Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

Accident din cauza masinilor parcate pe banda mea. Politia da din umeri.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#73
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

 myshyk, on 26 martie 2018 - 18:07, said:

Ridicate pentru ce? Nu exista restrictii de stationare pe strada, la revedere! Astepti pana se elibereaza strada.Nu-ti convine, schimbi traseul.
Si uite alexa32 si silesax, ca sa nu mai continuati cu "sugestiile" , iata ce scrie in legislatie:

Stationare..JPG
Deci, despre ce vorbim?

 myshyk, on 26 martie 2018 - 18:14, said:

Arata asta in legislatie, nu ce ti-ai dori tu.
Nu e chestie de logica, nu interpretam legislatia, ci o respectam.


Art. 142
Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:
p)in locurile unde este interzisa depasirea.
Art. 143
Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:
a)in toate cazurile in care este interzisa oprirea voluntara;

Eu din cate vad in pozele alea e linie continua => e interzisa depasirea => e interzisa oprirea voluntara => e interzisa stationarea voluntara.
Contra-argumente?

#74
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

 anub, on 26 martie 2018 - 18:20, said:


Mai mult ca sigur nu are daca nu stie nici macar o simpla regula.
In Romania e invers... sigur are daca nu stie nimic. Politistii dau la semenii lor permise pe nevazute, si cand vad pe unul care a facut blasfemia sa citeasca macar esentialul prin codul rutier, il pica, ca e nesimtit si strica piata.

#75
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,186
  • Înscris: 15.05.2008
aveati loc amandoi daca va ocupati strict doar de sofat

#76
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Nu prea... vara poate aveau, dar iarna nu prea, ca mai ocupa si zapada niste spatiu din banda Posted Image
Am si eu o strada din asta in zona pe care o evit cu succes in 99,9999% din timp, iar cand trec pe acolo mereu trec milimetric cu oglinda pe langa oglinda celuilalt daca ne intersectam... dupa ochii mari pe care ii facem ambii avem impresia ca o sa ne atingem reciproc, ne miram cum de nu se intampla Posted Image
Acum iarna clar nu mai incap doua una pe langa alta decat daca sunt Tico sau ceva micut.

Edited by romangx, 26 March 2018 - 18:52.


#77
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 silesax, on 26 martie 2018 - 18:16, said:

tu ai permis, scrie clar ca nu ai voie sa opresti daca il obligi pe altu sa calce linia continuă.. doamne Dumnezeule !!
Poti sa-mi arati unde? Ca numai fiindca sustii tu , nu e lege. De asta am tot insista: arata-mi chestia asta in legislatie.
Dar fiindca cred ca am "glumit" destul,  am  sa va arat tot eu,de ce aveti voi dreptate:
Attached File  oprirea.JPG   170.22K   29 downloads
Doar ca voi vreti  sa convingeti doar prin vorbe, ceea ce nu e destul.
Iar situatia reala, pe strada, e complet altfel: toti cei care locuiesc pem asemenea strazi, parcheaza in felul acesta. Si nu cred ca si-ar pune cinevav mintea sa-i amendeze pe toti, sau sa le ridice masinile.
Asa ca, daca vreti sa convingeti, lasati comentariile individuale si puneti mana si mai rasfoiti legislatia. Si-atunci puteti discuta pe legislatie, nu pe "asa am auzit/crezut/stiam eu"

#78
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,310
  • Înscris: 27.10.2007
am mai scris-o pe forum. politistul este agent constatator. el constata o situatie, da amenda si pleaca. contestatiile, filosofiile la judecatoria din colt.
in ce priveste situatia concreta, politistul a constatat ca colegu forumist era pe contrasens, i-a dat o amenda, si-a facut planul de amenzi cum s-ar spune, si s-a intors la bere si seminte.
daca colegu forumist nu intra pe contrasens , nu primea amenda asta e clar. vrei o logica mai complicata de atat, te adresezi judecatorului.
personal, nu intru pe astfel de strazi, sau daca intru, strang din buci. 10 km/ora cel mult. mai ales ca e zapada peste tot (pe jos si pe lateralul drumurilor)

Edited by strongsss, 26 March 2018 - 19:02.


#79
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 LuvRaluK, on 26 martie 2018 - 18:27, said:

Art. 142
Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:
p)in locurile unde este interzisa depasirea.
Art. 143
Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:
a)in toate cazurile in care este interzisa oprirea voluntara;

Eu din cate vad in pozele alea e linie continua => e interzisa depasirea => e interzisa oprirea voluntara => e interzisa stationarea voluntara.
Contra-argumente?
Ce vezi tu, e una si nu intereseaza pe nimeni, ce scrie in legislatie e lege. Si se respecta. Sau cel putin, trebuie respectat. Sau, ma rog, ar trebui.
@romangx
Asa, informativ, cu ce te ocupai in ´69? Ca eu pe vrema aceea luam primul permis de conducere, pentru motoreta. Si intre timp, am ajuns pana la CE, luat in ´96.
Attached File  IMG_20180326_200738.jpg   307.29K   40 downloads
Asa arata un permis de conducere.. Fara spagi, doar pe invatat. Tu ai mai mult decat B-ul?

Edited by myshyk, 26 March 2018 - 19:12.


#80
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
șoricelul, am zis exact ce ai subliniat tu, citeste in urma.

#81
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Vorbe. Eu am aratat ce scrie legislatia, nu ce zic eu.

#82
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ti a luat jumătate de ora sa cauti pe net.. eu le am spus din cap. :)

#83
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

 myshyk, on 26 martie 2018 - 19:02, said:


Asa arata un permis de conducere.. Fara spagi, doar pe invatat. Tu ai mai mult decat B-ul?
Se pare ca ai uitat anumite reguli.
Noroc cu forumul...vezi ca e bun si forumul la ceva :)

#84
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
șoricelul cand ai luat tu permisul daca duceai un purcel iti completa politistu chestionarul pe care il lasai gol pe masă, la traseu intr o 100 de metri luau toti. tu ai dus un tauraș si ti a dat mai multe categorii..

#85
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai cam mare taurasu, din 69 pana in 96, nu crezi?De la primul pana la ultimul...

#86
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
înseamnă că ai dat cate un purceluș..

#87
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

 myshyk, on 26 martie 2018 - 19:02, said:

Ce vezi tu, e una si nu intereseaza pe nimeni, ce scrie in legislatie e lege. Si se respecta. Sau cel putin, trebuie respectat. Sau, ma rog, ar trebui.
Mai omule, in legislatie scrie ca in locurile in care e interzisa depasirea nu ai voie sa opresti, iar in locurile in care nu ai voie sa opresti nu ai voie sa stationezi. Ce vrei mai mult, hartie scrisa de la politie cum ca pe strada pe care e linie continua (deci depasirea e interzisa) nu ai voie sa stationezi? Ti-am dat cu articol si aliniat EXACT ce scrie in lege, nu ce vad eu sau altul (iti ziceam doar ca in poze se vede clar ca e linie continua).

#88
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
@LuvRaluK, incearca sa privesti lucrurile putin diferit si sa nu te mai agiti. Considera ca in locul masinii A era o stanca picata dintr-o basculanta.

Cel care vine pe drum prioritar nu are nici o scuza daca intra direct in stanca respectiva. Este doar vina lui.
Incearca sa ii explici pietrei ca legea nu ii permite sa existe acolo si ca este pasibila de amenda.

Mai incearca si alt scenariu. Daca in locul masinii A ar fi fost doua masini implicate intr-un accident. Consideri ca B ar fi avut vreo scuza pentru ca s-a infipt in cele doua autoturisme care existau in fata lui ?

#89
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da, putea intra in ele si chiar calca si politistul care masura accidentul pentru că nu aveau ce cauta pe banda lui.
conform a ce sustin unii pe aici.

#90
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,859
  • Înscris: 26.02.2010
@initoator, dacă mergeai încet și prudent, nu ai mai fi ajuns în acea poziție, nenea cu BMW, făcea la dreapta avea timp sa te vadă și te-a fi lăsat, asa el nu se aștepta să găsească pe cineva pe contrasens și oricum depășirile în intersecție sunt interzise. Vinovați morali sunt cei care parchează aiurea mașinile, dar un pic de prevenție nu strica uneori. Din păcate, am observat din ce în mai des prin București, deși o banda este blocata, mulți gonesc, ca de eu am banda mea și fac ce vreau pe ea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate