Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Ryzen 5 2400G, gaming decent pe gpu integrat

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
298 replies to this topic

#271
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007

View PostArthos, on 24 iunie 2018 - 11:28, said:

Suntem in topicul  Ryzen 5 2400G, gaming decent pe gpu integrat si vocabularul de puber ma plictiseste.

Ahh si da

#272
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 18.10.2007
Eu am terminat de adunat piesele, mai am de primit doar un cooler de carcasa (noctua af 14 pwn) si windows.

Configuratia ar fi:
ryzen 5 2400g
gigabyte x470 gamming ultra
wb black m2 pciexpres
cpu cooler noctua u12s
hiperx furry 3200
fractal design define r5 (fara geam :) )

pastrez doar placa de retea? Sper ca nu o botez
hardurile si un ssd
placa de sunet externa
sursa seasonic 550 platinium.

Cand voi avea chef de montaj o sa va anunt cum au decurs lucrurile.

#273
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Pune ceva rezultate cu gaming dupa ce termini Posted Image , poate asa se mai opreste vonban si armata clonelor sa spuna ca e varza procesorul.

Si asa o intrebare , de ce 2400g+x470 , ai sa ramai pe integrata ?

Edited by antrax_beta23, 28 June 2018 - 16:01.


#274
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 18.10.2007
nu joc nici macar solitair :)

am ales x470 deoarece nu am alt ryzen ca sa fac update de bios.

da, visez la un apu de multi, multi ani. ma scapa de grija placii video.

Daca totul va merge bine, raman cu acest sistem vreo 10 ani.

#275
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Zen and Vega DDR4 Memory Scaling on AMD's APUs

Quote

The Sweet Spot
The takeaway message has to be that the Vega graphics cores embedded into both of the current Ryzen APUs chips do benefit from the faster memory, with discrete graphics taking a nice and consistent improvement across the board too. The performance in compute related tasks generated little to no effect with faster memory frequency unless the benchmark was already memory limited (as shown by CPU overclocking having little to no effect).

Pairing either of the Ryzen 5 2400G ($169) or Ryzen 3 2200G ($99) up with a set of DDR4-2666 memory and above will yield the best performance, with the sweet spot on the curve in our testing from a pure performance point of view being DDR-3333. From a budget perspective, the magic area is around the DDR4-3000 mark, and we would advise users to look beyond the bargin basement DDR4-2133 and DDR4-2400 kits.


#276
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
bullterrorist sa te pregatesti bine , ca vor aparea unele persoane care vor zice ca ai gresit , ca mai bine luai intel and so on :).
Dar w/e , sa il folosesti fara probleme :D

#277
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
@bullterrorist : si unele placi de baza din seria veche aveau optiunea BIOS Flashback care permite updatarea/downgradarea bios-ului doar cu un stick USB si sursa conectata fara cpu, gpu , ssd etc apasand butonul flashback de pe placa de baza. Din pacate majoritate sunt de la MSI care sunt varza verzelor in materie de bios cu update din an in pasti :>

@antrax_beta23 : va aparea o persoana de mai multe ori :>

#278
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 18.10.2007
am ales Gigabyte deoarece are dual bios, calitatea constructiei este buna si  astept sa ma tina multi ani. Exista modele care permit flash bios in modul descris mai sus dar sunt mult prea scumpe.

Pentru ce vreau eu un apu este mult mai convenabil, iar acesta este un apu bun, va face fata si peste ani de zile. In rest haters gonna hate, nu ma intereseaza.

#279
SirClicker

SirClicker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.05.2018

View Postantrax_beta23, on 24 iunie 2018 - 18:04, said:

Cand esti batut in cap si nu intelegi , uite cum i3 8100 un quad de la intel+gtx1050TI e la 100% usage , tot vorbesti dar esti total paralel cu PC-urile , esti orbit de dragostea ta pentru INTEL

https://youtu.be/-u7ODTiK1Xk?t=4m58s

Noroc ca nu sa folosit o placa video mai buna , ca se facea de toata rusinea i3 8100

View Postantrax_beta23, on 25 iunie 2018 - 10:15, said:

Stai ca acum cauta ce si cum sa faca sa arate ca nu e posibil un intel quad coffelake  sa fie 100% load.
Raspunsul ti l-am dat rapid, pentru ca il stiam. Ti-am expus si un test cu 7600k @2.5Ghz + GTX 1060, dar au fost sterse de moderator.
Tu nu ai facut decat sa cobori dintr-un plafon de nori in altul, altfel ai fi observat ca santiago a rulat testele cu vsync off, cu mare impact cand rulezi pe low.. Daca vedeai si partea a doua, cu setarile pe ultra, ai fi vazut ca acelasi procesor doarme pe el. Oricum e o mare diferenta intre 5100 si oricare dintre quad-urile AMD si ca acestea din urma fac bottleneck urias langa un GTX 1060 in jocurile pretentioase.
Consultand zecile si sutele de review-uri unde apare si i3 8100, daca acesta e varza in jocuri cel putin jumatate din ryzenuri sunt muraturi, pentru ca in toate testele legate de gaming intel este mult in fata lor.

Nu e nevoie sa imi puna nimeni teste cu G-urile minune ale AMD-ului. Consultati-l pe acesta (filmat cu telefonul, sa nu-i inghete de tot calculatorul Posted Image))))))))))))))))))) )
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JOLahTYW0ok?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si daca tot ma gadilati cu "viitorul" minunat al placilor de baza AM4, ce faci cu ele daca au pe ele un procesor depasit de prezent? Ryzen 2200/2400G nu pot rula decent in FHD niciun joc cu pretentii, care cere minim GTX660 sau chiar GTX 670. Uitati-va la cerintele jocurilor care vor veni. Mai toate cer minim placi video de la GTX 660 in sus. Battlefield V cere GTX 660/1050, iar unele chiar GTX 760. In toate aceste jocuri, gamingul "decent" cu ryzen 2200G/2400G se va rezuma la LOW in 720p daca nu vrei poze.

Special pentru tine si amicul tau. cautator de comori in pubele intel, am creat aceasta mica demonstratie. Nu mai comparati pentium cu HT din prezent cu sempron si dual-urile AMD. Nu exista grad de comparatie atat timp cat un G4560 umileste un FX in gaming.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RDoLahHjXcY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pe la minutul 5:30 am comutat pe desktop, sa vedeti si ce ruleaza acolo. Chiar si cele 4 programele de monitorizare mananca din resurse.

Deci, rulat joc pe High in FHD (si se poate spune ca este rulat decent, scena aleasa fiind fara doar si poate una dintre cele mai incarcate in efecte din tot jocul) si rulat in fundal Media Coder cu transcodare/resize 1080p -> 720p folosind integratul grafic al procesorului, la care se adauga si resursele consumate de inregistrare, antivirusi si ce mai are omul in fundal.
Procesorul sta in 100%, dar nu imi poti spune ca deranjeaza in joc.
Repet: o configuratie Pentium + placa de baza costa cat un 2200G (G4560 te duce chiar mai ieftin), memoriile pot fi dintre cele mai ieftine si tot ansamblul plus GTX1070Ti te duce pe la 1700 lei. Incercati cu un 2200G astfel de smecherii si rulati jocurile macar apropiat de cat poate duce o astfel de configuratie.

Attached File  antrax 2.jpg   385.52K   5 downloads

PS. Transcodarea 1080p (in cazul de fata, dar poate fi si mai mare) -> 720p nu este aleasa intamplator. O folosesc foarte des pentru a porta fisiere media pe telefon, caci nu o sa vezi diferente intre 4K si 720p pe un display de 5.5" dar cardul de memorie si bateria sigur se simt mai bine cu fisiere 720p.
Programul l-as recomanda si amedistilor pentru ca e bestial si gratuit, dar nu suporta accelerare hardware pentru aceste minuni rosii. Ca majoritatea programelor de transcodare dealtfel.

Edited by SirClicker, 01 July 2018 - 10:06.


#280
SirClicker

SirClicker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.05.2018

View Postbullterrorist, on 29 iunie 2018 - 05:52, said:

Pentru ce vreau eu un apu este mult mai convenabil, iar acesta este un apu bun, va face fata si peste ani de zile. In rest haters gonna hate, nu ma intereseaza.
Este bun pentru ce vrei tu, nu pentru gaming in general. Nu se invarte pamantul dupa tine si ar fi bine sa punctezi acest aspect pentru ca esti in acea zona foarte limitata unde merita un astfel de procesor. Cei care vor dori ceva mai mult in materie de gaming se vor trezi cu o migrena teribila dupa achizitie, caci nu e tocmai atat de placut sa joci "decent" in 720p si sa fi bataia de joc a unuia care a investit cam tot cat ai investit si tu in sistem, insa chiar joaca in conditii decente.
Nu sunt hater dar vad ca fanboismul va arunca rau de tot pe aratura.

PS. antrax are 1227343675435 posturi in care a adus osanale ryzenului si a acuzat intel de conspiratii si-i tot cauta nod in papura. Totusi, cand si-a facut upgrade, a ales... tot intel. Nu acum 10 ani, ci chiar in acest an.
Concluzie: nu e bine sa faci nici ce zice popa.
De cele mai multe ori.

Edited by SirClicker, 01 July 2018 - 10:25.


#281
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 18.10.2007
Hai sa lamurim ceva: eu pe banii mei cumpar ce veau asa ca universul se invarte in jurul meu. Daca  nu o face fata la tabele in exel atunci o sa spun ca este o achizitie proasta.
Asta ca sa nu vorbim de faptul ca pentru gamming exista xbox care este facut special pentru asta.

acest topic este pentru ryzen5 2400g, pana acum eu am pus banii unde-mi este si gura, tu vorbesti din auzite.

#282
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
@SirClicker am ales INTEL  pentru ca joc WoW , AMD sta prost la jocul acela , pentru ca ia place viteza cat mai mare single tread , de aia si recomand pentru cine joaca MMO-uri vechi si prost optimizate INTEL all the way.
Si nu laud Ryzen cum ti se pare tie , pur si simplu am spus ca nu sunt procesoare asa de rele cum zici tu , 2200g are locul lui pe piata , eu as cumpara 2200g nu g4600 din simplu motiv ca e procesorul mai bun , cu OC bate g4600 si in jocuri ca WoW , singura "problema" e ca ai nevoie de un kit de ram la 3000mhz , e foarte tentant sa cumpar un 2200g + o placa de baza ieftina sa vad ce pot sa storc eu din el.

Hai sa gandim un pic , eu am 8600k , inainte sa fac delid procesorul si cu un artic freezer 240 ajungea la 100c setat la 4.8ghz 1.3v dupa cam 10min de prime 95 , dupa delid am maxim 75c la 5ghz 1.38v (22c temp in camera)
De ce trebuie eu sa fac delid(RIP garantie) ca sa pot sa racesc un procesor "unlocked" made for overclocking , la fel cum pe tine te-a suparat seria FX la fel pe mine ma supara problema asta la INTEL.

PS: ahh da inca un motiv pentru care am ales 8600k e OC , unde recunosc la AMD e meh .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XrG1D0runY8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Simplu , cu OC e aproape cat un i3 8100 , la orice review se vede clar cum 2200g +OC e cu mult peste g4600 , de asta spun ca poti face un PC cu 2200g si pana mai aduni bani de un gtx1060 poti sa te joci pe integrata  , pe INTEL trebuie neaparat placa dedicata ca sa joci , si atunci dai mai multi bani din prima .
Daca se cumpara placa video de la inceput si bugetul permite atunci i3 8100 e best buy.

Edited by antrax_beta23, 01 July 2018 - 16:00.


#283
SirClicker

SirClicker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.05.2018

View Postbullterrorist, on 01 iulie 2018 - 15:13, said:

Hai sa lamurim ceva: eu pe banii mei cumpar ce veau asa ca universul se invarte in jurul meu. Daca  nu o face fata la tabele in exel atunci o sa spun ca este o achizitie proasta.
Asta ca sa nu vorbim de faptul ca pentru gamming exista xbox care este facut special pentru asta.

acest topic este pentru ryzen5 2400g, pana acum eu am pus banii unde-mi este si gura, tu vorbesti din auzite.
Se zice "Excel" si cu totul intamplator se intampla intamplarea sa il folosesc foarte mult si la un nivel destul de avansat, zic eu. Daca tu zici ca veai nevoie de un ryzen pentru asa ceva, asa este- tu dai  banii, tot tu tragi apa. Oricum, am mai dat de tine pe aria aceasta si esti cam rosu din fire.
Tot intamplator si din intamplare aici se discuta de ryzen si gaming, caci pentru excel merge si igp-ul lui Intel, ba chiar cele din primele generatii. Despre ryzen am citit si m-am chiorat la zecile de review-uri de pe net. Din punctul meu de vedere este un surogat care are interzis la orice joc nou si cu pretentii, sau poate ma contrazici si pui aici niste dovezi cu ryzen-ul tau zburdand in FHD cu detalii High, Very High sau chiar Ultra, asa cum o fac eu cu Pentium + GTX 1050Ti (le am, deci vorbesc din auzite, cum zici tu)

@antrax, sa recapitulam:
1. The Crew 2 poate fi jucat perfect cu un Pentium + GTX 1050Ti, in ciuda pronosticurilor tale din motive de AVX. Si nu oricum, ci cu placa video la blana. Jocul cere AVX, niciun pentium nu il are implementat, dar baiatul face fata.
2. Configuratia Pentium + GTX 1050Ti, care este foooarte apropiata ca pret de una cu 2200G, este net superioara oricarui G in gaming. Ca sa fim si mai aproape de adevar, este la ani distanta de balaria AMD. Si daca vreau gaming in buget limitat, de ce sa cumpar un rahat, care imi ofera poze in toate jocurile cu pretentii (si situatia se va inrautatii in viitor), cand in aceeasi bani pot incropi o configuratie cu care chiar pot juca decent? Observ ca baietii rosii arunca cu consolele acum, cand argumente contra nu au. Daca consolele sunt baza, atunci ce rost mai are G-ul? Ce rost mai au toate placile video? De ce nu au spus din capul topicului: "ui la ei, nene, a scos amedeul g-uri. De ce dracu le-au mai scos pe piata daca consola e fruncea?". Dap, ne impaunam cu un onboard care are doar meritul ca e mai performant decat celelalte de pe piata, dar omitem esentialul, si anume ca acesta este complet obsolete pentru jocurile cu pretentii. Adica e bun de cel mult un pseudogaming, nicidecum de gaming decent. Dar costa o caruta de bani.

Hai ca va lasa, nenea. Ma bucur ca macar Excelul ruleaza fluent pe un Ryzen G. In 4K si cu totul la maxim. La Solitaire mai reducem din AA, sa nu agate.

Acum pe bune, chiar nu va dati seama ce faceti? Citeste careva trasnaia asta de topic, ramane cu impresia ca G-urile astea sunt a 8-a minune in gaming, da banul gros pe el si se trezeste ca abia poate urni de pe loc un joc cat de cat pretentios. Nu va e mila? Are omul pofta de viitorul Battlefield V si se trezeste cu Photoshop in loc de gaming. :crying:

Edited by SirClicker, 02 July 2018 - 22:51.


#284
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 18.10.2007
Eu refuz sa am intel in sistemele mele personale.

Apoi nu avem topic separat pentru ryzen 5 2400g in viata de zi cu zi, jocurile sunt, pentru mine, pierdere de timp asa ca refuz sa discut despre ele.

Din ce observ eu cam toata lumea trage apa dupa opinia ta, asta ar trebui sa-ti dea de gandit.

#285
SirClicker

SirClicker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.05.2018
Nu toți. Doar gasca "Eu refuz sa am intel in sistemele mele personale.". Antrax face și el loby, insa tot la Intel trage când trebuie să își cheltuiască banii.
E o mica-mare diferenta pentru că încă mai am prin casă procesoare AMD, dar la tine e boala grava.
Bafta in Excel, pardon, exel!

Edited by SirClicker, 03 July 2018 - 10:52.


#286
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Singurul care se tot infige pe aici cu reclama la dual-core in 2018 esti tu. Platforma recomandata de tine e moarta fara posibilitati reale de upgrade pe viitor, ceea ce evident genereaza costuri aditionale celor care sunt cu buget restrans. Cine vrea gaming in plaja asta de pret isi cumpara consola ca merge pe TV si nu are nevoie de achizitia unui monitor.

Ca fapt divers :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UHWwcStt868?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#287
SirClicker

SirClicker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.05.2018
Un G4650 cu placa de baza costa mai puțin decât 2200G. Ii pun un modul de 8GB dintre cele mai ieftine și cu banii economisiți cumpar un GTX cu care acum chiar joc decent. Upgrade înseamnă i3, i5 sau i7 din aceeași serie sau pur și simplu schimb tot kitul, la fel cum o sa schimbi și tu un procesor obosit din naștere pentru gaming și cu care ai jucat Paint și Photoshop in jocurile cu pretentii și care leșină langa un GTX 1060.
Diferența dintre noi va fi că eu mă bucur de o experiență plăcută în gaming pe când tu te gândești la viitor visând cai verzi pe pereti cat joci poze in nici 30 fps.


PS. Caută ceva asemănător la un G. :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4E38QIn4IDA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Până mea, cate demonstrații sa va mai fac sa intelegeti că e mai rentabil un dual in gaming decât 2455322 fire de execuție echpate cu un onboard leșinat?
Vorbești de viitor de parcă dualul costa 2000 euro.

#288
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Dute si explica in topicurile Intel cum dual corul e baza in 2018 si orice alta achizitie e inutila. In topicul asta nu cumparam ce vinzi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate