Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Electrocasnice vechi (20+ ani). Recomandări, depanări etc

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#91
Andrei_601

Andrei_601

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.01.2018
Masinile de spalat Crinul si Paltinis au avut cuva din tabla galvanizata,Albalux era mai dotata avand cuva din inox,deci era cu mult mai scumpa.

#92
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Astea 2 unde erau produse? (nici nu am vreo poză cu aşa ceva)   :huh:  Şi <<Perla>> tot cuvă din tablă galvanizată era.
Mă gândesc că pe vremuri inoxul era mai scump (şi posibil mai greu) de produsm - ai nevoie de convertizoare cu arc electric, pe când tabla galvanizată era mai uşor de produs - oţelul simplu se poate face şi în cuptoare Siemens - Martin sau convertizoare cu aer (Thomas-Bessemer), oxigen (Linz-Donawitz) sau cuptoare cu inducţie şi după aia trimiţi obiectul la galvanizat.

#93
Andrei_601

Andrei_601

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.01.2018
Nu mai stiu unde au fost produse,dar s-au fabricat simultan toate,doar Albalux-ul,care se fabrica integral din inox.Mult mai robuste si calitative, cele facute la Cugir,decat celelalte,bine pana prin 77-78,dupa aia, le-au cam stricat calitatea.....
N am poze cu ele,dar detin niste schite, care arata,ce componente,cum se intretin,care se greseaza....etc.

Edited by Andrei_601, 20 April 2018 - 17:30.


#94
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
<<Albalux>> era mai bună decât <<Perla>>?    :huh:

#95
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,502
  • Înscris: 12.07.2010
Perla nu ştiu cum era, am avut Albalux 9 (cu încălzire electrică) şi Albalux 10 (fără), şi-au făcut treaba, dar trebuia să ştii cât detergent să pui, cât săpun tăiat bucăţele, cât timp lăsai rufele (la înmuiat eventual) şi la spălat, ce temperatură a apei, clătirea, etc....

#96
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Imi aduc aminte de masinile de spalat Albalux, care cica erau atit de superioare si de inox. Aveam una din-aia mica fara storcator, stateam pe buda si ma uitam la ia cu iese spuma si curge prin toata baia. Unchiu-mio avea una cu storcator, sateam pe buda si ma uitam cu iese spuma si curge prin toata baia. Practic era fix la fel cu toate, pe la toti pe unde am vazut. Singurul lucru pozitiv era furtunul cu care se batea copiii, n-am auzit de nici unu sa se fi rupt.

#97
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Aveau simeringurile proaste...

#98
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Curiozitate: dacă unele maşini automate aveau flotor (dar probabil şi presostat) era necesar să ai presiune la apă sau mergea şi cu curs apă dintr-un butoi?   Posted Image

Edited by djl, 20 April 2018 - 22:21.


#99
Andrei_601

Andrei_601

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.01.2018

View Postdjl, on 20 aprilie 2018 - 17:40, said:

<<Albalux>> era mai bună decât <<Perla>>? Posted Image

Clar mai bune,in primul rand, Perla a avut cazanele din tabla,albalux din inox,automat crestea fiabilitatea.Mult mai practice au fost Albalux 1 si 2,care au avut pompa de evacuat apa si fierbator,deci efortul era redus la minim.Mai tarziu a fost si Albalux 7,tot cu pompa si fierbator,dar a avut porcaria aia de rama, imbracata in plastic.....

View Postdjl, on 20 aprilie 2018 - 22:21, said:

Curiozitate: dacă unele maşini automate aveau flotor (dar probabil şi presostat) era necesar să ai presiune la apă sau mergea şi cu curs apă dintr-un butoi?   Posted Image

Nu conteaza daca au flotor sau presostat,asta mentine in conditii normale,decat nivelul apei.Este nevoie de presiune pentru electrovana,daca nu ai presiune suficienta la apa, fie se alimenteaza greoi si se mareste durata programului de spalare,fie nu se alimenteaza aproape deloc.

Edited by Andrei_601, 21 April 2018 - 22:10.


#100
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Deci nu prea merge cu butoi   :(    Sunt curios însă dacă alea vechi puteau funcţiona la presiuni mai mici.

#101
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Sigur merge cu butoi, dar cocotat la 2-3metri deasupra masinii :)

#102
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Dar cum funcţioneşte un preostat?   :huh:   Ce presiune îl comandă?  :w00t:

#103
Andrei_601

Andrei_601

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.01.2018
Presiunea din cuva.

#104
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Ah, de la cuvă vine un furtun care intră în prestat sau cum?
Dar electrovalva aia nu este un conţine un electromagnet care o ţine ridicată, deci, teoretic chit că apa curgge cu ţârâita, nu ar trebui să alimenteze, chit că durează mai mult. Sunt curios care o fi mai sensibile la presiunea apei: cele vechi sau cele moderne?
La alea cu flotor era nasol că putea să iasă apa pe acolo, că nu avea capac. La cele cu presostat, mai greu să ajungă apa până sus (pe unde se bagă detergentul).

#105
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Andrei_601 , ia uite ce se vindea la Magazinul Universal "Victoria" din București.   Posted Image   Sursa imaginii: https://retroalmanah...ii-foto/page/4/

Attached File  magazin-universal-victoria.jpg   360.72K   18 downloads

Edited by djl, 23 April 2018 - 03:22.


#106
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 03.06.2006
Intra tot la electrocasnice?  E perfect funcțional.

Attached Files



#107
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Nu chair, dar e intereasant. E de prin 1996-1997, nu? Cred că mai degrabă poţi să-l detaliezi aici   :) : https://forum.softpe...e/page__st__432

Edited by djl, 23 April 2018 - 11:45.


#108
Andrei_601

Andrei_601

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.01.2018

View Postdjl, on 22 aprilie 2018 - 23:30, said:

Ah, de la cuvă vine un furtun care intră în prestat sau cum?

Exact asa!

View Postdjl, on 22 aprilie 2018 - 23:30, said:

Dar electrovalva aia nu este un conţine un electromagnet care o ţine ridicată, deci, teoretic chit că apa curgge cu ţârâita, nu ar trebui să alimenteze, chit că durează mai mult. Sunt curios care o fi mai sensibile la presiunea apei: cele vechi sau cele moderne?

Ba da,dar trebuie presiune,ca sa ajunga apa in masina repede,daca stai cu taraita se lungeste  prea mult programul.De ex. daca ai masina de spalat automata la tara si o alimentezi dintr-un butoi,trebuie sa fie cocotat mai sus decat nivelul masinii, ca sa aiba cadere mai mare.

View Postdjl, on 23 aprilie 2018 - 03:21, said:

Andrei_601 , ia uite ce se vindea la Magazinul Universal "Victoria" din Bucureşti.   Posted Image   Sursa imaginii: https://retroalmanah...ii-foto/page/4/

Attachment magazin-universal-victoria.jpg

Superb!
Ia uite ce frumos erau asezate,in toate culorile.Posted Image

Edited by Andrei_601, 23 April 2018 - 15:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate