Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...
 EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 

Sistem Panasonic

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#19
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Eu deja ma gandesc la o descoperire  de card. Cu aia 3000w poate renunt  si la centrala termica..

#20
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,767
  • Înscris: 23.04.2007

View Postaudiofidel, on 26 martie 2018 - 11:33, said:

Pretul mi se pare exorbitant.
depinde cu ce se face comparatia.

#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Cu orice, Inclusiv cu centrala de apartament.

View PostNaijax, on 26 martie 2018 - 09:46, said:

Asa scrie la specificatii - 3000W RMS
In plus are trei amplificatoare separate ceea ce inseamna (teoretic) o calitate a sunetului mult imbunatatita
Pe la scoala la fizica n-ati trecut?
Chestia aia are cel mult 150W/canal ,si aia umflati cu pompa.
Puterile gen RMS sau mai ales PMPO sunt doar niste plesneli bagate de producatori pt. a pacali publicul neavizat. Sa zicem ca sa ar fi 3000WRMS ,asta inseamna ca acea putere este atinsa in varfuri timp de milisecunde sau chiar mai putin. Lucru absolut neelocvent .

Edited by edigee, 26 March 2018 - 14:05.


#22
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,874
  • Înscris: 01.11.2005

View Postedigee, on 26 martie 2018 - 13:58, said:

Cu orice, Inclusiv cu centrala de apartament.

Pe la scoala la fizica n-ati trecut?
Chestia aia are cel mult 150W/canal ,si aia umflati cu pompa.
Puterile gen RMS sau mai ales PMPO sunt doar niste plesneli bagate de producatori pt. a pacali publicul neavizat. Sa zicem ca sa ar fi 3000WRMS ,asta inseamna ca acea putere este atinsa in varfuri timp de milisecunde sau chiar mai putin. Lucru absolut neelocvent .
Corect.
PMPO, which stands for Peak Music Power Output[22][23] or Peak momentary performance output,[24] is a much more dubious figure of merit, of interest more to advertising copy-writers than to consumers.[25] The term PMPO has never been defined in any standard,[26] but it is often taken to be the sum of some sort of peak power for each amplifier in a system. Different manufacturers use different definitions, so that the ratio of PMPO to continuous power output varies widely; it is not possible to convert from one to the other. Most amplifiers can sustain their PMPO for only a very short time, if at all; loudspeakers are not designed to withstand their stated PMPO for anything but a momentary peak without serious damage

De obicei acest puterea reala ar fi cam egala cu puterea PMPO/10 sau chiar 12. Adica in realitate ar duce cam 150W pe canal maxim incluzand distorsiunile.

Edited by tehnics, 26 March 2018 - 15:03.


#23
Slayermtg

Slayermtg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 31.12.2012
Schimb Nad 326 (50 W amarati) + Dali Zensor 3 cu super Panasonic (3000W) cu diferenta din partea mea bineinteles....

#24
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,243
  • Înscris: 19.08.2005
La nimicurile alea pe care le ai trebuie să pui minim 4000 lei ca sa echivalezi valoarea Panasonicului. Eu cu un Marantz MCR611 si o pereche de Q Acoustics 3020 trebuie să pun cam 4500 lei.

#25
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Radem noi dar pe la 15-16 ani , o jucarie ca asta poate grabi desfacerea sutienului. Initiatorul daca e pe la varsta potrivita si parintii au bani din belsug, poate sa incerce sistemul, are toata viata inainte sa si rafineze gusturile. Daca deja e mai maricel,sa nu si faca griji pentru  Panasonic , brandul va supravietui  si fara donatia de 4000 lei.

#26
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,243
  • Înscris: 19.08.2005
Poate e ca sistemul audio din "The Italian Job", smulge hainele cele gagice.

#27
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,718
  • Înscris: 24.10.2015
In Franta nu gasesti asa jucarie nici pe site-ul panasonic oficial. Se gasesc doar de genul panasonic sc pmx8 sau scpmx150. In Moldova cand am fost, in schimb, erau pline magazinele. Eu sa fi avut

pe la 14 asa ceva eram cel mai tare!

Chiar am ascultat unul de genul in magazin la Chisinau si daca nu ai pretentii audiofile poate sa-ti placa. E numai bun de facut discoteca acasa.

#28
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,874
  • Înscris: 01.11.2005

View Postaudiofidel, on 26 martie 2018 - 20:27, said:

Radem noi dar pe la 15-16 ani , o jucarie ca asta poate grabi desfacerea sutienului. Initiatorul daca e pe la varsta potrivita si parintii au bani din belsug, poate sa incerce sistemul, are toata viata inainte sa si rafineze gusturile. Daca deja e mai maricel,sa nu si faca griji pentru  Panasonic , brandul va supravietui  si fara donatia de 4000 lei.
Gresit. Portofelul deschide sutienul....

#29
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Da, probabil Panasonicul a facut o cu destinatie, proaspetii pricopsiti din Europa de Est Posted Image

Sa nu exageram , vorbim de 15-16 ani, mai e pana la cristalizarea materialismului. Cu mintea se deschid mai multe si mai bine decat cu portofelul.

Edited by audiofidel, 27 March 2018 - 08:02.


#30
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,874
  • Înscris: 01.11.2005

View Postaudiofidel, on 27 martie 2018 - 07:52, said:

Da, probabil Panasonicul a facut o cu destinatie, proaspetii pricopsiti din Europa de Est Posted Image

Sa nu exageram , vorbim de 15-16 ani, mai e pana la cristalizarea materialismului. Cu mintea se deschid mai multe si mai bine decat cu portofelul.
Cei care asculta la astfel de sisteme clar nu au minte...dar nah, fiecare cu ce are.

Intr-adevar astfel de sisteme le-am vazut doar in Romania. Prin Norvegia nu exista neam de asa struto-camile si plus de asta, mai rar Panasonic si Sony. Preponderent sunt Harman Kardon, Yamaha, NAD, ONKYO, Pioneer cele care se cumpara si in general sisteme multimedia.
Un vecin de-al meu si-a cumparat cu 300 de lei - da, 300 de lei la SH, 2 boxe JBL de 150 sau 200W bucata si inalte de cam 1,3m. M-a bagat in boala cum se auzeau si aratau ca noi.

Edited by tehnics, 27 March 2018 - 10:55.


#31
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,243
  • Înscris: 19.08.2005
Nu toata lumea are noroc sa gaseasca asa ceva.

#32
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Minitehnicus, dar trebuie neaparat sa citezi cand spui vorbe asa adanci?

Edited by audiofidel, 27 March 2018 - 11:06.


#33
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postaudiofidel, on 26 martie 2018 - 20:27, said:

Radem noi dar pe la 15-16 ani , o jucarie ca asta poate grabi desfacerea sutienului.
Aia era pe vremuri. Acum fetele nici nu mai au sutien si rochia nu iese fara un BMW.

#34
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,874
  • Înscris: 01.11.2005

View Postaudiofidel, on 27 martie 2018 - 11:05, said:

Minitehnicus, dar trebuie neaparat sa citezi cand spui vorbe asa adanci profunde?
Da. Eu sunt trecut de mult de pubertate...

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posttehnics, on 27 martie 2018 - 10:53, said:

Un vecin de-al meu si-a cumparat cu 300 de lei - da, 300 de lei la SH, 2 boxe JBL de 150 sau 200W bucata si inalte de cam 1,3m. M-a bagat in boala cum se auzeau si aratau ca noi.

Poate au si aia thrift store-uri ca americanii.

#36
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Si prin Ferentari am auzit cazuri d astea. Si mai ieftin de 300 lei, gratis cica le cumpara.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate