Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Recomandare NAS (Network attached storage)

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Salutare colegi si Hristos a Inviat. Vin cu o mica problema sau nelamurire mai bine zis, De curand mi-am deschis si firma de personalizare si productie publicitara. In principiu lucrez in grafica vectoriala 90% iar restul editare foto. Momentan toate datele le am stocate pe un hard extern pe care il plimb de la firma acasa (lucrez si de acasa). Ideea e ca mi-e putin frica. Ce fac in cazul in care din diferite motive mi se duce acest HDD? Aici vin cu doua solutii pe care nu stiu sa le pun in practica si nu stiu sa aleg intre ele. Exista ceva program prin care in fiecare zi la x interval de ore, se face back-up la acest hard extern pe hard-ul pc-ului? (O sa fie 2 HDD-uri + 1 SSD in pc). Sau mai e varianta in care imi cumpar un NAS in care bag 2 hdd-uri in raid 1 (sper ca nu gresesc), mai exact ma intereseaza functia de mirroring, sa am siguranta datelor. Ideea e ca tot pe hdd-ul pc-ului as vrea sa lucrez, NAS-ul fiind tinut doar pentru acest back-up. Prima varianta e mai "ieftina", pe cand a doua pare mai sigura. Ce-mi recomandati?

#2
Colegu2002

Colegu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.06.2005
Fa-ti cont pe Dropbox , pentru 10 euro pe luna ai 1 Tb spatiu de stocare.Datele iti sunt sincronizate pe mai multe dispozitive simultan, nu ai mai avea nevoie sa muti datele de 'colo 'colo .

#3
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Ieftin si sigur cumperi un pc second hand, cu un SSD de 40 Gb si doua harduri identice pe care le pui in RAID 1, din BIOS. Pe SSD instalezi Open Media Vault, care este un sistem de operare bazat pe Debian, personalizat pentru NAS. Pe hardul ramas (adica pe cele doua in RAID) pui fisierele. In functie de metoda aleasa folosesti pentru backup un script de Windows cu Robocopy sau un script de rsync de pe NAS (depinde ce vrei sa partajezi si ce vrei sa tii "ascuns", hardul de lucru sau cel de backup).

https://www.diablosc...ore-2-duo-e8400

Sistemul acesta e suficient, eventual il iei cu cel mai mic SSD (+120 lei 64 Gb) si cumperi doua HDD-uri identice noi daca nu ai incredere in cele second hand (de obicei cele second hand sunt foarte ok). Carcasa e mare, aerisita, incap toate acolo. In 800 lei ti-ai facut un NAS ieftin, bun si simplu.

Daca lucrezi de acasa va trebui sa faci si un VPN.

Nici ideea cu Dropbox, One Drive sau Google Drive nu-i tocmai rea pentru backup si sincronizare.

Edited by spooky51, 12 April 2018 - 20:33.


#4
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 25.04.2008

Quote

mai exact ma intereseaza functia de mirroring
Deci dropbox cade, ei nu garantează pentru conținutul hostat la ei.. din câte știu eu.
Eu în locul tău aș face un NAS, fie el chiar și cu raspberry pi, și aș sincroniza datele din PC cu rsync (pe linux) sau cu ftp (poate sunt și alte variante mai bune) pe windaoz.
2 HDD, mirror, sună mult mai solid..

#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Cumpara-ti un volum in cloud. E mai safe decat un NAS local. Varianta optima ar fi NAS local (synology, best ever) sincronizat cu un cont de cloud storage.

#6
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 mihai_costea, on 12 aprilie 2018 - 19:01, said:

Ideea e ca mi-e putin frica.
Gresit. De ce doar putin frica? Pana nu ai datele pe minim 3 medii de stocare (un NAS reprezentand un singur mediu, cu tot RAID-ul) ar trebui sa nu poti dormi de frica.

Un NAS (QNAP sau Synology) ar putea fi o idee buna; poti sa tii datele acolo si sa le accesezi prin retea din ambele locatii. Exista aplicatii de sincronizare.
Apoi backup-uri cu versionare, pe hdd-uri externe si eventual cloud. Se pot (semi)automatiza si astea.

Nu recomand "bricolatul" unui NAS decat pentru cei ce se pricep bine la asta - si nu pentru date critice. RAID din BIOS, lol.

#7
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Nu sunt un profesionist. Stiu in teorie ce ar trebui sa faca un nas sau la ce se foloseste. Dar n-am nici cea mai vaga idee de cum il instalez, cum sincronizez, cum accesez, cum face el back-up macar o data pe zi la ce date am mai adaugat eu pe X unitate de stocare si asa mai departe. Deasta mi-ar fi de folos o metoda relativ simpla care poate face acest lucru.
Cea mai simpla ar fi un hdd in acelasi pc pe care sa se faca back-up la tot ce e nou pe hdd-ul pe care lucrez o data pe zi sau la o perioada determinata de mine. Nu e cea mai sigura, dar pare rezolvabila dintr-un singur soft. Habar n-am cu ce sa lucrezi in acest scop.

Cealalta ar fi cu nas (fie synology fie un pc, asa cum mi-ati recomandat) dar acolo am impresia ca m-as complica prea tare in setari si programe. Nu stu daca fac fata si nu stiu cat de mult se poate automatiza dupa ce reusesc cumva sa fac ce mi-am propus.

A 3-a varianta ar fi cloud-ul. Aici nu e neaparat vorba de spatiul de stocare si abonament. Ci e oarecum "greu" de accesat, sa zic asa. Eu cand am nevoie de x fisier, vreau sa-l gasesc, sa vad preview, sa pot sa-l deschid direct si edita usor. Nu sa ma apuc sa descarc de pe cloud fisierul sa-l editez, sa-l pun la loc. Nu mi-e comoda deloc varianta asta.

Nu am cine stie ce date clasate. Dar totusi m-ar afecta destul de mult sa pierd totul. Deasta cer o solutie simpla, usor de gestionat, si nu de ultima ora in securitate. Nu e cazul in momentul asta.

#8
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
Idrive, 5TB ,la 9.9 usd pe an. Ai tot ce vrei acolo. Just go.

#9
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Configurarea unui NAS nu e foarte complicata; totul se face dintr-o interfata grafica usor de folosit. Trebuie un pic de cunostinte pentru configurarea partilor de retea si-un pic de securizare, care-i treaba cu nivelele RAID, volume, ce alte facilitati (e.g. snapshot-uri) ar putea fi utile, etc.
Pentru un utilizator PC versat si cu o minima familiaritate cu retelistica e fezabil.

Ce mare automatizare trebuie la un amarat de backup? Se defineste o sursa si o destinatie, si se creaza un job de backup care poate fi executat manual sau periodic.
La modelul meu QNAP (ieftin) se poate face si backup prin USB, conectezi hdd-ul si apesi pe un buton. In orice sens.

Nu am testat aplicatia de sincronizare: https://www.qnap.com...ution-qsync/en/
La fel ca la backup-uri, suporta versionare (chestie pe care insist). Inca nu stiu daca poate fi "legat" convenabil cu aplicatia de backup.

Un ransomware poate sa "arda" datele de pe ambele harddiskuri conectate la PC. https://www.qnap.com.../ransomware/en/
DAS-urile sunt convenabile, dar 100% sub controlul PC-ului. Pot fi o varianta... nu toata lumea are nevoie de un NAS.

Cloud-ul nu exclude varianta unui NAS, sau a unui backup local pe un harddisk extern. Desi in teorie exista solutii cloud care ar putea prelua complet partea de sincronizare... eu n-am atat de multa incredere in ei; voi pastra mereu copii locale.
Dupa ce o sa stabilesc exact volumul datelor care merita efortul, intentionez sa folosesc cloud-ul pentru backup. De restul se ocupa NAS-ul.

Apropo, 1GB RAM e minim, pentru un NAS.

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 gigicoltz, on 12 aprilie 2018 - 23:48, said:

Idrive, 5TB ,la 9.9 usd pe an. Ai tot ce vrei acolo. Just go.

Cum ai ajuns la oferta asta la mine nu apare. Merci.

mihai_costea, eu am ales o solutie NAS de la synology dupa ce am testat si ceva bazat pe rasbery pi = hard extern. Intamplarea face sa stochez pe el tot ceva grafica etc. Si de acasa si de la birou. DIn cand in cand mai pun chestiile "importante" si pe un hard extern, just in case. Am ales solutia asta si pt partea de cloud, pentru telefoane (eu, sotia, amanta...).

#11
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

 dreaQ, on 13 aprilie 2018 - 10:11, said:


Cum ai ajuns la oferta asta la mine nu apare. Merci.

mihai_costea, eu am ales o solutie NAS de la synology dupa ce am testat si ceva bazat pe rasbery pi = hard extern. Intamplarea face sa stochez pe el tot ceva grafica etc. Si de acasa si de la birou. DIn cand in cand mai pun chestiile "importante" si pe un hard extern, just in case. Am ales solutia asta si pt partea de cloud, pentru telefoane (eu, sotia, amanta...).
Sa zicem ca aleg varianta unui nas. Cumpar nas-ul de la synology, pun doua hdd-uri pe el (minim 1tb fiecare), dupa care sa zicem ca vreau back-up la hdd-ul de pe pc pe ambele de pe nas (adica raid 1 pe nas).
Nas-ul stie sa copieze la x ore tot ce s-a editat nou pe hdd? Sau trebuie s-o fac mereu manual? Eu vreau sa lucrez linistit pe hdd iar la X interval orar, nas-ul sa preia ce am editat sau adaugat eu pe acel hard. Se poate asa ceva?

#12
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
^^
Poti lucra direct pe fisierele stocate pe NAS.
Ce te faci daca in timp ce lucrezi pe un fisier, vine timpul pentru backup?

#13
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 mihai_costea, on 13 aprilie 2018 - 16:42, said:

Sa zicem ca aleg varianta unui nas. Cumpar nas-ul de la synology, pun doua hdd-uri pe el (minim 1tb fiecare), dupa care sa zicem ca vreau back-up la hdd-ul de pe pc pe ambele de pe nas (adica raid 1 pe nas).
Nas-ul stie sa copieze la x ore tot ce s-a editat nou pe hdd? Sau trebuie s-o fac mereu manual? Eu vreau sa lucrez linistit pe hdd iar la X interval orar, nas-ul sa preia ce am editat sau adaugat eu pe acel hard. Se poate asa ceva?
Nu stiu exact cum sta treaba cu Synology, presupun insa ca au in mare aceleasi capabilitati precum QNAP.

Dupa mine intrebarea se pune nu daca se poate, ci cum e mai bine.
"QNAP NetBak Replicator features real-time synchronization, scheduled and auto backup of the entire disk drives, documents, multimedia files and e-mails from multiple Windows PCs to QNAP NAS. It also supports backing up to a remote server via FTP and WebDAV over the Internet."
vs.
"Qsync enables automatic file synchronization across different devices. Simply drag and drop files in the “Qsync folder,” data on devices linked with the NAS is updated simultaneously when changes are made. Additional sync modes, such as Smart Sync or Advanced Selective Sync, allow users to only sync selective data or folders. You can also create download links to share files with others without them having to create a user account for download."
vs.
sincronizare (controlata de catre NAS) a unui folder PC share-uit, etc.

@danutzu_1069:
Nu sunt foarte sigur... dar, in cazul cel mai rau - adica backup-ul unui fisier partial scris - poti evita efectele nedorite prin versionare.

Edited by TS030, 13 April 2018 - 18:42.


#14
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 25.04.2008
Pe NAS faci backup cu rsync băgat în crontab, care face backup la tot.. Eu asta folosesc de multă vreme și nu a dat greș. Și nici măcar nu e complicat... Rău..

#15
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
"Problema" in cazul meu, sa zic asa, e ca lucrez cu multe foldere si subfoldere. Am nevoie de ceva care sa stie sa ia exact fisierele adaugate sau editate. Treaba asta s-o fac personal mi-ar fi greu si mie.

#16
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Eu folosesc Synology Hyperbackup cu backup pe hard extern pentru poze.
Odata pe luna, il pun sa faca un sync cu datele deja copiate pe hard si ce gaseste in plus, imi copiaza pe extern. Asta din cauza ca pe NAS n-am nici un fel de backup pentru ca am nevoie de spatiu.
Banuiesc ca o sa mi se strice ori hdd intern ori hdd extern, nu ambele in acelasi timp.
Daca imi ia casa foc, atunci e o problema, dar o sa am griji mai mari decat pierderea unor poze Posted Image

Edited by FallenAngel, 16 April 2018 - 09:21.


#17
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 25.04.2008
Mihai, problema ta cu foldere și subfoldere o manageriază rsync cu succes. Asta e cea mai mică grijă

#18
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

 mihai_costea, on 14 aprilie 2018 - 22:18, said:

"Problema" in cazul meu, sa zic asa, e ca lucrez cu multe foldere si subfoldere. Am nevoie de ceva care sa stie sa ia exact fisierele adaugate sau editate. Treaba asta s-o fac personal mi-ar fi greu si mie.
Qsync

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate