Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 

Cum amplasez casa pe teren?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
MaxImusMD

MaxImusMD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.02.2018
Buna tuturor .

Noi cu soția plănuim să construim o casă, ne gîndim la una cu parter și garaj cu amprenta la sol de 9x19 m .
Avem o dilema cu amplasarea pe teren, deoarece acum locuim intro casa renovata care se afla pe acest lot.
Intrebarea este cum ar fi logic de amplasat casa  pe terenul dat dacă distanța pînă la drumul de acces e de aprox 30 m?
Atașez imaginea terenului la acest topic și menționez că terenul e în pantă de aprox 3 grade iar elevatia e aprox 4 metri la 70 metri lungime .
Iar drumul de acces se afla pe coordonatele Nord-Est iar spatele casei la Sud-Vest.


Multumesc anticipat

Attached Files



#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Optim geamurile cat mai apropiat de directia E la V
La distanta de drum , nu luati in considerare economia facuta cu zidul casei care inlocuieste gardul.

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,186
  • Înscris: 15.05.2008
cum adica? noi cu sotia,cati sunteti la ea?

#4
MaxImusMD

MaxImusMD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.02.2018

 ldpe, on 15 februarie 2018 - 12:05, said:

Optim geamurile cat mai apropiat de directia E la V
La distanta de drum , nu luati in considerare economia facuta cu zidul casei care inlocuieste gardul.
Adica cum e amplasata acum, doar ca un pic mai sus?
Dar garajul nu va fi amplasat simetric cu drumul de acces, adica planuiesc sa intru din drum direct in garaj iar casa sa fie alaturi de garaj

#5
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 ceanu1980, on 15 februarie 2018 - 12:09, said:

cum adica? noi cu sotia,cati sunteti la ea?
Probabil ca cel putin doi. E bine ca planuiesc impreuna.

Edited by Onan_Barbaru, 15 February 2018 - 12:13.


#6
MaxImusMD

MaxImusMD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.02.2018

 ceanu1980, on 15 februarie 2018 - 12:09, said:

cum adica? noi cu sotia,cati sunteti la ea?
Posted Image Am avut in vedere împreună cu soția. Mai sunt și părinții care zic că ar fi bine să păstrăm casa pînă cea nouă va fi gata, iar eu nu sînt deacord din cauza că aș prefera mai multă intimitate în spatele casei și mai puține parcele de grădină de îngrijit, plus iarna mai ninge cîteodată iar la curățit 35 metri de cale de acces dimineața nu e plăcut.

Edited by MaxImusMD, 15 February 2018 - 12:13.


#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Nu cunosc topografia locului dar te orientezi putin , de exemplu sa nu intri din drum direct in casa , o distanta de macar 4-5 metri de la poarta sa ai, mai pui o floare, un trandafir , o vie, o bancuta.
Pentru zapada sunt freze mici, de mana la pret bun , nu merita sa tragi la lopata sa te duci cocosat la serviciu dupa 20 minute de dat zapada.
E normal sa tina cont de ce doreste sotia, femeia e sufletul casei , tocmai din acest motiv spuneam de spatiu si gradina cu flori, le place sa aibe flori in fata casei .

Edited by ldpe, 15 February 2018 - 12:27.


#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,186
  • Înscris: 15.05.2008
nu uita si de patlagele in spate
calculeaz-o bine ca asa va ramane pe veci

Edited by ceanu1980, 15 February 2018 - 13:24.


#9
MaxImusMD

MaxImusMD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.02.2018

 ldpe, on 15 februarie 2018 - 12:25, said:

Nu cunosc topografia locului dar te orientezi putin , de exemplu sa nu intri din drum direct in casa , o distanta de macar 4-5 metri de la poarta sa ai, mai pui o floare, un trandafir , o vie, o bancuta.
Pentru zapada sunt freze mici, de mana la pret bun , nu merita sa tragi la lopata sa te duci cocosat la serviciu dupa 20 minute de dat zapada.
E normal sa tina cont de ce doreste sotia, femeia e sufletul casei , tocmai din acest motiv spuneam de spatiu si gradina cu flori, le place sa aibe flori in fata casei .
Eu tin cont de parerea sotiei caci acum si mie imi place iarba , terasa, o roșie din grădină, dar toate acestea ocupă mult timp liber, și mai ales că trăim în suburbie la 40 minute de lucru la oraș și vom lucra ambii la oraș și copii tot la grădiniță la oraș îi vom da, eram dispus să las plăcerea casei pe pămînt în favoarea unui apartament unde voi putea avea mai mult timp liber petrecut cu copiii .
Eventual am putea da copii aici la scoala , iar acestea ar fi un avantaj doar ca dupa scoala va trebui să găsim alte ocupații pînă venim de la serviciu, care nu e așa mare alegere aici în sat în afară de școala muzicala.
Daca alegem varianta mea atunci vom aveam 5 metri dupa demolarea casei plus 3 metri cit este acum pina la hotar ,acesti 8 metri îi va folosi după gustul ei (havuz , flori, grădina și un pic de pavaj pentru mașină), iar daca mergem pe varianta sotiei atunci vor fi 10 metri cit tine casa curenta plus 3 metri citi sint acum .
Vecinii din fata sint buneii nostri , dar oricum planuim o delimitare pentru animale de companie pe care noi obisnuim sa-i păstrăm dezlegați.
In spatele casei este terenul scoalei primare  si liceului din sat unde ziua este un pic de galagie .
Și am ajuns la 2 optiuni de amplasare a casei cu garaj ca în imaginea atașată.

Attached Files


Edited by MaxImusMD, 15 February 2018 - 13:36.


#10
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Spre sud-sud vest: Living-ul, dormitoarele sau camerele unde va petreceti mai mult timp
Spre nord: bucataria, camara si camerele unde vrei sa fie umbra/mai racoare.

#11
MaxImusMD

MaxImusMD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.02.2018

 ceanu1980, on 15 februarie 2018 - 13:22, said:

nu uita si de patlagele in spate
calculeaz-o bine ca asa va ramane pe veci

Da da , acesta tot e un motiv , nu ajunge loc pentru roșii dacă amplasăm casa mai sus, rămîn doar 13 metri lungime dintra care plănuiesc o terasă de 2 m și restul iarbă.

 Bucifon, on 15 februarie 2018 - 13:36, said:

Spre sud-sud vest: Living-ul, dormitoarele sau camerele unde va petreceti mai mult timp
Spre nord: bucataria, camara si camerele unde vrei sa fie umbra/mai racoare.

Cam așa arată planul etajului, l-am făcut reieșind din pozitionarea garajului și a terasei.

Attached Files


Edited by MaxImusMD, 15 February 2018 - 13:43.


#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
zonă geografică?
că in moldova e un „must” (neapărat) să ai spatele in N-E (crivățul bate-l vina)

daca blochezi aleea de acces cu garajul, îți asumi accesul mașinilor cu materiale în partea din spate...
(mai mereu ai nevoie de materiale in grădina din spate... :) )

 MaxImusMD, on 15 februarie 2018 - 13:42, said:

...nu ajunge loc pentru roșii dacă amplasăm casa mai sus,

cauta pe youtube: spalier pt rosii ieftin... așa vei avea loc pt necesarul familiei!!!

#13
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
poti folosi suncalc sa vezi orientativ cum vei avea soarele la tine.
http://suncalc.net/#...018.02.15/14:29
Din experienta de pana acum iti spun ca e bine sa ai terasa pe zona cea mai ferita de drum sau alti vecini, nu e placut sa stai ca orchestra in mijloc sa fii privit din toate partile.
La fel si orientarea catre sud a terasei, vara vei sta pe scaunel la zona din nord a casei, e usor imposibil sa stai afara cand sunt 35 de grade.
Eu sunt genul care prefera sa fie racoare si sa nu imi bata lumina in toate geamurile cand lucrez sau ma odihnesc, la mine amplasarea biroului pe zona de vest acum o consider o greseala, apusul da niste reflexii pe care le consider suparatoare cand lucrezi la computer...

Vezi care este cel mai bun compromis pt voi si asta e, din pacate nu le poti avea pe toate daca nu ai suprafete foarte generoase la teren.

#14
MaxImusMD

MaxImusMD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.02.2018

 gushpi, on 15 februarie 2018 - 14:15, said:

zonă geografică?
că in moldova e un „must” (neapărat) să ai spatele in N-E (crivățul bate-l vina)

daca blochezi aleea de acces cu garajul, îți asumi accesul mașinilor cu materiale în partea din spate...
(mai mereu ai nevoie de materiale in grădina din spate... Posted Image )



cauta pe youtube: spalier pt rosii ieftin... așa vei avea loc pt necesarul familiei!!!
Drumul de acces se afla la nord est la fel si intrarea principala in directia asta va fi iar terasa va fi in spate la sud- vest , altfel nu prea pot schimba nimic doar pe interior amplasarea camerelor.
Si planuiesc sa las 4 metri linga gard pentru transport in caz ca va fi nevoie de tractor la cules roșiile :)

Edited by MaxImusMD, 15 February 2018 - 15:16.


#15
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 04.05.2007
Eu daca as fii in locul tau as mai mari un pic latimea la dormitoarele alea...la 2.6m sunt cam de confort III pe timpul impuscatului.

#16
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,214
  • Înscris: 23.08.2014
Eu zic sa te indepartezi de drum, cu timpul daca are loc vreun bum economic, se face vreo firma prin zona si se aglomereaza mult traficul, vei regreta ca ai pus casa linga drum doar pentru a nu avea de curatat zapada...

#17
MaxImusMD

MaxImusMD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.02.2018

 the_lion, on 15 februarie 2018 - 15:17, said:

Eu daca as fii in locul tau as mai mari un pic latimea la dormitoarele alea...la 2.6m sunt cam de confort III pe timpul impuscatului.

Chiar daca va sta 1 copil/adult in el ?
Oricum ma gindeam sa anulez biroul (7) , s-ar putea de marit in schimb dormitoarele , dar necesita de regindit si ferestrele sa fie similare .

 fqx, on 15 februarie 2018 - 15:21, said:

Eu zic sa te indepartezi de drum, cu timpul daca are loc vreun bum economic, se face vreo firma prin zona si se aglomereaza mult traficul, vei regreta ca ai pus casa linga drum doar pentru a nu avea de curatat zapada...
Chestia este ca si asa si asa ma voi indeparta, intrebarea e cu 5 sau cu 10 metri . Probabil o sa pastrez si casa curenta temporar pentru a avea ragaz. Dar cind traiesti in chirie sau la parinti e o motivare mai buna sa termini casa ta sa te muti mai rapid:)

#18
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 04.05.2007
Pai gandeste-te si tu ca copilul nu va avea mereu 3-4 ani. Cand ajunge mai mare o sa aiba nevoie de ceva spatiu. Mie mi se pare aiurea sa faci o casa de noua cu asemenea dimensiuni la camere. Ok, nici sa exagerezi in plus....dar macar un 12-14 mp la dormitoarele pt copii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate