Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ieșire din indiviziune teren...

Imprimanta A4 si A3 cu scanner

Morți stupide (Italia)

Vom ajunge la deflatie?
 Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay
 Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...
 Am lovit o masina

Comanda US

Cum sa reduc caldura din apartame...

Dual-boot Windows 11 Pro cu Kubun...
 

Sistem Panasonic

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005

View PostIon_de_la_Raion, on 27 martie 2018 - 12:22, said:

Poate au si aia thrift store-uri ca americanii.
Nu. Le-a cumparat de la o persoana de acasa. Fara nici o gluma, atat a dat pe ele.
Norvegienii sunt altfel decat conationalii nostri. Daca un un lucru si vor sa scape de el, nu tin la pret. Baga un pret derizoriu si il da repede.

Uite asa, la o cautare rapida: https://www.finn.no/...nkode=116295557 pretul ar fi undeva la 243 lei...
https://www.finn.no/...6&fks=113938746 - pret 97 lei
https://www.finn.no/...nkode=116309081 - 243 lei
https://www.finn.no/...nkode=116102948 - 291 lei

Uite cat costa un Technics - https://www.finn.no/...nkode=114810416 - 291 lei

Edited by tehnics, 27 March 2018 - 12:54.


#38
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Pune si un link cu boxe, nu numai cu cutii Pioneer. Focal, Triangle, Brigitte&Bardot,Wharfdale, Sonus Faber, Dali, ... Sa vedem cat de ieftine is.

Edited by audiofidel, 27 March 2018 - 12:57.


#39
danyel61

danyel61

    Fumãtor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,244
  • Înscris: 19.08.2005
Gata, ma mut in Norvegia

#40
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005
Discutam aici de ceva home-user level. Dar hai sa iti fac damblaua.

Focal - https://www.finn.no/...nnkode=94863842 - 3892 lei
Focal - https://www.finn.no/...nkode=116439474 - 583 lei
Focal - https://www.finn.no/...nkode=116205641 - 2433lei - acelasi model ca cele de sus
Focal - https://www.finn.no/...nkode=116152803 - 1459 lei
Triangle - https://www.finn.no/...nkode=115748434 - 4622 lei
Sonus - https://www.finn.no/...nkode=115947600 - 6800 lei
Dali - https://www.finn.no/...nkode=116732392 - 1459 lei
Dali - https://www.finn.no/...nkode=116692344 - 1450 lei

Multumit ?


View Postdanyel61, on 27 martie 2018 - 12:59, said:

Gata, ma mut in Norvegia
Eu multe lucruri le am de la "bocirca". Bocira fiind locul unde se duc electronicele pentru reciclare. Nu este ingradit si nu iti spune nimeni nimic. Am ajuns deja sa vad plasme, LCD-uri, sisteme audio si nici sa nu le bag in seama...
De multe ori ma duc doar ca sa imi procur piese pentru hobby-ul meu

3 foto cu cateva locuri

Faptul ca Norvegienii sunt o piata de consum al electronicelor se datoreaza salariilor mari. Ei nu repara, ei arunca la cel mai mic defect. Cand TV-ul sau sistemul audio se incapataneaza sa se strice il vand la preturi derizorii...

Attached Files


Edited by tehnics, 27 March 2018 - 13:16.


#41
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 16.04.2007
Ma, eu nu stiu ce urechi aveti voi de simtiti diferenta intre un sistem 'normal' si hi-end-uri de mii de lei/euro..
Oti avea frecventzmetru in cap pentru fiecare frecventa.
Eu am 2 boxe sony ss-e455 si un receiver sony, inainte am avut o linie technics eh..., cea cu 2 boxe mari si 3 mici.
De asemenea am ascultat intr-un showroom si cateva scule scumpe si in afara de pret nu am simtit alta diferenta...

#42
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdem3ntor, on 27 martie 2018 - 13:22, said:

Ma, eu nu stiu ce urechi aveti voi de simtiti diferenta intre un sistem 'normal' si hi-end-uri de mii de lei/euro..
Oti avea frecventzmetru in cap pentru fiecare frecventa.
Eu am 2 boxe sony ss-e455 si un receiver sony, inainte am avut o linie technics eh..., cea cu 2 boxe mari si 3 mici.
De asemenea am ascultat intr-un showroom si cateva scule scumpe si in afara de pret nu am simtit alta diferenta...
Cine are o ureche muzicala formata, de exemplu cineva care se ocupa de sonorizari la o opera, le simte imediat.
Noi, astia care nu reusim decat sa distingem distorsiunile de la 5% in sus, ne multumim si cu astea :)

#43
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posttehnics, on 27 martie 2018 - 12:42, said:

Nu. Le-a cumparat de la o persoana de acasa. Fara nici o gluma, atat a dat pe ele.
Norvegienii sunt altfel decat conationalii nostri. Daca un un lucru si vor sa scape de el, nu tin la pret. Baga un pret derizoriu si il da repede.

Uite asa, la o cautare rapida: https://www.finn.no/...nkode=116295557 pretul ar fi undeva la 243 lei...
https://www.finn.no/...6&fks=113938746 - pret 97 lei
https://www.finn.no/...nkode=116309081 - 243 lei
https://www.finn.no/...nkode=116102948 - 291 lei

Uite cat costa un Technics - https://www.finn.no/...nkode=114810416 - 291 lei

Si nu trimit si in Ro ? :)

#44
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005

View PostIon_de_la_Raion, on 27 martie 2018 - 13:35, said:

Si nu trimit si in Ro ? Posted Image
Am un prieten care face curse in Ro cand are concediu. Duce masini de spalat, televizoare, mobila, cauciucuri, automobile si le vinde. Face ceva banisori..

Edited by tehnics, 27 March 2018 - 13:50.


#45
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

View Postdem3ntor, on 27 martie 2018 - 13:22, said:

Ma, eu nu stiu ce urechi aveti voi de simtiti diferenta intre un sistem 'normal' si hi-end-uri de mii de lei/euro..
Oti avea frecventzmetru in cap pentru fiecare frecventa.
Eu am 2 boxe sony ss-e455 si un receiver sony, inainte am avut o linie technics eh..., cea cu 2 boxe mari si 3 mici.
De asemenea am ascultat intr-un showroom si cateva scule scumpe si in afara de pret nu am simtit alta diferenta...
Tocmai de asta unii se ocupa cu sunetul ,unii au ureche muzicala si se ocupa cu muzica. E un lucru perfect normal. Fiecare cu ce le este dat de la natura.
BTW ,diferenta intre aparatura obisnuita nu sta deloc numai in frecvente. E vorba de mult mai multe aspecte. Armonici ,finetzuri de detaliu sonor ,atac ,dinamica ,scena(soundstage) ,distorsiuni si inca multe alte chestii.

View Posttehnics, on 27 martie 2018 - 13:24, said:

Cine are o ureche muzicala formata, de exemplu cineva care se ocupa de sonorizari la o opera, le simte imediat.
Noi, astia care nu reusim decat sa distingem distorsiunile de la 5% in sus, ne multumim si cu astea Posted Image
In general la opera si la teatru nu se fac sonorizari. Se folosesc sali cu proprietati acustice bune ,se canta in 90% dintre cazuri la "rece" ,adica fara microfoane.
Doar la gale ,manifestari unde sunt spatii improprii(outdoor ,mall-uri ,alte sali cu acustica proasta) se mai fac sonorizari .Acestea fiind foarte dificile si necesitand o bogata experienta. Nu e vorba neaparat de subtilitati. Alea sunt necesare la munca in studio si la cei ce proiecteaza si mai ales probeaza aparatura de studio sau HI-FI.

Edited by edigee, 27 March 2018 - 14:07.


#46
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Eu sunt multumit, sper sa fii si tu dupa ce faci comparatiile intre preturi.

Focal Cobalt: 3892 lei Norvegia, 2150 lei Romania
Sonus Faber Toy Tower :6800 lei Norvegia, Romania: SFTT practic noi 7500 lei, 4900 negociabil dar in stare impecabila cele propriu-zis sh
Focal Cobalt : Norvegia 3892 lei si  2433 lei   Romania 2300 lei
Triangle Antal : Norvegia: 4622 lei    Romania: 3990 lei Braila, 3500 lei Bucuresti
Dali IKon 5 : Norvegia :1459 lei.    Romania Dali Ikon 6   3500 lei.  Ikon 5 nu am gasit in anunturile romanesti la o cautare superficiala.

Pe baza exemplelor prezentate de tine se vede ca piata este mai buna in Romania.

Edited by audiofidel, 27 March 2018 - 15:44.


#47
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005

View Postaudiofidel, on 27 martie 2018 - 15:43, said:

Eu sunt multumit, sper sa fii si tu dupa ce faci comparatiile intre preturi.

Focal Cobalt: 3892 lei Norvegia, 2150 lei Romania
Sonus Faber Toy Tower :6800 lei Norvegia, Romania: SFTT practic noi 7500 lei, 4900 negociabil dar in stare impecabila cele propriu-zis sh
Focal Cobalt : Norvegia 3892 lei si  2433 lei   Romania 2300 lei
Triangle Antal : Norvegia: 4622 lei    Romania: 3990 lei Braila, 3500 lei Bucuresti
Dali IKon 5 : Norvegia :1459 lei.    Romania Dali Ikon 6   3500 lei.  Ikon 5 nu am gasit in anunturile romanesti la o cautare superficiala.

Pe baza exemplelor prezentate de tine se vede ca piata este mai buna in Romania.
Pe bune ? Mai buna in Romania raportata la salariu sa inteleg ca vrei sa spui. Mai gandeste-te
Doi la mana, sa stii ca unele produse, chiar si de marca consacrata, uneori sunt cu un nivel de calitate mai jos decat altele. Vrei calitate, ti le iei din alta parte dar nu din Ro...

Edited by tehnics, 27 March 2018 - 17:40.


#48
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posttehnics, on 27 martie 2018 - 13:50, said:

Am un prieten care face curse in Ro cand are concediu. Duce masini de spalat, televizoare, mobila, cauciucuri, automobile si le vinde. Face ceva banisori..

N-ai inteles. Vanzarorii nu trimit direct in Ro, ca de ex. prin ebay ?

View Postedigee, on 27 martie 2018 - 14:02, said:

diferenta intre aparatura obisnuita nu sta deloc numai in frecvente. E vorba de mult mai multe aspecte. Armonici ,finetzuri de detaliu sonor ,atac ,dinamica ,scena(soundstage) ,distorsiuni si inca multe alte chestii.

Si mult mult ulei de sarpe. :)

#49
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Domnu tehnic, m am tot gandit si m am gandit si iarasi m am gandit  si am ajuns la concluzia ca puterea de cumparare nu are  relevanta  daca, noi fiind, au aproximativ acelasi pret si in Norvegia si in Romania. Vrei ca in magazin sa nu se tina cont de puterea de cumparare insa la revanzare vanzatorul sa aplice un pret proportional puterii de cumparare? Uite ca tocmai asta e motivul pentru care sunt mai un pic ieftine sh in Romania. Noi la acelasi pret insa sh la pret mai mic la noi. Acum e randul tau sa te mai gandesti.  Eventual la faptul ca este o piata de lux si puterea de cumparare a cumparatorului roman este asemanatoare cu a celui norvegian. Lasand la o parte exceptiile reprezentate de cate un pasionat fanatic care flamanzeste sa asculte la Sonus Faber.
Repet ca sa fie clar, nu are importanta faptul ca toti norvegienii isi permit ce isi permit putini romani, in discutie ne referim la  romanii care acceseaza aceasta piata.

Pe bune, da. Apreciez tonul superior , as aprecia mai mult insa coerenta argumentelor.

Edited by audiofidel, 27 March 2018 - 21:14.


#50
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005

View Postaudiofidel, on 27 martie 2018 - 21:08, said:

Domnu tehnic, m am tot gandit si m am gandit si iarasi m am gandit  si am ajuns la concluzia ca puterea de cumparare nu are  relevanta  daca, noi fiind, au aproximativ acelasi pret si in Norvegia si in Romania. Vrei ca in magazin sa nu se tina cont de puterea de cumparare insa la revanzare vanzatorul sa aplice un pret proportional puterii de cumparare? Uite ca tocmai asta e motivul pentru care sunt mai un pic ieftine sh in Romania. Noi la acelasi pret insa sh la pret mai mic la noi. Acum e randul tau sa te mai gandesti.  Eventual la faptul ca este o piata de lux si puterea de cumparare a cumparatorului roman este asemanatoare cu a celui norvegian. Lasand la o parte exceptiile reprezentate de cate un pasionat fanatic care flamanzeste sa asculte la Sonus Faber.
Repet ca sa fie clar, nu are importanta faptul ca toti norvegienii isi permit ce isi permit putini romani, in discutie ne referim la  romanii care acceseaza aceasta piata.

Pe bune, da. Apreciez tonul superior , as aprecia mai mult insa coerenta argumentelor.
Exact din cauza asta norvegienii scapa repede de ele si romanul sta pe cap si 3 ani de zile tragand de pret...exact, da, din cauza puterii de cumparare. Ma crezi sau nu, dar asta-i realitatea.
O fi piata de lux, dar depinde cati sunt in acea piata de lux ?
Crede-ma ca eu daca cumpar SH de aici o pereche de boxe de calitate am sanse mai mari sa le revand la acelasi pret in Norvegia decat as incerca sa le vand la acelasi pret in Romania...exact din cauza puterii de cumparare scazute si a pietei de lux foarte mici din Romania.

View PostIon_de_la_Raion, on 27 martie 2018 - 17:55, said:


N-ai inteles. Vanzarorii nu trimit direct in Ro, ca de ex. prin ebay ?

Nu.

Edited by tehnics, 27 March 2018 - 21:22.


#51
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Am subliniat ca nu are importanta cati sunt, discutia este despre cei care o acceseaza. Daca le cumperi sh din Romania este firesc sa le vinzi imediat in Norvegia la acelasi pret pentru ca tocmai asta ti am aratat, ca piata sh din Romania este mai ieftina decat cea norvegiana. Dupa propriile tale exemple din linkuri,ti am aratat ca este sensibil mai ieftina.

Daca voiai sa pui problema corect o puneai asa: daca cumpar la pretul de vanzare sh din Romania le pot vinde mai repede la pretul sh corespunzator din Norvegia care este mai mare? Dar nu ai pus intrebarea corect.

As putea admite oarecum ca poate norvegienii ar schimba mai repede sculele dar nu o fac totusi pentru ca pasiunea asta are anumite caracteristici. Nu e ca masina, am un voucher, e mai noua , are mai multe facilitatati, s a cam rablagit hai sa o schimb. Cand ai gasit sunetul care iti place tinzi sa il pastrezi macar pe termen mediu, daca nu lung. Boxele nu sunt ca televizoarele, trec de la HD la full apoi la smart apoi la 4k. Sunetul e la fel multi ani de zile, nu vad de ce norvegienii ar fi altfel decat audiofilii romani. sau cei de pretutindeni.

Edited by audiofidel, 27 March 2018 - 21:53.


#52
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005

View Postaudiofidel, on 27 martie 2018 - 21:51, said:

Am subliniat ca nu are importanta cati sunt, discutia este despre cei care o acceseaza. Daca le cumperi sh din Romania este firesc sa le vinzi imediat in Norvegia la acelasi pret pentru ca tocmai asta ti am aratat, ca piata sh din Romania este mai ieftina decat cea norvegiana. Dupa propriile tale exemple din linkuri,ti am aratat ca este sensibil mai ieftina.

Daca voiai sa pui problema corect o puneai asa: daca cumpar la pretul de vanzare sh din Romania le pot vinde mai repede la pretul sh corespunzator din Norvegia care este mai mare? Dar nu ai pus intrebarea corect.

As putea admite oarecum ca poate norvegienii ar schimba mai repede sculele dar nu o fac totusi pentru ca pasiunea asta are anumite caracteristici. Nu e ca masina, am un voucher, e mai noua , are mai multe facilitatati, s a cam rablagit hai sa o schimb. Cand ai gasit sunetul care iti place tinzi sa il pastrezi macar pe termen mediu, daca nu lung. Boxele nu sunt ca televizoarele, trec de la HD la full apoi la smart apoi la 4k. Sunetul e la fel multi ani de zile, nu vad de ce norvegienii ar fi altfel decat audiofilii romani. sau cei de pretutindeni.
Ok colegu. Cum spui tu. Oricum niciodata nu voi sta sa cumpar din Ro si sa vand in No
Norvegienii sunt mai audiofili pentru ca multi canta la diverse instrumente ca activitate extra familiala chiar daca au ca joburi genul muncitor in santier sau gunoier. La ei muzica este o chestiune de socializare, de divertisment la comun. La ei exista multe music-band-uri mici care canta in diverse baruri - atentie, baruri - Sambata seara. Duminica este zi de recuperare :).

#53
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Norvegia e o tara nu doar civilizata ci aflata in avangarda civilizatiei pe cand Romania,  se afla cu un picior in evul mediu, si asta nu e o metafora, vorbim de indicatori statistici. Cu toate astea insa, audiofilul norvegian nu are cum sa fie altfel decat cel roman la fel cum filatelistul norvegian e la fel cu cel roman. Ca populatia se distreaza altfel decat manelistii nostri e alta problema si nu are de a face cu audiofilia si sculele audio.

Normal ca e cum spun eu, trebuia sa ti dai seama de dimineata de cand ai inceput sa te contrazici.

Edited by audiofidel, 27 March 2018 - 23:10.


#54
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,826
  • Înscris: 23.04.2007

View Posttehnics, on 27 martie 2018 - 10:53, said:

Cei care asculta la astfel de sisteme clar nu au minte...
Reiau intrebarea sub alta forma - din punct de vedere electroacustic ce se poate reprosa sistemului in discutie ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate