Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Electrocasnice vechi (20+ ani). Recomandări, depanări etc

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#145
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Haha!
Am avut o ragalie d'asta acasa, dar pe verde. Fratioare, daca nu m-am plictisit de schimbat geamul hubloului. Ca istetii de romani l-au facut din plastic, nu din sticla termorezistenta, si incepea usor sa crape din centru catre margini pina ajungea ca o pinza de paianjen.


#146
Andrei_601

Andrei_601

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.01.2018
Da,au fost pe verde,portocaliu,albastru turcoaz,maro sau mai bine zis cacaniu,dar ma rog Posted Imagesi un albstru-vernil.

Se sparge hubloul,datorita diferentelor de temperatura.Spre exemplu la noi, e folosita mult pe partea de fierbere.Iarna când apa e rece,dupa ce evacueaza apa fierbinte si se incarca la clatire, cu apa rece,atunci incepe sa mai trosneasca hubloul si cu timpul, face forma aia de panza de paianjen.Dar pana nu se gaureste vizorul,nu curge.Al meu e cam praf cei drept...... dar se schimba,mai mult de 40 de lei nu e.Treaba cu fiertul e valabil si pentru cuva,care tot asa,la diferente de temperatura,cand imbatraneste emailul sare si face loc ruginei sa se puna acolo.Multi posesori de masina de spalat made la Cugir,au renuntat din cauza cuvei,pentru ca nu au mai gasit, s-o inlocuiasca.

Partea buna, e ca am piese de rezerva destule si nu sunt nevoit sa mai cumpar.Singurul magazin care mai aduce piese pentru Automatic, este in Valeriu Braniste.

#147
Andrei_601

Andrei_601

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.01.2018
Automatic Super,asta il am, la casa de la curte.Fabricat in 1992.

Mai proaste calitativ,au fost cele de dupa 1989..... Plasticul s-a ingalbenit repede,probleme la etansarea hubloului,cele comuniste,au avut burduf negru,gros cu gulerul mai lung,asa ca nu curgea apa pe la hublou.

La Automaticul portocaliu,de acasa,inca are burduful din fabrica,negru si la cat s-a spalat,nu pare uzat nici dupa 34 ani.La fel si partile din plastic,sunt intacte.

Totusi am rezolvat problemele si merge foarte bine!

Oricum pentru toate am,istoricul de reparatii si revizii.La Automaticul Super portocaliu am schimbat un presostat si un condesator,in rest totul e original.

Mai am sa va arat si Automaticul cu 12 programe,al bunicilor,din 1982,care arata impecabil.Poate când ajung la ei,sa trag pe furis o poza,ca se supara ca le deochi bijuteria de aproape 40 de ani,piesa lor de muzeu.Posted Image

Attached Files



#148
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu inteleg de ce ingalbeneste asa tare plasticul ala...

#149
Andrei_601

Andrei_601

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.01.2018
Materiale slabe,colorant de proasta calitate.

#150
Andrei_601

Andrei_601

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.01.2018
Attached File  20190220_215513.jpg   143.01K   17 downloadsAttached File  20190220_220024.jpg   121K   18 downloadsAttached File  20190220_215824.jpg   131.96K   15 downloadsAttached File  20190220_215956.jpg   99.98K   16 downloadsSi Automaticul veteran,din 1982.......

Ca idee,aceasta masina, dupa aproape 40 de ani, de functionare,s-a stricat doar cuva.In sensul ca, a sarit smaltul si s-a gaurit.
In urma cu 7 ani am gasit cuva noua ,de inox cu care a fost inlocuita,tot atunci am schimbat simeringul si rulmentii.

In rest e originala,nimic nu e schimbat,nici macar racordurile din cauciuc.Asta da fiabilitate!

Sa nu mai vorbim de rugina,practic este inexistenta.....

Edited by Andrei_601, 20 February 2019 - 23:00.


#151
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Zanussi TL 502 (masina de spalat cu incarcare superioara), cumparata in 1999  , functioneaza si acum - minim 2 spalari/saptamana. In cei 20 ani nu s-a stricat nimic, n-a dat niciodata rateuri - desi n-am folosit niciodata Calgon sau alte astfel de gaselnite.

#152
Andrei_601

Andrei_601

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.01.2018
Calgonul e inutil,parerea mea.

#153
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Iară m-a dezabonat automat de la subiect   :disgust:
Eu sper să găsesc ceva din 1997-2000 (cu încărcare frontală) pentru că astea noi folosesc prea puţină apă    :disgust:  (doar dacă spăl un blug sau maxim 5 tricouri cu mânecă scurtă e acceptabilă cantitatea de apă băgată la spălare şi clătire). Măcar alea vechi aveau şi un selector pentru cantitate medie - cantitate mare de rufe, ca să bage o anumită canitate de apă.

#154
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/baFaEvBywGc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Vgp2HrlHaak?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Francezii preferau top-loaderele

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0_E_INQ9Prg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#155
ochey

ochey

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 23.06.2018
Salut ! Cei care ați avut Albalux 12,sau poate știe cineva: ce condensator folosea (puterea),și dacă motorul este cu perii,sau ce motor și curea folosea. Orice informații utile sunt binevenite

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate