Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

cauciucuri de iarna demontate devreme

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#37
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Voi inca va mai uitati in gura astora ???
Astia-s verii sau fratii lui Titi Aur, la ei derapatul de pe sosea inseamna mers sport ... intratul in pom e echivalent cu parapanta.
Cauciucul de vara s-a inventat din greseala, ala de iarna doar ca sa ne ia banii degeaba ...
Cand mergeau ei, acum 150 de ani, cu anvelope Victoria, si faceau drifturi cu Dacia 1300, si urcau la 2500m cu 2 tone pe Dacie, voi/noi ne jucam cu puța in tarana ...
Ati uitat placa aia cu "am 40 de ani de soferie si n-am facut niciun accident !!!" ???
Uita, insa, sa precizeze cate au provocat ... si/sau sa spuna ca abia urca Dealul Negru vara, ca iarna abia pleaca de pe loc si tot asa ...
Astia, daca prin vreo minune, ajung sa puna anvelope bune pe masina, o sa faca reclamatii la producator ca nu mai pot sa derapeze cu ele, ca nu mai pot sa mearga sport !!!!

Edited by shymano, 18 March 2018 - 14:27.


#38
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010

View Postdorel_acdc, on 18 martie 2018 - 13:33, said:

Da normal merg la fel .
Si a mele au vreo 10 ani . Nici nu le-am schimbat decand am luat masina . Si nu pierd aer , nu am facut pana nimic .

10ani!!
esti sofer doar de duminica?mergi la slujba si inapoi acasa?
Eu fac 25000 km pe an, asa lejer, numai pina la servici si mici aprovizionari pentru casa, nimicuri..

#39
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Le pui la loc pana se incalzeste. Chiar daca nu ninge, cauciucurile de iarna au aderenta mai buna decat cele de vara la temperaturi mai mici de 7 grade cu plus, au fost dimineti mai reci de atat. Se uzeaza mai repede la amiaza cand sunt 15-20 de grade, n-ai ce face pana se incalzeste si dimineata.

#40
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Post86-APP, on 18 martie 2018 - 14:16, said:

Cum au tinut si ale mele cam 9 ani. Sub 10000 an si masina tinuta numai in garaj .
Anul trecut le-am dat jos . Nu am avut o pana , nimic . Am trecut pe CrossClimate.

Si ai circulat cu ele si vara si iarna (10.000km/an) in 9 ani ? Sper ca glumesti.
Am avut continentaluri si de vara si de iarna si in 55.000km cele de vara s-au dus (asta a fost in aproape 6 ani), iar cateva luni din an deci vreo 2-3k km/an s-au facut cu cele de iarna. Si tot nu mai erau bune.
Si acuma am de anul trecut cu dot 2012 si profil de 6mm insa parca s-au intarit si nu mai sunt bune chiar daca sunt "de firma".
Nu recomand anvelope cu dot mai vechi de 5 ani sau minim 5mm "carne" (parca atata e si in lege).

Edited by TruculMagic, 18 March 2018 - 14:39.


#41
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Voi nu ati auzit de "zapada mieilor " ? Este specificul climatico-geografic al Romaniei ca de Paste sa avem un episod cu zapada . Deci , pana dupa Paste raman gumele de iarna . The end !

#42
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Va recomand solutia mea - e geniala, circul numai cu gume de vara iar cand se impute vremea, o parchez undeva si fac economii importante de combustibili.  De min 5 ani practic acest sistem si niciodata masina n-a zacut mai mult de o saptamana in parcare pentru ca nu-i asa:  intr-o tara civilizata drumurile n-ar trebui sa fie acoperite niciodata cu gheata, zapada sau polei ca se ocupa cineva de ele ca sa nu fie...

#43
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
waw,numa soferi de soferi pe aici
ma rog sa nu ne intersectam niciodata

#44
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postclaudiu2012, on 18 martie 2018 - 12:57, said:

reprezinta „contraventie, conducerea autoturismului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, nefacandu-se referire (in textul actului normativ - n.red.) la o anumita perioada a anului

super legea asta dar cand ai anotimp ca anul asta ar fi trebuit sa le demontez de 5 ori de pe masina..

intr-o sapt aveam 20 grade in alta -5 si tot asa .....

sa faca si bosii astia de la meteo prognoza pe 2 luni sa stii ce faci ...sunt multi care si-au schimbat cauciucurile de iarna cu cele de vara si ce sa vezi sapt asta e iarna...
Vezi ce bine e sa ai pe masina allseason ?! CC-uri pun pe masina si nu mai am dileme cand sa schimb anvelopele si daca sa ies cu masina si sa nu dau peste Garcea sa ma amendeze ....

#45
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
CruceaClimatului, boss, de la Mihaela, mă-nțelegi?

#46
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postclaudiu2012, on 18 martie 2018 - 12:57, said:

reprezinta „contraventie, conducerea autoturismului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, nefacandu-se referire (in textul actului normativ - n.red.) la o anumita perioada a anului

super legea asta dar cand ai anotimp ca anul asta ar fi trebuit sa le demontez de 5 ori de pe masina..

intr-o sapt aveam 20 grade in alta -5 si tot asa .....

sa faca si bosii astia de la meteo prognoza pe 2 luni sa stii ce faci ...sunt multi care si-au schimbat cauciucurile de iarna cu cele de vara si ce sa vezi sapt asta e iarna...
A mai fost un topic aproape identic, (mea culpa initiatorului) in care zicea initiatorul ca-i pare rau ca si-a pus gumele de iarna .


Eu circul si acum cu gumele de vara, cu toate ca am in garaj un set complet de gume de iarna.
Si nu trompete, am astea. Daca nu le-am folosit iarna asta, pot sa le arunc?

Legea spune clar, daca tronsonul de drum e acoperit de polei sau zapada, e necesara folosirea anvelopelor M+S (mud+snow) sau pentru retarzi a celor marcate cu fulgul de nea.
Dar daca nu ninge deloc, sau daca ninge in august? Shit hapends!

#47
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostTruculMagic, on 18 martie 2018 - 13:12, said:


Sa te vad iarna la munte cum o nins acuma sau vara la 30 grade ca te ti de una cu anvelope de vara Posted Image

Stai relaxat, boss, că eu am Michelin CrossClimate și locuiesc la „mama muntelui”, în Petroșani. Totă iarna am mers aproape  în fiecare week-end în stațiunea Parâng. Vara trecută, la 35 de grade, „fluieram” cu ele pe A2 către mare. Când se vor uza , tot dintr-astea-mi iau.

#48
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://p1.akcdn.net/full/422486013.michelin-crossclimate-xl-235-45-r17-97y.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aceste anvelope all season sunt super ok.Posted Image
Prietenii stiu de ce!

Edited by xmanyacs77, 18 March 2018 - 15:31.


#49
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postericmario, on 18 martie 2018 - 15:09, said:

A mai fost un topic aproape identic, (mea culpa initiatorului) in care zicea initiatorul ca-i pare rau ca si-a pus gumele de iarna .


Eu circul si acum cu gumele de vara, cu toate ca am in garaj un set complet de gume de iarna.
Si nu trompete, am astea. Daca nu le-am folosit iarna asta, pot sa le arunc?


Alea chiar is trompete cu 72 dB cred ca asurzesti ! De aia nici nu le-ai montat Posted Image

#50
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 10.05.2004
eu incerc sa schimb rotile pe un ciclu noiembrie (cel tarziu) - martie (cel mai devreme) - pentru zona de sud cred ar trebui sa fie suficient. singura problema este ca toamna tre' sa am grija sa nu ninga la soacra-mea, sa pot sa ajung sa iau rotile de schimb Posted Image.

in ceea ce priveste varsta 10 ani este cam limita maxima pe care am gasit-o pe net pentru schimbarea anvelopelor. michelin spune ca 5 dupa ani de utilizare trebuie inspectate anual iar la 10 de la fabricatie trebuie considerat schimbarea acestora. mytyers.co.uk spune ca durata de viata a unei anvelope este de cca 10 ani.

la masina de serviciu am schimbat in 9 ani si jumatate / 250.000 km 4 seturi de anvelope (all season) - de principiu undeva pe la 65-75.000 km. cel mai longeviv a fost un nokian, cred - l-am schimbat toamna pe la vre-o la 76.000 km si probabil ar mai fi mers vre-o 10.000 in conditii de vara, dar am zis ca adincimea profilului (vreo 2.5 mm) era prea mica pentru iarna.

pe masina de acasa am 85.000 km in aproape 11 ani, cu doua seturi de roti (vara - cele cu care au venit masina in 2007 - Continental PremiumContact parca, iarna - le-am luat in toamna lui 2007 - Dunlop Wintersport 3D). Anvelopele stau pe jantele lor, un set pe masina, al doilea stivuit intr-o magazie inchisa, la umbra si acoperite. Desi vizual starea anvelopelor este super ok (fara crapaturi pe flancuri si cu adincimea profilului peste 5 mm, iar cele de iarna si-au facut treaba cu brio in sezonul asta), din motive de varsta am decis sa le schimb. Cele de vara le-am schimbat in toamna trecuta (Dunlop BlueResponse), iar pe cele de iarna le voi schimba in aceasta primavara sau la toamna.


LE Michelin a facut o treaba super cu CrossClimate. Ultimul set de pe masina de serviciu a fost CC si impresia mea a fost ca este peste tot ce am avut inainte - si am avut numai marci considerate premium pentru segmentul comercial.

Edited by suri, 18 March 2018 - 15:38.


#51
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

View Postdorin_2k, on 18 martie 2018 - 13:17, said:

Anul trecut le-am schimbat pe 1 martie si a fost ok.
Anul asta pe 12 martie. A fost bine pana ieri. Azi am 25 cm zapada pe drum. Asta e. O tin in garaj inca o saptamana.
Eu unu nu-înțeleg pe cei care se grăbesc cu schimbatul lor...lasa-le naibii pe masina pana la sfarsitul lui aprilie ca nu patesc nimic anvelopele daca mergi cu ele pe 10-15 grade.
Hai ca in București sau in alte orase din sud le poti schimba mai devreme,dar de exemplu cum locuiesc eu la munte pana la 1 mai nu le dau jos nici sa ma platesti.

#52
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postflomelomanul, on 18 martie 2018 - 15:30, said:

Stai relaxat, boss, că eu am Michelin CrossClimate și locuiesc la „mama muntelui”, în Petroșani. Totă iarna am mers aproape  în fiecare week-end în stațiunea Parâng. Vara trecută, la 35 de grade, „fluieram” cu ele pe A2 către mare. Când se vor uza , tot dintr-astea-mi iau.

Sunt bune, dar nu perfecte. E ca romanul, bun la toate dar nu stie nimic concret sa faca.
Un CrossClimate niciodata nu se va compara cu niste nokianuri, continental ts860 sau orice alta anvelopa de iarna care nu e o chinezarie ordinara, la fel si vara, nu are nici o sansa in fata unor anvelope de vara. Acest model pt toate anotimpurile este orientat mai mult catre iarna, sunt alte modele care sunt si pentru vara mai mult (sa zicem 70 vara -30 iarna %) insa sunt mai proaste iarna.

#53
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostTruculMagic, on 18 martie 2018 - 16:05, said:

Sunt bune, dar nu perfecte. E ca romanul, bun la toate dar nu stie nimic concret sa faca.
Un CrossClimate niciodata nu se va compara cu niste nokianuri, ...
Stii ca eu is fan inrait Nokian insa CC-ul e peste Nokian , de aia si optez pt CC-uri , no ofence ! Si cand zic asta ne referim la toate marcile care au anvelope allseason , nu facem comparatii intre CC-uri si anvelope dedicate vara SAU iarna !

Edited by Baxon, 18 March 2018 - 16:13.


#54
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdorel_acdc, on 18 martie 2018 - 13:33, said:

Si a mele au vreo 10 ani . Nici nu le-am schimbat decand am luat masina . Si nu pierd aer , nu am facut pana nimic .
Și umbli cu ea doar în curte. Altfel ești inconștient.

View Postclaudiu2012, on 18 martie 2018 - 13:37, said:

ne uitam pe statistici
In 2012 s-au produs 9.355 de accidente rutiere grave in care au fost ranite aproape 8.900 de persoane. Numarul de decese s-a apropiat de 2.050, cu 1% peste 2011
Statistică neagră – 27.000 de accidente rutiere s-au petrecut în România în 2016
acum CALCUL SIMPLU MATEMATIC de 3x mai multe accidente in 2016 fata de 2012
deci??????????

Trecînd peste stilul jurnalistic senzaționalist de a compara numărul accidentelor grave cu totalul accidentelor că dă mai bine la impresia artistică, ia pune tu și numărul de mașini aflate în circulație în anii ăia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate