Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

cauciucuri de iarna demontate devreme

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#163
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postshymano, on 21 martie 2018 - 21:15, said:

Gresit !!!
Daca nu te-ai intalnit cu situatii d-astea, nu inseamna ca ele nu exista.
Exista, si sunt foarte multe ...

Exemplu. Unul singur.

Pana atunci, ca sa se inteleaga mai bine:

RCA, sau oficial Asigurarea Obligatorie de Raspundere Civila Auto, asa cum numele ii spune, este OBLIGATORIE prin lege. Drept pentru care, nu exista clauze de anulare sau nulitate. Orice pocionog este acoperit de RCA, in orice conditii. Evident, prima de asigurare, functie de fapta savarsita, explodeaza la reinoire si esti incadrat la malus minus infinit, dar pentru pagubit, nu exista niciun risc la momentul producerii accidentului din vina asiguratului, el va fi platit no matter what.

Edited by izometric, 21 March 2018 - 21:25.


#164
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Problema e in alta parte, si anume ca la lipsa anvelopelor de iarna te poti trezi ca va da culpa comuna ... ca nu iti accepta plata, chiar daca tu esti nevinovat.
Si te trezesti ca trebuie sa faci circ pe la Politie, sa stai prin instante, din cauza unor rahaturi d-astea.
Aici e buba ...

Edited by shymano, 21 March 2018 - 22:05.


#165
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

View Postizometric, on 21 martie 2018 - 21:12, said:

Nu exista situatie de accident in care RCA sa devina nula.
Ai dreptate, nu exista situatie in care RCA devine nula, exista doar situatii de accident in care asiguratorul RCA nu despagubeste. Pentru lamuriri cauta legea 132 din 2017, articolul 12, numit sugestiv "Neacordarea despăgubirii". Sunt acolo vreo 15 situatii in care nu se acorda despagubiri (iti dau doar un exemplu: daca ambele masini sunt ale aceleiasi persoane sau sunt masinile sotului si sotiei).

#166
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
E ok cu asigurarea. Mie mi.a lovit cineva una din masini si a fugit, dar l.au vazut martorii. Am depus plangere la politie. Pt.ca nu aveam timp sa stau sa astept sa.l gaseasca am reparat la iasi daunele la roata masinii. Am facut o factura asa ca tot romanul, evident tripla la pret. Apoi l.au gasit pe ala si a adus asigurarea. Au constata si daunele pe caroserie si mi.au dat banii pt.regie proprie si pentru factura tripla. Evident ies mult mai ieftin la reparat.

#167
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postizometric, on 21 martie 2018 - 21:16, said:

Exemplu. Unul singur.

Pana atunci, ca sa se inteleaga mai bine:

RCA, sau oficial Asigurarea Obligatorie de Raspundere Civila Auto, asa cum numele ii spune, este OBLIGATORIE prin lege. Drept pentru care, nu exista clauze de anulare sau nulitate. Orice pocionog este acoperit de RCA, in orice conditii. Evident, prima de asigurare, functie de fapta savarsita, explodeaza la reinoire si esti incadrat la malus minus infinit, dar pentru pagubit, nu exista niciun risc la momentul producerii accidentului din vina asiguratului, el va fi platit no matter what.
Pot sa iti aduc aminte de anunturile facute de societatile de asigurari acum cativa ani ref la Transalpina? Cand spuneau ca , avand in vedere ca nu este finalizata, ei nu acopera daunele prin RCA? Uite, ai un singur exemplu. Probabil mai sunt, dar asta mi-a venit acum in minte....

#168
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016

View PostTorquemada-666, on 21 martie 2018 - 23:18, said:

E ok cu asigurarea. Mie mi.a lovit cineva una din masini si a fugit, dar l.au vazut martorii. Am depus plangere la politie. Pt.ca nu aveam timp sa stau sa astept sa.l gaseasca am reparat la iasi daunele la roata masinii. Am facut o factura asa ca tot romanul, evident tripla la pret. Apoi l.au gasit pe ala si a adus asigurarea. Au constata si daunele pe caroserie si mi.au dat banii pt.regie proprie si pentru factura tripla. Evident ies mult mai ieftin la reparat.
E bine ca fanii VW își arata adevărată valoare...

#169
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View PostMicroEdge, on 22 martie 2018 - 08:57, said:


E bine ca fanii VW își arata adevărată valoare...

Sunt un fan care arata asta. Nu vb.la plural ca minti. Oricum daxa se va mai ivi ocazia, voi repeta, ca multi altii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate