Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Recomandare NAS (Network attached storage)

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Asa este, merge openmediavault dar ar trebui sa renunt la windows deoarece folosesc 2 programe care nu merg pe OMV: TeamViewer si gDMSS.
In plus la OMV nu mi-e clar cum as putea sa ma conectez remote din alta parte sa vizualizez fisierele fara sa trebuiasca sa deschid ceva port-uri.
Asta cu deschisul port-urilor e periculoasa mai ales ca nu ma pricep asa bine si as prefera sa nu deschid reteaua de acasa unora sa altora cu intentii mai putin bune.
Evident exista si posibilitatea de port forwarding dar nu ma pricep asa bine....

#56
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
Pentru OMV nu-ti trebuie Teamviwer, pentru ca poti accesa pagina de administrare a NAS-ului, de oriunde.(cu configurare adecvata)
Pentru fisiere, OMV are server de VPN, deci poti configura retea VPN si ai acces la fisiere. Asta daca routerul nu stie server VPN.
gDMSS inteleg ca este pentru camere de supraveghere? face si inregistrare sau doar afisare?

#57
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Eu am Synology DS218J cu doua harduri de 4TB in Raid 1.

Il am de vreo jumatate de an. Extrem de multumit sunt de el. L-am bagat in debara, pitit bine de tot, nu il poate gasi nimeni, deci zgomotul nu ma deranjeaza (desi el este foarte silentios).

Are 512Mb de ram care sunt arhisuficienti pentru un astfel de device.

Ruleaza un sistem de operare propriu cu o gramada de aplicatii cu care poti face cam tot ce iti trece prin cap cu un NAS. Are si aplicatii pentru IOS, android sa poti accesa NAS-ul remote de pe telefon.

Mi-am pus camerele IP sa inregistreze continuu pe NAS. Deci aparatul este in load continuu si cu toate astea consuma 13 wati pe ora.

Ma pregatesc sa mai cumpar unul pentru alta locatie (in principal pentru camerele IP).

#58
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
@madmax, pentru camerele de supraveghere, poti instala un plugin, pe OMV: zoneminder.
Desigur, este recomandat sa pui HDD pentru sisteme de supraveghere, seria Purple de la WD, de exemplu

#59
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Eu am pus cele mai ieftine harduri de la Seagate. Nici vorba de d-alea "speciale pentru NAS".

Merg de rup.

Potoliti-va cu marketingul de 2 lei 50.

#60
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
Eu nu as zice la fel pentru date sensibile. pentru poze, si alte documente importate merita HDD pentru NAS, chiar este recomanadat....
Pentru filme seriale si muzica am HDD samsung, fara nici special, de 230G, vechi de 10 ani si ceva....
Inca merg fara erori,,,,

#61
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Deci ai harduri de zece ani care merg fara erori dar recomanzi marketingul producatorilor de harduri. Adica nu stii exact de ce, ce fac hardurile alea in plus, dar le recomanzi. Bun asa.

#62
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Înainte să plătesc vreun odroid, credeți că aș putea instala OMV pe acest mini PC?
https://www.pcgarage...sb-30-microsd/a
As vrea sa vad ce pot face cu OMV înainte să dau 400 de lei pe el (odroid hc2 cu sursa și carcasă).
Eventual să bootez provizoriu OMV de pe mini PC, să nu șterg Windows-ul.

Edited by madmax80, 21 November 2018 - 22:11.


#63
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Nu are nici un sens sa-ti iei mini PC si dupa aceea sa bricolezi un NAS din el. Cu harddisk-uri externe pe USB, o sa iasa o improvizatie.
Eu as baga banii aia intr-un NAS QNAP/Synology.

#64
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

View PostTS030, on 22 noiembrie 2018 - 01:48, said:

Nu are nici un sens sa-ti iei mini PC si dupa aceea sa bricolezi un NAS din el. Cu harddisk-uri externe pe USB, o sa iasa o improvizatie.
Eu as baga banii aia intr-un NAS QNAP/Synology.

Am deja acel mini PC pe care il folosesc sa ma conectez de la serviciu prin TeamViewer ca sa vad camerele video de la gradinita (cand am timp cateva minute, evident) care merg prin gDMSS.
Mini PC-ul voiam sa-l folosesc provizoriu pentru a boot-a OMV sa vad daca ma pricep sa fac una alta prin setari. In fine, cred ca am nevoie de un SSD si va merge partea cu boot-are OMV.

#65
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
@abac
Ai inteles cum iti convine tie.... Ai ceva cu HDD dedicate pentru functiile importante?
Crezi ca nu exista nicio diferenta intre HDD pentru storage si HDD pentru supraveghere, sau alea pentru Gaming?
Treaba ta, crezi ced vrei....

In ceeace ma priveste, de vreo trei ani am un Zyxel cu 2 HDD WD (pentru NAS, sic) si care merg ireprosabil, Aici tin poze si documente importane. Am avut si filme si seriale si muzica, da de la inceputul anului am incropit un server OMV cu o placa mai veche care ocupa spatiul fara niciun rost. Aici am pus HDD samsung de care pomeneam mai sus.... HDD care iesisera la pensie, si la fel ocupau spatiul intr-un sertar....
Pe NAS-ul asta am mutat filmele, serialele si muzica, astea le descarc, le vad si le sterg (unele mai raman), adica am un rulaj zilnic pentru HDD.... si nu ma intereseaza daca "pica" unul sau ambele HDD (ele sunt in RAID, doar asa, ca sa ma aflu in treaba....
Deci, cum spuneam , pentru ce este important, HDD dedicate, restul... orice fel de HDD.
Revenind la colegu', am crezut ca vrea NAS pentru camere de supraveghere, d-aia am recomandat HDD pentru supraveghere.... dar acum, cu ultima postare este clar cum sta treaba...

@madmax80
Ca sa te "antrenezi" cu OMV faci in felul urmator: pentru sistemul de operare al NAS-ului iei un stick usb de o marime oarecare.... si pe care vei instala sistemul folosind una dim metodele descrise aici: https://openmediavau...tion/index.html
Ca HDD, poti pune orice fel de HDD, iar ala pe care ai windows, il poti deconecta ca sa nu umbli la el din greseala in timpul setup-ul de dupa instalare....
Dupa ce este totul instalat poti folosi boot option,...

Edited by danutzu_1069, 22 November 2018 - 21:16.


#66
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018

View Postdanutzu_1069, on 22 noiembrie 2018 - 21:13, said:

@abac
Ai inteles cum iti convine tie.... Ai ceva cu HDD dedicate pentru functii importante?
Crezi ca nu exista nicio diferenta intre HDD pentru storage si HDD pentru supraveghere, sau alea pentru Gaming?
Treaba ta, crezi ced vrei....

In ceeace ma priveste, de vreo trei ani am un Zyxel cu 2 HDD WD (pentru NAS, sic) si care merg ireprosabil

Da, si eu am harduri Seagate 4TB ieftine (94 de euro bucata) care merg ireprosabil.

Si da, sincer cred ca harneala cu harduri pentru NAS sunt pentru luat banii la fraieri.

#67
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Crezi prost. Nici nu te-ai gandit ca ar fi cazul sa te informezi inainte de-a folosi asemenea expresii...

Sigur ca exista diferente; firmware optimizat, si chiar si hardware. Depinde si de pret, nu toate HDD-urile sunt la fel.
Un HDD NAS e conceput sa functioneze perioade mai lungi de timp, are o rezistenta mai buna la vibratii, unele modele au o rata de erori necorectabile mai scazuta, TLER, sisteme de management...

#68
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Stiu ce zice marketingul.

Acum ce zice user experience: Prostia asta de hard, nu vibreaza, nu da erori, nu se incalzeste. Nu stiu ce-o face firmware-ul si, cum ai zis?, sistemul de management?, pentru ca hardul pur si simplu merge. Non stop, continuu si repede.

Am comparat de curiozitate Seagate Barracuda cu Seagate Ironwolf (NAS).

Au aceeasi viteza de rotatie, aceeasi latenta, timpi de access, etc.
Barracuda are 256 Mb buffer cache - Ironwolf 64 Mb -> Punct scazut.
Barracuda are rata de erori de citire 10^-15 - Ironwolf 10^-14 -> de parca a 15-a zecimala dupa virgula ar mai conta, dar asa ca idee.

Ironwolf cica are senzori de vibratie. Cica are 1 milion de ore MTBF. Adica 114 ani. Ce dovada de harneala mai mare vrei?

Pe partea cealalta, cand cauti la Barracuda ce MTBF are, pe site la Seagate zice ca nu mai folosesc termenul pentru ca este pur si simplu o statistica, nu o promisiune.

Ambele harduri au 3 ani garantie.

Hardul NAS costa cu 15-20% mai mult in opinia mea complet nejustificat. Cu atat mai mult cu cat am doua harduri dispuse in raid 1. Adica absolut exclus sa pierd datele. Pana o sa imi dea rateu primul hard, probabil peste vreo 10-15 ani, oricum voi schimba NAS-ul cu totul, cu o versiune mai moderna.

Edited by abac, 23 November 2018 - 09:00.


#69
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
^^
Succes!

#70
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
La fel.

#71
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postabac, on 23 noiembrie 2018 - 08:51, said:

Hardul NAS costa cu 15-20% mai mult in opinia mea complet nejustificat. Cu atat mai mult cu cat am doua harduri dispuse in raid 1. Adica absolut exclus sa pierd datele. Pana o sa imi dea rateu primul hard, probabil peste vreo 10-15 ani, oricum voi schimba NAS-ul cu totul, cu o versiune mai moderna.
As putea sa-ti dau vreo duzina de moduri in care-ti poti pierde datele; asta asa, ca fapt divers. RAID nu e backup. Asigura-te ca ai cel putin un backup la datele importante.

Tu ai un amarat de RAID 1. Nu ma mir ca nu simti vreo diferenta cu Barracuda, fata de HDD-uri concepute a fi utilizate in array-uri de 8-24 de discuri. Mai e si problema cu "simtitul" asta, fara a face vreo masuratoare, comparatie, ceva.

Ce numesti tu marketing de 2 bani 50 pentru fraieri e realitate. Sunt oameni care-au patit-o pentru ca n-au avut backup. Sunt oameni care-au patit-o pentru ca au folost HDD-uri WD Green care se opreau foarte des pentru conservarea energiei. A nu se intelege ca hdd-urile pentru NAS sunt un panaceu si-ar trebui folosite in absolut orice situatie.
Acum, fiecare decide - si Backblaze, de exemplu, a decis sa foloseasca hdd-uri cat mai ieftine; dar ei compenseaza prin redundanta (nu un simplu RAID1, sa ne-ntelegem). Lor le pica discuri mereu.
Insa sa decidem in cunostinta de cauza, OK? Nu pe lozinci.

Edited by TS030, 23 November 2018 - 13:27.


#72
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Raid 1 e redundanta, nu backup. Pentru ca ambele harduri pot fi furate, distruse, busite de suprasarcini electrice, etc.

Pentru backup -> google drive, dropbox, box, google photos, hard drive mobil in seif rezistent la foc (toate in acelasi timp). E bine asa?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate