Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 

Lovitură pentru mașinile electrice în România: Tarifarea încărcării, mai costisitoare decât un plin de carburant fosil

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
260 replies to this topic

#91
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostIon_Bumbu, on 06 martie 2018 - 20:32, said:

Pai ajungem la generator pina la urma???
Notiunea de " generator " ar trebui sa dispara daca " fosilii " nu sint ok ... Deci pa, pa ....caz de forta majora !

View Postericmario, on 06 martie 2018 - 20:40, said:

Trebuie, nu ai incotro, esti obligat sa recunosti ca o masina full electrica nu polueaza.
Poate , dar prima oara sa ma dilesc ...si nu cred ca se va intimpla prea curind asta !
N-ai citit ce-am scris mai sus ...Omul prin existenta sa este singurul animal care traieste distrugind planeta .

#92
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,631
  • Înscris: 31.01.2010
Si din ce sula calului se va obtine energia necesara masinilior electrice?
Atomica? aia doar daca va fi viabila fuziunea!
Pina atunci, gaz si carbune baieti, restul vis frumos!

#93
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Am avut de la VAG, masini noi.

Si totusi dc scapa pe autovit proprietarii de masinile tesla?

Edited by Torquemada-666, 06 March 2018 - 20:47.


#94
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu se va intampla nimic, vor fi niste taxe imense pt scoaterea din circuit a acelor acumulatori, se vor incarca doar de unde trebuie.Plecand de la baza, daca e gratis sau prea ieftin, nu-i deloc bine(mai ales totul gratis).

Regulile se fac pe laneta asta cu minim 50 de ani inainte, cei ce le fac stiu ca nu exista gratis sau prea ieftin.E "paradox"(imposibil).

Edited by ionutz_joe2009, 06 March 2018 - 21:11.


#95
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,160
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTorquemada-666, on 06 martie 2018 - 20:45, said:

Am avut de la VAG, masini noi.

Si totusi dc scapa pe autovit proprietarii de masinile tesla?
Pai, ca le-au ingrijit bine bateria....

#96
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Sa isi cumpere noul model, dupa ce probabil au facut praf bateria... tu ce crezi ca Tesla isi cumpara aia care au muncit pe bani? Nu, isi cumpara aia care au furat banii de undeva si ii arunca pe fite prostesti sa crape dusmanii de ciuda... asta e gandirea afaceristului hot roman, tot scopul de "a face bani" e sa ii cheltuie pe prostii scumpe sa moara dusmanul de ciuda ca are mai putin decat el.

Edited by lexis1, 06 March 2018 - 21:03.


#97
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postericmario, on 06 martie 2018 - 20:15, said:

Eu conduc un diesel japonez, o Mazda 6, veche precum istoria.
Ce norma Euro este?
Criminalule

View Postericmario, on 06 martie 2018 - 20:15, said:

Acuma ca zeii tai, VAG, nu-s in stare sa tina pasul, e treaba lor.
iar cu zeii... iar cu flameul adica... hai o seara fara flame... mai ales ca aflaram si ca esti si tu criminal detinator de diesel

View Postericmario, on 06 martie 2018 - 20:40, said:

Trebuie, nu ai incotro, esti obligat sa recunosti ca o masina full electrica nu polueaza.

Daca vrei sa ne ducem in lumea lui Exageranu, e ok.
nu polueaza pe naiba... polueaza mai mult sa iti porduca tie o masina electrica noua decat sa continui sa mergi cu dieselul ala al tau vechi pana moare de tot.
S-a discutat si demonstrat de n ori.

Dacă fiecare dintre miliardele de vehicule aflate în circulație ar fi înlocuite astăzi de un Tesla Model X, ar fi necesare 14 milioane de tone de cobalt, de două ori rezervele mondiale.
Citește mai mult la: https://www.profit.r...aterii-17582878

#98
GonzZo

GonzZo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.08.2006

View Postgushpi, on 06 martie 2018 - 12:12, said:

...lipsa concurenței!
io tot zic că soluția nu este de a sta ore la incărcare cu mașina, ci de a se standardiza bateriile - apoi să le schimbăm in 5 minute la statiile de incărcare
(pt cârcotașii care zic că bateriile vor fi mai vechi sau mai noi, se poate plăti in funcție de autonomia pe care ți-o va arăta displayul bateriei la stație...)

dar, precum fu la mufele telefoanelor mobile (care s-au standardizat după 10-15 ani), așa vom aștepta și la mașini...
Sa stii ca ar fi ideal, exact cm merg si schimba in mediul rural lumea butelia de gaz, standardizate insa cu mufe diferite doar la exterior ca si la un telefon  sau orice alt device cu acumulatori.Not a bad ideea, ar disparea si cozile la peco , poluarea urbana Posted Image  !

Edited by GonzZo, 06 March 2018 - 21:38.


#99
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
.

View Postunbrutus, on 06 martie 2018 - 21:33, said:



nu polueaza pe naiba... polueaza mai mult sa iti porduca tie o masina electrica noua decat sa continui sa mergi cu dieselul ala al tau vechi pana moare de tot.
S-a discutat si demonstrat de n ori.

Dacă fiecare dintre miliardele de vehicule aflate Ă®n circulație ar fi Ă®nlocuite astăzi de un Tesla Model X, ar fi necesare 14 milioane de tone de cobalt, de două ori rezervele mondiale.
Citește mai mult la: https://www.profit.r...aterii-17582878

Punct lovit.

Edited by ionutz_joe2009, 06 March 2018 - 21:38.


#100
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View PostGonzZo, on 06 martie 2018 - 21:35, said:

Sa stii ca ar fi ideal, exact cm merg si schimba in mediul rural lumea butelia de gaz.Not a bad ideea, ar disparea si cozile la peco , poluarea urbana Posted Image  !
Păi spunea un coleg mai sus: imposibil să ai 4000000 de prize împrăștiate în țară ...
Așa o stație are conexiune direct in 10kVA și încarcă muuult mai ieftin decât la 220 V

#101
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostGonzZo, on 06 martie 2018 - 21:35, said:

Sa stii ca ar fi ideal, exact cm merg si schimba in mediul rural lumea butelia de gaz, ........
In rate , credit cu buletinul ...ca la cit costa ....

#102
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,165
  • Înscris: 13.11.2017
6 pagini pline de prostii scrise de unii care nu stiu nimic despre o masina electrica, dar pun botul la tot felul de manipulari.
De aia apar jurnalisti de 2 bani. Pun un titlu de senzatie si toti fraierii bocesc ca babele.
Voi astia care plangeti de mila electricelor stiti macar cate statii sunt ale Renovatio si pe unde se afla ? Spre exemplu in Bacau sunt 4 statii de incarcare de 22 kw si una de 50 kw toate gratuite. Nici-un Renovatio. Daca as mai avea rabdare sa ma uit pe harta cred ca in fiecare oras mai gasesc cateva free.
Si atunci de unde "Lovitură pentru mașinile electrice în România: Tarifarea încărcării, mai costisitoare decât un plin de carburant fosil" ?Posted Image
Ca sa nu mai zic de faptul ca la pretul actual al energiei electrice nici nu m-as obosi sa o duc la un incarcator decat daca ma grabesc si as incarca-o la priza acasa. Incarcata acasa te-ar costa cat daca ai circula cu o masina clasica cu 2 l/100 km. Cum in lunile in care circul doar prin oras nu fac mai mult de 300 km, as plati pentru "combustibil" vreo 30 de lei pe luna. Mda, nu cred ca merita oboseala sa ma mai duc cu ea la un incarcator Posted Image !
Aveti idee, peste 6 ani ajunge Model 3 si in Romania ca s-o pot lua prin Rabla Plus ?Posted Image

#103
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
"Lovitură" nu e. Trebuie avut în vedere că nu plătești efectiv curentul, ci rețeaua. Adică ăia care-ți pun la dispoziție locurile în care poți încărca, au și ei niște cheltuieli cu toată treaba asta. Nu pică din cer și nu au subvenții de la AFM. Cu timpul, vor fi implementate la benzinăriile normale, iar prețurile vor scădea, eventual se va subvenționa aparatura. Probabil că benzinăriile vor putea oferi alimentare gratuită. Momentan se subvenționează achiziționarea de mașini, nu și infrastructura, lucru ce e oarecum prostesc.

Românii au probleme în a înțelege de unde vin chestiile gratuite. Alea ori sunt subvenționate cumva, ori sunt folosite ca instrument pentru a atrage clienți. Am o benzinărie, poate-mi convine să ofer încărcare gratuită, ies în pierdere la curent și aparat, câștig la chestiile pe care le cumpără din magazin ăia care alimentează. Mai ales că alimentarea durează ceva timp, dacă am și o cârciumă să vând și ceva haleală și de băut, deja e garantat că marea parte a ălora care alimentează o să fie și clienți la cârciumă.

Treaba cu mașinile electrice în rândul populației e abia la început. E normal să existe dezavantaje. Cu timpul o să fie autonomie mai bună, performanțe crescute, încărcare mai rapidă, n-o să stagneze, să plătești mai mult un km parcurs cu una electrică decât cu una pe benzină. Momentan eu n-aș lua electrică. Peste 5-10 ani, probabil că mă va interesa, văd cum stau lucrurile atunci.

#104
kreeper

kreeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 17.10.2008
In Romania oricum totul e pe invers, iar cei de la e-charge nu vor sa schimbe trentul.

Golaneala e ca ei taxeaza pe timp, nu pe Kwh, sa vezi cum ii taxeaza pe aia de uita masina la incarcat. (parca si vad soferi nervosi ca au fost suprataxati ca leaga un zbir de otel si pleaca cu tot cu statie de nervi), iar bateriile nu au incarcare liniara, practic ele spre finalul incarcari trag din ce in ce mai putin curent. Ceea ce face ca incarcarea acasa sa fie si mai ieftina decat estimarile. Astea au prins monopol acuma si fac ce vreau ei din preturi,

Eu cred ca o sa se ajunga sa fie in fiecare parcare din fata blocului incarcator electric ca nu e cine stie ce inginerie. Deja au reteaua de racordare a blocurilor, pot trage din ea si alimentatoare de masini, binenteles cu niste modificari de retea, dar se poate.

Edited by kreeper, 06 March 2018 - 23:25.


#105
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postkreeper, on 06 martie 2018 - 23:24, said:

Eu cred ca o sa se ajunga sa fie in fiecare parcare din fata blocului incarcator electric ca nu e cine stie ce inginerie. Deja au reteaua de racordare a blocurilor, pot trage din ea si alimentatoare de masini, binenteles cu niste modificari de retea, dar se poate.
Eu cred ca o sa se ajunga sa avem toate drumurile nationale sa fie asfaltate.
Si sa avem autostrazi care sa lege Moldova cu Ardealul si sa lege vama Nadlac cu vama Giurgiu

Si transport in comun care sa funtioneze

Si metrou pana la aeroporturi si in mai multe orase nu doar pe o bucatica de bucuresti

Si trenuri de mare viteza

E la fel de probabil sa avem toate astea si incarcatoare la fiecare bloc. Sau nu. Sau sa le avem peste 50 de ani.

Nu stiu cati din noi vom mai fi in viata. Toate sint simple, si le au altii prin alte tari.

#106
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,931
  • Înscris: 31.03.2003
Ba frate, da e prohibitie la pareri vizavi de electrice? E interzis, ilegal, ingrasa?
Urmaresc cu interes dezvoltarea acestui sector automobilistic si cu si mai mare interes cantaresc posibilitatea achizitionarii unei electrice, dar atata timp cat locuiesc in acesta tara minunata nu ma pot raporta decat la ce imi ofera dansa si locuitorii ei.

Ca sa nu mai vorbesc de socul pe care l-am avut vazand cat costa o Tesla SH...

Concluzia mea e formata din 2 parti
1.Deocamdata nu
2.Daca statul (statele, UE, ONU, NATO ce mai, lumea) doreste sa poluam mai putin, sa ne puna la dispozitie curent gratis, obtinut din surse verzi. In acest caz migrarea la electrice se va produce natural, fara chestii comunistoide gen interzicerea dizal in orase sau taxa ecologica a produselor achizitionate recent.

#107
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Și care ar fi " sursele verzi " ? Exista așa ceva ?????🤔

#108
kreeper

kreeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 17.10.2008
Hidrocentrale, in Romania se pot construi din abundenta.
Eoliene, avem zone destul de mari in care se poate profita de vant
Fotovoltaice pentru ca ne avantajeaza pozitia geografica,

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate