Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Alfa 159 2.0 jtdm sw.

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
ce ornamente/trimmuri frumoase

#20
andrey_r

andrey_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 20.12.2008
Da.... Partea buna e ca s-au păstrat incredibil de bine, după doi ani și jumătate de România nu am greierasi, calitatea asamblării se pare ca a fost foarte bună.

#21
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
arata bine masina pe culoarea asta .am avut motorul asta pe fosta Insignia (tunat tot la 200 cai) si am fost foarte multumit de el, consumul mediu era in jur de 6,5 l/100 km. ai schimbat O-ringul preventiv sau aveai mesaj de presiune scazuta ?

Edited by csi1, 18 April 2018 - 08:00.


#22
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Uff, mai bine nu le vedeam.

Cred ca o sa iau una.

https://www.willhabe...-aut-240599833/

#23
andrey_r

andrey_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 20.12.2008
Csi 1, am schimbat oringul deoarece in prima iarna am primit acel mesaj cu presiune scăzuta la ulei, după ce m-am documentat puțin am văzut și ce probleme cauzează acel oring la Insignia. Motoarele au fost dezvoltate împreună de Fiat și GM dar doar pana la un punct, au multe chestii similare dar și deosebiri, o deosebire majora e la nivelul băii de ulei, ideea e ca la Alfa sau Fiat chiar dacă primești acel mesaj nu exista riscul de gripare al motorului. Îți dai seama ca atunci pe moment am fost îngrijorat, dar apoi m-am liniștit când am vazut ca nu exista aceleași probleme la Alfa, chiar dacă acel oring este la fel, de atunci am făcut peste 30 mi km fără dureri de cap. Problema cu acel oring apare și la 1.6 jtdm, se rezolva cu simpla înlocuire a acestuia.
Denman, acel motor Busso e o simfonie, de fiecare data când te vei urca la volan vei  râde ca un idiot, ideala ca masina de weekend �

#24
andrey_r

andrey_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 20.12.2008
Am făcut in acest weekend prelungit mai multe drumuri pe ruta Cluj Blaj, doamne ferește cât de prost a ajuns DN - ul, tot drumul e rupt și plin de crăpături și gropi, petece puse prost.... Nu mai zic de trafic, se pare ca linia continua e invitație la depășiri, plin de sinucigași. Asta în condițiile în care in timp ce mergeam frumos în coloana cu maxim 50 la ora ne uitam cu amărăciune la autostrada de lângă DN...... Tragico comic. Despre 159 nimic nou, merge bine, o sa primească cât de curând un set de folii, în iulie mergem în concediu în Grecia și nu e prea drăguț cu mașina neagra și interior negru..... Se încinge a dracu �. Săptămâna trecută i-am făcut o verificare  la clima, toate bune și frumoase. Attached File  20180411_115740_HDR.jpeg   92.73K   89 downloads

#25
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postandrey_r, on 02 mai 2018 - 12:09, said:

Am făcut in acest weekend prelungit mai multe drumuri pe ruta Cluj Blaj, doamne ferește cât de prost a ajuns DN - ul, tot drumul e rupt și plin de crăpături și gropi, petece puse prost.... Nu mai zic de trafic, se pare ca linia continua e invitație la depășiri, plin de sinucigași. Asta în condițiile în care in timp ce mergeam frumos în coloana cu maxim 50 la ora ne uitam cu amărăciune la autostrada de lângă DN...... Tragico comic. Despre 159 nimic nou, merge bine, o sa primească cât de curând un set de folii, în iulie mergem în concediu în Grecia și nu e prea drăguț cu mașina neagra și interior negru..... Se încinge a dracu �. Săptămâna trecută i-am făcut o verificare  la clima, toate bune și frumoase. Attachment 20180411_115740_HDR.jpeg
unde ai radiatorul de climă?
eu la b6 am găsit în 2012 o rangă în el (declarație de dragoste) și am pus aftermarket și de la pietricele trebuie să-l schimb iar pentru că s-a fisurat.

#26
andrey_r

andrey_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 20.12.2008

Chiar primul in fata.... Mi-a curățat tipul cu jet radiatorul de clima, aveam câteva pietricele culese de pe drum, dar nimic grav. La 159 dispunerea radiatoarelor e următoarea: apa, intercooler și clima.

La fosta mașina am avut norocul de a primi o piatra ( de dimensiuni apreciabile gratie unui camion) in radiatorul de clima, a sunat in asa hal de am crezut ca am lovit ceva câine, a trebuit sa înlocuiesc radiatorul.


#27
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
la mine de la pietricelele mici, pierde freon pe la colțul stânga jos (e complet descoperit).

la b6 când am trecut pe lângă un tir i-a sărit bușonul sau ceva similar și am o mică îndoitură pe aripa stânga și într-un loc similar la b9 de la o piatră (caz similar). la b9 o rezolv în iunie când trec pe la no.1 în detailing pentru mine :D

#28
andrey_r

andrey_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 20.12.2008
Bobalex, ii faci o protectie ceramica? Eu am avut anul trecut și a fost chiar mișto, a ținut cam un an, a fost un cadou din partea unei firme de detailing din Cluj.

#29
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postandrey_r, on 02 mai 2018 - 15:29, said:

Bobalex, ii faci o protectie ceramica? Eu am avut anul trecut și a fost chiar mișto, a ținut cam un an, a fost un cadou din partea unei firme de detailing din Cluj.
nu îi dau ceramică acum, dar în viitor poate. la b6 am lac ceramic și e foarte tare.
îi repar acel semn de la piatră și o zgârietură pe de ușa din dreapta (greu sesizabilă). plus o ceară bună :D doar o să fiu în drum spre „Bucovina Audi Adventure”.

#30
Neo2598

Neo2598

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 16.01.2014
Drumul Cluj-Blaj e de-a dreptul teribil. Cum ai spus si tu, numai sinucigasi, gropi, drumul e 3D.
Oricum, super mașina. Ești din Blaj cumva?

#31
andrey_r

andrey_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 20.12.2008
Salut, prietena mea e din Blaj, fac cel puțin odată pe luna drumul acesta și e tot mai groaznic, din păcate asta e infrastructura din minunata tara, în fine.... În alta ordine de idei azi am ridicat mașina de la montat folii, am pus pe spate, transparenta 5% și garanție 10 ani( nu intenționez sa țin mașina atâta timp) , importanta e protecția termica asigurata. Attached File  20180504_140804_HDR.jpeg   103.81K   90 downloadsAttached File  20180504_140831_HDR.jpeg   102.26K   85 downloads

#32
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Frumoasa masina. Ca majoritatea Alfelor, de altfel. Cu pasiune si grija, masina asta te poate bucura multi ani.
Ceea ce nu agreez, din pacate, este folia, mai ales cand este netransparenta.

#33
andrey_r

andrey_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 20.12.2008
Folia am montat-o doar pentru protecția termica asigurata, anul trecut în concediul din Croatia am simțit din plin ca am nevoie de folii, mașina e neagra și interiorul tot negru, piele cu textil.... Se încinge f tare când sta în soare.

#34
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Inteleg. Chestiunea e ca folia nu e cea mai buna alegere pentru o masina eleganta.

#35
andrey_r

andrey_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 20.12.2008
La acest aspect ai dreptate.... As fi preferat  geamuri ionizate direct din fabrica ��

#36
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Am avut masina asta! geniala! tot 2.0 jtdm ,tot 2011 dar berlina si argintie. Daca era automata si incapeam ca lumea in ea, o aveam si acum.....Si daca nu-mi dadea 9000 tipul care si-a dorit din tot sufletul sa o aiba :D

    De curiozitate, ai schimbata galeria de admisie in primii 30.000 km? cica era o problema a lor fiindca asta e un motor euro5 adaptat pentru 159 ,gandit pentru Giulietta si au facut adaptarea prost. Cadeau galeriile de admisie. Consumul ? tot 12 ai in oras?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate