Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

cauciucuri de iarna demontate devreme

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#19
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Vara e ok cu ele?

#20
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
Da normal merg la fel .
Si a mele au vreo 10 ani . Nici nu le-am schimbat decand am luat masina . Si nu pierd aer , nu am facut pana nimic .

#21
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
OK OK OK OK

hai sa vedem ce se intampla inainte de ORDONANTA 5/2011 ?????

NU avea nimeni cauciuciucuri de iarna IARNA.....ok ok ok

mergem mai departe vezi doamne s-au redus accidentele si blocajele in trafic ...TAMPENIE...
ne uitam pe statistici
In 2012 s-au produs 9.355 de accidente rutiere grave in care au fost ranite aproape 8.900 de persoane. Numarul de decese s-a apropiat de 2.050, cu 1% peste 2011
Statistică neagră – 27.000 de accidente rutiere s-au petrecut în România în 2016
acum CALCUL SIMPLU MATEMATIC de 3x mai multe accidente in 2016 fata de 2012
deci??????????

faza sa mergi cu alea de iarna VARA e o tampeni...
am mers pe Logan cu MOTRIO vreo 4000 km Romania GRECIA...
s-au ovalizat PARFUM.......

http://www.insse.ro/...a_anul_2015.pdf

2014 vs 2015 crestere vertiginoasa in 2015 .....despre ce vorbim????

si ce sa vezi TOATA ECUATIA e VITEZA si MANEVRE NEREGULAMENTARE (CALCARE LINIE CONTINUA INTOARCERI NEREGULAMENTARE ETC) deci nu e nicidecum POLEIUL SAU ZAPADA....

CONCLUZIE DACA MERGI SI PE GHEATA CU ROTI DE VARA SI MERGI CU 20 LA ORA nu ai nici pe naiba....

pana in 2011 am circulat cu alea de VARA pe logan vreo 4 ani NU AM PATIT NIMIC....pt ca am mers incet iarna...si AU FOST IERNI GRELE ......DESPRE CE VORBIM???

asta cu cauciucurile e pt AFACERILE AUTO...
tampenii...

e vorba de santurile in CAUCIUCUL ALA si duritatea lui IN REST TOT CAUCIUC E si bani mai multi LA SCHIMBAT ANVELOPE adica la baietii cu service-uri auto ....

bine ca nu inventam si CAUCIUCURI DE PRIMAVARA SI DE TOAMNA...mai punem o steluta cu o floricica pe ele

...

Edited by claudiu2012, 18 March 2018 - 13:45.


#22
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
Să se dea dom'le o lege să nu mai ningă după 1 martie. Dar ce e debandada asta aici? Face vremea ce vrea fără să o tragă nimeni la răspundere?

#23
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
Deci legea asta a produs mai multe acidente . De frica oamenii cumpara si schimba cauciucuri proaste in fiecare an in loc sa aiba un set de cauciucuri bune de 10 ani ca mine . Si atunci normal ca mor de 3x mai multi .

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdorel_acdc, on 18 martie 2018 - 13:33, said:

Da normal merg la fel .
Si a mele au vreo 10 ani . Nici nu le-am schimbat decand am luat masina . Si nu pierd aer , nu am facut pana nimic .
Mai taie-o, da-o naibii.

Nu esti tu Dorelu ce voia sa puna pe masina acumulatori fake de 2Ah crezand ca au 200Ah?

#25
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View Postdorel_acdc, on 18 martie 2018 - 13:33, said:

Da normal merg la fel .
Si a mele au vreo 10 ani . Nici nu le-am schimbat decand am luat masina . Si nu pierd aer , nu am facut pana nimic .
Tu ori esti troll, ori esti inconstient.

#26
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
are cauciucuri bune care tin 50 de ani cred ca sunt din PC52 RECTANGULAR.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdorel_acdc, on 18 martie 2018 - 13:40, said:

Deci legea asta a produs mai multe acidente . De frica oamenii cumpara si schimba cauciucuri proaste in fiecare an in loc sa aiba un set de cauciucuri bune de 10 ani ca mine . Si atunci normal ca mor de 3x mai multi .
Vorbesti prostii. Nu stiu ce anvelope ai tu ca ai omis asta insa au scos astia niste anvelope cu care poti merge si vara si iarna. Se numesc Michelin CrossClimate.
Chiar sunt curios, poti pune o poza la alea de le ai pe masina?

#28
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postdorel_acdc, on 18 martie 2018 - 13:33, said:

Da normal merg la fel .
Si a mele au vreo 10 ani . Nici nu le-am schimbat decand am luat masina . Si nu pierd aer , nu am facut pana nimic .

Inseamna ca n-ai condus masina cu anvelope de vara sa vezi ce diferenta e vara cand e cald.
Cu cele de iarna prin curbe simt cum derapez, cand accelerez mai tare cu a 2-a sau a 3-a patinez, iar masina nu e asa stabila la viteze mari (adica nu are aderenta), e cam nesigura.

View Postdorel_acdc, on 18 martie 2018 - 13:40, said:

Deci legea asta a produs mai multe acidente . De frica oamenii cumpara si schimba cauciucuri proaste in fiecare an in loc sa aiba un set de cauciucuri bune de 10 ani ca mine . Si atunci normal ca mor de 3x mai multi .

Deci tu cu anvelope de iarna de 10 ani circuli si iarna si vara , ai ceva anvelopa concept de la NASA sau cum te-a tinut atata ?

#29
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
Nu mai stiu ce marca sant dar o sa le fac poza cand ies afara .
Da si la mine patineaza putin pe ploaie cand plec de pe loc da mie imi place asa ca e mai sport .

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Avea si bunicul platbanda la obada de la caruta. Cred ca 20 ani l-a tinut. Mai mult decat la tine Dorele.

#31
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postclaudiu2012, on 18 martie 2018 - 13:37, said:

OK OK OK OK

hai sa vedem ce se intampla inainte de ORDONANTA 5/2011 ?????

NU avea nimeni cauciuciucuri de iarna IARNA.....ok ok ok

mergem mai departe vezi doamne s-au redus accidentele si blocajele in trafic ...TAMPENIE...
ne uitam pe statistici
In 2012 s-au produs 9.355 de accidente rutiere grave in care au fost ranite aproape 8.900 de persoane. Numarul de decese s-a apropiat de 2.050, cu 1% peste 2011
Statistică neagră – 27.000 de accidente rutiere s-au petrecut în România în 2016
acum CALCUL SIMPLU MATEMATIC de 3x mai multe accidente in 2016 fata de 2012
deci??????????

Dca facem calcule matematice cu jumatati de adevar atunci da....

http://0-100.hotnews...decese-in-2012/

Quote


Anul trecut au murit 2.040 de persoane in urma accidentelor rutiere produse pe soselele tarii, numarul fiind putin mai mare decat in 2011, insa cu mult mai mic decat in anul de maxim 2008, arata datele prezentate de Politia Rutiera la o conferinta organziata de AAA Auto. In statisticile politiei au fost inregistrate in total 27.000 de accidente rutiere, in 10% dintre acestea fiind implicate masini inmatriculate in strainatate.
In 2012 s-au produs 9.355 de accidente rutiere grave in care au fost ranite aproape 8.900 de persoane. Numarul de decese s-a apropiat de 2.050, cu 1% peste 2011, insa cu 30% mai putin decat in 2008 cand 3.000 de persoane si-au pierdut viata pe sosele, arata datele Politiei.

[ https://www.politiaromana.ro/files/userfiles/DPR/Tabel_Accidente_Grave.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Jammalan-the-Prophet, 18 March 2018 - 14:08.


#32
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
@dorel_acdc
Waw...incredibil ce se poate citi pe aici. Tie  si celor ca tine ar trebui sa li se confiste masina si anulat carnetul.
Tu vorbesti serios cand zici ca ai cauciucuri de 10 ani pe masina? Daca nu se mai uzeaza inseaman ca sunt deja "scoapte". Banuiesc ca nici microfisuri nu au deloc:)

Edited by inuendo0, 18 March 2018 - 14:05.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdorel_acdc, on 18 martie 2018 - 13:59, said:

Nu mai stiu ce marca sant dar o sa le fac poza cand ies afara .
Da si la mine patineaza putin pe ploaie cand plec de pe loc da mie imi place asa ca e mai sport .
Ar fi bine sa nu mai pleci de pe loc. Asteapta timpul calduros, sa nu omori pe cineva... oricum,  se pare ca tu esti "sofer" de vara! Ce masina ziceai ca ai? Sau ai uitat marca si la asta si ne-o zici dupa ce iesi afara...

#34
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View PostTruculMagic, on 18 martie 2018 - 13:56, said:


Inseamna ca n-ai condus masina cu anvelope de vara sa vezi ce diferenta e vara cand e cald.
Cu cele de iarna prin curbe simt cum derapez, cand accelerez mai tare cu a 2-a sau a 3-a patinez, iar masina nu e asa stabila la viteze mari (adica nu are aderenta), e cam nesigura.



Deci tu cu anvelope de iarna de 10 ani circuli si iarna si vara , ai ceva anvelopa concept de la NASA sau cum te-a tinut atata ?

Pe motor de 1.6 si 109 cai am reusit sa o scartai cu 2a fara probleme cand erau 38 de grade si incaltata cu cauciucuri de iarna. Nu folosisem masina o perioada si ramasese asa. Cat asteptam sa imi vina gumele de vara am mers cateva zile pe canicula cu alea de iarna. A fost naspa rau. La frane cel putin am facut febra de la abs ca imi tot arunca pedala ca sa nu se duca sanie. De atunci m-am lecuit de treburi de astea. Dupa 1 aprilie pun de vara si aia e.

Cauciucul de iarna pe canicula se face un plastic dur si cu aderenta scazuta.

#35
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Post_R_A_D_U, on 18 martie 2018 - 14:05, said:

Ar fi bine sa nu mai pleci de pe loc. Asteapta timpul calduros, sa nu omori pe cineva... oricum,  se pare ca tu esti "sofer" de vara! Ce masina ziceai ca ai? Sau ai uitat marca si la asta si ne-o zici dupa ce iesi afara...

Si pe vara sunt periculoase cele de iarna, sa vezi la o franare cum te duci cu ele ca iarna cu sania :)

View PostSerafim606, on 18 martie 2018 - 14:12, said:

Cauciucul de iarna pe canicula se face un plastic dur si cu aderenta scazuta.

Exact. Vara cand e drumul uscat si pui anvelope de vara cu aderenta buna (CLASA A) , zici ca stai cu trenul pe sine. Posted Image

#36
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostTruculMagic, on 18 martie 2018 - 13:56, said:


Deci tu cu anvelope de iarna de 10 ani circuli si iarna si vara , ai ceva anvelopa concept de la NASA sau cum te-a tinut atata ?
Cum au tinut si ale mele cam 9 ani. Sub 10000 an si masina tinuta numai in garaj .
Anul trecut le-am dat jos . Nu am avut o pana , nimic . Am trecut pe CrossClimate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate