Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

cauciucuri de iarna demontate devreme

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#55
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,677
  • Înscris: 24.11.2015

View PostBaxon, on 18 martie 2018 - 16:11, said:

Stii ca eu is fan inrait Nokian insa CC-ul e peste Nokian , de aia si optez pt CC-uri , no ofence ! Si cand zic asta ne referim la toate marcile care au anvelope allseason , nu facem comparatii intre CC-uri si anvelope dedicate vara SAU iarna !


Nu. Eu ma refeream strict la CC vs Nokian de iarna (WR D4, etc).
Strict la toate anotimpurile, CC-urile sunt cele mai bune.

#56
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
MANA SUS AIA CARE SI AU SCHIMBAT ACUM CAUCIUCURILE

#57
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cred ca esti unicul care a facut greseala asta Posted Image

#58
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postericmario, on 18 martie 2018 - 15:09, said:


Eu circul si acum cu gumele de vara, cu toate ca am in garaj un set complet de gume de iarna.

Bravo si eu fac la fel si sunt convins ca alea de iarna sunt fix pola pe gheata sticla sau pe polei fiind mai eficiente doar pe zapada framantata ca o agatza mai bine si o intorc pe dos, datorita profilului anvelopei. Deci, nu merita efortul si distractia sa pui anvelope de iarna.. Nu te scoti de niciun fel... Mai bine parchezi drku masina undeva o saptamana si devii pieton daca se strica vremea. Castigi bani adevarati din faptul ca masina sta parcata.

#59
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Si daca trebuie sa mergi " buuu " exact cand e zapada si trenul nu merge unde ai nevoie , ce faci ? Aaaa , stai ca am inteles , tu ai masina doar ca sa vada vecinii ca esti avut ....
In momentul in care te poti lipsi de masina 1 saptamana si nu vb de concediu , e clar ca ai cumparat-o ca sa dea bine in ochii altora ...

Edited by Baxon, 18 March 2018 - 16:58.


#60
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Michelin CC rulz :)

#61
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Adică nu va e suficient că faceți voi prostii,îi îndemnați și pe alții să facă la fel...
In afara de compoziția diferita a materialului care le oferă elasticitate și la temperaturi scăzute cauciucurile de iarnă au și profilul benzii de rulare diferit.
In afara de rizurile alea mari mai au și unele mititele rolul ălora fiind că pe gheață și polei aplica un efect de sucțiune,ca o ventuză, intre cauciuc și calea de rulare îmbunătățind aderența.
Cine își permite să lase mașina în parcare o săptămână, două poate să facă și chestia asta legală,dar riscantă.
Cine nu,sa și cumpere 4 jante de tabla,chiar sh că sunt pe toate drumurile,le verifică,pune gume de iarnă,le echilibrează și apoi durează o jumătate de oră înlocuirea vara-iarna.

#62
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
inlocuire vara/iarna - 20 min. hai, 30 si 2 beri.
jantele de vara jos, jantele de iarna sus. daca aveau aceleai prezoane mai castigam 3 minute. deh, greu la deal cu boii mici.

#63
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View PostJammalan-the-Prophet, on 18 martie 2018 - 14:03, said:

Dca facem calcule matematice cu jumatati de adevar atunci da....

http://0-100.hotnews...decese-in-2012/


[ https://www.politiaromana.ro/files/userfiles/DPR/Tabel_Accidente_Grave.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
SI TI SE PARE CA AU SCAZUT NR DE ACCIDENTE CU SETUL DE IARNA SEPARAT???

#64
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,428
  • Înscris: 01.12.2001
Reusesti tu sa schimbi in 30 minute rotile si sa mai bei 2 beri? Sau 30 minute la vulcanizare?
Eu in 50 minute fac schimbarea cu tot cu montat capace. Singur-singurel. Fara sa stau la coada la vulcanizare. Capacele au ceva suruburi de plastic ce se fixeaza pe piulitele rotii. Piulitele au si filet exterior, special pt aceste capace.
La final beau o tuica.

#65
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
eu am incercat sa scot aliajele de pe Logan NICI FORMA nu pot manual....deci despre ce vorbim...

#66
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

View PostTruculMagic, on 18 martie 2018 - 16:05, said:

Un CrossClimate niciodata nu se va compara cu niste nokianuri, continental ts860 sau orice alta anvelopa de iarna care nu e o chinezarie ordinara, la fel si vara, nu are nici o sansa in fata unor anvelope de vara. Acest model pt toate anotimpurile este orientat mai mult catre iarna, sunt alte modele care sunt si pentru vara mai mult (sa zicem 70 vara -30 iarna %) insa sunt mai proaste iarna.
Intr-adevar, in conditii extreme un CrossClimate nu se va comporta niciodata la fel ca un cauciuc special de vara/iarna. Dar, pentru 99% dintre romani, care nu conduc in conditii de raliu ci vor sa ajunga in siguranta din punctul A in punctul B, dupa parerea mea sunt perfecte. Mi-am cumparat cauciucurile anul trecut in martie si dupa un an si ~15000 de km facuti cu ele (inclusiv iarna pe zapada si vara la temperaturi peste 30 de grade) mi se par o alegere extrem de buna. Daca le voi putea folosi 3-4 ani (si eu cred ca pot, dupa primul an aproape ca nu se vede nici un semn de uzura), dupa aceasta perioada tot acelasi model il voi achizitiona.
Apropo, daca prin "acest model" te referi la Michelin CrossClimate, gresesti cand afirmi ca "este orientat mai mult catre iarna", de fapt e fix invers, cel putin prezentarii lor: e o anvelopa de vara cu capacitati de iarna (deci legala si iarna).

#67
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
acum am avut o vizita si ghice ce, respectivul ieri isi schimbase cauciucurile....noi de vara,.,.

problema e alta si o zic DIRECT

presupunem ca se anunta polei AUTORITATILE CE FAC? stau la panda sa verifice daca am eu cauciuc de iarna sau DAU CU SOLUTII PT DEZGHET macar pe bulevardele principale....???aaaa am uitat nu sunt bani pt asta....da corect....cumparativa 2 seturi de cauciucuri de iarna.....

ar costa mult substanele alea de dezghetat cat si combustibilul cisternei care le arunca plus soferul de platit .....da.....

ma intreb cati isi permit sa dea 8 MILIOANE pe un set de cauciucuri de iarna...

si cand ii aud pe unii lasa ca isi cumpara second hand de 10 ani rulate..ma apuca fibrilatiile ...


apropo INTRE A MERGE CU CAUCIUCURI UZATE DE IARNA DE 10 ANI VECHIME SI A MERGE CU UNELE DE VARA CU CARNE LE PREFER PE ALEA DE VARA PE VREMEA DE ACUM.

Edited by claudiu2012, 18 March 2018 - 18:29.


#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postclaudiu2012, on 18 martie 2018 - 16:17, said:

MANA SUS AIA CARE SI AU SCHIMBAT ACUM CAUCIUCURILE
Eu, vineri, m-am dus cu ele "in dinti" insa erau ocupati si m-au programat pentru miercuri. Astia la meteo zic ca vine iarna... Vedem ce si cum.

#69
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
si mai e ceva ma intreb cati au bani sa schimbe mereu cauciucurile de pe aceeasi janta.....costa 100 ron si daca scoti cauciucurile de iarna in martie si mai ai iarna pana in mai mai dai vreo 2 schimbari adica 2 mil plus strici cauciucul....plus janta....

Edited by claudiu2012, 18 March 2018 - 18:32.


#70
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai cred ca majoritatea au separat roti de iarna si de vara. Cel putin eu asa am avut la fiecarte masina. E si mai ieftin, si mai practic.

#71
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

View Postclaudiu2012, on 18 martie 2018 - 18:26, said:

ma intreb cati isi permit sa dea 8 MILIOANE pe un set de cauciucuri de iarna...


Nu te obliga nimeni sa folosesti masina, ninge sau e polei lasi masina in parcare daca nu ai cauciucuri adecvate.

Edited by PoeOvidiu, 18 March 2018 - 18:37.


#72
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Dar tu ,ca un om responsabil, când îți cumperi mașina nu ți faci și socotelile ?
Nu incluzi și cauciucurile de iarnă aici ?
Da o dracului de carne de pe ele,au alta compoziție,pricepi ? Și alt profil.
Da,alea de 10 ani de iarnă,dacă au o uzură rezonabilă au aderență mai buna decat alea noi de vară. Problema la alea sunt microfisurile datorate îmbătrânirii materialului.
Și nu pricep de ce te tot răstești la noi pe aici...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate