ea in cap

#16
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Legit,ia explica-mi cum e cu broasca aia de ingheata bocna in fiecare iarna,prin ALASKA.Si al naibii,vine al de sus annual si o reinvie.E evolutie sau nu pentru amfibieni ,subgrupa batracieni?Sau de pesti care efectiv se ineaca in apa(nu-I gluma).Adauga factorul timp(sute de milioane ani).Sau nu stiu ce rasa de maimuta care in 50(CINZECI DE ANI)a deprins niste obiceiuri care neamul lor de cand sant nu le aveau(ceva documentar pe canalele dedicate).Si cea mai accelerata evolutie o va avea homosapiens cand va parasi pe termen lung bolovanul.Da nu apucam noi rezultatele. PS.deja 10 postari.

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 JurasikMan, on 20 aprilie 2018 - 13:55, said:

Ciudat ...credinciosii unii credinciosi cand vad "oase rapanoase" de decedati, interpreteaza ca fiind dovada suprema ca Dumnezeul lor exista ...si ii cheama la ceruri .
fixed!
Nu toti care cred in Dumnezeu venereaza mortaciuni cu denumirea de "sfinti", si nici nu cred ca o fiinta atotputernica l-ar omora pe un copil de 5 ani ca sa-l ia langa el.

Legat de evolutie vs creatie, eu as vrea sa primesc raspunsul la urmatoarea intrebare: cati ani ar dura ca o simpla masina de tocat carne manuala (cu ~17 componente) sa fie amestecata (in mod ipotetic) intr-un bazin pana cand toate piesele se aseaza la locul lor astfel incat masina sa fie functionala?

Edited by Hider141, 20 April 2018 - 14:04.


#18
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
bravo, asta am cerut

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate