Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Electrocasnice vechi (20+ ani). Recomandări, depanări etc

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004

    Electrocasnice = mașini de spălat, frigidere/combine frigorifice/congelatoare, aspiratoare. Subiectul nu se adresează exclusiv celor care dețin așa ceva. Nu știu dacă am ales bine 20 de ani... ar fi mers 25? (mulți consideră un "bun de folosință îndelungată" care are 20 de ani ca fiind deja uzat moral, nu vechi).
    La noi e chestie de preferință, fie din motive financiare, fie pentru că unii le consideră durabile și atunci ori nu le aruncă, ori le caută. Pe dinafară există colecționari de așa ceva (aspiratoarele din poză nu-s la vreo firmă sau vreun magazin). În România am văzut că cel mai mult trăies frigiderele și aspiratoarele (nu sunt la ani lumină astea noi față de alea de acum 20 de ani, ba chiar 25).

    Attached File  IMG_0784.jpg   95.54K   149 downloads


    Dintre mașinile de spălat rufe produse cam din 1988 până în 1998 care au fost cele mai fiabile și care aveau mai mult opțiuni de program (în special stoarcere - mai multe viteze), indiferent dacă programatorul e mecanic sau electronic.
    Ce-i drept, alea vechi de tot, modele cu încărcare frontală sunt extrem de interesante... oare o fi ajuns vreuna din aia în România? Și o reclamă veche... vi se pare că o mașină de spălat de acum 20-30 de ani papă cam mult curent?   Posted Image
    Ah, cea din primele 2 filmări e un monstru mecanic. În a 2-a filmare mi se pare mie sau la 2:52 se observă un flotor?    Posted Image   Marca aia era la fel de bună precum "Miele"... acum nu știu cum e.

    Attached File  Miele 700 p1 s-l1600.jpg   195.09K   139 downloads Attached File  Miele 700 p2 s-l1600.jpg   226.25K   68 downloads
    Attached File  Miele_vollautomatisches-Waschen 702 .jpg   191.4K   63 downloads


    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LIGjut4WE24?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ckdkSzC0Ck8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/38fn8et7bwk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NnkEa0yDL6k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5W2MoKzVK9E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

    #2
    ceanu1980

    ceanu1980

      Guru Member

    • Grup: Senior Members
    • Posts: 12,087
    • Înscris: 15.05.2008
    djl o vorba
    un rahat indiferent cat este de vechi daca-l scormonesti tot rahat este

    Edited by ceanu1980, 11 April 2018 - 00:25.


    #3
    loock

    loock

      Unas

    • Grup: Senior Members
    • Posts: 18,629
    • Înscris: 29.03.2006
    Ai scris 20 de ani si apoi ai pus poze cu unele din anii '50...

    Eu am un whirlpool din primavara lui '94, deci are deja 24 de ani, care functioneaza bine merci in continuare, si nu a fost reparata.

    Dupa 10 sau 11 ani am schimbat condensatorul electrolitic care costa cativa lei, si cel schimbat a tinut deja mai mult ca cel original si inca nu face probleme.
    In rest nu am schimbat nimic.
    Acum 5 ani parca am deschis personal una din electrovalve pt ca probabil a prins atunci ceva si nu mai inchidea complet in ziua respectiva, n-am gasit insa nimic, am inchis la loc si nu am mai avut probleme de 5 ani.

    Credeam ca e folosita de 3 X pe saptamana, dar am aflat ca in cele 3 zile pe saptamana se spala cate 3 cuve una dupa alta, deci practic e folosita de 9 x pe saptamana de 24 de ani.
    Spala bine, incalzeste cat ii trebuie ( are potentiometru cu variatie continua si pot sa pun si la 55 C ochiometric), clateste bine si stoarce bine. Are multe programe cu programator mecanic.
    Foarte tare e ca a fost si un model ieftin din gama Whirlpool de atunci - care de abea preluase divizia de electrocasnice mari Philips. Aveau si modele care costau dublu.

    Edited by loock, 11 April 2018 - 00:27.


    #4
    djl

    djl

      Smrt fačizmu, sloboda narodu!

    • Grup: Senior Members
    • Posts: 112,222
    • Înscris: 13.06.2004
    În titlu am scris 20+ ani. Adică nu mai noi de acum 20 de ani. Ca şi vechime pot să aibă şi 60, dar să nu fie mai noi de anul 1998.

    @ ceanu1980 : nu ştiu cum sunt aspiratoarele alea. Dar maşinile alea de spălat nu erau deloc rahat la vremea lor. Dacă erau rahat, s-ar fi făcut praf până în 1970. Că sunt foarte slabe ca performanţe azi, asta e adevărat. Oricum, în Vest deabea în anii '70 maşinile de spălat rufe cu încărcare frontală au devenit accesibile cu adevărat... în anii '50-'60 încă se mai produceau din alea stil <<Perla>> şi <<Albalux>> (inclusiv "Miele" a făcut de genul).

    #5
    Lex404

    Lex404

      Guru Member

    • Grup: Moderators
    • Posts: 35,444
    • Înscris: 19.04.2009
    @djl, da-mi un singur motiv pentru care cineva ar folosi masini de spalat, aspiratoare sau frigidere de acum 20-25 de ani.

    Edited by Lex404, 11 April 2018 - 06:25.


    #6
    ldpe

    ldpe

      Guru Member

    • Grup: Senior Members
    • Posts: 11,527
    • Înscris: 08.03.2017
    Am avut masina de spalat Monsator , a functionat din 1978 pana in 2008, 30 de ani cu mici reparatii, 2 oameni greu o ridicau . Ai mei au cumparat-o de la Sibiu , tin minte cand au adus-o , era nava cosmica pe acea vreme ...dar a trebuit sa tragem circuit separat la priza ca topea patroanele de la tablou , cu siguranta de 25 A mergea , consum ...cat cuprinde mai ales pe incalzire.
    Aspirator Uralet , rusesc , si azi functioneaza pentru suflat calculatoare si zugravit.

    #7
    adisz

    adisz

      Targu Mures

    • Grup: Senior Members
    • Posts: 23,904
    • Înscris: 07.11.2006

    View Postceanu1980, on 11 aprilie 2018 - 00:18, said:

    djl o vorba
    un rahat indiferent cat este de vechi daca-l scormonesti tot rahat este

    Iti mai zic si eu o vorba.
    Un rahat,cat de nou poate sa fie el,tot pute a cacat.Asa ca....?

    View PostLex404, on 11 aprilie 2018 - 06:25, said:

    @djl, da-mi un singur motiv pentru care cineva ar folosi masini de spalat, aspiratoare sau frigidere de acum 20-25 de ani.

    Pentru ca functioneaza impecabil.
    Pentru ca fac exact acelasi lucru ca si alea nou-noute.
    Pentru ca n-are sens sa le schimbi,doar de dragul schimbatului.
    Din comoditate.

    Ti-am dat eu patru motive.

    #8
    djl

    djl

      Smrt fačizmu, sloboda narodu!

    • Grup: Senior Members
    • Posts: 112,222
    • Înscris: 13.06.2004

    View PostLex404, on 11 aprilie 2018 - 06:25, said:

    @ djl, da-mi un singur motiv pentru care cineva ar folosi masini de spalat, aspiratoare sau frigidere de acum 20-25 de ani.

    Vezi ce am spus în primul post.


    View Postldpe, on 11 aprilie 2018 - 07:10, said:

    Am avut masina de spalat Monsator , a functionat din 1978 pana in 2008, 30 de ani cu mici reparatii, 2 oameni greu o ridicau . Ai mei au cumparat-o de la Sibiu , tin minte cand au adus-o , era nava cosmica pe acea vreme ...dar a trebuit sa tragem circuit separat la priza ca topea patroanele de la tablou , cu siguranta de 25 A mergea , consum ...cat cuprinde mai ales pe incalzire.
    Aspirator Uralet , rusesc , si azi functioneaza pentru suflat calculatoare si zugravit.

    Ce naţie era maşina aia de spălat?  Posted Image   Era automată sau semiutomată?

    Edited by djl, 11 April 2018 - 08:08.


    #9
    Lex404

    Lex404

      Guru Member

    • Grup: Moderators
    • Posts: 35,444
    • Înscris: 19.04.2009
    Scuze, dar nu exista "motive financiare" si durabile sunt doar daca ai chef sa traiesti ca-n epoca de aur.

    Consumul de energie la monstruozitatile alea e imens. Randamentul prost. Calitatea proasta. Rezultatul prost.

    View Postadisz, on 11 aprilie 2018 - 07:50, said:

    Pentru ca functioneaza impecabil.
    Pentru ca fac exact acelasi lucru ca si alea nou-noute.
    Pentru ca n-are sens sa le schimbi,doar de dragul schimbatului.
    Din comoditate.

    Ti-am dat eu patru motive.

    Nu functioneaza impecabil, o masina noua din secolul 21 deceniul 2 anul 2018 se va purta mai delicat cu tzoalele tale. Va avea diferite programe in functie de tesatura si, per total, iti va pastra tzoalele o perioada mai indelungata. Exceptand cazul in care te imbraci cu cearceaf de trestie.
    Aspiratoarele noi au diverse filtre mult mai performante care nu o sa-ti arunce toti micro-gandacii in aer sa-i respiri.

    Nu fac acelasi lucru. Fac minimul necesar, insa acest minim este incompatibil cu anii in care traim.
    Consuma mult mai multa energie.
    Aspiratoarele din 2018 si masinile de spalat au inclusiv anumite functii care sa nu-ti fta sanatatea.
    Are sens sa le schimbi cand vezi ca iti dispar sosetele in masina de spalat sau te pricopsesti cu un astm Posted Image Sau pentru ca vrei tzoale delicate si chiloti pufosi + un consum mai mic la factura de electricitate.

    Singurele lucruri vechi care merita pastrate sunt... aragazele.

    Edited by Lex404, 11 April 2018 - 08:17.


    #10
    r_murphy

    r_murphy

      ANTENIST SPALAT PE CREIER

    • Grup: Senior Members
    • Posts: 13,059
    • Înscris: 30.04.2007

    View Postldpe, on 11 aprilie 2018 - 07:10, said:

    ...dar a trebuit sa tragem circuit separat la priza ca topea patroanele de la tablou , cu siguranta de 25 A mergea , consum ...cat cuprinde mai ales pe incalzire.
    si ai impresia ca o masina de spalat de atunci care consuma 5000w pe incalzire plus 120-130w motorul, consuma mult mai mult decit una de azi care ... consuma 5000w pe incalzire plus 120-130w motorul  pe spalare si ceva mai mult pe centrifugare? crezi ca merge si cu conductori mai subtiri? :D :D

    #11
    audiofidel

    audiofidel

      Member

    • Grup: Members
    • Posts: 429
    • Înscris: 26.12.2017
    Faci astm de la masina de spalat si zboara gandacii prin cosmos ca Trabantul lui Elon Musk si asta din cauza unei masini de spalat vechi. Sau mai degraba marketingul spala lumea pe creier sa creada orice stupizenie. De facut clabuci fac toate si toate spala la fel, nu au astea noi vreo tehnologie extraterestra care le face amabile cu toalele. E un fier care se invarte mai repede sau mai lent, atata tot. Ca sunt ratiuni de consum de curent, masa si volum , design modern, e alta problema dar de aici si pana la a bate campii e cale de la spalat ciorapii la spalat creierul.

    Edited by audiofidel, 11 April 2018 - 08:34.


    #12
    Lex404

    Lex404

      Guru Member

    • Grup: Moderators
    • Posts: 35,444
    • Înscris: 19.04.2009

    View Postr_murphy, on 11 aprilie 2018 - 08:19, said:

    si ai impresia ca o masina de spalat de atunci care consuma 5000w pe incalzire plus 120-130w motorul, consuma mult mai mult decit una de azi care ... consuma 5000w pe incalzire plus 120-130w motorul  pe spalare si ceva mai mult pe centrifugare? crezi ca merge si cu conductori mai subtiri? Posted Image Posted Image


    O Beko de 9Kg consuma 1.25kW/ spalare standard (50-60 de grade), hai sa zicem 2kW pe o spalare fierbere "cu de toate".

    Whirlpool de 6kg consuma jumatate cat consuma Beko... numa' zic.

    View Postaudiofidel, on 11 aprilie 2018 - 08:34, said:

    Faci astm de la masina de spalat

    Era vorba de aspiratoare.

    Mergi inapoi la scoala primara.

    #13
    djl

    djl

      Smrt fačizmu, sloboda narodu!

    • Grup: Senior Members
    • Posts: 112,222
    • Înscris: 13.06.2004
    Maşinile de spălat noi pot avea, întra-adevăr mai multe programe. Consumă mai puţin, asta e adevărat. La încălzire majoritatea nu cred că papă mai mult de 2.200 W. Ce nu face o maşină de spălat nouă: nu prea bagă apă la clătire (nici alea vechi nu par a spăla cu multă apă, dar poţi turna tu ca să le înmoaie mai bine, fără ca să scuipe apa afară înainte de terminarea programului).
    Dar un frigider de acum 20-25 de ani nu consumă aşa de mult comparativ cu unul nou. La aspirator contează mai mult ce ştie să facă, că doar nu tragi cu aspiratorul zi de zi ca să zici că contează chiar aşa de mult consumul (mai mult foloseşti maşina de spălat).

    #14
    jadcomp

    jadcomp

      Active Member

    • Grup: Members
    • Posts: 1,935
    • Înscris: 27.09.2006

    View PostLex404, on 11 aprilie 2018 - 06:25, said:

    @djl, da-mi un singur motiv pentru care cineva ar folosi masini de spalat, aspiratoare sau frigidere de acum 20-25 de ani.
    Iti spun eu. Cata vreme sunt functionale sau reparatia lor costa mult mai putin decat una noua nu vad de ce le-ai schimba.
    In vechiul apartament am avut frigider Arctic de 180 l (mediu) luat in 1971 care a functionat fix 30 de ani (pana in 22 decembrie 2001). L-am schimbat pentru niste defecte minore ca saracul racea in continuare bine mersi. Compresorul era cel original, la circuitul frigorific nu s-a intervenit din vara lui 1977.
    Masina de spalat Gorenje PS615 era din octombrie 1977 si am folosit-o pana in vara lui 2004 cand am vandut-o functionala cu 2 milioane deci 200 lei actuali (inclusiv una defecta de piese pe care o primisem gratis). Masina a mai functionat cativa ani deci si asta cred ca a mers 30 de ani sau pe aproape.
    Deci eu nu as schimba asa ceva decat la o avarie majora sau dupa 20-30 de ani.

    #15
    ceanu1980

    ceanu1980

      Guru Member

    • Grup: Senior Members
    • Posts: 12,087
    • Înscris: 15.05.2008
    cat naiba porti o haiina sau unde muncesti de ai nevoie de o spalare de genu
    in ziua de azi mai mult o clatire la haine
    sa scoata praful si mirosul,de unde atatea pete,din reclame?

    #16
    Adm

    Adm

      Property Caretaker

    • Grup: Administrators
    • Posts: 24,040
    • Înscris: 22.05.2003
    Fiabilitatea e o chestie discutabila, mai ales la electrocasnicele ce tin de curatenie.

    1. Aspiratorul de 10-20 de ani, chiar daca mai merge, are prin el intregi populatii de microbi, iar sacul ala e indescriptibil de imbacsit.
    2. Masina de spalat, chiar daca se mai invarte, are depozite oribile de scame, par, grasimi si detergen pe tambur.

    #17
    djl

    djl

      Smrt fačizmu, sloboda narodu!

    • Grup: Senior Members
    • Posts: 112,222
    • Înscris: 13.06.2004
    Ale mele miros mai tare la subraţ. Şi eu mă împut destul de repede   :D

    #18
    ceanu1980

    ceanu1980

      Guru Member

    • Grup: Senior Members
    • Posts: 12,087
    • Înscris: 15.05.2008
    de cxateva luni mi-am luat aspirator de la miele
    la viteza maxima trebuie sa tragi,impingi zdravan sa-l clintesti pe covor
    inainte am avut o trompeta de la samsung,panarama aia de nou nu era ok
    asa ca sunt rahaturi si noi,poate majoritatea
    nu mai cumpar ceva de la o firma care face de toate

    Anunturi

    Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

    Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

    Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

    www.neurohope.ro

    0 user(s) are reading this topic

    0 members, 0 guests, 0 anonymous users

    Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
    Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate