Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Recomandare NAS (Network attached storage)

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

 marchand, on 04 mai 2018 - 21:36, said:


Chestia asta se cheama incremental backup .

In primul rand ar trebui sa iti faci o lista cu cea ce ce vrei sa obtii de  la solutia de backup : backup incremental , file versioning , salvare in cloud,salvare locala in retea , etc ...  . Vrei o solutie gratuita sau esti dispus sa platesti , ce buget poti sa aloci .... . Dupa ce ai raspunsurile la intrebari te uiti pe piata la solutiile  disponibile si o alegi pe cea care ti se potriveste cel mai bine .
Asta e problema, nu stiu ce caut. Sau mai bine spus n-o stiu in acesti termeni.
Am nevoie de un minim de spatiu de stocare de 1TB, ceea ce inseamna ca trebuie sa platesc pentru asta.
Acum intrebarea mea este ce anume sau cum anume se numesc features-urile pe care eu le doresc de la spatiul de stocare cloud.
In principiu imi doresc sa faca exact ce face sincronizarea itunesc la iphone. In momentul in care il sincronizezi, iti salveaza in folderele predefinite toate fisierele noi facute.
Asta vreau si eu de la solutia de cloud. Sa lucrez linistit pe un hdd, doua, sau 3, sa pot specifica direct o partitie, sau ma rog, mai multe foldere (care la randul lor sa aiba subfoldere si asa mai departe), care, dupa ce termin ziua de lucru, cu o comanda simpla, sa faca sincronizarea si sa urce in cloud toate fisierele pe care eu le-am editat in decursul zilei fara a se atinge de cele vechi. Ce anume mi-ar mai placea este sa am acces la fisiere foarte usor, eventual sa le pot deschide direct din cloud, dar asta n-am vazut decat la dropbox care apare ca si "folder" sau "partitie" sau cum altfel sa-i spun. Doar ca la dropbox nu stiu cum ar putea face acea sincronizare prin care urca automat tot ce-am modificat eu intre timp.

#38
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
Idrive

#39
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

 gigicoltz, on 05 mai 2018 - 06:01, said:

Idrive
Am descarcat acum 10 minute idrive si am incercat sa fac ceea ce mi-am propus sa fac cu el daca as cumpara un abonament premium.
Intradevar functioneaza. Face back-up la fisierele modificate chiar daca au acelasi nume dar s-a editat in interiorul lor, uploadeaza si restul fisierelor adaugate.
In schimb nu stiu ce se intampla daca esti intr-un fisier si vine momentul de back-up.
A doua parte oarecum ciudata este viteza de raspuns a programului. Merge oarecum greoi din punctul meu de vedere.
Viteza de upload iar lasa de dorit sau cel putin asa mi se pare mie.

#40
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Salutare, revin cu o alta mica problema.
Ce se intampla daca eu lucrez pe un hdd extern pe mai multe pc-uri. Pe un pc acesta primeste o litera, spre exemplu I: , iar pe alt pc acesta primeste alta litera din cauza partitionarii sau a multiplelor metode de stocare, spre exemplu F:. De unde anume stie Idrive ca este acelasi HDD, si nu il confunda facand alt back-up complet, de la 0? Sau cum as putea seta acest lucru? Multumesc.

#41
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
Vezi si secțiunea Sync &Docs. Interesting.

 mihai_costea, on 05 mai 2018 - 19:25, said:

Am descarcat acum 10 minute idrive si am incercat sa fac ceea ce mi-am propus sa fac cu el daca as cumpara un abonament premium.
Intradevar functioneaza. Face back-up la fisierele modificate chiar daca au acelasi nume dar s-a editat in interiorul lor, uploadeaza si restul fisierelor adaugate.
In schimb nu stiu ce se intampla daca esti intr-un fisier si vine momentul de back-up.
A doua parte oarecum ciudata este viteza de raspuns a programului. Merge oarecum greoi din punctul meu de vedere.
Viteza de upload iar lasa de dorit sau cel putin asa mi se pare mie.


#42
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

 gigicoltz, on 06 mai 2018 - 19:18, said:

Vezi si secțiunea Sync &Docs. Interesting.
Nu am inteles foarte bine cum functioneaza sau cum m-ar putea ajuta asta in ceea ce am eu nevoie.

Spre exemplu in momentul acesta am dat back-up la un HDD extern de pe PC-ul de acasa. Acest hdd are partitia H: alocata. In momentul in care intru in idrive, ca sa ajung in folderul cu partitia HDD-ului, trec prin folderul cu numele pc-ului pe care este aceasta partitie. Cu alte cuvinte, maine, daca merg la serviciu si vreau sa fac back-up la acelasi HDD extern la care fac acum, insa de la serviciu, acesta o va lua de la 0 avand in vedere ca probabil HDD-ul va avea alta partitie, sau, chiar daca nu va avea alta partitie, numele pc-ului va fi altul, deci se va face automat un nou folder in icloud. Cum as putea "remedia"" aceasta problema? Pot face back-up la un HDD extern de pe mai multe pc-uri iar idrive sa stie sa copieze doar fisierele modificate, nu tot HDD-ul? Sau, daca nu, singura solutie pe care o vad, e sa fac back-up doar de acasa, de fiecare data, ceea ce nu mi-e prea comod, dar totusi e mai bine decat nimic.

Edited by mihai_costea, 06 May 2018 - 19:42.


#43
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Revin cu o informatie pentru persoanele care si-au dat silinta sa ma ajute.
Attached File  123111.png   145.82K   99 downloads
Eu l-am cumparat si totul e in regula. Singura problema momentan e viteza de upload. Vreo 70gb in 12 ore. pana la 700 cat am momentan, mai e... Iar internetul este gigabit.

#44
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
Best offer right now. Did the same.

 mihai_costea, on 07 mai 2018 - 19:20, said:

Revin cu o informatie pentru persoanele care si-au dat silinta sa ma ajute.
123111.png
Eu l-am cumparat si totul e in regula. Singura problema momentan e viteza de upload. Vreo 70gb in 12 ore. pana la 700 cat am momentan, mai e... Iar internetul este gigabit.


#45
orio

orio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.04.2006
Am citit cu interes topicul vostru si vad ca nimeni nu a recomandat nici un NAS. Toata discutia a fost NAS sau cloud. Dar pana la urma ce NAS recomandati? Eu am avut la fostul job un WD My Home si sincer mi se parea foarte greoi. El era ca post de backup in cazul in care pica un HDD ar fi tb sa iei fisierele din NAS (dar nu s-a intamplat asta). Dar cand incercam sa accesez ceva de pe el atat in retea cat si de la calculatorul de acasa mergea greu de tot, aproape de neuitlizat.

Acum as dori sa iau si eu la firma un NAS pe care sa-l pun o data pe saptamana sa ia documentele din anumite foldere. Ce ati putea recomanda?

#46
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Firma nu are departament IT care sa se ocupe cu treburile astea?

Altfel... QNAP sau Synology. Modelul, in functie de cerinte.
Plus un sistem de backup.

#47
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Sau varianta cu Open Media Vault, cu cate HDD-uri vrei tu si organizate cum vrei.....
Probabil un calculator mai vechi ai, dar sa fie cu retea Gigabit, daca si restul retelei are.., doar HDD sa fie noi, si as zice dedicate pentru NAD.

#48
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Salut,

Am nevoie de o parere, as vrea sa cumpar un NAS sa inlocuiesc un WDMyCloud care imi cam da batai de cap.
Cu NAS-ul vreau sa:
- fac back-up la pozele de pe telefon
- fac back-up la un drive de pe PC (back-up in timp real fara versiuni de fisiere). Pozele si filmele importante le pun si pe discuri BluRay iar documentele importante sunt stocate in Google Drive asa ca NAS-ul ar ceva bonus.
- server DLNA pentru filme (maxim Full HD ca nu duc TV-urile mai mult). Azi folosesc serverul de DLNA de la MyCloud si merge fara probleme cu mkv-uri de maxim 10-13 GB dar dupa cum ziceam incepe sa dea rate-uri (nu mai vede toate folder-ele)

Informatii aditionale:
- Nu folosesc PLEX
- L-as folosi la torrenti daca as putea sa-i pun client de VPN (am licenta de VPN de la Bitdefender)
- ar fi frumos sa aiba HDMI dar daca nu stie sa decodeze DTS si Dolby degeaba
- as instala 2 HDD-uri dar in RAID 0 (stocare de 3 sau 4 GB fiecare)
Bugetul - maxim 1000-1300 lei pentru NAS fara HDD-uri.

Pana acum am vazut ca Synology au review-uri bune si aplicatii pentru Android destul de bune.
Qnap este cealalta varianta. De WDCloud (orice alta varianta) nu vreau sa mai aud.

Multumesc de sfaturi.

LE: trebuie sa fie si silentios.

Edited by madmax80, 18 November 2018 - 19:30.


#49
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Uita de RAID 0. Cu o conexiune 1GbE nu cred c-o sa obtii vreun spor de viteza, si nu este sigur.
RAID 1 sau, daca nu vrei redundanta, fara RAID.

WD NAS sunt de evitat; sunt limitate si au probleme serioase de securitate.

Dintre QNAP si Synology... raspunsul este: DA! :)
QNAP sta mai bine pe partea de hardware, gasesti HDMI cu o oarecare suplimentare a bugetului - e.g. TS-251+ si TS-251A, daca nu ma insel. Posibil sa nu suporte DTS/Dolby.

#50
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 TS030, on 19 noiembrie 2018 - 11:15, said:

Uita de RAID 0. Cu o conexiune 1GbE nu cred c-o sa obtii vreun spor de viteza, si nu este sigur.
RAID 1 sau, daca nu vrei redundanta, fara RAID.

WD NAS sunt de evitat; sunt limitate si au probleme serioase de securitate.

Dintre QNAP si Synology... raspunsul este: DA! Posted Image
QNAP sta mai bine pe partea de hardware, gasesti HDMI cu o oarecare suplimentare a bugetului - e.g. TS-251+ si TS-251A, daca nu ma insel. Posibil sa nu suporte DTS/Dolby.

Ma gandeam la un QNap TS-251B care vine si cu slot PCI-E pe care as putea pune un SSD ca sa ruleze sistemul de operare.
Ori sistemul vine instalat pe altceva? banuiesc ca pe acelasi HDD ca altfel n-ar avea unde.
Legat de codari audio n-ar fi o problema ca oricum filmele le va rula TV-ul care are acele codari.
Bugetul s-ar parea ca trebuie sa-l maresc la vreo 1500- 1600 lei fara HDD.
Iar ca si HDD, voi merge pe varainta SSD + HDD de NAS....

#51
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sistemul de operare din cate stiu e stocat in flash, si mai exista partitii sistem "imprastiate" pe discuri. Nu-mi este foarte clar cum/daca poti controla acest lucru... poate instaland OS-ul doar cu SSD-uri in NAS?
Din pacate NAS-ul meu este limitat pe partea de hardware - n-am slot PCI-E, doar 4 sloturi de stocare pe care am preferat sa le umplu cu HDD-uri de 3.5" intr-un singur array RAID5; deci n-am avut cum sa experimentez.

SSD-urile (poti avea 2 pe PCI-E - si RAID 1 - daca adaptorul suporta) le poti folosi pentru stocare, sau pentru cache. Presupun ca pentru fisiere mici ar merita cache pe SSD. Sa le pui radiator.
QNAP mai are o tehnologie de optimizare QTier pe care n-am studiat-o.

Ia in calcul si pretul adaptorului.

Edited by TS030, 19 November 2018 - 13:39.


#52
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
M-am cam hotarat ce vreau sa cumpar, am de ales intre Synology DS218+ si Qnap TS251B.
Cel din urma nu este disponibil in Romania deci cam iese din discutie, ramane Synology DS218+.
Ideea era sa:
- Fie cu RAM upgradabil
- Minim processor Dual Core
- Cel putin 2 GB de RAM
- 2 bay-uri.
Inainte sad au 1500-1600 doar pe NAS si inca vreo 600-700 pe HDD de 4 TB as mai vrea sa incerc o solutie:
Am un miniPC de la GigaByte care merge non stop aproape si care-l il folosesc pentru torrent si vizualizare camera web de la gradinita (cateodata).
As putea sa pun acest HDD de 4 TB intr-un rack extern sis a-l utilizez asa?
Teoretic, am deja server de DLNA instalat, problema ar fi cu aplicatia de telefon care sa-mi salveze pozele direct pe acest HDD. Cred ca ar merge onedrive instalat pe telefon.
In plus, cu HDD-ul pus pe miniPC as putea sa fac back-up automat de pe celalalt PC direct pe acest HDD (sunt toate legate in retea).
O mica problema cu acest setup ar fi totusi ca HDD-ul de NAS va fi folosit pe miniPC nonstop fara avantajele management-ului HDD-ului (intrare in standby, etc).
Ce ziceti?
P.S. Mini PC-ul are resurse limitate (chiar daca are 8 GB de RAM, procesorul este slabut rau de tot).
Merci.

#53
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 05.01.2007

 madmax80, on 20 noiembrie 2018 - 11:18, said:

problema ar fi cu aplicatia de telefon care sa-mi salveze pozele direct pe acest HDD.

E folosesc pe telefon (android) aplicatia FolderSync ca sa-mi salvez zilnic pe NAS in mod automat pozele din telefon

Daca nu faci transcoding procesorul mini pc-ul ar trebui sa fie suficient pt DLNA. Dar s-ar putea sa ai o problema de viteza la transferul de date catre/din HDD-ul din rack-ul extern (care probabil va fi conectat prin USB la mini pc), viteza de transfer prin USB va fi puternic limitata de procesor (daca e slab). Daca ai deja un hdd extern pe usb poti face niste teste

Edited by puzzlewood, 20 November 2018 - 13:27.


#54
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
@madmax80
PE minmiPC-ul ala poti instala OpenMedia Vault, si iti faci un NAS. Cu asta poti descarca torenti (are Transmission, poti monitoriza de pe PC sau de pe telefon), ai Plex media server, pe care il poti accesa de pe telefon, tableta, PC, si chiar de pe TV smart. Poti face sincronizari la foldere....
Resursele hardware sunt infime... procesor, oricare, RAM nu foarte mult. Iti trebuie un HDD pentru sistem (eu as zice un SSD) dar poate fi si un stick USB sau chiar un SD card, intr-un cititor....
HDD pentru stocare, cite iti poate duce placa, in ce configuratie RAID vrei....
Daca te gandesti la zgomotul ventilatoarelor.....pot sa-ti zic ca le poti pune pe 5V in loc de 12v, chiar si ala de la procesor.... procesorul nu se incalzeste excesiv....

Edited by danutzu_1069, 20 November 2018 - 19:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate